rsdië aannam en dat zij regeling der gemeente belastingen niet ter hand had genomen. De heer A. ran Dedem kwam op tegen het booge eindcijfer. Hedenavond voortzetting. Avondzitting van 6 December. Bij het voortgezet debat over de staatsbe groting constateert de heer Beelaerts van Blokland matheid en lusteloosheid, tengevolge van overspannen arbeid, en geeft zijne bezorgd heid te kennen op economisch, militair en electoraal gebied. De minister van oorlog dient voorstel op voorstel in, waarvan echter geen enkel in het Staatsblad verschijnt; de minister van financiën voert zijne belasting hervorming te fragmentarisch uit, hij had allereerst zijne aandacht moeten wijden aan den nood der gemeentenook de vermogens belasting werkt nadeelig. Wat eindelijk het ontwerp-kieswet betreft, dit is feitelijk een voorstel tot invoering van algemeen kiesrecht, en daarom keurt hij het af; hij hoopt dan ook dat de Kamer in al dat kwaad niet zal medegaan. De heer Pijttersen bestrijdt den vorigen spreker; hij beschermt het voorstel-Tak van Poortvliet als een bewijs van moeddat alom in den lande vertrouwen in deze regee ring heeft gewekt. De heer Oppedijk bestrijdt het streven om de macht der overheid meer en meer bij het volk over te brengen, welk beginsel hij onbe staanbaar acht in een eonstïtutioneelen staat. De heer Ruys van Beerenbroek brengt hulde aan de regeering voor het pensionneeren van oude, gebrekkige wei klieden en het be schermen der gezondheid van de arbeiders in fabrieken en werkplaatsen. Voorts dringt hij aan op wijziging van het tarief der invoer rechten, opdat de Nederlandsche industrie niet te veel gedrukt worde. Spreker betreurt de indiening van het ontwei p-kieswet te midden der belastinghervormingen, en sluit zicli, wat dit ontwerp betreft, geheel aan bij den heer Beelaerts van Blokland. De beer Lieftinck bestrijdt den heer Bee laerts van Blokland op grond van het onrecht vaardige der bestaande kieswet; hij vereenigt zich met de financieele bezwaren van den heer Farncombe Sandeis. De heer Goeman Borgerius wijst op de slechte uitvoering der arbeidswet in een groot deel des lands, vooral in Limburg, hetgeen moet worden geweten aan het te groote arbeidsveld voor de inspecteurs. Ook dringt spreker aan op eene veiligheidswet, met het oog'op de vele ongelukken in fabrieken en werkplaatsen. Ue heer Van Alphen keurt de duisterheid af, welke over de plannen der regeering ligt uitgespreid, daar belasting- en kieswetvoor- stellen elkaar verdringen. De minister van buitenlandsche zaken, de voi ige sprekers beantwoordende, wijst op het programma der regeering en hetgeen daarvan is tot stand gekomen op de belastingher vormingen, regeling van kiesrecht, terwijl een veiligheidswet en de voorziening in het lot van oude werklieden goed vordereneen voorstel tot instelling van arbeidsraden is reeds van het parlement uitgegaan. Wat de hervorming der gemeente- en provinciale wetgeving betreft, deze moet uit den aard der zaak blijven rusten tot na afdoening der kieswet. Het verwijt van duisterheid is on gegrond, aangezien de regeering niet wil stilzitten en dus belasting- en kiesrechtvoor- stellen gelijkelijkaanhangig maakt. Ten slotte doet de minister een beioep op de Kamer tot behartiging der algemeens belangen. De beraadslaging wordt hierop verdaagd tot morgen voormiddag ten 11 ure. De heeren Brantsen van de Zijp en Van Kat nebeek hebben voorgesteld op de begroo ting van buitenlandsche zaken uitgetrokken verhooging der bezoldiging van den consul- generaal te Melbourne te doen vervallen. De heer Boreel van Hogelanden heeft gelijk voorstel gedaan ten opzichte der jaarwedde van den gezant te Washington. SCHIEDAM, 7 December 1892. Aan burgemeesters is te kennen gegeven, dat de minister van binnenlandsche zaken in verband met den in sommige gemeenten toegepasten maatregel tot het merken en beschrijven van het vee, waarvan bij de op- stalling betere uitkomsten te verwachten zijn dan van bewaking het wenschelijk acht dat de ter bewaking in functie zijnde mili tairen achtereenvolgens naar huis worden gezonden naarmate men met het merken en beschrijven van het vee aal gevorderd zjjn, terwijl in gemeenten waar nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer uitbreken, geen militaire wacht ter bewaking moet gerequi- reerd worden, tenzij in zeer bijzondere ge vallen, waarin de omstandigheden wezenlijk vrucht van zoodanige bewaking kunnen doen verwachten. Tengevolge der wet op de vermogens belasting is de begrooting van financiën ver hoogd met f 139,700 als uitgaven van bljjven den aard en f 79,373 wegens uitgaven van tijdelijken aard. Aangesteld zullen worden een hoofdinspecteur der registratie en domei nen ad f4000, en adjunct-commies ad f1200 en een eerste klerk ad f800 aan het depar tement. Voorts zullen rnet 1 Febr. 15 nieuwe inspecteurs, 5 van. iedere klasse, in functie treden, terwijl f24,475 noodig wordt geacht voor de bezoldiging van schrijvers of boek houders op de kantoren der inspecteurs. De hypotheekkantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage zullen worden verbouwd, teneinde aldaar de successiekantoren te ves tigen. Naar wij vernemen, heeft jhr. Van Spengler, adjudant der Koningin, die bij de aanstaande promotie naar anciënniteit in aanmerking zou kunnen komen voor den rang van generaal- majoor, aan H. M. de Regentes verzocht, daarvoor niet in aanmerking te komen. De minister van waterstaat heeft de heeren Ubaghs en Erens, geologen te Maastricht en Valkenburg, uitgenoodigd tot het instellen van een onderzoek naar de geologische ge aardheid van den berg tussehen Bunde en Beek, waar de bekende afschuiving heeft plaats gehad. De heer mr. A. F. van Leyden, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul te Londen, is in die hoedanigheid door de Britsclie regeering erkend. De orde van advocaten te Utrecht heeft een adres gericht aan de Koningin, met verzoek uit het ontwerp-bedrijfsbelasting te lichten de uit de patentwet overgenomen bepaling, dat de procureurs sedert 1879 geen ambtenaren meer verplicht zijn "te onderzoeken en te controleeren, of hun aan deze belasting onderworpen cliënten voldaan hebben aan hunnen belastingplicht. De Kamer van koophandel te Rotterdam heeft van den minister van buitenlandsche zaken afschrift ontvangen van eene missive van Hr. Ms. gezant te Rome, dd. 24 Novem ber 1.1., houdende den vertaalden tekst van een Italiaansch koninklijk besluit van 21 November, waarbij de belasting en het in komend recht op ruwe suiker worden ver hoogd. Dit besluit treedt in werking den dag volgende op dien, waarop het in het officieele staatsblad is afgekondigd, en zal aan het parlement worden aangeboden om tot wet te worden verheven. Belanghebbenden, die van dit stuk inzage wenschen, kunnen zich daartoe wenden tot den secretaris der Kamer. De klachten over de slordige bewerking der nieuwe guldens acht de minister van financiën niet ongegrond de oorzaak hiervan is, dat de Munt niet over voldoende werk tuigen beschikt, wat verklaarbaar is, omdat sedert lang geen zilveren standpenningen zijn aangemunt. Daar vooreerst in de behoefte aan guldens voor Indië en Nederland vol doende zal zijn voorzien, heeft de minister gemeend niet tot de aanschaffing van kost bare werktuigen te moeten doen overgaan. Naar wij vernemen, is bij het ministerie van waterstaat enz. het plan in bewerking tot aanleg van een zijlijntje Zevenhuizen Oud-Terbregge tot het punt, waar de1 ge projecteerde lijn Rotterdam (Delftsche poort) Kapelle gesneden wordt De lijn zal den Prins-AIexanderpolder recht doorsnijden langs de Groenelaan en de Ommoordschen weg, waar meest kleigrond is. Echter zal er geen station bij Terbregge worden opgericht. (NV R. Ct.) De Ind. Beige deelt mede, dat de Neder- landsche afgevaardigden op de Brusselsche conferentie, de heeren Yan den Berg en G. M. Boissevain, in opdracht hebben, te verkla ren, dat Nederland zooals in 1881 bereid is, tot eene bimetallistische unie toe te treden onder de volgende voorwaarden: lo. Dat de vast te stellen verhouding tus sehen goud en zilver niet ongunstiger zij dan die, welke in Nederland bestaat; 2o. dat Engeland ook zijne toestemming geeft voor eene bimetallistische unie; 3o. dat alle centrale banken der zich ver- eenigende landen verplicht zullen zijn, goud en zilver tegen vaste prijzen te koopen. Teneinde een mogelijk mislukken van eene overeenkomst op deze voorwaarden te voorzien, heeft de regeering hare afgevaardigden be last, hunne krachten aan te wenden, om te bewerken dat de conferentie de volgende quaestie ernstig zal overwegeni Welke mid delen zou men kunnen gebruiken om althans te verzachten de nadeelen, die uit den tegen- woordigen toestand voortvloeien in afwach ting eener volledige en afdoende oplossing der muntquaestie Met het oog op minder goederenvervoer kort vóór, tijdens en na de a.s. Kerstdagen, zullen de spoorwegmaatschappijen verschil lende goederentreinen opheffen op 2n Kerst dag, vooral ook om aan het treinpersoneel meer vrije dagen Je kunnen schenken. In verschillende garnizoensplaatsen bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage loonen zijn hiervan de voornaamste beweegredenen. Yan 27 November tot en met 3 December zqn in den Nieuwen Rotterdamschen Water weg binnengekomen 78 stoom- en 15 zeil schepen; vertrokken 91 stoom- en 5 zeil schepen. Gedurende de maand November werden door de Koninginnesluis te Vreeswijk geschut 2589 stoom- en zeilschepen, te zamen metende 256,547 tonnen. Onder de vele punten van beschrijving voor het sociaal-democratisch congres op de Kerstdagen te Zwolle te houden, komen ook voorstellen betreffende het blad Hecht voor Allen voor. Daarop moet een aanzienlijk ver lies geleden worden en het tekort wordt om geslagen over de afdeelingen. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen bedraagt de ge vallen regen over de maand November 48'/s rriM, tegen 42 mM in November 1891 en 101 mM over dezelfde maand van 1890. De Ned. vereeniging te Berlijn sNederland en Oranje" zal den 13n dezer haar vijfjarig bestaan feestelijk vieren in den prachtigen sRonachers Restaurant Unter den Linden". De Ned. Roomsch-katholieke volksbond te Rotterdam heeft, om in de heerschende werkloosheid te voorzien, eene commissie tot werkverschaffing geconstitueerd, waarin een lid van elke vakafdeeling zitting heeft, teneinde te trachten zooveel mogelijk daarin te gemoet te komen. Er wordt geklaagd, dat niettegenstaande het dalen van de graanprijzen met 20 a 30 percent de bakkers het brood niet afslaan in prijs. De redacteur der fled. Bakkers Ct., de heer Geert de Jonge, geeft daarvan de vol gende verklaring: Op don 8n Mei had te Amsterdam de laatste afslag plaats op een oogenblik dat de meelnotse- ring nog f 11.50 was, hoewel da afslag eerst bij een prijs van fli gemotiveerd zou geweest zijn. Thans noteert de inlandsche meelmarkt pl. ra. f9.50. Als deze onmogelijk lage prijs nog lager wordt en op f9 komt, dan is er pas aanleiding voor een afslag, maar aangezien de geheele bak kerswereld met meel zit, dat tegen veel hoogere prijzen gokoebt is, en de productiekosten van het brood znomentelijk door bet mindere debiet tengevolge van rijken aardappeloogst grooter zijn dan in normale tijden, zoo kan van een afslag nog geen sprake zijn. Dit voorloopïg nog uitblijven van een afslag zou ook daarom billijk zijn, omdat verleden jaar, toen de verhooging der broodprijzen bij f13 meelnofeering moest plaats vinden, deze werke lijk eerst plaats bad, toen het meel al f 15 noteer de, dus toen er ergelijk alweer een 2e opslag gemotiveerd was. En dit geschiedde omdat de bakkers toen no zooveel goedkoop meel in koop hadden Heel aardig geredeneerd van een bakkers standpunt, maar het publiek behoeft toch als graanprijzen dalen niet op goedkooper brood te wachten tot de bakker zijn duurgekochte voorraad meel uitgeput heeft. Een bakker kan wel bij goedkooper meel- prijzen honderden zakken met meel koopen, moet hy nu, als het meel nog meer in prijs daaltmaar tegen zijn klanten zeggen sGoedkooper brood krijgt ge niet, ik heb nog te veel van dat dure meel, dat moet gij, klanten, eerst betalen" (Amst. Ct.) Uit Bolnes wordt ons gemeld: Toen de veldwachter De Waard, gister avond ten 10 ure op surveillance zijnde, de herbergen was wezen inspecteeren, ontmoette hij eenige dronken lieden, die door hem wer den uitgenoodigd zich rustig te gedragen. In plaats van daaraan gevolg te geven, werden den veldwachter stok en geladen revolver afgenomen, werd hij op den grond geworpen en toen zóo toegetakeld, dat hij buiten staat was dienst te doen. De heer P., die De Waard te hulp kwam, werd van den dijk geworpen. (fl. B. Ct.) Bij Vianen is Zondagmorgen uit het Zederik- kanaal het lijk opgehaald van zekeren v. R. De ongelukkige was postlooper van Vianen op Vreeswijk. Hij laat vrouw en kind na. Men meldt uit Woerden aan de fl. B. Ct, Het volgende voorval had hier in de buurt dezer dagen plaats. Een kind te Barwoutswaar- der werd ziek onder de gewone verschijnselen van choleradiarrhee met braking gepaard. In plaats van een geneesheer te laten halen, werd de hulp ingeroepen van een particulier te Zwammerdam, die de patiënte op homöopa- tische wijze behandelde, maar niet met het gewenschte gevolg, daar het kind stierf. Daar de vader nu toch een doodbriefje moest hebben, kreeg hij meteen den raad een ge neesheer in de buurt het lijk te laten schou wen en dan maar te zeggen dat het kind aan stuipen was overleden. Vanwege den burgemeester werd nu echter eene lijkschou wing gelast, maar de geneesheer kon nu geen bepaalde ziekte opgeven. Het restant van het ingegeven geneesmiddel, dat bleek te bestaan uit eene oplossing van kamfer en spiritus, werd in beslag genomen en opge zonden naar den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zuid-Holland. Te Haarlem is Zondagnacht uit het Spaarne bij de Hoogebrug opgehaald het lijk van den 56-jarigen D. V., machinist, aldaar woon achtig. Men vermoedt, dat hij, op weg naar zijne woning, bij ongeluk te water is geloopen. Door een groot getal vakvereenigingen te Amsterdam zal eerstdaags een groote protest meeting gehouden worden tegen: »het opper machtig optreden van den burgemeester van Amsterdam, door het onwettig uitvaardigen van het bevel, waarbij zingen op straat bij het verlaten van volksvergaderingen wordt ver boden".

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2