politiek van den paus, gestadig meer kracht. Be Górriere di Napoli zegt van goed inge lichte z^jde te hebben vernomen, dat kardi naal Rampolla nauwelijks nog in staat is, tegenover zijne tegenstanders zich te hand haven, die hem verwijten, dat de paus, door partij te trekken voor de Fransche republiek, zijne beste vrienden van zich heeft vervreemd. In de Moniteur de Some verscheen Dins dag een opmerkelijk artikel over het anti semitisme. Het Vaticaansch orgaan zegt, dat deze richting niet uit eenige grootsche histo rische gedachte voortgesproten, maar slechts een zijstroom van het socialisme is. Daarom kan zedan ook slechts tijdelijk zegevieren, terwijl daarentegen de toekomst aan het socialisme toebehoort, dat een nieuwe phase der geschiedenis van de menschheid in het leven roepen zal. De inzameling van den Pieterspenning bracht in alle kerken te Rome slechts 5000 lire op, dat is zeer weinig in vergelijking met andere jaren. Men schrijft het daaraan toe, dat niet, zooals anders, de jonge aristocraten rondgingen, maar priesters. De reeds vroeger aangekondigde pauselijke encycliek zou gisteravond verschijnen. Zij handelt over de macht der kerk en den nood- lottigen invloed der vrijmetselarij. De paus zal het woord rechtstreeks tot het volk richten. AMERIKA. De werkstaking te Homestead heeft in 't geheel niet minder gekost dan 20,400,000 gul den, terwijl niet minder dan 10000 men- schen bij dé staking zijn betrokken geweest. Hét verlies aan arbeidsloon van de werk lieden bedroeg 6.000,000 gulden, de uit gaven van den Staat, veroorzaakt door het consigneeren der troepen waren f 2,400,000 en de Cnrnegie-maatschappij leed een schade van 12 millioen. Het maatschappelijk kapi taal beloopt 60 millioen. Luidens de New-York Herald heeft de regeering van Chili eene militaire samen zwering ontdekt, welker doel was het 7e regiment om te koopen tot het plegen van verraad. De samenzweerders zijn gevat. Het zijn allen gewezen officieren. -CHINA. Naar uit Peking gemeld wordt heeft de lieer O'Connor, nieuwbenoemd Britsch gezant, den keizer zijne geloofsbrieven overhandigd. Bimienlaiidsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van '15 December. Binnenl. zaken. Ambachtsscholen. De minister heeft gezegd dat het particulier ini tiatief een vereischte blijft voor rykssubsi- dieering van ambachtsscholen; de regeering •de plaatsing ook van plattelandsbewoners op stadsnmbaehtsscholen zal bevorderen met in achtneming der plaatsruimte en dat hij nog overweegt hét karakter en de gevolgen van medewerking tot het leerlingstelsel, voorna melijk ten aanzien van het toezicht op de opleiding door de werkbazen. Hij beloofde een suppletoire aanvraag van geld voor nog aanhangige subsidieverzoeken, o. a. van Dor drecht. De heer Schaepman bestreed het amende ment Smeenge, om een subsidie toe te ken nen voor een opleiding in de werkplaats aan eene Drentsche vereeniging, omdat het de Kamer te veel zou binden en vooral na 's ministers verklaring, dat dit punt nog in onderzoek is. De heer Van Beuningen weerlegde.de vrees voor niet toelating van plattelandsleerlingen op stads-ambachtsscholen, daar de provinciën ze juist met dat doel subsidieeren. Het amendement-Smeenge werd verworpen 4met 43 tegen 41 stemmen. Op den aandrang van den heer Vïruly Verbrugge, om spoed te maken met maat- vc"eléö?ro0r' de opleiding van tuinbouwkun- rdi'ranjfair^Oijrdde de minister dat hij met spoed zou nagaan wat in het belang van het tuinbóuwonderwijs te doen. De hëer 'Tydeman achtte de resultaten van het lager^ ondewijs onbevredigend en zocht de hoofdoorzaak in het schoolverzuim, een kwaal hu éerplicht noodig maakt, oók als noodzakelijke aanvulling der kieswet. De heer Kerdrjk drong «w op nadere rege ling der minimum-salarissen der onderwijzers bij het lager onderwijs voor wie een mini mum van f400 te laag is. De heer Ferf sloot zich hierbij aan. De heer Van Karnebeek wees op voorbeel den van strafrechterlijke vervolging tegen onderwijzers en drong aan op de verwijdering van het niet goedgezinde personeel. De heer Lieftinck drong aan op tijdelyke maatregelen tot wering van bet schoolverzuim. De minister van binoenlandsche zaken ver klaarde in het aanstaande schoolverslag mede- deelingen te zullen doen omtrent het school verzuim. Het leerplicht-ontwerp ligt gereed, maar zal niet ingediend worden voordat de behandeling en de afdoening der kieswet zjjn verzekerd. Wanneer wijziging der schoolwet mogelijk is, is niet te voorspellen. De toepas sing van art. 26 der schoolwet zou thans de verhooging van de traktementen geheel ten laste der gemeenten brengen. In strijd met den heer Van Karnebeek, acht de minister den algemeenen geest der onderwijzers goed. Eerst na een ernstig onderzoek mag tot dé verwijdering van onderwijzers worden be-J sloten. - Aan de heeren Tydeman enr JE. Mackay zeide de minister overweging toe van het denkbeeld, om de hulponderwijzers-examens weer tweemaal 's jaars te doen afnemen. Na langdurig debat is het amendènient van den heer Van Kerkwijk, om geen subsidie van f12,000 toe te staan, ten behoeve der schil- deis ter expositie te Chicago, aangenomen met 56 tegen 36 stemmen. Hoofdstuk V is daarna aangenomen. Avondzitting van 15 December. In deze zitting is de beraadslaging over de marïnebegrooting aangevangen. De heer Goekoop, ofschoon hulde brengende aan de kennis en energie des ministers, keurt diens plannen omtrent de weerbaarheid af, als zijnde stelselloos en te kostbaar. Bij den bouw van nieuwe schepen acht hij 't wen- schelijk, de geschiedenis te raadplegen ten opzichte van de 6 schroefstoomschepen, welke enorm veel kostten en niet in ons kader pasten. De verschillende typen besprekende, wijst spreker er op dat tot dusver noch de verdediging van Indië noch de dienst bui tengaats aan die schepen was opgedragen, waaruit het stelsellooze blijkt; doch vooral i! moet worden gelet op de verhouding tusschen de militaire ëischen en 'de Gnaucieele krachten, v De heer Land wyst op den gradueelen >i: achteruitgang der vloot en de taak- der di'. marine. By dringt aan op organisatie der zeemacht,-daar te veel wordt gecentraliseerd aan het departement van marine. Ook hjj c acht de voorgestelde uitbreiding van materi aal veel te groot; evenwel is het billyk de gevraagde geiden toe te staan. De heer Viruly Verbruggé bestrijdt 's minis- t rs plannen. Deze heeft de Kamer teleur- gesteld ten opzichte der in uitzicht gestelde organisatie der doode en levende strijd- krachten. Ook laakt hij de verandering van des ministers zienswijze ten opzichte van de werfquaestie en het niet nakomen der be loften, verleden jaar gedaan. De heer Rutgers van Rozenburg consta- teert verval van onze marine, wat bij den aanvang van den Atjeh-oorlog maar al te - zeer gebleken is en waardoor reeds een minis- ter gevallen is. F ij acht afschaffing der maxïne beter, ook met 't oog op financieele r voordeelen. De kustverdediging ter verhinde- ring van landingen keurt hy af, daar deze zelfs met een tienmaal sterker marine on denkbaar is, -en hij zich sterk kant tegen alle geldverkwisting. Toch wil spreker den minister niet tegenwerken en zelfs diens be grooting voteeren, overtuigd als hij is dat de? - post marine moet worden verhoogdhij wilde alleen de Kamer waarschuwen tegen te hooge uitgaven en haar het vormen van een objectief oordeel gemakkelijk maken. Suppletoire begrooting voor bvnnen- landsche saken 1892, De minister zegt in antwoord op het verslag, dat de bestrijding van het mond-en klauwzeer in den loop van f892 buitengewone maatregelen heeft gevorderd, bepaaldelijk wat betreft de afsluiting van besmette hoevenen weiden door :de militaire macht en de noodige ontsmetting. De meerdere daaruit voort vloeiende kosten, waarvan het eindcyfernog niet met juistheid kan worden opgegeven,u kunnen onmogelijk uit den betrokken be-" grootingspost worden gekweten. Teneinde de vorderingen, waarvan een gedeelte door de gemeen tè is voorgeschoten;; tijdig t« kunnen betalen, wordt eene ver hooging van het begrootingsartikél voorge steld met f 100,000. Door de heeren Travaglino en Mutsaers is voorgesteld in het eenig artikel van het ont werp tot verlenging van den tijd, na afloop waarvan het onderwys in de vrye en orde- oefeningen op de lagere scholen verplichtend wordt gesteld, het jaartal 1895 te veranderen in 1897met de bedoeling om aan de regeering nog meerdere ruimte van tijd te geven tot opheffing van bestaande moeilijk heden. Financiën. Door den heer De Kanter is een amen dement voorgesteld om art. 54 van hoofd stuk "VII B te vérhoogen met f1800, ten einde te verkrygen, dat aan de Friesche Bildt-gemeenten een gedeelte traktement worde verzekerd ten dienste van NederL- hervormde predikanten. SCHIEDAM, 1G December 1892. De leden van ons Nutsdepartement kwamen gisteravond in »Musis Sacrum" in buitenge wone vergadering byeen, ter feestelijke her denking van het 95-jarig bestaan van het departement. Nadat de voorzitter, dr. C. J. Vaillant, den zeer talryk opgekomenen het welkom toe geroepen en de beteekenis dezer feestviering uiteengezet had, werd een programma afge speeld, dat het kenmerk droeg van een groote verscheidenheid in goede krachten onder de leden van het Nut. Behalve voor muziek en zang de hoofdfactoren van iedere feeste lijke bijeenkomst was ook gezorgd voor letterkundige bijdragen; dat van deze niet het minst werk gemaakt was, bewees vooral de geestige causerie van den heer F. Haver- schmidt, waarin op satirieke wijze enkele oude en nieuwe gebruiken en instellingen onzer goede stad geschetst werden. De heer D. Henkemans gaf in het tweede gedeelte van den avónd een drietal geestesproducten in versmaat ten beste, jWat de muzikale bydragen betreft, ver- Sschaften mevrouw Vernède en de heer Bakkes Ide vergadering, als altijd, veel genoegenhet Ipianospel van den heer C. J. Prins gafblyk Tyan degelijke studie. Het fragment uit »De sKiesvereeniging van Stellendijk", verdienste lijk uitgevoerd door de heeren H. "W. M. [Roelants, J. van Rhyn Gz. en W. Brouwer, besloot den avond. De pauze, welke anders zooals het woord aanduidt in rust wordt doorge bracht, was ditmaal aan toosten gewijd. •Met den zilveren departementalen beker in de hand, nam de voorzitter het woord, om een dronk uit te brengen op onze aanvallige Koningin, welke door het algemeen aange^ heven sWien Neerlandsch bloed" alsmede andere toosten gevolgd werd. Nog werd het woord gevoerd door den vice-president, den heer Vernède, die den president in hartelijke bewoordingen den dank van het departement bracht voor het vele goede, door hem tot stand gebracht, en hem namens de leden het eere-lidmaatschap en namens het bestuur het eere-voorzitterschap aanbood, waarby hem tevens een sierlyk diploma werd ter hand gesteld. Met een dankbetuigenden toost.op het departement werd dit huldebetoon onder ,.?5ifd applaus door dr. Vaillant aanvaard. Door de afdeeling Schiedam van den Nederl. bakkersbond is voor het gezin van den dezer dagen te Hijum (Fr.) overleden bakker, die zijn zwangere vrouw en 8 kinderen in kommer volle omstandigheden nalaat, f34 verzameld, welk bedrog werd overgemaakt aan de com missie, die zich met de ontvangsten van liefde gaven voor dit gezin heeft belast. Ook werd door genoemde afdeeling voor de noodlijdend geworden vakgenooten te Ham burg, tengevolge van de cholera-epidemie aldaar, f 141,75 ingezameld. In Nederland werd voor dit doel f2063 bijeengebracht. Gisteren is door "de politie aangehouden een landlooper, die 2ich schuldig heeft ge maakt aan diefstal van een paar bottines uit den schoenwinkel van J. F. Beumers in de St.-Pietersteeg alhier. Hij is heden naar de- gevangenis te Rotterdam overgebracht. Hedenmorgen is door het steigeren van een der paarden, gespannen voor een volg koets behoorende bij een lijkstaatsie, het tuig van dat paard gebroken, en is de boom van het ry tuig terechtgekomen in het winkelraam van de firma A. J. van de "Ven aan de Hoog straat alhier, en is ook een ijzeren hekje gebroken, dat daar op de stoep stond. De N. S. Ct. zegt in haar verslag aan gaande eene muziekuitvoering, onder leiding van den heer Paul Haase in het Duitsch evangelisch kerkgebouw te Rotterdam Woens dagavond gegeven, betreffende onzen stad genoot den heer C. H. Bakkes, die daarbij optrad met de aria uit Handei's Meseiae, sj?r weidet seine Heerde", het volgende »Den heer Bakkes viel te dezer plaatse reeds vroeger eene niet oneervolle vermelding ten deel. Het orgaan van dezen jongen, be trekkelijk nog slechts kcrt in de leer geko men tenorist heeft in zijn timbre iets naïefs iets klagends, zou men haast willen zeggen, dat echter aan de welluidendheid der stem volstrekt niet schaadt, integendeel in zoodanige zangstukken, wier karakter zich met deze eigenaardige klanksoort goed verdraagt, aan de voordracht eene bijzondere aantrekkelijkheid kan bijzetten. Aangezien deze jonge zanger zich voor zijne vorming in de beste handen bevindt, zoo mag hy. zich vleien, dat voortgezette ernstige studie- hem eenmaal eene woonplaats onder wijn stok en vijgeboom verzekeren zal in het beloofde land der concert-tenoren". Het hoofdbestuur der sVereeniging van- Onderofficieren en Minderen der Zeemacht",, genaamd: »Het Marinefonds", werd dezer dagen verblijd door eene gift van f1000, waarvan f500 namens H. M. de Koningin en f500 namens H. M. de Koningin-Regentes, als een blijk van H. M.'s deelneming en waar deering van het streven dezer vereeniging in het belang van hen, die eenmaal bij de zeemacht aan het land hunne goede diensten hebben bewezen. Mej. Mees, verbonden aan het pensionaat van madame Jouret, teBrussel, voor het geven van dans- en gymnastieklessen, is benoemd tot het geven van die lessen aan Koningin Wilhelmina. De statistiek der sterften over Aug. 1892" wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene be volking van 987342 inwoners het aantal over ledenen met levenloos aangegevenen op 1000- inwoners per jaar bedroeg 19,78. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor: Delft met 18,40 overledenen. Dordrecht. 16,52 j> Den Haag. 20,98 z> Leiden20,89 j> Rotterdam j> 21,25 Schiedam19,03 De aandacht van het publiek wordt geves tigd op het veelvuldig voorkomen van brief kaarten, niet van rijkswege uitgegeven, difr met geen of een onvoldoend frankeerzegel waren voorzien, en waarvoor dus van den geadresseerde een port van 7'/s cent óf minder - moet worden gevorderd. Het getal van zoo danige briefkaarten beliep gedurende 6 dagen op .de .drie voornaamste kantoren meer dan- "250. Stct In het Dir. Dagbl. deelt Jemand mede dat een op Maandag te Utrecht gehouden meeting -f van sociaal-democraten.werd,bijgewoond door verschillende militairen, zoowel van de ves ting- als de veld-artillerie, die met luiden

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2