A°. 1892. Donderdag 22 December. N°. 8170. Eerste Blad Bekendmaking. Zesenveertigste Jasrgang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenlandsclie Berichten. sneu UITGEVER: J. ODÉ. In den Senaat kondigde de voorzitter gis teren aan dat er aanvrage is ingekomen om machtiging tot het instellen van rechtsver volging tegen Renaut, Grévy, Bérol, Thevenet en Devès. In de Kamer deelde Floquet hetzelfde mede met betrekking tot Rouvier, J. Roche, E. Arêne, A. Proust en La Fauconnerie. De Senaat behandelde de wet op de arbitrage en zal heden het rapport aan de orde stellen, strekkende tot het verleenen van verlof tot de gevraagde gerechtelijke vervolgingen. In de Kamer waren de tribunes tot prop- pens toe vol en heerschte er eene onbe schrijfelijke beweging. Millerand las het rap port voor, met de strekking de vervolgingen toe te slaan. Arêne betuigde zyne volledige onschuld. Rouvier bracht zijn verleden in herinnering en zeide dat, alvorens tot de uiterste maatregelen over te gaan, men althans de belanghebbenden moest hooren. {Toejui ching in het centrum.) Hij ontkende voordeel getrokken te hebben uit de chêgues. Toen hij als minister aan het bewind kwam, ont braken de geheime fondsen ter verdediging -van de republiek, en hij moest zijn toevlucht nemen tot de hulp van persoonlijke vrienden, want hg had geld noodig. {Gemor.) Wat ik deed, zeide hij", hebben alle politieke mannen gedaan, en had ik het niet gedaan, zij die mij thans in de rede vallen, zouden dan niet hier zyn. {Opnieuw rumoer.) Rouvier zeide, niets te vreezen te hebben, want nooit heeft •hij eenig persoonlijk voordeel gehad yan de maatschappijen, welke hy nooit heeft ver dedigd. Het rapport werd daarna goedgekeurd. Ribot nam de onmiddellijke interpellatie .aan, door Deroulède gevraagd, over de maat regelen welke de tuchtraad van het Legioen van Eer nemen zal ten opzichte van Hertz. Deze interpellatie veroorzaakte een onbe schrijfelijk tumult. Deroulède viel ten scherp ste Clémenceau aan. Deroulède vraagt, hoe Hertz 200,000 frs. aan de justitie heeft doen overgeven. Clémenceau zegt, dat hij geen schriftelijke bewijzen bezit voor zyne onschuld, maar zijn geheele leven als journalist heeft hem de achting doen verwerven van zijne vrienden. Hij zal op de beleedigingen van Deroulède niet antwoorden, maar persoonlijk zal bjj hem verantwoording vragen. Hij hecht er aan Hertz te rechtvaardigen, die Frankrijk als soldaat en als geneesheer gediend heeft. Hertz was een warm vriend van Boulanger. Hij erkent dat zijn blad Justice vele commandi- tairen had, maar de financieele ondernemin gen van Hertz heeft hij nooit verdedigd. Ten slotte zeide Clémenceau, dat Deroulède loog toen hij hem verweet, het vadei land te heb ben verraden -door vreemden invloed te doen gelden. heftig en beschuldigde hem, misschien wel verscheidene millioenen te hebben gekregen voor zijn raad om Egypte op te geven. {Groot tumult.) De minister Bourgeois zeide, dat hij de zaak van Hertz voor den tuchtraad van het Legioen van Eer zal aanhangig maken. Deroulède trok daarop zijne motie in en zeide, voldaan te zijn met deze verklaring der regeering. Hiermede was het incident gesloten. Clémenceau heeft Deroulède en Millevoye uitgedaagd. In eene buitengewone, talrijk bezochte ver gadering van den raad van bestuur der Suez- kanaalmaatschappij zijn eenstemmig maatre gelen aangenomen, om den geregelden gang van zaken te verzekeren gedurende de gedwon gen ontstentenis van twee leden van den raad van bestuur. Er heerschte de volmaakte overeenstemming in de vergadering. Cottu, administrateur van de Panama-mij., die naar Weenen was gevlucht, is teParys teruggekeerd en heeft zich gevangengegeven. Uit Luneville wordt gemelddat een Fransch houthakker vier sabelslagen van een Duitschen boschwachter heeft ontvangen toen hij zich op het geannexeerd gebied bevond. Door het parket is een onderzoek ingesteld. In zake Panama blijft de gouverneur van het »Crédit Foncier", de heer Christophle, van oordeel, dat het kanaal en de zaak nog zeer wel te redden zijn, mits men hem of. zijne maatschappij slechts van regeerings- wege de noodige volmachten geve. Allicht wordt de zaak in de Kamer ter sprake gebracht. De particuliere bezittingen van Ferdinand de Lesseps, bosschen, landerijen enz., zijn tegen j.0 Januari ten openbaren verkoop aangesla gen. De moedige vrouw van den grooten Franschman is er nog steeds op uit om er voor te zorgen, dat dit alles geheel buiten weten v^n haren, nog slechts vegeteerenden hoogbejaarden echtgenoot zal geschieden. Voorwaarde bij den verkoop is, dat mevrouw De Lesseps tot haren dood het vruchtgebruik behoudt. Le Petit Journal heeft eens onderzocht, welken invloed de treurige Panama-historie op den handel oefent, en de uitkomsten van zijn onderzoek zijn, gelyk wel te verwach ten was, treurig. Naaisters, kleermakers, bloemenverkoopers, juweliers klagen steen en been: er worden geen feesten gegeven in »de wereld" er gaat zeer weinig om. Ook de groote magazijnen en winkeliers van anderen aard maken slechte zaken. Alleen de directeu ren van schouwburgen en andere publieke vermakelijkheden hebben geen reden lot klagen. Zy ontvingen nu meer dan ïn hetzelfde tijdvak van 1891. DU1TSCULAND. I Met het eog ep de voorgenomen verdub beling der faierbelastlng heeft de vereenlging van brouwers van Berlijn en omstreken aan den Ryksaag eene memorie aangeboden waarin wordt aangetoond dat, na invoering der belasting, de Berlijners circa 3,258,000 Mk. meer zouden moeten opbrengenhetgeen zeker tot hun ondergang zou leiden, daar het bier verbruik te Berlijn van 1888 tot 1891 toch reeds van 194 tot 187 liters per hoofd verminderd is. Op een verzoek om gratie voor Ahlwardt, ingezonden door de Duitsch-sociale vereenl ging te Breslau, is een afwijzend antwoord ontvangen. In het oosten des lands breidt zich de sociale beweging ook krachtig uit. In Silezië zijn binnen een jaar t'yds 20 Duitsch-sociale vereenigingen met een zeer aanzien! yk leden tal opgericht. De Kremzeitung verneemt, dat ook de beste kringen aan de beweging deelnemen. De Independence Beige spreekt het geruch - tegen, als zouden de regeeringsvoorstellen ter herziening van de grondwet tot in het volgende jaar zyn uitgesteld. Integendeel, deze wetsontwerpen zullen nog véor het einde van dit jaar, vermoedelijk binnen 8 dagen, worden ingediend, ZWITSERLAND. De Bondsraad zal in eene afzonderlijke boodschap aan de Bondsvergadering mede- deeling doen omtrent het handelsverdrag met Frankryk. De wet op de Zondagsrust is in het kanton Bazel verworpen met4028 tegen 2280stemmen. ITALIË. By de behandeling van het voorstel tot prorogatie der emissie-banken voor 3 maan den, vroeg Colajanni eene prorogatie voor 6 maanden en eene parlementaire enquête, in plaats van een regeeringsonderzoek. Giolitti bestieed dit voorstel; de regeering zal een streng onderzoek instellen en het resultaat aan de Kamer mededeelen. Hij stelde de quaestie van vertrouwen. De Kamer verkeerde in zenuwachtige op gewondenheid. Giolitti ontkende, dat het laatste onderzoek der banken een onregel- matigen toestand aan het licht gebracht zou hebben. Indien de Kamer niet de parlemen taire enquête verwierp, zou hij geen oogen- blik langer minister blijven. Crispi en Di Rudini steunden de regeering en stelden eene motie voor, om de prorogatie voor 3 maanden en het regeeringsonderzoek goed te keuren. Maandagnaeht is te Pesaro een hom ont ploft voor de woning van den afgevaardigde Vaccai, waarbij een persoon gewond werd. "Verscheidene arrestatiën zyn gedaan. SPANJE. De nieuwe prefect van Madrid besloot tot schorsing en gerechtelijke vervolging van 17 gemeenteraadsleden. PORTUGAL. De minister van buitenlandsche zaken heeft ontslag genomen en men meent, dat hieruit zal voortvloeien een algeheele wijziging van het Kabinet. B U L G A R IJ E. De Sobranje heeft met op 13 na algemeene stemmen besloten tot eene wijziging der grondwet, waar deze bepaalt, dat de prins erfopvolger tot de Grieksch-katholieke kerk moet behoor en.. Vroeger, onder vorst Alexander, is reeds de bepaling gewijzigd, dat de regeerende vorst tot die kerk behooren moest. De eerste minister Stambouloff heeft de nieuwe wyziging voorgesteld ten bate van vorst Ferdinand, die nu, overtuigd katholiek als hy is, eene katholieke prinses huwen kan en zyne kinderen in dat geloof opvoeden. Nog op andere punten heeft Stambouloff voorgesteld de grondwet te wyzigen. De voor stellen strekken tot beperking van het stem recht en de vrijheid van drukpers, maar ondanks dit reactionnair karakter schynt hunne aanneming (met de gevorderde meer derheid van twee derden) zeker. Van de 293 leden der Sobranje hebben 245 zich daartoe zoogoed als verbonden. EGYPTE. De Times verneemt uit Kaïro, dat Osman Digna opgetrokken is naar Kassala, waarhy versterkingen afwacht. De handelsweg naar Beber en Tokar is weder open voor 't verkeer. A M E E I K A. De secretaris der schatkist verklaarde in een interview ,over den uitvoer van goud, dat de toestand bevredigend is. De uitvoer Abonnementsprijs, per kwartaal iranco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2,50. - 0.10. BÜREAti BOIÈÏIIBAAT, E 27. Advertentieprijs: van 1—10 gewon* regels met inbegrip van eene Courant,10 Iedere gewone regel meer - 0.1 U Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van den 30n December 1887 (Slaatsllad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geemployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van 's Rijks zeemacht en op's Rijks werkvaar- tnigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad no, 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk Besluit van den lOn Januari 1888 Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- middags 10 tot des middags 12 ure, ter Secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 21n December 1892. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. FRANKRIJK. MiilüVoye be&nV-woorffde Clémenceau zeer

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1