Biimenlandsche Berichten. 0 n d e r w ij s. De vroegere bankier Martin verklaarde 20,000 frs. ontvangen te hebben om eene gunstige stemming te wekken voor de uit gifte der Panama-leening. Jesiersky, directeur van het Journal officiel, zeide niets te hebben ontvangentoen de storting geschied kon zijn, welke heet te hehhen plaats gehad ten gunste van de Teleqraphe, had hij de redactie van dit blad reeds verlaten. De katholieke bladen maken een herderlijk schrijven openbaar van den aartsbisschop van Parijs, de plechtige viering voorschrijvende van het bisschoppelijk jubileum des pausen op 49 Februari. De Parijscbe gemeenteraad heeft den wensch uitgesproken, dat de strengste straffen be dreigd worden tegen personen, die bij keuze tot staatsambten zijn geroepen, en van het mandaat misbruik maken door hunne stem te verkoopen. D U I I 8 C H 1 A S 1). De vorst van Reuss, oudere linie, die tot dusver met de Hohenzollern in onmin leefde en o. a. weigerde dat binnen zijn gebied een standbeeld voor keizer Wilhelm I werd opge richt, is eindelijk met keizer Wilhelm II ver zoend. Een paar dagen geleden overhandigde de Pruisische gezant hem de ordeteekenen van den Zwarten Adelaar en Woensdag is de vorst als gast des keizers naar Berlijn vertrokken. Bg de eerste behandeling der begrooting in de Rijksdagszitting van gisteren ver klaarde de Pool Koscielski, dat thans nog geen oordeel uitgesproken kan worden over de militaire wet. De Polen willen geen oor log met Rusland. Caprivi betoogde dat de militaire wet eene belemmering zou zijn voor de sociaal-demo cratische agitatie en geheel in overeenstem ming is met de Pruisische leus suwn cuique. De eischen der sociaal-democratie zouden overigens slechts uitvoerbaar zijn onder andere dan de bestaande omstandigheden. De rijkskanselier zegt, dat het aan hem is te danken, dat van het plan eener nieuwe belasting op de tabak is afgezien. Men moest den kiezers duidelijk maken dat de militaire wet den tweejarigen diensttijd mogelijk maakt en de gehuwde mannen meer ontziet. Bebel viel de conservatieven zoo scherp aan, dat hij tot de orde geroepen werd. De eerste lezing is afgeloopenheden zou de tweede lezing plaats hebben. De Rijksdag zal Maandag a.s. een begin maken met de behandeling der legerwet. Het centrum-voorstel tot intrekking der Jezuïeten wet zal in geen geval voor Nieuwjaar aan de orde komen, terwijl men in parlemen taire kringen niet gelooft, dat voor dat voor stel eene meerderheid zul te vinden zijn, wanneer het zelfs tot eene stemming zou kunnen komen. De Meichsanzeigrr verklaart dat het be richt dpr dagbladen, als zou de keizer onlangs den opper-president van Elzas-Lotharingen Von Puttkamer ten gehoore ontvangen heb ben, volkomen ongegrond is. Daarmede ver vallen tevens alle daarop betrekking hebbende geruchten omtrent eene bestuurs-hervorming in het Rijksland. De commissie uit den Pruisischen Landdag voor de ontwerpen tot belasting-hervorming heeft een voorstel tot invoering eener suc cessie-belasting met algemeene tegen 5 stem men verworpen. berekening moest zij reeds lang weer hier zijn, sprak de ritmeester met earn ge bezorgdheid. »Indien zij geen oponthoud heeft gehad, moet zij zeer spoedig komenmaar misschien heeft zij onderweg de opstandelingen ontmoet en ontwijkt ze hen." ïDat zou zeer goed het geval kunnen zijn. Overigens levert deze nachtelijke tocht geen groot genoegen op en ook is er niet veel roem bij te behalen." sDe heeren te Wicelowiec bevinden zich op het oogenblik in een veel aangenamer toestand, dat is waar. Ik wenschte weldat de majoor thans hier was." ïNu zult gij morgen zeer verwonderde ge zichten zien ik vreesdat ik veel te doen zal hebben om den prins te kalmeeren. Holla! Daar hoorde ik iets!" Zij luisterden opmeikzaatndaarna hernam de ritmeester verdrietig: ï't Was zeker de wind, die door de boomen waait." Onwillekeurig gingen zij nu toch een weinig' Het hoofdbestuur der conservatieven heeft voor den aanstaanden partijdag het ontwerp bekendgemaakt van eene omschrijving van haar oud programma. Daarin wordt gezegd, dat het Christendom de grondslag moet zijn van staat en wetgeving. Geëischt wordt, dat de evangelische kerk volkomen zelfstandig de bijzonderheden harer inrichting zal mogen regelen. Men wil christelijke scholen, onder wijzers en ambtenaren en bestrijding van den adesorganiseerenden invloed van de Israëlieten op het volksleven". Daarentegen worden de ruwe daden van de antisemieten veroordeeld. Voorts wordt in het programma opgenomen versterking der monarchie, vereenvoudiging der sociaal-politieke wetten, uitbreiding der beschermende rechten, staatstoezicht op de beurs en bestrijding van de sociaal-democratie met alle krachtige middelen, waarover de staatsmacht te beschikken heeft. INOÏIAO. Het offieieele medische rapport der ge zondheidscommissie voor de haven van Londen zegt, dat het bijna zeker is, dat in de komende lente de cholera zal uitbreken. De hertog van "Westminster heeft het eere-voorzitterschap van de vereeniging voor lijkverbranding in Engeland aangenomen. OOSTENRIJK. Met 167 tegen 146 stemmen heeft de Ka mer van afgevaardigden de geheime fondsen aan de regeering geweigerd. Te Palamka hebben de liberalen zich met geweld meester gemaakt van het raadhuis en er den radicalen gemeenteraad uit ver dreven. ZWITSERLAND. Het geschil in zake de Delagoa-baai, dat aan eene scheidsrechterlijke beslissing is onderworpen, is opnieuw tot 31 December verdaagd. R S L A N D. De Rijksraad heeft besloten het invoer recht op katoen te verhoogen tot 40 kopeken per pud bg invoer over water en tot 150 kopeken bij invoer over land. De patentbelas ting, alsmede de belasting over de zuivere winst van maatschappijen op aandeelen is tot 5 »/0 verhoogd. Bij den Rijksraad is een wetsontwerp in gekomen tot iuvoering van een zoutaccijns en eene verhooging van den suikeraccijns. Volgens dit ontwerp wordt de bijslag van 40 kopeken per pud geraffineerde suiker opgeheven, maar de aocijns op ruwe suiker ver dubbeld, dus gebracht op 2 roebel per pud. Verder is bij den Rijksraad een voorstel ingediend tot toepassing van een maximum tarief op alle landen, die aan Rusland geen bandels voorrechten verleenen. Dit tarief treft in de eerste plaats de geheel afgewerkte goederen, maar in mindere mate ook de gedeeltelijk bewerkte, alsmede voedingsmid delen. Voor de staten, welke aan Rusland handelsvoorreehten toestaan, zal het tegen woordig tarief als minimum van toepassing verklaard worden. De toestand in verschillende provinciën moet weer allertreurigst zijn. De regeering heeft reeds 15 miliioen roebels beschikbaar ge steld om in den eersten nood te voorzien. ITALIË. De politieke toestand blijft naar veler mee ning onzeker. De geruchten van wijzigingen in het Kabinet houden aan. Een 35-tal radi cale afgevaardigden hebben een onafhanke- naar voren zij reden tot bij de uitgezette wacht post, luisterden nog eens en keerden na eenigen tijd terug. nGij zijt er toch wel zeker van, dat wij hier op den rechten weg zijnvriend vroeg de ritmeester den wegwijzer, die als een donkere klomp ineengedoken op zijn paard zat. sZeer zeker," antwoordde deze vol ijver, sik ken hier weg en steg volkomen en kan die in het donker evengoed vinden als op klaarlichten dagmijnheer de officier." sis hier in deze streken uwe woonplaats sik ben een arme handelsmanmijn vader en ik verkoopen waren in de dorpen en in de heerenhuizen, koopen vellen op en reizen altijd zoowel des winters als des zomers, nu reeds langer dan twintig jaar." sGij zijt alzoo geen Pool V' sik ben een joodsch man, mijnheer de officier." liet was aan een toeval toe te schrijven, dat de ulanen in dezen kouden nacht niet geheel tevergeefs cp de loer stondenwant Reb Fmcusde zoon van den ouden LÖbel Pincus ijke groep gevormd onder leiding van een 5-tal bekwame woordvoerders. Bij het onderzoek der geloofsbrieven van Colaganni beschuldigde de uiterste linkerzijde de regeering van ongeoorloofde pressie. San Severo eischte een parlementair onderzoek. De minister Giolitti weerlegde de beschuldi gingen, waarop Bovio verklaarde wegens deze verkiezing uit de commissie voor het onder zoek der geloofsbrieven te zijn uitgetreden, omdat de inmenging der regeering onbetwist baar gebleken was. Na een kort antwoord van Giolitti werd de verkiezing goedgekeurd. De paus heeft het programma goedgekeurd van de feesten, die gevierd zullen worden ter gelegenheid van zijn bisschoppelijk jubi leum. Deze feesten vangen den 31 n December aan met een groot »Te Deum" in de Jezuïeten kerk. Op Driekoningen ontvangt Z. H. de kinderen van Rome, die door hunne ouders geleid worden om den paus hulde te brengen. In de voornaamste kerken van Rome zullen luisterrijke plechtigheden plaats hebben ge durende de periode van het jubileum. In de Kamer verklaarde de minister der schatkist, dat de regeering in het gebrek aan pasmunt tracht te voorzien, maar nog geen verklaringen kan afleggen alvorens de munt- conferentie te Brussel gesloten is. SPANJE. De minister-president Canovas had vóór den ministerraad een langdurige conferentie met den president der Kamer en met Silvela over de quaestie van het gemeentebestuur van Madrid. De ministerraad zal zich spoedig bezighouden met de reorganisatie der finan ciën, maar de overweging der leening wordt verdaagd. Na het onderhoud met Silvela heeft Canovas zich naar het hotel van den minister-presi dent begeven, waar de andere ministers reeds bijeen waren. Aan redacteuren van dagbladen heeft Canovas, deswege gevraagd, geantwoord dat het onjuist is dat tegenover den ministeriee- len candidaat voor het onder-voorzitterschap der Kamer een conservatieve candidaat ge steld zal worden, en er bijgevoegd dat Bedaja zijn candidaat is en hij bij deze keuze de Kabinets-quaestie zal stellen. Een telegram uit Madrid aan de Temps zegt, dat men zich bij de gebeurtenissen, welke thans plaats grijpenomtrent het behoud van het ministerie bezorgd maakt. PORTUGAL. De in- en uitgaande rechten te Lissabon en Oporto zijn dit jaar 225 conto's de reis hooger dan verleden jaar. EGYPTE. Aan de Times wordt uit Kaïro gemeld dat de strijdmacht der derwischen te Dongolais vermeerderd en 300 hunner zijn gezonden om de Egyptische posten aan de putten van Murad aan te vallen. De khalifa is voorne mens een aanval op Egypte te doen, dien hij zal voortzetten totdat hij zal worden tegen gehouden. AMERIKA. Blijkens opgaaf van den minister van finan ciën over bet 30 Juni 1.1. afgeloopen finan- cieele jaar, bedroegen de inkomsten der Vereenigde Staten 354,937,784, de uitgaven 345,023,330 dollars, respectievelijk 37,674,663 en 10,349,354 dollars minder dan het vorige dienstjaar. hield het met de opstandelingen en had in weerwil van het gouden tientje, dat de ritmeester hem gegeven had, met sluwheid en vrijpostig heid de ulanen»op een verkeerden weg gebracht De keizerlijke troepen hadden hier wel tot den volgenden morgen kunnen wachten, zonder een mensch te zienmaar bet toeval wilde dat verscheidene opstandelingen, en juist die, welke van Wicelowiec kwamenin het bosch op de patrouille van Clo stietenhet gekletter der sabels klonk ver door den stillen nacht. Daar dezen nu den wagen met den voorraad met zich voerdenhad de aanvoerder het raadzaam geoordeeld, een zijweg in te slaan en stiet zoo geheel onverwachts op het ongeduldig wachtende eskadron bij kwam uit den regen in den drop. De voorposten gaven een sein toen zij plotseling in het donker zwarte gestalten voor zich zagen opdagen. De colonne hield stil, men vernam Poolsche commando-woorden en geroep, de voorsten ver haastten hunne schreden in de gedachtedat zij met weinig menschen te doen hadden en TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 December. Het voorstel tot bepaling van de percentage der grondbelasting op 8 percent was heden nog in debat. De heer Borgesius beweerde, dat de minis ter vroeger niet zoo sterk tegen eene heffing van 5 pCt, was, maar ging toch met de 6 percent mede en betreurde dat dit ontwerp de gemeenten niet helpt. Spr. was vooreen afschaffing der grondbelasting en voor hare oplossing in de vermogensbelasting. De heer Bahlmann meende, dat hetvoor- stel-Züjp niet te ver ging en protesteerde tegen de bewering, dat reeds de 6 pCt. een voordeel is voor de grondeigenaren, Z. i. is dit een recht cm een teruggaaf van het te veel betaalde. Hij betreurde, dat dezeregee- ring zoo weinig zorg wijdt aan de gemeente- financiën. Z. i. waren er wel equivalenten te vinden voor het geniis van het miliioen bij aanneming van 5 pCt. De heer Rutgers betoogde de billijkheid der perequatie en de heer Lieftinck hoopte dat de reg. spoedig in den nood der gemeen ten zou voorzien. Hij stelde voor de percentage op 6 te laten, in afwachting eener nadere regeling der gemeente-financiën. De heer Tijdens was voor 5 pCt. in het belang van den grondeigendom, dien hij hoo ger stelt dan het kapitaal. De minister van financiën verdedigde nadet de bezwaren en verklaarde equivalenten te bewaren tot verlichting van den druk van bet personeel. Hij achtte het amendement- Ruys onaannemelijk. De heer Van de Velde stelde de percentage op 5i/s voor. De heeren Ruys en Zijp onttrokken zich voor hun deel aan het amendement om de 5 percent te heffen, dat de heer Van der Borch bleef handhaven. De heeren Zijp en Ferf stelden een amen dement voor om in de gemeenten waar in 1892 de grondbelasting lager was dan 6 per cent, de belasting op dat bedrag van 4892 te fixeeren. Dit amendement werd bestredes door de commissie van rapporteurs, den heer Van Alphen en door den minister, als vol komen onaannemelijk. Het amendemeut van de heeren Ferf en Zijp werd door hen ingetrokken. Het amen dement van den heer Van der Borch van- Verwolde (5 percent) werd verworpen met 66 tegen 25 stemmen. Het amendement van den heer Van de Velde (5ys percent) werd eveneens verworpen met 76 tegen 46 stem men. Art. 4 (6 percent) werd daarna met de wijziging van den heer Lieftinck goedgekeurd. Art. 2 (tegemoetkoming aan de bezwaren van te veel verhoogde gemeenten) werd goed gekeurd. Art. 3 werd aangehouden, daar de stem men staakten over het voorstel van den heer Van Kerkwijk, om het amendement-Roei! Borgesius niet als amendement te beschou wen, aangezien daarbij incidenteel de ge meentewet zou worden gewijzigd. Dinsdag te 41 uur is de staatsbegrooting aan de orde. Bij het gisteren te 's-Gravenbage gehouden examen M. O. staatsinrichting is geslaagd de- heer Q. Rovers te Schiedam. wilden zich met geweld een doortocht banen anderen maakten van deze gelegenheid gebruik om zoo snel mogelijk over de slooten te springen en onder de overhangende takken spoorloos te verdwijnen. Even snel ais de Poolsche commando's klonken ook de Duitsche, als »Te paard geeft acht 1' Voorwaarts luid door den stillen nacht. Het eskadron zwenkte en stiet met de voorhoede- op de opstandelingen. Er ontstond eene hevige verwarring; de- luitenant graaf Hancke wierp zich op de tegen partij en nam, bijna zonder dat er een houw" of steek gedaan werdden aanvoerder met ongeveer vijftig man gevangende volgende ruiters namen er bijna even zooveel en de rest verstrooide zich naar alle kanten. Wordt vervolgd,.),

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6