Kunst en Wetenschap» tensbuis, gezellig, voor zoover eene publieke ver makelijkheid dat zijn kan, wil doorbrengen, zal met deze geheel onschadelijke gevaarlijke middelen" zijn doel kunnen bereiken. De werklieden vereeniging De Vriendschap" alhier opgericht met het doel»om de leden in ziekte en andere ongevallen, welke hen in de uitoefening hunner werkzaamheden en bij gevolg in hunne verdiensten kunnen schaden, door eene wekeljjkscbe uitkeering te gemoet te komen" is na een dertigjarig bestaan ont bonden. Het ledental, dat ten vorigen jare nog slechts 40 bedroeg, stond nu weder met 20 verminderd te worden, welk getal te klein is om de vereenigingte kunnen in stand houden, terwijl er geen uitzicht bestond dat er zich nieuwe leden bjj deze vereeniging zouden aansluiten, doordien er hier sedert een paar jaar verschillende vak- en andere bonden zijn opgericht. Het saldo in kas werd onder de leden ver deeld, terwijl besloten werd het bedrag der reservekas (f 10) gelijkelijk te verdeelen onder de Protestantsche en de Roomsch- katholieke armen. H. M. de Koningin-Regentes heeft eene verandering gebracht in de tenue der onder officieren, oidonnancen van H. M., in zoover de berenmuts met 1 Januai i wordt afgeschaft en vervangen door een helmhoed, eenigszins gewijzigd, van het model voor het Indische leger, voorzien van het Nedeilandsche wapen en aan weerszijden van een plaat, op welke een W met kroon. In klein tenue wordt op den helmhoed een vernikkelde punt gedragen, in groot tenue versierd met een afhangende paardeharen vlam. Het hoofddeksel is groen, van dezelfde kleur als de uniform, de ornamenten zjjn van zilver of nikkel. Het reces va*t de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal vermoedelijk tot 7 Fe bruari a.s. duren. Naar wij vernemen, heeft de minister van koloniën op het verzoekschrift van den heer E. P. C. Sol, om inzage van de stukken be treffende de geschiedenis van Tjiomas, gun stig beschikt. Den heer Sol zullen worden ter besctiikking gesteld de aan het depart, aanwezige stukken daaronder behoort echter niet het geheime stuk, dat in de 8amarangsche Locomotief is afgedrukt. Dit stuk bevindt zich in Indië, en de minister moet den gouv.- gen. aangeschreven hebben een streDg onder zoek in te stellen naar de wijze, waarop het in 't bezit der redactie van genoemd blad is geraakt. Het adies der erven De Sturler is in de Kamerzitting van gisteren naar den minister verzonden om inlichtingen. Vad De kiesvereeniging Vooruitgang" te Rot terdam heeft tot candidaat voor het lid maatschap van de Tweede Kamer gesteld den» heer A. Plate. De Kamer van koophandel te 's-Graven- hage heeft met algemeene stemmen besloten het adres te steunen der Kamer van koop handel te Zutfen, waarin deze aan den minister van justitie veracht buitenland- sche levensverzekeringmaatschappijen onder dezelfde contróle te stellen als de binnen- landsche. In het rapport daarover werd in de eerste plaats het nut van een maatregel als de ge vraagde betoogd. De vreemde maatschappijen betalen te onzent geen patent en behoeven vei der geen koninklijke goedkeuring, voor haar twee voordeelen, die haar in staat stel len, zeer sterk tegen de binnenlandsche maat schappijen te concurreeren. Zeer wenschelijk zou het daarom zijn, dat de buitenlandsche vennootschappen ook moesten bijdragen in de belasting, en dat zjj bovendien een waar borg moesten stellen voor hare verplichtingen tegenover de ingezetenen. In andere landen zjjn reeds wettelijke bepalingen in dien zin gemaakt, en wel, volgens het rapport, in Engeland, Frankrijk. Italië, Pruisen, Wurtemberg, Saksen, Beieren, Oostenrijk en Zwitserland. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door een zestal bewoners van de gemeenten Oost- en "West-Stellingwerf (Friesland) een adres gericht, houdende verzoek dat, mocht hij een volgend wetsontwerp de regeering de bestendiging voorstellen, zij het dan ook in eenigszins verbeterden vorm, van de belasting op het inkomen uitsluitend van den grond, dan zoodanig ontwerp niet aan te nemen, doch zoo mogelijk het daarheen te leiden, dat, zoo noodig door toepassing van het recht van initiatief, het inkomen, uit elk bezit verkregen worde verplicht tot eene bijdrage, die matig kan zijn, wanneer naar lecht en rede het geheele nationale inkomen daarbij za' zijn betrokken. De commissie tot onderzoek van het Toyn- beewerk van de ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heeft zich per circulaire tot de departementsbesturen en ook tot bijzon-, dere personen gewend, die zich reeds met het zoogenaamd Toynbeewerk hebben bezig gehouden, om bouwstoffen te verzamelen, ten einde het in te stellen onderzoek zoo vrucht baar mogelijk te doen zijn. Daartoe zjjn eenige vraagpunten opgesteld, die tot grond slag voor het verder onderzoek zullen strek ken, namelijk of er reeds iets is opgericht of ingesteld tot bevordering van de ontwik keling der mingegoede klassen, door het in aanraking brengen van de minder bevoor rechten met de meer bevoorrechten, en zoo ja, door het stichten van volksleeszalen, het houden van cursussen, clubjes of gezellige bijeenkomsten voordrachten lezingen of dergelijke. y Men schrijft uit Kleef aan het N. v. d. JD.: Een aangenaam verschijnsel van verdraag- »- zaamheid, en dat nog wel in het moederlaiïd van den Culturkampf, mochten wij 1.1. Zon dag aanschouwen. Dr. Chreszinski, de oudste der evangelische predikanten, predikte zjjn afscheid, daar hij emeritus wordt. De kerke- raad bood hem 's namiddags een diner aan, dat1 door 80 personen werd bijgewoond, allen' protestanten Doch de kerkeraad noodigde ook den deken der R.-k. gemeente uit aan, het diner deel te nemen. Deze volgde de; roepstem en bracht een warmen toost uit' op den scheidenden leeraar. Naar aanleiding van het bericht uit Alamosa (Colorado, Vereenigde Staten) aan de Engel- sche bladendat aldaar 800 Hollandsche kolonisten zijn aangekomen, inde verwachting daar bezit te kunnen nemen van land, waar van zij reeds geheel of gedeeltelijk koop som voldaan hadden, terwijl het na hunne komst spoedig bleek dat zij de slachtoffers waren van een goed overlegden zwendel, zegt de Middeïb. Ct. DÜe Nederlandsch-Amerikaansche land- en emigratie-maatschappij, gevestigd te Utrecht, met o. a. den hoogleeraar Noordtzy als com missaris, en als directeuren de heeren P. T. Dekker in Zuid-Holland, A. Zoutman, land bouwingenieur en W. C. van Dusseldorp, heiden te Alamosa, heeft zelfs een werkje m het licht gegeven, waarin verhuizing naar den ïbloeienden staat van Colorado, het Italië van westelijk Noord-Amerika", zooals het heet, uzeer wordt aanbevolen". Uit Utrecht meldde de heer Dekker, aan de N. B. Ct. dat volgens telegram gisteren prach tig land verkregen was door de genoemde maatschappijen. Het komt ons echter voor, dat deze tijding, zonder nadere bijzonder heden, al zeer weinig strekken kan om de verontruste gemoederen van zoovelen gerust te stellen. {N. B. Ct.) De heer J. G. Laurier, kapitein van het heilsleger en directeur van de sToevlucht voor Dakloozen", te Rotterdam, verklaart in een ingezonden stuk in de bladen alles voor onwaarheid wat op de dezer dagen te Rotter dam zoogenaamde protest-meeting tegen het heilsleger, door den heer Van der Veen ten opzichte van die inrichting en haar financieel beheer is gezegd. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft bepaald dat Ulmer doggen en Engelsche bloed honden in het openbaar zoodanig moeten ge muilband zijn, dat het bijten van menschen of dieren hun onmogelijk is. Op bevel van den officier van justitie, zjjn door de politie op den Dam en in de Warmoes straat te Amsterdam opgepakt een aatal kin deren van 10 tot 15 j"ar, waaronder meisjes, die de omliggende steegjes doorzwalkten en on danks haar kinderlijken leeftijd, zich overga ven aan ontucht en diefstal, alleen om maar geld by hun ouders thuis te brengen. (Beho.) Door wijlen den beer P. J. Suringar te Leeuwarden is vermaakt aan het diaconessen- huis, het nieuwe stadsweeshuls en de Ned.- hervormde diaconie aldaar, ieder f1000, en gelijke som aan ïNed. Mettray" en het zendelinggenootschap. Naar men verneemt, heeft de heer J, Bie- ruma Oosting te Oranjewoud het plan op gevat dwars door zijn goederen een kanaal te doen graven, om daarna over te gaan tot ontginning der woeste gronden. Uit Winschoten meldt men aan deW. B. Ct. Het blijft bier alles rustig, en dit zal nog bevorderd worden door eene poging tot werkver schaffing, waartoe eenige heei en zich hebben ver- eenigd, die eene oproeping om hulp en medewer king hebben geplaatst. Treurig zijn echter de steeds toenemende blijken van demoralisatie in de mindere klassen, vooral ook onder de jeugd, zoodat schoolgaande kinderen reeds worden lastig gevallen en bedreigd door knapen, die langs den weg slingeren, en zelfs kinderen uit de bewaarschool zijn aangesproken om centen en bedreigd. De gruwelijkste bedrei gingen liggen in den mond der volksjaugd be storven. Een der lieden van de centrale werk plaatsen der staatsspoorwegen "te Tilburg heeft een toestel uitgevonden en in teeke- ning op papier gebracht, genaamd »Auto- matisehe Draadkoppeling", waarmede het af- en samenkoppelen en af- en vasthaken van waggons zou kunnen geschieden aan de langs zijde der wagens, zoodat het gevaarlijke daar- tusschen kruipen zou vermeden worden. Ook heeft hij een onderdeel aangebracht, dat het aankoppelen belet als de wagens tegen elkan der stooten, hetgeen dik wjjIs tot beschadiging aanleiding geeft. Volgens het oordeel van deskundigen mag deze uitvinding als doelmatig en van veel nut beschouwd worden. Wij brengen hierbij in herinnering zegt de Delftsche Ct. dat reeds voor jaren door onzen stadgenoot den heer Ph. Lindo, in leven directeur der Ned, cementsteenfabriek, een toestel is uitgedacht als hiei boven wordt aangeduid. Verleden week werd uit Woensdrecht ge meld dat eene dame uit een spoortrein ge- spiongen was, en dat bij die gelegenheid de noodrem niet kon werken. Naar de oorzaak van dit laatste is terstond een onderzoek inge steld, waaruit gebleken is, dat de afsluitkraan dier noodrem van den trein gesloten was. Thans wordt onderzocht wie daarmede belast was. Men schrijft ons uit 's-Hertogenbosch: Als zeker geheel nieuw verdient vermelding dat eene postquitantiedie in plaats van een naameen portret voerdeDonderdag op het postkantoo* alhier arriveerde en aan de rechte persoonlijkheid werd gepresenteerd. Blijkbaar was de afzender (een photograaf) liet adres der jongedame kwijtgeraakt en nu had hij baar conterfeitsel er voor in de plaats gesteld 1 (Avondp.) Te Kessel is proces-verbaal opgemaakt tegen een moeder en zoon, die hun man en vader gedurende anderhalf jaar opgesloten hadden gehouden. De man moet idioot zjjn, doch legde voor de marechaussee eene vrij duide- Ijjke verklaring af. (P. N.-B. Ct.) Het Paleis van Justitie, nieuwsblad ge wijd aan binnen- en buitenlandsche rechts pleging, thans te Amsterdam verschijnende onder hoofdredactie van mrs. E. van Lier en D. Simons voor Nederland en mr. J. Obrie voor België, met medewerking van vele rechtsgeleerden, zal van af Januari 1898 bjj den uitgever P. Noordhoff te Groningen verschijnen, terwijl dan mede als redacteuren zullen optreden: prof. mr. N. K. F. Land, mrs. M. Rutgers van der Loeff, K. Mejjer Wiersma en 1: B, Cohen te Groningen. Dokkum. Werklooze mannen en vrou wen gaan des avonds bjj de gegoede inge zetenen rond om werk te vragen. Dit gaf aan andere personenmeest opgeschoten jongelingen, om zingende door de stad te trekken, zoodat het op straat vrjj rumoerig was. De commissie voor werkverschaffing heeft Woensdagmorgen liet werkhuis open gesteld voor allen, die willen werken. Door het dagelijksch bestuur dezer gemeente wordt een onderzoek ingesteld naar den toestand der arbeiderswoningen aldaar. B. en W, gaan zelf de huizen bezoeken. Leeuwarden. Woensdagavond is alhier een oploop gehouden van een paar honderd mannen en jongens, die zingende langs de Voorstreek trokken, het drukke vei keer aldaar zeer bemoeilijkten en geen gevolg gaven aan den last om niet te zingen en om uiteen te gaan. Aan de Kelders gekomen, werd de menigte, welke intusschen belangrijk was aangegroeid, na gedane sommatie, met behulp van den sabel- stok, door de politie uiteengedreven. Een per soon werd ia hechtenis genomen. Donderdagavond, na afloop van eene open bare vergadering waarin de heer G. V, Gerritsen, uit Amsterdam, het arbeidersvraag stuk in verband met de heerschende werk loosheid had behandeld volgde wederom een volksoploop. Het waren meerendeels opgeschoten jongens, die socialistische liederen zongen, waarbij zicli vele nieuwsgierigen aansloten. De politie slaagde er evenwel in den heen en weder trekkenden troep zonder geweld uiteen te drijven, waarna alles weder rustig werd. Oosterwolde. Door den raad dezer ge meente, Oost-Stellingwerf, werd Donderdag in behandeling genomen een adres van het comité, gevormd op initiatief van den heer W. M. Houwing, lid der Tweede Kamer, ter bevordering van werkverschaffing door heide- ontginning met daartoe aan te vragen staats hulp. De raad heeft zijne volle instemming hiermede betuigd en aan burg. en weth. opgedragen, verder de noodige stappen in dezen te doen. Hoi heeft de Koningin-ïbgentes behaagd, aan den jeugdigen pianist Richard Hageman, namens II. M. Koningin Wilhelmma, eene subsidie voor zijne verdei e buitenlandsche studiën te veilee- nen. Onze gewezen landgenoot, prof. Moleschott, te Rome, heeft op zijn feest, waarvan wij reeds kortehjk melding maakten, een zeer zeldzame ondeischeiding ontvangen, namelijk de ridderorde van burgerverdienste. De minister Martini over handigde hem die, namens den koning, met een. indrukwekkende toespraak. Het eerst werd de feestvierende geleerde en senator toegesproken door den senator Durante, die hem, namens de universiteit "te Rome, een kostbaar album' met de titels zijner werken aanbood en hem, hoewel een zoon van een ander beroemd volk- int hot

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2