Vrijdag 2 December. N°. 8156 KENNISGEVING. esenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenlandsche Bericht en. A ATsT DE GRENS. i UITGEVERIJ. ODÉ. i GD0RA1T. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜRBAC: BOTEESTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs; *»a 1<0 gewone regels met inbegrip van oene Gonrsnt,10, iedere gewone regel meer.-0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan P. A. TEMPELAARS en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting eener broodbakkerlj op het perceel aan den Singel alhier, wijk A, uo. 1693«&, kadaster sectie I, no. 381. Schiedam, den lsten December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. J)e Secretaris, VERNÈDE. i - i - »-,■ UI» *M- 1T"I« LM i«LU.'"aVll"^J_flr 8585" Tg -JUJJ» F K A N K E IJ K. -Volgens de So2e.il zou"" de heer Brisson ■eenvoudig een Kabinet vormen, waarvan de heer Bourgeois president zou zijn. De heer 'Brisson zou voortgaan met het presideeren •der enquête-commissie in de Panama-zaak. Brisson had een langdurig onderhoud met Bourgeois, die bereid scheen tot medewerking. JDe onderhandelingen van Brisson en Bourgeois zullen worden voortgezet. Brisson zou de portefeuille van oorlog aanbieden aan Freyci- net. Men spreekt van Pevtral voor financiën. Brisson heeft Ribot nog niet gesproken. Men verzekert, dat Bourgeois zijn intrede in het ministerie-Brisson afhankelijk maakte van het zitting nemen daarin van Casimir Périer. Deze zal nu door Brisson vóór elk ander worden geraadpleegd. De voorzitter der Kamer, de heer Floquet, heeft verklaard dat hij zich ter beschikking van de Panama-enquête-commissie houdt. De groep der Gauche républicaine in den Senaat geeft hare afkeuring te kennen over de inbreuk, door de commissie van enquête gemaakt op het beginsel der scheiding van het parlementair gezag van het rechterlik. De procureur-generaal heeft aan den heer Brisson een brief in dien zin geschreven. Bij verklaart niet te zullen toelaten, dat de Kamer op het gebied der rechterlijke macht treedt en zegt, dat hij bereid is te vallen voor het ;-.r 'odigen van de rechten der magistra tuur. Bij verwacht- uit zijn ambt ontzet te zullen worden. De expert Rossignol bevestigde aan de commissie, dat baron Reinach 9 millioen ontvangen heeft, terwijl aan verschillende dagbladen onder de rubriek spubliciteit" 20 millioen is uitbetaald. De beurshandelaar Piérret verklaarde voor de commissie van enquête, dat hij van Reinach een cheque van 3,500,000 fr. heeft ontvangen, betaalbaar bij de Fransche bank. Hij zelf be taalde 27 cheques, doch hij weigerde namen te noemen. Eenige leden der commissie werden ter stond afgevaardigd naar den minister van justitie om de inbeslagneming van de cheques te vragen. De minister antwoordde dat hij den procureur-generaal er kennis van zal geven. Twee dier cheques zijn ten bedrage van een millioen. Charles de Lesseps weigert te verschijnen voor de commissie, die heden den gouver neur der Fransche bank zou hooren. Het Journal Official bevat een besluit, waarbij wordt afgekondigd de internationale overeenkomst van 14 Oct. 1890, tusschen Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk, België, Italië, Luxemburg, Nederland, Rusland en Zwitserland gesloten, betreffende het goede renvervoer op de spoorwegen. B E 1 O I E. De commissie, door de internationale munt- eoaferentie benoemd om de voorstellen van baron Rothschild te onderzoeken, heeft ver scheidene langdurige zittingen gehouden. In den boezem dier commissie is groote een stemmigheid opgemerkt en er bestaat groote kans dat zij liet eens zal worden over de bewoordingen van het rapport waarin de aanneming van Rothschilds plannen zal wor den aanbevolen in verband met sommige bepalingen van het voorstel-Soetbeer Levy. Deze oplossing kan wel niet op groote in stemming hij de bimetallisten staat maken, maar wordt onvermijdelijk beschouwd als tjjdelijke maatregel en als uitgangspunt voor de latere ontwikkeling der openbare meening ten aanzien van het muntvraagstuk. Bij ministerieel besluit is ingetrokken het bqaluit van 31 Augustus, waarbij de invoer en,, het transito-vervoer werd verboden van beddegoed, oud linnen en dito kleederen, herkomstig uit Duitschland, Frankrijk en Nederland. De Rothschild, Engelsch afgevaardigde op de munt-conferentie, machtigde Reuter te verklaren dat de meening, die men hem toeschrijft over de muntquaestie en die ver scheiden Nederlandsehe dagbladen openbaar maken, zuivere phantasie is. In eene gisteren te Brussel van den gouverneur van den Kongo-staat ontvangen depêche wordt met geen woord melding gemaakt van den moord der tegen de sla venhandelaren gerichte expeditiën van Jacques en Bia aan het Tanganika-meer, DUITSCHLAND. In de zitting van den Rijksdag prote steerde de rijkskanselier Non Caprivi gisteren, onder levendige bijvalsbetuigingen, tegen de bewering van den heer Richter, als zou hij in zijne laatste rede met geringschatting hebben gesproken over het bondgenootschap met Italië. Het legerhervormingsontwerp stemt overeen met het programma der Fortschritt-partij van 1878. Spreker besloot »Wij willen het leger versterken, verjongen, verbeteren". Toejuichingen De secretaris van financiën Maltzahn ver klaarde dat hij de vrijzinnige partij te goed kent om van haar ook maar een pfennig meer te verlangen dan strikt noodig is. ENGELAND. Aan de Standard wordt uit Shanghai ge seind, dat de regeling der Birmaansch- Chineesche grensquaestie stilstaat. Engeland en China maken aanspraak op dezelfde strook lands, en elk schijnt ongenegen zijne aan spraak t« laten varen. De regeering heeft besloten sir Gerald Pertal als commissaris naar Oeganda te zenden. OOSTENRIJK. Het Huis van afgevaardigden heeft de begrooting aangenomen, uitgezonderd den daarop voorkomenden post over de geheime fondsen, waaromtrent het heden eene beslis sing zou nemen. ITALIË. De teraardebestelling van den overleden minister van marine, admiraal Saint Bon, heeft Dinsdag, op staatskosten, plaats gehad. Koning Umberto bracht Zondag een bezoek aan het stoffelijk overschot van den over ledene. De Kamer nam voor veertien dagen den rouw aan. Alle bladen brengen hulde aan de groote verdiensten des overledenen en in herinnering hoe Italië aan hem als 't ware de sterke V, Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 15. Zij vereenigden zich in de Lisa-Gora en het ^bergachtige zuidoostelijk gedeelte van het koninkrijk onder verscheidene aanvoerders. Spoe- dig nam echter de opstand een ander karakter - ,eanwant daar de boeren in het algemeen -den opstand vijandig gezind bleven, zoo bevonden zich'' thans vele aangeworvenengepresten en fevook vele landloopers onder de recruten. Zij maakten over het algemeen een tamelijk •gij-'treurigenvolstrekt geen krijgshaftigen indruk 'f. in hunne verschillende, grootendeels zeer zedige kleeding. Bijna allen hadden de broekspijpen in de laarzen gestopt en een tasch -op den rug, waarin zij hunne weinige goederen geborgen hadden. Maar toch bevonden zich ook flinke strijders onder hen, welke gedeeltelik de oud-PooIsche uniform droegen, donkerblauw met amarant-kleurige opslagen en strepenverschei dene» onder hen hadden sabels en revolvers. Terwijl s deze menscbennadat zij opge roepen werdenin groote stilte het kasteel verlietenstond onze bekendePeter, naast de deurhij was een der hoofdpersonen bij deze werkzaamheden en ontwikkelde een eigenaardige werkzaamheidbij lichtte eiken vertrekkendo met zijne lantaarn in het gezicht, ijlde daarna haastig naar buiten in den donkeren nacht om te onderzoeken, of er ook onraad was. Zijne oogen fonkelden daarbij onheilspellend en zijne stem, hoewel gedempt, klonk bevelend. Hij zond ook heimelijk berichten aan den heer Von Bordowskiwelke deze eenigszins gerust stelden en zijn luim verbeterden. Eerst toen tegen acht uur de laatste man en wagen gelukkig vertrokken warentraden bijtwee opzichters van het kasteel en de vertegenwoordiger der nationale regeering, die eveneens een waakzaam oog over het vertrek gehouden haddenmet een »God zij dank de schuur weder binnen; zij sloten de deur, deden de lantaarns uit, en begaven zich weer naar het kasteel, 'tZal zoo ongeveer zeven uur in den avond geweest zijn, toen luitenant graaf Hancke, door een ordonnans vergezeld, nog eens de stad ver liet, daar hij nog gewichtige bevelen moest overbrengen 't is ook mogelijk, dat de schoone, toornige oogen der jongePoolsche dame van 's morgens in het bosch een zeker aandeel hadden in dezen rit in den donkeren nacht daar hij dezen zeer goed tot den volgenden morgen had kunnen uitstellen zonder dat de dienst er onder zou geleden hebben. Hij draafde langs denzelfden wegdien het eskadron des morgens genomen badweek echter ter rechter tijd af en bereikte reeds na een half uur de plaatsvan waar hij het kasteel kon zien. Juist toen hij op de plek kwam, waar onder de kale boomen het Mariabeeld stond kwam eene donkere, roenschelijke gestalte naar hem toe. »Heer luitenant 1" fluisterde die zacht nheer luitenantgraaf Hancke 1" sWie is daarï" riep de graaf, zeer verbaasd, dat hier iemand zijnen naam kende. »Ik korporaal Fareza 1" antwoordde deze zachten maakte een snelle beweging met de hand. uGij Fareza wat weergakorporaal wat doet gij hier bij nacht en ontijd 1" sik sta hier op de loer. Die vervloekte Polen Zie daar eens," antwoordde de korpo raal en kwam naderbij. Graaf Hancke trok aanstonds de teugels aan. Hij hield thans juist onder de boomendie daarzooals reeds gemeld isop een kleine zandachtige hoogte stonden, stil. Korporaal Fareza kwam dicht bij hem schoof de paardedeken, die hij tot beschutting tegen de koude en om zich onkenbaar te maken, over het hoofd geworpen had terugen zeide op zachten toon vlk sta hier reeds meer dan een half uur;

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1