Gemengde Berichten. PER TELEGRAlï, Land- en .Tuinbouw. 0 n derw ijs. Armenzor g. 1-i.ecii tzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Zeetijdingen. bijval het vrijheidslied gftxnclere liederën ron gen en bjj het vertrek van den spreker dezen in hun midden namen en nog met het zingen dier liederen voortgaande, hem tot aan het station uitgeleide deden. Hij acht hiertegen strenge maatregelen gewenscht. De redectie van het Vtr. Dagol. zegt naar aanleiding hiervan, dat door de militaire auto riteit de noodige maatregelen genomen waren naar het volkskoffiehuis werd Maandagavond eene stille patrouille met geheime instructies gezonden, terwijl, naar zg verneemt, het be zoek van het koffiehuis, waarin de bedoelde meeting plaats had, reeds voor het garnizoen verboden is. Te Delft doen zich thans zeven gevallen van typhus voor. Naar de Amst. Ci. verneemt, duurt het onderzoek aangaande deD moord op den Raamsingel te Haarlem op de twee oude vrouwen, nog steeds voort. Eenig vermoeden zou rusten op een wegens diefstal veroordeeld en zich thans in arrest bevindend persoon. Het lijk van den jongen mandie Woens dag bij den Kop van het Merwede-kanaal overboord viel, is in den loop van den mid dag gevonden. .1 Te Mijdrecht is Dinsdagnacht ingebroken hij J. H., bij wien voor een waarde van f 3000 aan effecten en geld is ontvreemd, welke op den zolder in een trommel waren geborgen. De politie doet onderzoek- Gisterochtend is nabij Woensdrecht eene dame gesprongen uit den in vollen vaart zijnde expres trein van 6.56 vim. uit Vlissingen. Per dienstwagen naar Bergen-op-Zoom vervoerd, is zg geneeskundig onderzocht en gebleken dat geen ernstige verwondingen zijn veroor zaakt. Met den trein van 10.57 v.m. van Ber gen-op-Zoom heeft zij de reis voortgezet. Botterdam. Woensdagavond werd alhier een protest-meeting gehouden tegen het heils leger. Zes gewezen officieren voerden het woord en hingen een treurig beeld op van generaal Booth en zijn leger, dat, volgens hen, slechts gegrond is op huichelarij en niets anders ten doel heeft dan naam te maken, terwijl de daaraan geofferde pennin gen in een bodemloos vat komen. Zij waar schuwden dan ook iedereen geen geld aan het heilsleger te geven of er zich bij aan te sluiten. Het lot, vooral het gebrek, dat officie ren ea soldaten te lijden hebben, werd in de schrilste kleuren afgemaald, terwijl ook op het liefdadig karakter der shelters voordak- loozen vrij wat werd afgedongen, daar slechts die personen werden toegelaten, waarvan men profijt kon trekken, terwijl ouden en gebrekkigen werden afgewezen. Zooals medegedeeld werd, had men zich in een open brief tot de Ned.-herv. kerk ge wend, teneinde in het leven te roepen een organisatie tot bevordering van de geestelijke en maatschappelijke belangen van het volk. Mocht dit plan slagen, zoo meende men, dan was Booth's leger voor ons land geheel over bodig. De meeting was vrg druk bezocht. 's-Gravenhage. - Heden dineeren bij de Koninginnen mevrouw Hartsen en gravin Van Lijnden van Sandenburg, dames du galais, jhr. Hartsen, oud-minister, generaal-majoor Van Helden, inspecteur der cavalerie, baron Six, president van de Rekenkamer, lid van den Raad van Voogdij, jhr, Gevaerts van Simonshaven, oud-hofmaarschalk en baron Van Sytzema, ordonnance-officier. Dr. B. Carsten, inspecteur vanbetgeneesi kundig staatstoezicht in Zuid-Holland,' is ,t% Wiesbaden, waar hij tot herstel van gezond'., beid vertoefde, op 63-jarigen leeftijd overledene Amsterdam. Woensdagavond werd in Plancius alhier de aangekondigde meeting gehouden om te protesteeren tegen de hou ding, door den burgemeester en de politie aangenomen in zake het zingen op straat na afloop van openbare volksvergaderingen. Als sprekers traden op F. v. d. Goes en A. v. Emmenes, die op de bekende motieven te velde trokken tegen de maatschappelijke toe standen, waaruit niets anders dan een slechte politie kon voortkomen. Emmenes zeide, rnet het oog op 't verbod, dat niets meer aantrekt dan het verbodene en dat dus de burgemeester door zijn optreden juist de sociaal-democratie in de hand werkt. Hij spoorde aan tot uauwe aaneensluiting om een macht tegenover een macht te kunnen stellen. Het daarop volgend debat had niets te beteekenen, dan eenige heftige uitvallen tegen de politie. Bij het uitgaan van het gebouw trachtte men weer een optocht te vormen en ouder gewoonte zingende naar sConstantia" te trekken. De politie hield echter op verschillende punten de wacht en wist door goed beleid de groe pen te verdeelen, die elk afzonderlijk onder het zingen der bekende vrijheidsliederen de stad introkken. Hier en daar kwam het tot botsingen, zoo bij de Hartebrug, Amstel- straat, Reguliersbreestraat en Kalverstraat. Vermoedelijk ook nog wel op enkele punten in den Jordaan. Bij die schermutselingen werd gebruik gemaakt van den wapenstok. Ook hadden enkele arrestatiën plaats. Aan den heer A, C. Wertheim, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, werd bij gelegenheid van zijn 60sten verjaardag een treffende verrassing bereid. Een commissie had zich gevormd, om, namens 150 stad- en landgenooten, den man, die op zoo veelzijdige wijze ten nutte zijner medemenschen onverpoosd werkzaam is, op dien dag een bewijs hunner waardeering aan te bieden. Een talrijke deputatie, in welke ook het ministerie was vertegen woordigd, kweet zich van die taak, door aanbieding eener verzameling aquarellen, vergezeld van een sierlijk album, de 150 portretten bevattende van hen, die tot deze hulde hadden bijgedragen. Op waardeerecde wijze vertolkte de heer J. Boissevain aller gevoelens. Uit Wigan, in het Engelsche graafschap Lan caster, wordt gemeld, dat Woensdag in de mijn putten te Bamfarlong brand is uitgebroken, op het oogenblik dat een honderdtal mijnwerkers in de zuidergalerij aanwezig was. Twintig half verstikte mannen zijn naar boven gebracht en later evenveel lijken. Met allen spoed is een reddingsdienst ingericht. Tegen 3 uur was het vuur gebluscht, maar allen die in de mijn waren zijnnaar men meent, omgekomen. Een hevige brand heeft het krankzinnigenge sticht van Lampirska, bij Helsingfors, vernield. Zeven krankzinnige vrouwen kwamen daarbij om het leven en vele andei'en werden ernstig ge wond. De brand wordt aan boos opzet geweten. Er is een onderzoek ingesteld. 's-GKAVJEWIIAGE16 December. Tweede Kamer. Aangenomen zijn de ont werpen der provinciale belastingen en de wijziging der schoolwet, waardoor tengevolge van de aanneming met 76 tegen 14 stemmen van het amendement-Ti avaglinoMutsaers, de verplichte invoering van het leervak vrije en orde-oefeningen is verdaagd tot 1S97. Bg het hoofdstuk Marine werd de aanbouw van nieuwe schepen bestreden door de heeren Van Vlijmen en Lieftinck, en verdedigd door den heer Schimmelpenninck van der Oye en den minister, die verzekerde, dat ze voor Indië ent Nederland geschikt zijn. Met den minister van oorlog zou hg overleggen om een eergerecht in te stellen, teneinde het duel te voorkomen. Op de proefvelden der rijkslandbonwschool te Wageningen werd irj 1892 weder een proef ge nomen met het zaaien van aardappelen. In bet begin van Maart werd het zaad in bloempotten gezaaid. Hiervan konden slechts een 20-tal plant jes omstreeks half Mei in den kouden grond worden geplaatst. Einde October werden ze ge rooid. Er waren toen nog planten bij. die gebeel groen stonden. De meeste aardappelen die men oogstte, geleken vrijwel op de moederplant Zij gaven een zeer ruime opbrengst. Er waren strui ken, die 46 groote pot eis gaven en 60 a 70 stuks kleine. Hadden de planten niet zoooveei van de droogte geleden, dan zouden de knollen veel grooter en zon de opbrenst nog ruimei geweest zijn. Het bestuur der Rotterdamsche zVereeniging voor katholiek onderwijs" heeft van iemand buiten Rotterdam een gift van f1000 ontvangen. De Martha-vereeniging te Botterdam heeft aan de weesinrichting te Neetbosch 100 moltonnen dekens, 80 wohen en halfwollen tnerinosrokken en zeer vele andete kleedmgstulcken gezonden. Een te Amsterdam door eenige dames ge houden bazar voor de weesinrichting te Neer bosch heeft behalve de goederen, die reeds ver zonden zijn, opgebracht de aanzienlijke som van f2125.80 Door wijlen R. M. A. barones van Tuyl van Serooskeiken, wed. van E. giaaf de la Valelte, zijn aan het kerkbestuur van den H. Martmus te Arnhem vei maakt twee legaten, respectieve lijk groot 5000 en f 2000, zoomede aan het R.-k. armbestuur aldaar eene erfstelling ter ver moedelijke waarde van f2000. Door de kiesveieemging «Middenstand" te "Wlldervank zal, door mime bijdragen daaitoe in staat gesteld, dezen winter aan behoeftige schoolkindeien voedsel verschift worden. Het O. M. bij de rechtbank te Maastricht heeft zegen Jan Bieuer, straatmuzikant te Sittard, eene gevangenisstraf van 6 jaar geeischt, wegens moedwillige verwonding met doodelijken afloop op Peter Lambertus Habets, te Hulsberg. Uitspraak 21 December a.s. Het gerechtshof te 's-Hag? bevestigde gisteren het vonnis der Haagsche rechtbank, veroordee- lende den stukadoor F. R., wegens poging tot mooid op zijne vrouw in bet Noordemde, tot 6 jaar gevangenis. Vervolgens stond terecht de Italiaan M. D., die door de rechtbank te Botterdam, wegens het vervaardigen, het desbovvust in omloop brengen en in voorraad hebben van valsche munt lot 5 jaar gevangenis werd veroordeeld. Het requisitoir van den adv.-gen. strekte tot bevestiging van het vonnis, met wijziging der qualificatie van het tweede feit inhet opzette lijk als echt en onvervalst ht uitgeven van valsche muntstukken als waien deze echt, terwijl bek), op het oogenblik dat hij dit deed van de valschheid overtuigd was. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 22 zalmen, die voor f 1.50 tot 1.85 per ys kilo werden verkocht. NIEUWEDIEP, Door 50 beugers werden hier gisteren 10 tot 60 schelv., en 1 tot 3 kabelj., door 25 kord .-s 1 tot 3 mandjes kl, schol 1 en tot 2 manden se' ar en door trekkers 60 tal haring aangevoerd; schelv. gold f75 a 55 per honderd, kabelj. f3.50 a 3 per stuk, kl. schol f3.50 a 3 per mandje, schar fl.25 per mand en baring f4.a 3.50 per tal. Ned.-Hcrv. Kerk. Beroepen: te Ravensvvaay ds. A. van Geest, te Gelselaar (Gelderland)te Horsten (Grds. E. J. Homoet, te Staphorst. Bedankt: voor Zuiderwoude en voor SXeteren door den heer P. A. Steenbakker Morilyon Loysen Jz cand. te Schoonhoven; voor 'tZandt door ds G. Salomons, te Wetsinge-Sauwert. De heer Van Hoogstraten, predikant te 's-Hage, vierde gisteren zijn 25-jang ambtsfeest en ontving bij deze gelegenheid vele blijken van belangstelling. Geref. Kerken In Nederland. Aangenomen: naar Zuidland door den heer Z. Hoek, cand. te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. Geboren 1 15 December. Jacobus Johan nes, zoon van G. J. Leenders en H. van Je veren, Lange Haven. 16. Maria Johanna Magdalena, dochter van J. H. Scheffers en E. M. Nieberg, Zijlstraat. Overleden 14 December. Antonius van der "Wijst, oud 48 jaar, Lange Achterleeg. 15. Wilhelmus Casparus van der Heiden, oud 3 maanden, Spinhuispad. Margaretha Maria Dijkstal, oud 18 jaar en 5 maanden, St.-Fietersteeg. Schiedam, 16 December. Rosse en Gerst zonder handel. RIoutsvHnnoteei iug der mukclaai s f S1/». J enevcr A mstei d. proef f 12'/s per heet. Ct, zonder fust en zonder belasting, Spoeling f l.40 per ketel. Delft, 15 December. Opnieuw was de omzet ter graanmarkt tame lijk groot, tot steeds wijkende pnjzen. Westlandsche tartte f7 a 8.25, Zeeuwsche f7.25 a 8.90. Westl. mgge f5a 6 Zeeuwsche f5.a 6.80. Chevalier-getst f5.25 a 6.West), zomer- 14.a 4 80. Korte haver f3.50 a 4.50, lange f 2 75 a 3.50, Duivenboonen f6.25 a 6.90. Paarden- boonen f5.90 a 6.50. Bi urne boonen f9. all.Groene erwten f8,50 a 12. Witte erwten f 6 50 a 6.75. Koolzaad f 8.75 a 9.50. Aan de stadswaag gewogen van 9 tot 15 December: 277 achtstenen 110 zestienden vaten boter, wegende te zamen 6640 kilogram. Pujs f58 a 68 het vierde, f 1.45 a 1.70 het KG. Vette koeien le qual, van f210 tot 235,2e qua!, van t 130 tot 180 kalikoeien lequal. f200 tot 230, 2e qual 1125 tot 150; vaaikoeien 1equal. van f130 tot 175, 2equal v.m f70 tot 100: vette kalveren lequal. f65 tot 75, 2eqiml. van f38 tot 54; vette schapen le qual. van f!6totl9. 2e qual. fll tot 13; lamscliapen lequal. van I tot 2e qual. van ftot vette lamme ren van ftot wetlammeren van f tot magete vaikens van f 16 tot 20, biggen van f7 tot 12, nuchtere kalveren van f6 tot 17, paarden van f30 tot 100, stieren van f80 tot 170, vette ossen van tot f Rundvleesch per kilo f0.56 a 0.66 a 0.73. Vet kalfsvleesch per kilo f0.64 a 0 76 a 0.88. Schapenvleesch per kilo f 0.42 a 0.52 a Amsterdam, 16 December. Rogge op levering weinig veranderd; per Maart f126, 125; per Mei fi23, 122. Mastenbroek, 15 December. Hooi. Mastenbroeksch f21.a 23.Gene* muider le qual. f 18.a 21.dito dito 2e quai. f 15.a 17.en stroo f 13.a 14. per 500 kilo. Middelburg, 15 December. De aanvoeren waren heden vrij ruim en vonden tot onveranderde prijzen nemers. Nieuwe tarwe is in puike soort f6.25 a 6.50 betaald, "goede en mindere f6 a 6.20 naar deugd. Rogge weid tot f5.50 aangeboden. Wintergerst met weinig aanbod f4.50 a 4.75 betaald. Zomergerst vond in beste soort tot f 4.20 a 4 25 nemers, mindere f4 a 4.10. Chevalier-gerst werd tot f8 per 100 kilo geveild. Haver f3 a 3.75 naar deugd te noteeren. Paardenboonen waren tot f 5 85 a 6 naar qualiteit goed te plaatsen. Tuinboonen niet onder f6.25 te bekomen. Witte boonen vonden f7.50 a 8 naar deugd nemers. Bruine boonen met weinig vraag f7 50 a 8 betaald. Groene erwten zijn in puike kopksoort f8.50 a 9 be taald, mindere f 7 50 a 8 meslingsoort f 6 a 6.50. Kroonerwten met weinig aanbod fll a 12 naar deugd betaald. Koolzaad zonder handel. Kanarie zaad op f47 gehouden. Antwerpen, 10 December. Petroleum kalm Amerik. in loco fr. 12% Jan. fr. 42%eerste 3 md. fr. 13Russische in loco fr, 12. SCHIEDAM, 10 December Vertrokken Envoy (st), kapt. J Taylor, naar tonden; Hochfeld (st)I kapt. II. Dustng, naar Bilbao. MALTA, -14 December. Gepasseerd 1 Gteniste (st.), kapt. D. Wright, van firaila naar Schiedam KOPENHAGEN,'14 December GepasseerdMars (st.), kapt. L. W. Binkhorst, van Reval naar Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3