SPANJE. De Qaceta maakt een regeeringsbesluït Bekend, houdende toepassing van verschillende maatregelen, om het vervalschen van wqn en andere alcoholische dranken te beteugelen. Hetzelfde blad bevat een koninklijk besluit, waarbij eene bijzondere belasting op alcohol wordt ingevoerddoor welke zoowel de fiibricatie als de verkoop in het klein ge- „troffen wordt, onafhankelijk van den reeds bestaanden accijns. Volgens de Liberal heeft de minister van financiën zijn voorstel tat wijziging van het octrooi der bank van Spanje, met betrekking tot hare voor de schatkist te verrichten diensten ingetrokken, op grond dat de raad van bestuur der bank zich niet met bedoeld vooi-stel kon vereenigen en verlangde dat er veranderingen in gebracht zouden worden. A M E ft 1 K A. In de Vereenigde Staten schijnt men te wanhopen aan eenig resultaat der Brussel- - -stche munt-conferentie. De openbare meening verklaart zich met het oog hierop steeds sterker tegen den verderen aankoop van zilver. Porfirio Diaz is herkozen tot president der republiek Mexico tot den 30n November 1896, Het ministerie is samengesteld als volgt: buitenlandsche zaken Ignaces Varikalfinan ciën Matthias Romeroopenbare werken Fernandez Lealjustitie en onderwijs Joaquin Barandapost en telegraaf Gonzales Gozio oorlog en marine Hingjoa, binnenlandsche zaken Rubio. De New- YorTc Herald bevat een telegram nit Caracas van Vrijdag, meldende dat ver scheidene Engelsche heeren, directeuren van verschillende Engelsche spoorweg- en mijn- maatschappijen in Venezuela, zich op het oogenblik te Caracas bevinden, om bij de Venezuelaansche regeering aan te dringen op vergoening van schade, tijdens de burger oorlog geleden. Het telegram voegt er bij dat, na onderzoek van de zaken der schat kist, geheime verduisteringen zijn ontdekt door middel van valsche boekingen, tot een ge zamenlijk bedrag van meer dan 17 millioen. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad dat de Natalsche gedelegeerden overeenkwamen te Pretoria, dat Natal den bouw der lijnver- lenging verderop naar Charles town onder neemt, behoudens des Volksraads goedkeuring tan dit plan. CHINA. Hit Shangai meldt men aan de Times, dat te Ichang weer ongeregeldheden plaats hadden, zoodat een Britseh oorlogsschip troe pen aan wal moest zetten. Geen Europeaan werd gedeerd. TStmienlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 6 December 1802. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwart voor twee ure eene vergadering, welke werd bijgewoond door 20 ledenaf wezig de heer Van der Schalk. Daar geen der leden aanmerking had op de ter visie gelegen hebbende notulen, werden deze goedgekeurd. De navolgende stukken, welke reeds ter inzage hadden gelegen, waren ingekomen: Besluit van de Ged. Staten dezer provincie {Prov. blad no. 77), houdende kennisgeving van de herbenoeming van den heer J. Zaaijer Pz. tot schoolopziener in het ariondissement Sommelsdijk; idem, (Prov. blad no. 79), houdende kennisgeving van de benoeming van den heer L. A. W. Noorduijn tot school opziener in het arrondissement Gorinchem missive van de Ged. Staten dezer provincie, houdende goedkeuring van de begrooting dezer gemeente voor 1893; idem de ont vangst berichtende van de hun in afschrift medegedeelde, door den raad op 8 November jj. vastgestelde verordening op het vervoer ytn lijders aan besmettelijke ziekte naar een ziekenhuis of naar hunne woningidem, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van een strookje gemeentegrond of water aan A. den Houting idem, met bericht dat het in afschrift medegedeeld reglement van orde van den raad dezer gemeente, vastgesteld den 17n Oct, j.l., door hen voor kennisgeving is aangenomen welke stukken alle voor kennisgeving werden aangenomen. Missive als boven, daarbij onder terug zending van het hun ter goedkeuring toege zonden besluit van den raad dezer gemeente van 15 Nov. j.l., regelende de verdeeliogen bezoldiging der onderwijzers en onderwijze ressen aan de openbare lagere scholen de wenschelijkheid uitsprekende in dat besluit nog de bepaling op te nemen, dat de hoofden der scholen in het genot zullen zijn van vrije woning en tuin of billijke vergoeding van huishuur, met verzoek dat besluit in dien zin te willen aanvullen. Burgemeester en wet-» houders stelden voor hieraan te ge moet te komen en aan de verordening een nieuw art. 5 toe te voegen, geheel in overeenstem ming met de bewoordingen van art. 26 der wet op het L. O.; hiertoe werd met alge- meene stemmen besloten, tevens dat de artikelen der verordering na dit artikel, een nummer zullen verschuiven en de geheele verordening, aldus gewijzigd, opnieuw vast gesteld. Yan burgemeester en wethouders het le suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1892, werd tot een bedrag van f 1036,63i/3 zonder resumtie vastgesteld en ter goedkeuring gezonden aan Ged. Staten dezer provincie; idem, ontwerp-ver- ordening op het nommeren van gebouwen en erven en regelende de verplichting tot het doen van aangifte voor het bevolking-regis ter, en idem regelende het gebruik en de bescherming van gemeentegrond en gemeente eigendommen werden ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Idem, nader voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van havengeld éft praeadvies op het voorstel der commissie voor de plaatselijke belastingen omtrent haar eerst-ingedïend voorstel tot wijziging dier ver ordening werd besloten dit straks gelijktijdig te behandelen met het onderwerp waarop het betrekking heeft; idem, voorstel tot uitbrei ding van het ledental der commissie van toezicht op het L. O., en indiening van eerie ontwerp nieuwe instructie voor die commis sie, waarin de voorgestelde uitbreiding reeds is opgenomenter visie gelegd ter behande ling in eene volgende vergadering; rapport van de commissie voor de plaatselijke belas tingen op het in hare handen gestelde voor stel van burgemeester en wethouders, tot toevoeging van eene nieuwe alinea aan art. 3 der verordening op de heffing eener belas ting onder den naam van havengeldzal worden behandeld bij het onderwerp waarop het betrekking heeft; rapport van de raads commissie in zake de oprichting van een pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren daarbij de bezwaï en kenbaar makende tegen eene voorgestelde korting op de traktemen ten dier ambtenareneen amendement van het raadslid den heer De Groot, opart.2al. 3 der ontwerp-pensioenregeling en eene nota van het raadslid den heer Elzevier Dom, ter wederlegging van het antwoord, door de commissie voor de pensioenregeling gegeven, op de door hem ingediende bemerkingen tegen de ontwerp-pensioenverordening dier commissiedeze stukken zullen, gelijktijdig met het onderwerp waarop ze betrekking hebben, heden aan de orde worden gesteld. Aanbeveling van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs wegens periodieke aftreding van het lid den heer mr. H. J. Schuurman op 1 Januari a.s. en ter benoeming van een lid ter vervulling eener bestaande vacature. I Aanbevolen zijn 1 de heeren: mr. H. J. Schuurman en H. A. M. Roelants en 2 de heerenP. Loopuyt en K. J. van Erpecum eene aanbeveling van de commissie van toezicht op het lager onderwijs -wegens periodieke aftreding met lo Januari van het lid den heer S. A. Vernèdeaanbevolen zijn de hee ren S. A. Yernède en D. F. W. Prins en eene aanbeveling der commissie van het bur gerlijk armbestuur ter benoeming van een lid in die commissie ter vervulling der vacature ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den heer J. M. van der Schalk. Op die aan beveling, waarmede burgemeester en wet houders zich hebben vereenigd, zqn geplaatst de heeren S. Rijnbende en C. J. P. van der Schalk werden ter visie gelegd om in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaan en een adres van adhaesie van de Kamer van koophandel en fabrieken aan het voorstel van burgemeester en wethouders tot wjjziging der verordening op de heffing van havengeld, tevens eene aanbeveling be vattende om de in dat voorstel bedoelde zee- stoombooten hoogstens acht malen te doen betalende behandeling hiervan werd gelijk tijdig met het onderwerp waarop liet betrek king heeft, aan de orde gesteld. Later waren nog ingekomen: Dankbetui ging van J. van Rhiju Gz. c. sallen onder wijzers en onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen alhier, voor het besluit waarbij de indeeling en hun salaris opnieuw werden geregeld, aangenomen voor kennisgeving; een adres van J. Odd, uitgever alhier, om verhooging der subsidie, hem toegekend voor de uitgifte van het verslag der handelingen van den gemeenteraadtengevolge der belangrijke uitbreiding van dat verslag, vooral in de laatste twee jaren, en met het oog op het bijna dubbele getal zittingen, ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende ver gadering; en een adres van T. H. W. van Reede, directeur van stoombooten te Rotter dam, die in geregelden dienst op Schiedam varen en gebruik maken van de aanlegkade aan de Maas, om wijziging der verordening op de heffing van havengeld, ten aanzien van genoemde booten; tevens restitutie ver zoekende voor het betaalde halfjaar haven geld, ad f 68.55 voor de rader-stoomboot Maasnymph II, welke boot sedert 28 Juli j.l. niet meer te Schiedam is geweest. Dit adres werd om onderzoek en rapport, wat het eerste verzoek betrof, in handen gesteld van de commissie voor de plaatselijke belastingen de overige ter inzage gelegd ter behan deling in eene volgende vergadering. Tot behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, kwam allereerst in behandeling het voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging der verordening op de heffing van havengeld, met rapport daarop van de commissie voor de plaatselijke belastingen en nader voorstel van burgemees ter en wethouders. Burgemeester en wet houders stelden voor de verordeningen op de heffing en invordering dier belasting le wijzi gen, zooals door de commissie voor de belas tingen in haar rapport is aangegeven met inachtneming evenwel van hun nader voorstel, waarbij de wensch door de Kamer van koop handel in haar ter zake ingediend adres uitgesproken, zich geheel aansluit. Na eenige discussie werd het voorstel aangenomen, waar-door nu zeestoombooten, welke meer dan 8-maai in een jaar van de boeien ge bruik - maken, slechts 8-maal behoeven te betalen. Wo juichen dit voorstel toe, omdat daardoor mogelijk wordt dat stoomschepen voortaan geregeld van onze haven zullen ge bruik maken, wat ook voor de werklieden aan de Hoofdstraat zeer gewenscht is. De ontwerp-verordening op het rijden werd, na artikelsgewijze behandeling, waarbij hier en daar eenige wijziging werd aangebracht en waarmede ruim een uur heenging, goed gekeurd. Alsnu was aan de orde de ontwerp-pen sioenregeling voor gemeente-ambtenaren met de ter zake ingekomen nadere voorstellen en amendementenwegens het late uur werd besloten dit onderwerp aan te houden tot eene volgende vergadering, waarmede ten slotte ook de heer van Erpecum zich ver eenigde, die eerst den raad had willen doen besluiten omtrent het al of niet heffen eener korting op het traktement. Op grond van het bepaalde in art. 68 der verordening op de brandweer stelden burge meester en wethouders naar aanleiding van een bij hen ingekomen missive van den heer commissaris van politie voor, eene gratificatie van fl toe te kennen aanJ. H. Collignon, C. van Noort, diens echtgenoote Cath. Collignon, J. T. Witberg, Petr. A. L. Collignon, J. Groenendaal, P. van Spijk, P. van Eibergen en C. Schenkeveld, en van f2 aan T. J. H. Collignon voor het blusschen van brand op 27 Nov. j.l. in den kelder en de daarboven gelegen alkoof van het pand aan de Hoofdstraat G 59, bewoond door D, J. Y isseren van f 1 aan Berendina van Toer, vrouw van Marius Knoop, voor het blusschen van brand op 29 Nov. j.l. in de woning van J. J. H. Hoenderkamp in de Hagastraat alhier; welk voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de openbare vergadering, teneinde den heer Den Breems, die dit had verzocht, in besloten vergadering in de gelegenheid te stellen tot het doen van eenige mededeelingen omtrent het nu genomen besluit tot heffing van havengeld. Daar het mond- en klauwzeer binnen deze gemeente geweken is, zijn de alhier gedeta cheerde militairen gisteren naar hun gar nizoensplaats teruggekeerd. Het was met recht een weer om geen hond met een stok de deur uit te jagen, gepas- seerden Zaterdagmiddag, en dat was wel jammer, vooral voor die heldere, sehoone kleertjes der kleinen, die voor deze gelegen heid van moeders een extra Zaterdagbeurt hadden gekregen; maar welke moeder zou er die moeite niet voor overhebben, als haar lieveling door de juffers wordt uitgenoodigd, om in de Alida-gpwaarschool aan de Lelie straat het St.-Nicolaasfeest te komen vieren. Aan de Alida-Bewaarschool Ja, dit jaar voor de eerste maal hebben onze bekende jongedames hare menschlievende bemoeiingen ook tot een dertigtal der meest behoeftige kinderen van deze school uitgebreid, en dezen evenals een gelijk aantal der Mariaschoot een allerprettigst St. Nicolaas weten te bereiden. Dat bij de gebruikelijke versnape ringen voor de maag meer degelijke geschen ken niet ontbraken, behoeft wel nauwelijks te worden vermeldhoe heerlijk, op het kinderfeest bij uitnemendheid, zóo te kunnen, zóo te willen weldoen 1 Dank, hartelijk dank, lieve jongedames, voor den blijden middag of avond, onzen armen kleinen geschonken, voordepractische bewijzen uwer naastenliefde, hunnen ouders bij die gelegenheid betoond. Ook zonder op zettelijke vermelding uwer namen, wilt ge wel overtuigd zijn, dat alle belangstellenden in onze departementale bewaarscholen dit woord van erkentelijkheid volgaarne onder schrijven. Wordt ook door een samenloop van toe vallige omstandigheden uw aantal kleiner, en daardoor uw taak moeilijker, wij zouden u toch vriendelijk, maar dringend willen ver zoeken, te willen volharden op den weg, nu sedert enkele jaren met zoo uitnemend succes in dit opzicht door u gevolgd houdt moed, volhardt I Weldra zullen zij, die nu tijdelijk buitenaf vertoeven, en u dus slechts van uit de verte hebben kunnen steunen, weder hier terug en bij u zijn; anderen ge hebt het reeds van belangstellende vriendinnen van t

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2