A". 1892. Zaterdag 10 December. N°. 8162. e s e n v e'e r t i gs t e Jaargang:. Buitcnlandsclie Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, -.UITGEVER: 737 ODÉ. e r a a K E IJ K. De ministerieele verklaring bespreekt den toestand uit een algemeen en zeer verheven gezichtspunt. Zij vangt aan met te zeggen, dat het nieuwe Kabinet zal voortgaan met naar binnen en naar buiten eeno staatkunde te volgen, die reeds de goedkeuring der Kamer heeft verworven. De verklaring verzekert den volstrekten wil der regeering om parlement en justitie te helpen, licht te brengen, en van den eveneens niet minder vasten wil om getrouw te blijven aan het grondbeginsel van machtsverdeeling, waaraan allen gehecht zijn. Persoonlijke tekortkomingen moeten onder- tusschen geen staking brengen in het open baar leven. De verklaring herinnert dat de taak, door 4e republiek volbracht, voornamelijk is het werk door de tegenwoordige Kamer verricht, «en arbeid waarop zij trotsch mag wezen en -dien zij uitgenoodigd wordt te vervolgen. De verklaring wijst verder op het gevaar om te gemakkelijk het oor te leenen aan ver dachtmakingen, die ten doel hebben de open bare meening in een valstrik te doen vallen, dien men moet vermijden. Het is noodig dat de Kamer voorloopige twaalfden toestaat en zich weder aan de studie der drankbelasting en der Fransch-Zwitsersche overeenkomst wijdt. De verklaring eindigt met de verzekering van het voornemen om de Kamer te helpen, in eendracht met de regeering, hare roeping tot een goed einde te brengen, tot welzijn der republiek en van Frankrijk. In de Kamer vroeg de heer Hubbard gis teren of de regeering besloten had, aan de •commissie de dossiers betreffende de Panama zaak over te leggen. De minister Bourgeois gaf in antwoord daarop te kennen, dat de regeering het haren plicht acht, de lijk schouwing (van wijlen baron Reinach) te bevelen. Daartoe zal Zaterdag worden over gegaan, en als er dan reden voor blijkt te bestaan, zal er beslag worden gelegd op de door Reinach nagelaten papieren. Bourgeois hoopt, dat de commissie bij hare aanvragen om mededeelingen het recht der verdediging zal weten te eerbiedigen, De minister werd levendig toegejuicht. Brisson verklaarde, dat de commissie geheel met de regeering wenscht samen te werken om volledig licht over de zaak te doen opgaau. Hij is er van overtuigd, dat de verschillende groepen der rechterzijde hunne volkoraene medewerking zullen verleenen om de geheele waarheid aan het licht te doen komen. Tot leden der commissie, heiast met het uitbreiden der bevoegdheden van de com missie van onderzoek werden gekozen4 leden van de linkerzijde, 2 leden van de rechter zijde, die gunstig gestemd zijn voor het des betreffende voorstel, en 2 leden, eveneens gunstig gestemd, doch onder voorbehoud. De beraadslaging werd vervolgens voort gezet, waarbn; redevoeringen werden gehou den door Douxfille Mallefeu en Bouge, welke laatste o. a. zeide dat men de slachtoffers der Panama-zaak op een dwaalspoor tracht te brengen. De algemeene beraadslaging werd daarna gesloten. Er waren 6 motiën voorgesteld, waaronder eene van Hubbard, welke ver worpen werd met 308 tegen 230 stemmen, en eene van Félix Faure, behelzende dat de Kamer de door de regeering afgelegde ver klaring goedkeurde. Deze motie werd aan genomen met 306 tegen 104 stemmen. De Kamer heeft met 432 tegen 89 stem men de urgentie aangenomen vaneen voor- stel-Duramel, hetwelk de houders van waar den der Panama-kanaal-maatschappij machtigt een syndidaat te vormen voor het instellen eener vervolging tegen het bestuur, onder voor recht van gerechtelijken, bijstand. Wegens de ongunstige gezindheid der Kamer te dien opzichte, trok Thellier dc urgentie in van zijn voorstel, bedoelende de oprichting van een speciaal gerechtshof om de door de Panama-kanaal-maatschappij on rechtmatig uitbetaalde gelden te doen terug geven. In de couloirs heette het wel mogelijk, dat Brisson nieuwe moeilijkheden voor de regee ring zou willen verwekken van de zijde der commissie van enquête. Alles hangt, wat dit betreft, af van de door de Kamer aan te nemen houding. De royalistische rechterzijde der Kamer heeft gisteren besloten zich te vereenigen met alle maatregelen die strekken kunnen om aan de commissie van enquête de noodige midde len te verschaffen ter volbrenging van hare taak. De anarchist Francis is gisteravond te Parijs aangekomen. Door den rechter van instructie ondervraagd, ontkende hij ten eenen- male, deelachtig te zijn aan de ontploffing in het huis van Véry. Volgens de Soleil is gisternacht het lijk opgegraven van Reinach en er eene schou wing over gehouden. BEIHE. In de Kamer heeft de afgevaardigde van Luik, de heer Hanssens, lid der progres- sistische linkerzijdegisteren de regeering geïnterpelleerd over de onderdrukking der ongeregeldheden te Tilleur. De heer De Burlet verdedigde het gedrag der autoriteiten en van de gendarmerie. De heer Woeste stelde eene motie van vertrouwen voor waarna de gematigd liberale afgevaardigde van Luik, de heer Neujean, verklaarde, de handelingen van het gouvernement goed te keuren. Dit deed een hevig tumult ont staan. De leden der uiterste linkerzijde kwamen met groote levendigheid in verzet tegeu hetgeen de heer Neujeau gesproken -V had. Da door Woeste voorgestelde motie werd ten slotte aangenomen met 81 stem men 17 leden onthielden zich. ENGELAND. Gladstone ontving j.l. Zaterdag het eere burgerschap van zijn geboorteplaats Liverpool en hield bij die gelegenheid een schitterende toespraak, waarbij hij hulde bracht aan de bedrijvigste koopstad van geheel de wereld. Hij werd door alle partijen, conservatieven en unionisten zoowel als liberalen, zeer harte lijk ontvangen. Zoo iets, zegt dan ook de Times, is alleen in Engeland mogelijk. In geen ander land heeft de massa der burgerij dat breede en verdraagzame standpunt van burgerlijk den ken bereikt, dat haar in staat stelt een op rechten eerbied, eene warme bewondering en eene hartelijke hoogachting te koesteren voor maunen, wier politieke zienswijze en handelingen zij laakt en bestrijdt. OOSTENRIJK, fu de Kamer heeft de heer Rusz Woensdag verklaard dat, aangezien over de interpellatie betreffende de ontbinding van den gemeente raad van Reichenberg niet gestemd kan worden, hij bij de behandeling der begrooting van binnenl. zaken eene motie zal voorstel len, 'welke bedoelt de leemten in het ant woord van den minister-president aan te vul len. De heer Zucker wees er op, dat de ge schiedenis van den laatsten tijd heeft bewezen dat niet goed zonder de Duitschers, maar evenmin tegen de Czechen te regeeren valt drong aan op eene toenadering tusschen Duitschers en Czechen en hoopte dat de kei zer den Reichenbergers recht zou doen weder varen. Nadat de heer Trojan nog de meening had uitgesproken dat op zoodanige toenade ring thans minder dan ooit valt te rekenen, werd de interpellatie gesloten verklaard. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt bericht dat te Kiew een nieuw revolutionnair genootschap is ontdekt, waarvan een aantal studenten en officieren deel uitmaken. Te Odessa dreigt weder gebrek aan steen kolen. Er is voor den winter twee millioen pud noodig, terwijl de Russische mijnen in de nabuurschap slechts 200,000 kunnen leve ren, weshalve de gemeenteraad bij adres de regeering verzocht heeft het hooge invoer recht op Engelsche kolen tijdelijk te schorsen of te verminderen. ITALIË. In de Kamer heeft, by de behandeling der begrooting van buitenlandsche zakende minister Brin de vraag beantwoord, waarom er bij gelegenheid der Columbus-feesten te Genua slechts éen Duitsch schip aanwezig is geweest. De minister bracht in herin nering dat Frankrijk van de gelegenheid der feesten te Genua gebruik had gemaakt om aan koning Humbert het saluut terug te brengen, hetwelk de Italiaansche marine te Toulon had gebracht, na liet herstel der overeenstemming tusschen de beide regee ringen. Die overeenstemming zal er veel toe bijdragen om aan de bedoelde betooging het karakter te geven van eene politieke gebeur tenis van vredelievender! aard, waarin onze bondgenooten zich verheugen. Italië wenscht geen stekelige politiek te volgen; elk blijk eener verbetering in de betrekkingen met de mogendheden wordt door Italië en zijne bondgenooten met be vrediging waargenomen als het teeken van het succes der gemeenschappelijke politiek. Brin wees voorts de raadgevingen van Lucifer o en Larzelai, van de hand, die ver onderstellen dat de politiek van Italië wijzi ging kan ondergaande omstandigheden waaronder die politiek zich beweegt, zijn verbeterd, en het doel moet zijn dezen staat van zaken te bevestigen. De Kamer heeft de begrcoriag goedgekeurd. SPANJE. Sagasta heeft medegedeeld dat de geheele lijst van het nieuwe liberale ministerie, zoo als zij reeds is bekendgemaakt, voorbarig is. Intusschen wordt het nog altijd voor zeker gehouden dat er een Kabinet-Sagasta zal op treden. Men verzekert dat Sagasta den gemeente raad van Madrid zal ontbinden. De leden van het geheele diplomatieke per soneel zullen door anderen vervangen woi'den. PORTUGAL. In officieele kringen te Lissabon wordt be vestigd dat de onderhandelingen tusschen den Porlugeesehen en den Britschen commis saris voor de grensregeling van Mozambique zijn afgebroken, daar laatstgenoemde zijne - eischen belangrijk verhoogd heeft, toen op het betwist gebied eene buitengewoon ryke mijn werd ontdekt. De Portugeesche commis saris keert naar Europa terug. De regeering heeft hare agenten in Bra zilië aangeschreven, voor rekening van de schatkist tegen chêques, betaalbaar iu Portu gal, wissels op Parjjs en Londen aan te kno pen. Het doel der regeering is fondsen in Parijs en Londen ten dienste der coupons der buitenlandsche schuld beschikbaar te hebben en stijging van het agio te vermijden, dat zou voortkomen uit aankoopen te Lissabon door de schatkist gedaan van chêques in goud op het buitenland. BDHEBU De Kamer heeft het voorstel om aan den troonopvolger een jaargeld toe te leggen, met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld Het bestaan eener ministerieele crisis schijnt thans boven allen.twijfel verheven te ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal trance per past, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: B OTEllS T R A A TE 2 7. Advertentieprijs: ni 1—10 gewon, regels met inbegrip van eene Conrant1 .10 ledern gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1