A0. 1892. onderdag 8 December. N°. 8160 lesenyeertigste Jaarsrang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: f. ODÉ. ROREAD: BOTER ST RAAT, «3 3». Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheel» Rijk Afzonderlijke noimners i -1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewon, regels met inbegrip van eene Courantf .10. Tedere gewone regel meer- 0.10 DriBHAai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. De Kabinetscrisis is eindelijk opgelost. Maandagnamiddag werd de minister van buitenlandsche zaken Ribot op het Elysée ontboden, en diens stappen tot het vormen van een nieuw ministerie waren reeds des avonds met een gunstigen uitslag bekroond. Het nieuwe Kabinet is samengesteld als volgt Ribot, minister-president en buitenlandsche zaken; Loubet, binnenlandsche zaken en eeredienstBourgeois, justitieCh, Dupuis, onderwijs en kunstenRouvier, ilmnciën Freycinet, oorlogBurdeau, marineViette, openbare werkenSiegfried, koophandel Develle, landbouw. Het is, zooals men ziet, bijna een rep li- trage", de meeste aftredenue ministers maken deel nit van het nieuwe Kabinet. Behalve de heer Bourgeois, die de portefeuille van onderwijs neerlegt en bij justitie den heer Ricard vervangt, behouden de demissionaire ministers hunne portefeuilles. De heeren Dupuis en Siegfried zijn afge vaardigden sedert -1885. Laatstgenoemde is een koopman uit Havre, waar hij den post van maire bekleede totdat het departement der Seine-Inférieure hem naar de Kamer afvaardigde. De heer Dupuis, die evenmin als de heer Siegfried ooit in een Kabinet zitting had, is een Corsicaan, afgevaardigde voor Haute-Loire; hij was vele jaren achter een rapporteur der begrooting van onderwijs. De nieuwe minister-president Ribot heeft den ganschen voormiddag beraadslaagd met zijn ambtgenoot Bourgeois over de houding, welke de nieuwe regeering ten aanzien der enquête-commissie zal aannemen. Het nieuwe Kabinet heeft besloten de bevoegdheden der rechterlijke en wetgevende macht streng van elkaar gescheiden te houden. Tengevolge der aarzeling van den beer Loubet om een zetel in het Kabinet te ver vullen, zal de portefeuille van eeredienst ver moedelijk met die van openbaar onderwas vereenigd worden. De nieuwe ministers zijn gisteravond te 6 uur onder voorzitterschap van president Carnot in het Elysée bijeengekomen, besloten de portefeuilles van eeredienst en onderwijs te vereenigen en beraadslaagden vervolgens over hunne algemeene gedragslijn. Hunne verklaring zal zeer beslist luiden voor het beginsel van het gescheiden houden der rechterlijke en wetgevende bevoegdheden. Het gouvernement zal de op dit stuk uitte brengen interpellatie onverwijld in behande ling brengen. Wat betreft de buitenlandsche politiek zal de regeering nadruk leggen op het bestaan van eene goede verstandhouding met alle natiën en op de vredelievende ge zindheid van dit Kabinet. De vereeniging der rechterzijden uit de Kamer heeft besloten zich ten aanzien van het nieuwe ministerie voorloopig op den achtergrond te houden, en voor alles aan te dringen op volkomen opheldering der feiten, welke de openbare meening bezighouden. De minister van openbare werken heeft aan den heer Delaunay geweigerd het dossier van 1886 van den heer Rousseau, betreffende het Panama-kanaal over te leggen, tenzij hjj daartoe het verzoek ontvangt van den voor zitter der enquête-commissie. De commissie van enquête heeft de meeste onderteekenaars van cheques in het verhoor genomen. Jamin, een beursagent, erkende, dat hij eene cheque heeft geind ten behoeve van Dugué de la Fauconnerie. B E G I E. In de zitting der internationale muntcon- ferentie heeft de Britsche afgevaardigde, sir arles Rivers Wilson, gisteren een belang rijk rapport uitgebracht. De heer Rothschild trok daarna zijne voorstellen in. Des namiddags heeft de heer Rivers, in zijn naam en in dien van Freeman tie spre kende, op het ernstige gewezen der mogelijk heid eener staking van zilveraankoop in Ame rika en van liet onderdrukken der aanmunting in Indie. Holdtworth legt een voorstel ter tafel, dat aan de commissie zal verzonden worden. De heer Mae Creary constateert, dat van 1881 tot 1892 de toestand steeds ernstiger geworden is, en verklaart, dat hij het voor stel Rothschild niet afdoende acht en de eenige oplossing bestaat in het bimetallisme. De Toca zegt dat over het plan-Levy nog moet worden beraadslaagd; hij betreurt het, dat de denkbeelden van Rothschild zq'n op gegeven. De gouverneur der provincie Luik heeft geweigerd eenen afgevaardigde der mijnwer kers te ontvangen, die hem wilde komen voorstellen het geschil tusschen de arbeiders en de mijnmaatschappij te Tilleur aan een scheidsgerecht te onderwerpen. DDITSCIILASD. De Bondsraad heeft zijne goedkeuring ver leend aan de voorstellen tot verandering der bier-, brandewijn- en beursbelasting. In par lementaire kringen heet het, dat de Bonds raad besloten heeft in de ontwerpen belang rijke wijziging aan te brengen. OOSTENRIJK. De minister van oorlog maakt bekend dat de keizer zijne goedkeuring heeft verleend aan de verhooging van de vredessterkte des legers, van Januari e.k. af, met 25 regimenten infanterie en eene versterking van 9 man per compagnie. Bij de Kamer van afgevaardigden hebben de Duitsch-vrijzinnigen eene interpellatie aan gekondigd, aangaande de maatregelen, welke de .regeering denkt te nemen, om paal en perk stellen aan de toenemende anti-semiti- sche beweging. De geneeskundige formaliteiten aan de grens zqp voor Irun opgeheven. ITAHE. De opbrengst der directe belastingen over trof van 1 Juli tot 30 November het bedrag over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar met 11,800,000 lire. De paus ontving graaf Mombei tot eene afecheidsaudienlie, en herhaalde daarbij zijne verklaringen ten gunste van Frankrijk en zijn vast besluit om van zijne gedragslijn tegenover het gouvernement der republiek niet af te wijken. SPANJE. In de Senaatszitting van gisteren verlangde Gonzales opheffing van het recht op alcohol. De minister van financiën antwoordde dat dit onmogelijk was. In de Kamer werd het debat over het ge&oentebestuur van Madrid voortgezet. Moret wees op de tweespalt tusschen de conservatieve aanvoerders. Vóór de zitting had Canovas met verscheidene invloedrijke conservatieven een onderhoud. Men gelooft dat de verhouding reeds minder gespannen is. AMERIKA. Aan het Congres dat gisteren geopend is heeft president Harrison, gelijk telken jare, een boodschap gezonden, waarin bij verklaart dat het land de nieuwe politiek moet aanvaarden welke uit den uitslag der verkiezingen voort vloeit maar hij, Harrison, meent te moeten voorspellen dat dit tot moeilijkheden en strjjd leiden zal voor de industrieelen en de werklieden. Hij gelooft dat het vraagstuk der tarietherziening behoorde te worden overge laten aan het nieuwe Congres. Wegens de weinig vriendschappelijke houding van Canada, raadt Harrison aan eenkanaal te graven rondom de Niagara-wat er val, teneinde voor de sche pen eene verbinding te verkrijgen van de groote meren met de Amerikaansche havens. Daardoor zouden de Vereenigde Staten onaf hankelijk worden van het Canadeesche kanalen-stelsel. Harrison hecht zijne volle goedkeuring aan het voorstel om ofïicieelen steun te verleenen aan eene maatschappij welke het Nicaragua-kanaal aanlegt Mocht de internationale muntconferentie te Brussel er niet in slagen tot eenig practisch besluit te komen, dau zullen naar Harrison ver klaart de handelstoestanden de staten die thans nog aarzelen, dwingen samen te wer ken met de Vereenigde Staten van een zoo veel ruimer gebruik van het zilver voor geld te verkrijgen, als voor het drijven der zaken van de wereld noodig is. De Vereenigde Staten zouden den uitvoer van goud naar Europa tegengaan door daartoe bestemde wettelijke maatregelen. Chandler, de president van de landverhui zers-commissie, zal eerlang bij den Senaat een wetsontwerp indienen, strekkende om voor den tijd van éen jaar, te beginnen met 3 Januari 1893, de toelating te weigeren aan de landverhuizers, behalve die uit de landen der Nieuwe Wereld. Vreemdelingen, die zich slechts tijdelijk in de Unie willen ophouden, zullen toegelaten worden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERA AL. Zitting van 6 December. Heden zijn de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting aangevangen. De heer Schaepman constateerde, dat de regeering, onder gunstige omstandigheden is opgetreden en, een groot weikplan aanbie dende, feitelijk haar eigen plannen onmoge lijk heeft gemaakt door indiening der kieswet. Ofschoon sterk voorstander van uitbreiding van kiesrecht, begreep hij niet, dat de regee ring de indiening niet heeft uitgesteld. Zij is zedelijk niet verantwoord de gewichtigste deeleij van haar arbeid op een volgende Ka- roer over te brengen. Spreker zal geen op positie voeren, maar de begrootingen beschou wen als kredietwetten. De heer Farncombe Sanders daarentegen bracht hulde aan de geheels regeering voor de indiening der kieswet, waaromtrent eene eindbeslissing hoog noodig is. Hij betoogde verder dat de belastingplannen van den mi nister Pierson geen verband houden met het algemeen werkplan der regeering, dat de ia- voering van leerplicht, de regeling der defensie en verzorging van oude werklieden zeer veel geld zullen worden. De heer De Beaufort (Amsterdam) stelde bijzonder de noodzakelijkheid in het licht om de gemeentelijke financiën te regelen. Hjj drong aan op het indienen van voorstellen, ook al worden ze niet onderzocht, als uiterste politieke wil, die eene volgende Kamer tot spoedige behandeling zal nopen. De heer Levy betoogde de noodzakelijkheid der regeling van het plaatselijk kiesrecht, naar andere grondslagen dan het politieke kies recht. Na de paöte- werd het debat heropend over het ontwerp tot perequatie der grondbelasting. De heer Van Houten nam nu, in den vorm gewijzigd, over het amendement van den heer Roëll op art. 3, dat in 1893, 1894 en 1895, in de gemeenten waar tengevolge dezer wet de heffing van 40 opcenten minder mocht opbrengen dan in 1892, de opcenten mogen worder verhoogd om dezelfde opbrengst als in 1892 te verkrijgen. Met 51 tegen 37 stemmen werd dit amen dement wel toegelaten, maar verworpen met 53 tegen 36 stemmen, waarna art. 3 der regeering (subsidie uit 's rijks kas voor ge meenten waar de 10 opcenten minder moch ten opbrengen dan in 1892) verworpen werd met 53 tegen 36 stemmen Het geheele ontwerp is aangenomen met 72 tegen 17 stemmen. De heer Vermeulen betoogt, dat de regee ring de sociale wetgeving heeft veronacht zaamd om te komen met eene kiesrecht regeling, waarvan hij schromelijke gevolgen wacht. De heer Rutgers van Rozenburg duidde het le regeering euvel, dat zjj een stelsel van" buitengewone uitgaven voor Nederland en

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1