Gemengde Berichten. (aet.) Ferdinand de Lesseps. PE R~rlü LEG R A AF. K o I o n I n. Post en Telegraphie. jR-eeh tza. leen. V i s s c h e r ij. Naar wij vernemen, heeft wijlen mr. J. Dirks, die in de vorige week te Leeuwarden is overleden, zijne bibliotheek en zijn hoogst belangrijk penningkabinet vermaakt aan het Friesch genootschap, waarvan hij eere-voor- zitter was. Indertijd is gemeld, dat in den gemeente raad van Opsterland (Fr.) de heer De Boer bet voorstel had ingediend om, nu het gebrek aan werk weer was begonnen, terstond over te gaan tot voeding van gemeentewege van hulpbehoevende kinderen op de scholen. Dit voorstel is verleden week in behandeling ge nomen. Na vele i lei besprekingen waaraan de voorzitter en de raadsleden De Haan, De Boer en Van Zinderen Bakker deelnamen werd besloten aan burg. en weth. op te dra gen van de hoofden van scholen opgave te vragen welke en hoeveel kinderen voor voeding zouden in aanmerking komen. Nabij het station Franeker is Zaterdagavond door den trein, welke 6.35 aldaar van Leeuwarden aankomt, overreden zekere S. uit Harlingen. Het lijk is naar de begraaf plaats vervoerd. Door de duisternis had nie mand hem op de rails zien liggen. Hoe gevaarlijk kleine wonden soms kun nen zjjn, bleek dezer dagen weder te Hin- deloopen. Een flinke, dertigjarige vrouw, moeder van drie kinderen, stapte voor onge veer acht dagen uit haar bed en had het ongeluk in een naald te trappen. Het ge lukte haar het voorwerp dadelijk te ver wijderen; het wondje scheen niet ernstig en werd dan ook niet geteld. Een paar dagen daarna echter werd het pijnlijker, het been zwol op, werd dikker en dikker, en Zater dag is de vrouv- overleden. Vermoedelijk dus weer een geval van bloedvergiftiging. Te Deventer is door de vele gevallen sneeuw de dienst van den paardentram door de stad gestremd en nu wordt daarin voorzien door een onnibusdienst, zoodat de reizigers enz., van het station van den staatsspoorweg naar dat van de stoomtram en omgekeerd daar mede vervoerd worden. In het aanstaande voojjaar zullen uit de gemeenten Aalten en Varseveld ongeveer tweehonderd personen hun geluk gaan be proeven in Amerika. De steenklopper W. F. Bosma, le Stiens, die in behoeftige omstandigheden verkeert, werd deze dagen verrast door een gift van f25, vanwege H. M. de Koningin-Regentes. De arme arbeider, meer dan 72 jaren oud, maakte ook zijne opwachting ter audiëntie van HH. MM. de Koninginnen 17 Juni j.l. te Leeuwarden. Bosma is genoemd naar koning Willem II. B. werd in 1820 in het Fransche dorpje IJsbrechtum geboren en aldaar gedoopt onder de voornamen IJke Rinderts. Toen in 1824 koning Willem II dat dorpje bezocht, werd B. herdoopt en kreeg nu de voornamen Willem Frederik. Door het losraken van het inspan van de wagen, waarin de landbouwer H. met zijn 12-jarig zoontje Zondag langs het kanaal naar Apeldoorn reed, geraakte deze in het kanaal. De vader werd met moeite gered, doch de knaap is ongelukkig verdronken. Te Maastricht zijn de openbare gemeente lijke scholen wegens het heerschen der diph- theritis gedurende acht dagen gesloten. Uit Roermond wordt van gisteren gemeld dat de Maas zoo gestegen is, dat de stads- weilanden onder water staan, Te Meer (L.) zijn op de goederen van baron De Loë gedurende drie dagen drijf jachten gehouden. Geschoten werden 767 stuks wild, waaronder 310 hazen, 432 konijnen, 20 patrijzen en 2 vossen. Door commissarissen van de koninklijke maatschappij nDe Schelde" te Vlissingen is besloten, aan eenige werklieden, die onlangs wegens gebrek aan werk werden ontslagen, weder werk te geven door het maken van stellingen en het verlengen van hellingen. KeteL Een der alhier ter zake van het mond- en klauwzeer gedetacheerde militairen schreef op zijn schilderhuisje de volgende dichterlijke ontboezeming 11 Hier moet ik ontsmetten, Mageren en vette, Kleine en grootte, Worde hier uitgespoten. De emmers zijn niet noodig, De melk ook overbodig, Maar de boer met zijn gezin, Die moeten het huisje in. Ik moet mij bemoeijen, Met varkens en koeijen, Maar dieren met veeren, Laat ik paseeren. En hebben de menschen. Hun beste pakje aan, Dan laat ik hen stilletjes gaan." Delft. Door burg. en weth. is den raad eene nieuwe verordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen aangeboden. De voornaamste bepalingen daarvan zjjn Te beginnen met 1 Januari 1893 wordt jaarlijks n deze geneente geheven eene plaatselijke duecte belasting, volgens eene naar het inkomen gemaakte classificatie der belastingschuldigen. Belastingschuldig is ieder, die in den zin van art. 245 der gemeentewet binnen deze gemeente zijn hoofdverblijf houdt of langer dan drie maanden verblijft en wiens jaarlijksch zuiver inkomen f600 of meer bedraagt. De grondslag der classificatie is het jaarlijksch zuiver inkomen van den belastingschuldige. Bij de schatting van het inkomen zullen de uiterlijke staat en de vertering mede in aanmerking genomen wor den. De belastingschuldige die in de 11e en hoogerc klasse is aangeslagen betaalt 100 pCt. daarbeneden 90, 80 pCt, enz., zoodat da laagste klasse 15 pCt. bedraagt. De rang schikking en aanslag geschiedt ambts halve. Het stelsel van eigene aangifte legt bij reclame tegen eene ambtshalve verhooging den bewijslast op het gemeentebestuur. De groote moeilijkheid daaraan verbonden te ontgaan is de reden waarom voorgesteld wordt een aanslag ambtshalve. De verordening zal in werking treden 1 Jan. 1893. (D. O.) Utrecht. Onder den naam van tsBur- gerrecht" is alhier een werklieden-kies- vereeniging opgericht, die o. a. beoogt het verkrijgen van het recht van alle burgers, om deel te nemen aan de verkie zingen voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den gemeenteraad; invoering van wetten, die verzekering van werklieden tegen ouderdom, ziekte, ongeval of invaliditeit verplichtend stellen, arbeid van kinderen verbieden, van jongelieden en vrou wen beperken en overmatigen arbeid van volwassenen tegengaan, waken voor de veilig heid cn de gezondheid der werklieden in de fabrieken, uitbieiding geven aan het recht der gemeenten tot onteigening het invoeren van Hameis van arbeid; kosteloos onderwijs voor onvermogenden, zoowel op inrichtingen van lager, als op die van middelbaar en hooger onderwijs. De waten'and is op den Boven-Rijn zoo laag, dat groote sleepbooien boven St. Goar niet meer varen kunnen. Tussuhen Kestei t en St. Goar lig gen tientallen van schepen, die met op of neer kunnen. De Pruisische majoor Heinricb, .onder wiens leiding de noodlottige zwem oefeningen in do Neus' werden gehouden, waarbij vijf soldaten verdron ken, is nu door een krijgsraad veroordeeld tot een jaar vestingstraf en ontslag uit den dienst. Goolam Kader is uit Miinchen verbannen, evenals uit Pruisen. Eene erfenis van 86 millioen mark uit Amerika wordt thans verdeeld onder 17 families te Keulen. Onder de gelukkigen is ook een straatveger aldaar. Die man heeft zooveel liefhebberij in zijn vak, dat hij den bezem nog niet in den hoek wil zetten, En zoo worden dan in idas grosse, heiliga Köln" de straten geveegd door een millionnair. Charles Wells, de Engelscliman die zooveel van zich deed spreken door zijn wonderbaarlijk ge luk bij het spel hij liet te Monte Carlo ver scheidene malen de bankspiingenis te Havre gevangengenomen. Hij wordt beschuldigd van groote oplichtingen, te Londen gepleegd, en de Engelsche regeering heeft zijne uitlevering ge vraagd. In een te Neuchalel uitgegeven verzameling van spreuken en gezegden staat: ïDe wereld is beter dan men denkt. Er zijn meer eeilijke lieden dan gauwdieven". In noordelijk Engeland is zooveel sneeuw ge vallen dat op verschillende spoorweglijiscn de treinen ingesneeuwd zijn. 's-GRAVENHAGE, 7 December. Tweede Kamer. Bij het debat over de staats- begrooting verdedigde de regeering krachtig de indiening vau het ontwerp-kiesrechteen halve maatregel ware zeer onvoorzichtig. De regeling van het plaatselijk kiesrecht en van het plaatselijk belastingstelsel moeten later volgende verhooging der tarieven ware een economische onmogelijkheid. De heer Beelaerts van Blokland bestreed sterk de kiesrechther vorming, die door de lieeren Kerdijk en Goe man Borgesius werd verdedigd, terwijl de regeering de meening bestreed dat zij alge meen kiesrecht zou bevatten. Het algemeen debat is geëindigdhoofdstukken 1 en 2 wer den aangenomen. ZEVENBERGEN, 7 December. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 1071 stemmengekozen is de heer E. van der Kun, met 900 stemmen. Mr. Th. L. H. M. Bprret verkreeg 56 stemmen. VEGHEL, 7 December. Bij de giste ren gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 1237 stem men gekozen is de heer B. 15. F. van Vimmen, met 1054 stemmen. Jlir. Jos. de la Court verkreeg 158 stemmen. Batavia, 4 November. Aan het.verslag van de voornaamste gebeur tenissen in Atjeh, van 11 tot en met 24 Octo ber j.!., is het volgende ontleend Groot-Atjeh. Slechts een enkele maal werden onze posten te Siroen, Boekit Karang, Pakan- Kroeng-Tjoet en Lacnteh beschoten, zonder dat ons daardoor verliezen werden toegebracht. Met het openkappen van het vooi terrein nabij de posten Lambaroe, Lamreng, Lampeneroet, Siroen en Boekit-Karang werd voortgegaan, waarbij da tot dekking der kappers uitgezonden detache menten meermalen genoodzaakt waren eenige salvo's af te geven, om het vuur des vijands tot zwijgen te brengen en dezen te verhinderen na- dérbij te komen. Op 13 October geraakte een brigade mare chaussee tusschen Lamteh en Sebang slaags met eene, vermoedelijk uit sluikers bestaande bende, welke met behulp van een uit Lamteh gezonden patrouille werd verdi even bedoelde brigade be kwam bij deze gelegenheid 6 licht gewonden. Onderhoorigheden. Noordkust. Nabij onze post te Segii viel niets bijzonders voor. Op de vijan delijke versterkingen werden nu en dan eenige granaten verschoten. Op den llden October overleed Toekoe Lak- samana, radja van Endjoeng. Den 21 sten dier maand vertrok van Oleh-leh eene compagnie infanterie naar Telok Samawé, om de bezetting uit te maken van den te dier plaatse op te richten post. Den 22sten gingen de troepen aan wal, waar de noodtge barakken voor hunne ont vangst, op aanwijzing en onder leiding van den resident Scherer, door de onderboorigen van den radja in gereedheid waren gebracht. In tegenwooidigheid van den civielen en mili tairen gouverneur, ambtenaren en officieren van zee- en landmacht, het de resident Scherer, met groote plechtigheid en onder een saluut van 21 schoten van Hr. Ms. Semarangdes namiddags om 5 uur de vlag hijsehen en bezit nemen van het door den radja ten behoeve van onze vestiging afgestane emplacement. Oostkust. Door de expeditionnaire colonne werd voortgegaan tU6t het doen van verkennin gen en het houden van oefeningen. Den 19n October vertrok de civiele en mili taire gouverneur per stoomer Koerier naar Edi, om de bij ordonnantie van 10 September Staats blad n°. 203), vastgestelde bepalingen tot ver betering van het toezicht op de scheepvaart ter Oostkust in werking te brengen, hetgeen den 21 sten d a.v, geschiedde. Het weder was over het algemeen regen achtig en koel, de gezondheidstoestand over het algemeen gunstiger. Het gemiddelde ziel.tecijfer bedroeg per dag 9 tegen 12 en dat van de beri-beri 9 tegen 8 geduiende den vorigen verslagtijd. Het stei Be cijfer was stationnair. De gelegenheid tot verzending der coriespon- dentie naar Ned. Oost-Indie (met uitzondering van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Zuid-Holland. De laatste buslichting aan bet postkantoor te Rutierdam is bepaald op 10 dezer, des avonds te 1 uur spoortijd. De wijze van vei zending behoort duidelijk op het adres vermeld te vvoiden. De gelegenheid tot verzenduig der correspon dentie naar Etat Iud. du Congo (Banana) bestaat door middel van het stoomschip Koningin IVilhet- mina. De laatste buslicbtmg aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 10 dezer, des voor middags te 10 30 uur spooilijd. De wijze van vei zending behoort duidelijk op het adies vei meld te worden. Postpakketten voor Noorwegen kunnen thans weder verzonden wot den larig, ien weg over Hamburg naar Haimnerfe'.t. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank ie Rotterdam is verooidee'd J. F. C., oud 17 jaar, zonder beroep, wonende te Schiedam, beklajgd van mishandeling, tot 14 dagen gevangenis. Tegen J. A. de Roud 22 jaar, wonende te Schiedam, die niet ter terechtzitting verschenen was, beklaagd van op 10 October twee leidsels en twee geel-kopeien sleutels van paardentuigen van J. Hoogeriboezem aldaar te hebben wegge nomen, werd door den officier van justitie 9 maanden gevangenisstraf geéischt. Dit ïsteeOs de zesde maal dat deze persoon vervolg wordt. Ook stond terecht A. J., schipper, wonende te Vlaardingen, be klaagd van in den avond van 25 Augustus te Vlaardingen twee waterketels, te waarde van f4.80, verduisterd te hebben ten nadeele van vrouw S. Storm. Beklaagde, die reeds ver schillende vonnissen ten zijnen laste heeft, en zooals de inspecteur van politie te Vlaardingen verklaart nvan liegen en bedriegen aan elkaar hangt", ontkende de ketels verduisterd te hebben hij had ze met f6.75, dus nog f 1.95 boven den prijs, betaald. Het O. M„ waai genomen door mr. Modder man, substituut-officier van justitie, zou de houding van beklaagde amusant vinden, als het niet zoo diep treurig was, dat een man op den leeftijd van beklaagde, feitelijk van kwaaddoen leeft, Z.E.A. eischte een jaar gevangenis. Uitspraak over 8 dagen. Voor de rechtbank te Amsterdam hebben- terechtgestaan twee personen, betrokken in den diefstal van effecten, die in den avond van 22 November 1891 te Naarden is gepleegd, ten nadeele van P. de Graaf. Deze en zijne vrouw trokken zich de schade, dm hun daardoor berok kend werd een bedrag van f30.000, nagenoeg hun geheels vermogen, zoozeer aan, dat zij beiden in Januari j.l., twee dagen na elkander, stierven. De dieven zelf zijn tot dusver niet gevonden, maar wel twee helers van gestolen gestukken, P. v. R. en C. J, v. W. Tegen beiden werd lf£ maanden gevangenisstraf gevorderd. Uitspraak over 14 dagen. SCHIEDAM. Alhier zijn aangekomen de bommen Scheveningen no. 200, no. 70, no, 123 no. '28 en no. 203, alle uit zee, met harm lossen hier en blijven overwinteren, daar te Vlaardingen geen plaats meer is.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3