Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. 0 n d e r w ij s. Stedelijk Nieuws. AÜYERTENTIEN. Met menige theorie onzer hervormers is het eveneens gesteld de eenvoudigste studie van de zaak zou van de onmogelijkheid der toepassing het bewijs leveren. Honderd jaar en langer geleden werd het ant woord van de Standaard al gegeven door Voltaire in zijn vHomme au quarante écus", maar Voltaire was een atheist en wat atheïsten zeggen, daarvan neemt men in een «christen maatschappij" geen notitie, ook al beeft bet niets met den godsdienst te maken. Naar het Vad. verneemt, is de heer De Neve, de gunstig bekende hoofdadministrateur van de Billiton-maatschappij, plotseling over leden. Het verbod van het doen doorrijden van spoorwegrijtuigen met slaapgelegenheid uit het buitenland is, in verband met het opheffen der maatregelen tegen cholera, door de regee ring opgeheven. Prof. mr. G. A. van Hamel te Amsterdam, in de op 26 November j.l. gehouden alge- meene vergadering der Liberale Unie" tot lid van het bestuur gekozen, heeft die be noeming aanvaard. Het huishoudelijk reglement der «Liberale Unie" zooals het op de algemeene verga ring werd gewijzigd is in druk verschenen. De Volksbanier meldt dat de bisschop van Haarlem het eere-voorzitterschap heeft aanvaard van het a.s. congres van R.-k. vakvereenigingen. De onteigeningen van gronden ten behoeve van den spoorweg Sittard—Herzogenrath zijn, voor zoover die in de gemeente Heerlen zijn gelegen, ten genoege van de eigenaars afgeloopen. Binnen eenige dagen zullen voor dat doel zittingen gehouden worden in de ge meenten Hoensbroek, Wgnandsrade en Nut. In het Westland wordt voorzichtigheid aanbevolen bij het gebruik van slootwater, daar het gebleken is, dat de uitwerpselen van den te Wateringen overleden cholera- lijder, op verschillende plaatsen overboord zijn geworpen. De choleralijder, die nog in de barak aan den Hoek-van-Holland verpleegd werd, is thans hersteld en naar zijne woonplaats teruggekeerd. De oppassers zijn vertrokken en de barak wordt ontsmet. Te Haarlem is Donderdag een 27-jarige werkman op de fabriek der Haarlemsche katoenmaatschappij aan den Kinderhuissinge!, bij het vullen van een vetpotje op eene machine, door eigen onvoorzichtigheid in aan raking gekomen met de daaronder draaiende as, die hem greep en tegen de zoldering slingerde, waardoor zijne beide beenen boven de knie zijn gebroken en zijne borst is gekneusd. Toen gisternamiddag, omstreeks 3.15 ure, eenige bestellers der posterijen, aan het centraal station te Amsterdam, een wagen wilden vervoeren beladen met manden, zakken en pakjes, werd deze door een achteruitzet- tenden trein gegrepen, waardoor vele pakjes beschadigd en verspreid en de wagen geheel stukgereden werd. Persoonlijke ongelukken hadden er niet plaats, daar het personeel bijtijds op zijde sprong. Twee met hout beladen vaartuigen zijn door aanvaring op het Noordzeekanaal ge zonken. Een daarvan, tusschen "Westzaan en de Hembrug, ligt in de vaargeul, zoodat daarbij bakens zijn aangebracht. Te Oude-Pekela hebben de aardappelmeel fabrikanten de eïschen der werkstakers in gewilligd, zcodat ze nu evenveel verdienen als in den zomer, n.l. f 1,25 per dag. Goed gezinde arbeiders zijn door de werkstakers gedreigd, indien zg niet toetraden als lid van den soc.-dem. bond en ofschoon daartoe eerst niet geneigd, zijn zij gedwongen te teekenen. Onderscheidene logementhouders durven, uit vrees voor de socialisten, geen militairen huisvesten. Bij verschillende burgers zijn tal van glasruiten verbrijzeld. De infanterie, marechaussees en de gemeentepolitie bewaken de fabrieken. Alle samenscholingen zijn ver boden. {Leeuw. Ct.) Te Oude-Pekela zijn 36 militairen, onder bevel van den 2n luitenent Van de Siepkamp, van Groningen te Pekela aangekomen om de orde te handhaven. De fabrieksarbeiders heb ben het werk hervat, doch de schippers zijn nog zeer ontevreden. De snikknechten hebben bet werk gestaakt en eiscben eene loonsver- booging van f 1 per week. Meer en meer blijkt, dat het verzoek van den burgemeester van Opsterland (Fr.) aan de groote landeigenaren, om aldaar werk to verschaffen aan de arbeiders, in goede aarde is gevallen. Behalve de reeds gemelde eige naren, heeft nu ook dr. Lunsingh Tonckens, alhier, die in Opsterland groote bezittingen heeft, te kennen gegeven, dat hij tot werk verschaffing zal overgaan. Op de aanvraag door dr. Vitus Bruinsma te Gorredijk, namens een aantal werkloozen in Opsterland tot het polderbestuur van het zesde en zevende Veendistrict gericht, om thans eenige noodzakelijke werkzaamheden te laten verrichten, is een gunstig antwoord ontvangen. Met een deel der aangewezen werkzaamheden in den polder zal worden aangevangen en voor een ander deel, dat tevens een gemeentebelang betreft, wordt door het polderbestuur met het gemeentebestuur onderhandeld. Tengevolge van het ook door enkele land eigenaars verschafte werk staat het er thans in Opsterland met de werkloosheid iets gun stiger voor en heeft men vaa optochten van werkloozen in de laatste dagen niet verno men. (D. v. JV.) Het lijk, dat onlangs in de lOnzalige Bos- schen" onder Reden werd gevonden en eerst vermoed werd dat van den horlogemaker Stam, uit Arnhem, te zijn, is waarschijnlijk dat van iemand uit de omstreken van Zut- fen, die sedert verscheidene maanden wordt vermist. Te Wichen werd sinds Maandag vermist de gemeenteveldwachter v. S., gestationneerd te Niftrik. Men vreesde zeer, dat hem een ongeluk was overkomen, te meer daar zijn pet naast den spoorweg was gevonden. Thans is echter gebleken, dat de man in een vlaag van krankzinnigheid uit een in volle vaart zijnden trein is gesprongen, waarbij hij, wonder genoeg, weinig letsel heeft bekomen. De ongelukkige is naar een krankzinnigen gesticht overgebracht. Hy is gehuwd en vader van vier kinderen. Te Grave zijn vier van de door een dollen hond gebeten personen, die niet verkozen, zooals de anderen, zich onder behandeling van prof. Pasteur, te Parijs, te stellen, naar St. Hubert (Ardennen) gereisd en "Vrijdag van daar zeer gerustgesteld teruggekeerd. Van de naar Parijs vertrokkenen verneemt men, dat hun gezondheidstoestand van dien aard is, dat 7 verpleegden binnen 44 dagen en de overigen na een verblijf van 48 a 20 dagen zullen terugkeeren. De heer dr. Van den Burgh is reeds te Grave aangekomendaar hg, wegens de weinig beteekenende beet, slechts ingeënt en niet ingespoten behoefde te worden.' De in het Algemeen Politieblad gesigna leerde kassier J. C., uit Maastricht, is te Amsterdam aangehouden en als verdacht van de ontvoering der minderjarige Roza J., ge vankelijk naar Maastricht overgebracht. Het meisje is aan haren vader teruggegeven. Te Maastricht zijn in de afgeloopen week 8 personen door diphtheritis aangetast en 42 daaraan overleden. Botterdam. De opbrengst van den op 46 en 47 November in de Nutszaal 'gehou den bazaar, ten behoeve van de stichting voor chronische lijders aan den Bergweg alhier, bedraagt na aftrek van alle kosten ruim drie duizend gulden. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin- Regentes bracht heden een bezoek aan den koninklijken grafkelder te Delft en legde een bouquet gedroogde bloemen en een krans neder op het graf van wijlen Z. M. Koning Willem III. De Koningin-Regentes heeft benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin jhr. J. Baud, kolonel-commandant van het regiment dienstdoende schutterij alhier. Donderdag hebben eenige leden van de Tweede 'Kamer, tot verschillende staats partijen behoorende, een gastmaal aangeboden aan hunnen ambtgenoot, den heer Van Kerk wijk, raad-adviseur voor de telegraphie. De heer A. H. van Thiel, hoofdinspecteur der telegraphie, werd Donderdag, bij gelegen heid van zijn 40-jarig jubileum in de met bloemen versierde kamer van het ministerie door den hoofddirecteur dér postergen en telegraphie toegesproken. De jubilaris dankte voor de sympathie en den aangenamen om gang van hen met wie hij samenwerkte in die 40 jaar. Uit alle oorden des i&r.ds waren geluk- wenschen gekomen, o. a. van de a t ud-minister Havelaar. Eene deputatie van je hoofdkan toren der telegraphie te Amsterdam en Rot terdam, en de inspecteurs en directeuren der groote kantoren van het rijk maakten hunne opwachting. De minister Lely en de secretaris-generaal mr. De Bosch Kemper kwamen den jubilaris persoonlijk gelukwenschen. H. M. de Koningin-Regentes heeft goedgunstig beschikt op het verzoek van het schilderkundig ge nootschap «Pulchri Studio" te 's-Gravenhage om voor de kunstbeschouwing in da tweede helft dezer maand een portefeuille teekeningen van HH. MM. ter bezichtiging te mogen stellen. Het beroemde a-capella-koor van den heer Dame! de Lange zal Donderdag 8 dezer in de Doe lenzaal te Rotterdam eene uitvoering geven. De vorst van Montenegro heeft een nieuw romantisch gedicht«De Zanger en de Elf", voltooid, dat eerstdaags in druk verschijnen zal. De bekende millionair Jay Gould is gisteren te New-York overleden. Dr. Falb, de Oostenrijksche weerkundige, wiens voorspelingen tot nu toe meestal merk waardig juist zijn uitgekomen, heelt er weer eenige gegeven voor 4893. Zeer groote dampkringsstoringen zullen vol gens dr. Falb te wachten zijn op 46 Febr., 48 Maart, 16 April, 45 Mei, 10 en 25 Sept., 25 Oct. en 23 Nov. Groote storingen komen volgens zijne bereke ningen op 2 Jan., 1 Febr., 2 Maart, 4 April, 14 Juni, 13 Juli, 11 en 27 Augustus, 9 Oct. en 23 Dec. Voorts zullen er kleinere storingen zijn op 18 Jan., 4 en 30 Mei, 29 Juni, 28 Juli en 8 De cember, Men zegt dat alleen in België 50 millioen ver loren is met de Panama-zaak. In Belgisch Brabant zal voortaan een belasting van 50 frs. op velocipèdes worden geheven. Te Molenbeek (België) is een moeder, die onverwachts haar zoon terugzag, van wien zij sedert zijn vertrek naar Amerika, S jaar geleden, niets bad gehoord, van vreugde gestorven. Goolam Kader heeft niet alleen Berlijn, maar het geheele Pruisische grondgebied moeten ver laten. De Indische wonderman heeft zich naar Dresden begeven en zal van daar naar Miinchen verhuizen. Op het slagveld van Wörth is men druk bezig de verspreide overblijfselen van de in den oorlog van 1870 gevallen strijders te verzamelen, om ze, evenals op het slagveld van Spichern, in een ge meenschappelijk graf te vereenigen. Men zal zich herinneren den Zweedscben schildwacht, die niet werd afgelost en na twintig jaar nog op zijn post werd gevondeniets der gelijks doet zich thans te Parijs voor. Tijdens de laatste cholera-epidemte gelastte de prefect, teneinde steeds op de hoogte van den toestand te zijn, aan de twintig maires van Parijs om hen tweemaal per dag het aantal gevallen in hun arrondissement te melden. Zoolang de ziekte duurde, was het zeer practisch, maar het vreemde is dat nog heden de twintig maires tweemaal per dag aan den prefect melden «dat zich geen cbolera-gevallen hebben voorgedaan". Te Weenen is men druk aan het schaatsen rijden. Een prachtige ijsbaan achter 't museum, voor de aanzienlijke dames en heeren ingericht levert dagelijks, en vooral bij avond, bij elec- triscbe verlichting, een bont en levendig tooneel op. Te Venetië is een proces voor de rechtbank aanhangig, hetwelk zeer de algemeene belang stelling wekt. De directeur van de Bancapopolare, die zich sedert Juli 1891 in voorloopige hechtenis bevindt, zal zich namelijk met den kassier en nog een beambte, iemand van zeer goeden huize, te verantwoorden hebben wegens het verduisteren van gelden. Een lichtpunt in deze zaak, waar door anders een groot aantal kleine renteniers ongelukkig zouden geworden zijn, vormt de zeldzame handelwijze van den president van den raad van beheer, die het geheele tekort uit eigen middelen heeft aangezuiverd, over tuigd, dat hij te blind is geweest, en oordee- lende, dat te groot vertrouwen, waar bet de belangen van anderen geldtj strafbaar is. Deze flinke daad kost hem 1.800.000 lire. Reeds nu is besloten te Kartliago een monu ment op te richten voor kardinaal Lavigerie. De beeldhouwer Anderlini te Rome is met het maken van een ontwerp belast. Een dure naaimachine. Een van d» huwelijksgeschenken, die miss Willing onlangs ter gelegenheid van haar huwelijk met den heer Astor in New-York, kreeg, bestond uit een door haar grootmoeder gegeven Singer-naaima- chine, een «Vibrating Shuttle" van de nieuwste constructie uit de fabriek der Singer-maatschappij. Ze is echter rijk verzilverd, terwijl het onderstel uit verguld gesmeed ijzer is gemaakt. De tafel is een prachtige marmeren plaat, waarin, van kleine sleentjss en kristallen, het monogram dor jonggehuwden ingelegd is, door een krans van rozen en andere versieringen in mozaïek omgeven. De kast en schuifladen zijn van ebbenhout en rijk met bloemen van goud, zilver, paarlmoer en ivoor ingelegd. Deze machine heeft 2800 dollars of 7000 gulden gekost. Dezer dagen zijn alweder proeven genomen met een nieuw onderzeesch vaartuig, ditmaal op het meer Michigan. De boot is 12 meter lang en 4.2 meter diep. Zij wordt op bet water door stoom en onder water door electrische kracht voortbewogen. De kosten zijn 30.000 dollars. De groote tempel der Mormonen, in de Zout meers tad, zal den 6n April 1893 ingewijd wor den, De bouw heeft 40 jaar geduurd en hij heeft f 6.000.000 gekost. Sedert in 1849 voor het eerst in Califorme goud gevonden werd. is daar voor 1900 millioen dollars van het metaal geproduceerd. De uitgevoerde hoeveelheid bedroeg 470 millioen dollars meer dan het ingevoerde bedrag. Met inbegrip van al bet goad, dat naar schatting gebruikt is door goud smeden en tandheelkundigen of op zee is verioren- gegaan, weet men de plaatsen aan te wijzen van ongeveer 689 millioen dollars. Het grootste ge deelte van het saldo van 741 millioen dollars wordt, naar men gelooft, bewaard door Ameri- kaansche pachters, die op grQoten afstand van banken wonen of deze instellingen geen vertrou wen schenken. De zaak van John Makin en zijn vrouw is voor de rechtbank te Syduey (Australië) in behande ling genomen. Tot heden heeft de politie 14 kin derlijkjes ontdekt. Een spoorwegongeluk, het eerste in Zuidafri- kaansche republiek, is den 3n Nov. gebeurd te Boksburg, een plaatsje, op 12 mijlen afstands van Johannesburg. Op het oogenblik, dat daar een trein kwam aanstoomen, snelde een Kaffer naar den wissel en verzette dien, zoodat de trein op een zij spoor liep en een jongen Hoilandschen machinist, v. S. genaamd, die daar met een locomotief bezig was, verpletterde. De Kaffer was onmiddellijk na het plegen van zijn duivelachtige daad spoorloos verdwenen. Naar aanleiding van eane mededeeling van B. en W. van Amsterdam aan den raaddat zij niet voornemens zijn een nieuwen gewonen hoogleeraar in de kerkgeschiedenis aan de universiteit voor te stellen, en het desbetreffende raadsbesluitis aan curatoren der gemeente universiteit aldaar voorgesteld, tot buitengewone hoogleeraren op het gewone traktement van flGOO aan te stellen 1. voor de protestantsche kerkgeschiedenis prof. F. L. Rutgers of W. Geesink, hoogleeraar aan de vrije universiteit 2. voor de Roomsch-katholieke kerkgeschiede nis pastoor Van Scbijndel of Van Nispen 3. voor de Israëlietische kerkgeschiedenis en bet talmudismedr. Diïnner, rector aan het Is- raëlietisch seminarium. BURGERLIJKE STAND. Geboren2 December. Francina Maria, dochter van P. van Eijk en M. H. Muller, Eooshee'k. Huiberdina, dochter van J. van der Hoek en J. A. van "Willegen, Buitenka- venweg. Overleden 2 December. Johannes de Lange, oud 3 jaar en 4 maanden, Kolk. Maria Theresia Steijnen, oud 7 maanden, Singel. Voor de talrijke bewgzen van belangstel ling gedurende de ziekte, en van deelneming bij het overlijden van onze innig geliefde Dochter MARIA ontvangen, betuigen wy, ook namens onze Kinderen, onzen hartelijken dank, J. KOUWENHOVEN. Schiedam, E. KOUWENHOVEN— 3 December 1892. Obanjï.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2