Binneiilamfsche Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. sform, welken Europa doorstaat, zou alleen de kerk de geneesmiddelen kunnen brengen, indien sleehts niet vervolgd werd. Het is treurig dat te midden van zoovele gevaren de vijandelijkheden tegen de kerk voortduren. Waar toch zal zij hare taak voortzetten. «PASJE. De Cortes zullen half Januari worden ont bonden en de verkiezingen voor de Kamer zullen plaats vinden den 13den Maart, die voor den Senaat op 27 Maart. 4 April komt het Parlement bijeen. De belasting op de lading van koopwaar voor de Philippijnsche eilanden is opgeheven. A M JE li I K A. De commissie uit het congres heeft het invoeren van quarantaine aanbevolen vooral v at uit den vreemde komt, benevens mach tiging om ieder oogenblik alle immigratie te verbieden. Een voorstel om de immigratie geduieude een jaar te schorsen, zal aan den Senaat worden ingediend. Het congres is op reces uiteengegaan tot den 4n Januari a.s. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld Er is hier opschudding teweeggebracht door zekere onthullingenbetreffende het gedrag van den tegenwoordigen Cliileenschen gezant alhier, toch deze handelde als agent van de tegen Baimaceda gekante partij. Men beschuldigt hem de ambtenaren te heb ben omgekocht. De pers verlangt dat de Chileensche regeering hem zal terugroepen. Volgens bericht uit San Francisco hebben slavenhandelaars een stoomschip gekocht om inboorlingen der Gilbert- en Satnoa-eilanden, alsmede van de Carolinen naar de plantages van Centraal-Ameiika over te brengen. Naar aan de Times uit Philadelphia wordt gemeld, zijn er goudhoudende gronden ont dekt aan de Colorado-rivier in Utah. P E B ZI E. Uit Teheran wordt gemeld dat de schach ernstig ongesteld is. JAPAN. In zijne rede tot opening van het Parle ment wees de minister giaaf Inonye op de uitgebreide ooi logs-toebereidselen van alle bevriende natiën, hetgeen ook Japan nood zaakt zijne weermiddelen, voornamelijk zijne vloot, te versterken, waarvoor hij 16 milhoen dollars noodig acht, te verdeelen over 17 jaren. Verder kondigde hij eene herschatting van het bouwland aan, welke eene mindere be lastingopbrengst van 3,750,000 dollars zou ten gevolge hebben, welk verlies echter zou kunnen worden gedekt door hefiing van eene buitengewone belasting op tabak en invoeiing eener belasting op den landwtjn. Nog deelde hij mede dat de jongste conversie der staats schuld aan de schatkist een jaarlyksch voor deel oplevert van 3Vs milüoen. De Tweede Kamer heeft de ministers uit- genoodigd Sn hare vergadering te verschijnen, teneinde te vernemen hoe zij denkt over de inmenging der regeering in de jongste verkiezingen en over andere zaken van min der aanbelang. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 December. Met verwerping van een amendement- Rutgers van Rozenburg, tot uitstel van het werk, heeft de Kamer, de behandeling der vast op het hart gedrukt en werd beurtelings rood en bleek. De prins maakte van deze oogenblikkelijke weerloosheid gebruik om den stalknechten te bevelen, de paarden van den landheer eveneens uit den stal te halen. Het was een zonderling schouwspel, toen kort daarop hot plein vol paarden kwam en deze tusscher. allerhande akkergereedschappen en roesthoopen in het rond galoppeerden. vis het zoo good wendde zich nu de graaf tot freule Von Bordowskiterwijl hij haar met zijne donkere oogen fixeerde. Martha naderde hem thans doodsbleek en met dreigende gebaren. 3Gij zijt geen edelman gij zijt een ellen deling 1" schreeuwde zij letterlijk buiten zicb zelve van woede en zwaaide de zweep. »Gij hebt het techt niet daarover te oor- •leeienantwoordde de prins verbleekende en trotsch als een koning. Deze hevige scène nam eensklaps eene on verwachte wending. Toen namelijk de adjudant waterstaatsbegrooting voortzettende, eene som toegestaan voor de verbetering van den toe gang tot de haven van Hailingen. Het amendement der rapporteurs, om te schrappen de gelden voor het maken van een looppad op den Westhavendam te Lem mer, werd ingetrokken. De heer De Beaufort (Wjjk-bjj-Duurstede) wees met genoegen op de waarde, die de handel aan het Merwedekanaal hecht en vroeg verbetering van den Leidschen Rijn en tolvrijheid op de Keulsche vaart. De minister erkende de wenschelijkheid. Aan den heer Conrad werd toegezegd dat het inlaten van brak water in bet Noordzee kanaal zooveel mogelijk zal worden tegen gegaan. De heer Boreel van Hogelanden wenschte meer voortgang te hebben gemaakt met de aanleg van een vïsschershaven te Umuiden en de minister antwoordde, dat hij dit gaarne zou bespoedigen, opdat het werk met einde 1895 gereedkome. Het amendement der commissie van rap porteurs tot vermindering met f25,000 voor de inrichting eener tweede opening der draai bruggen tot doorvaaart in het kanaal van Zuid-Beveland, werd, na bestrijding door den heer Walter en den minister, vei worpen met 42 tegen 35 stemmen. De memoriepost voor de schipbrug over het Broekhuizerwater te Doesburg, door de commissie van rapporteurs voorgesteld, is weer ingetrokken, nadat de minister verze kerd had dat die brug een volgend jaar niet zal worden afgebioken, en hij intusschen onderzoeken zal den onderhoudsplicht van den staat. Bij de spoorwegen verklaarde de minister, dat er geen reden was, de goedkeuring der nieuwe vrachttarieven te weigeren, indien slechts niet de vastgestelde maxima werden overschreden. Over de hulpbaan bij Bunge wordt overleg gepleegd. De heer Huber protesteerde tegen de opvatting van den minister en meende, dat in elk geval bij wettelijke regeling de wille keur bij de spoorwegtarieven kan worden tegengegaan. De minister ontkende dit. De heer Havelaar betoogde dat de bedoe ling der spoorwego vereen komsten juist ge weest was, vrijheid te geven aan de maat schappijen bij de vaststelling der tarieven. Hedenavond voortzetting. Avondzitting van 23 December. Het debat over waterstaat, handel en nijverheid wordt voortgezet. Naar aanleiding van de bezwaren der hee- ren Goeman Borgesius m zake den spoorweg Zwolle—GroningenDelfzijl, Seret omtrent de brug over de IJsel en Levy betreffende de westelijke viaduct te Amsterdam, ant woordt de minister dat met de spoorlijn spoed zal worden gemaakt, omtrent de Usel- brug in overleg te zullen treden en de ge aardheid van den Amsterdamschen bodem te zullen afwachten. De heer Zijp dringt aan op de oprichting van een staats-hypotheekbank, welke de minister te omvangrijk en ingrijpend oordeelt De heet* Van der Feltz bepleit de bevloeiing van terreinen uit kleine beekjes, waartegen de heer Roëll bedenkingen oppertde minis ter zegt een onderzoek toe over hetgeheele land. baar met een goede bedoeling zocht te kalmeeren, toen hij met een: »Gij moest toch bedenken, wat ge zegt, freule," tusschen beide kwam, brak het onweer los. Hij ontving door de hand van het toornige meisje zulk een hevig en zweepslag over den schouder, dat hij van schrik en ontsteltenis lettei lijk achterovertuimelde. nAh sacra dat is sterk 1" riep bij doodsbleek woidende, doch tenyijl bij zich spoedig op waardige wijze herstelde, voegde hij er diep ademhalende bij sDank God, dat gij geen man zijt, en sta mij toe, dat ik dit gevaarlijk speelgoed uit uwe wel wat voorbarige band neemopdat gij er geen verder onheil mede kunt aanrichten." Hij wilde de daad bij het woord voegen doch de prins riep hem waarschuwend toe ïLaat baar de zweep behouden bezoedel uwe band niet, graaf! Al vergeten dePool- sche vrouwen iedere welvoeglijkheid bedenk, dat wij keizerlijke officieten zijn!" De heer Van Bylandt keurt liet subsidie aan de vereeniging »Het Buitenland" af; de minister verdedigt dit in het belang van den handel. De heeren Brantsen van de Zijp en Ruys van Beerenbroek bestrijden den post voor de tentoonstelling te Chicago, welken de heer Van Beuningen billijkt. De minister zegt dezen post te hebben uitgetrokken in 't be lang der inzendingen, welke handelwijze de heer Van Kerkwijk gispt, in verband met vroegere weigeringen, waartegenover de minis ter van buiteniandsche zaken doet opmerken, dat de omstandigheden nu geheel anders zyn. Een amendement van den heer Ruys vaa Beerenbroek, een vermindering met f3000 voorstellende, wordt verworpen met 36 tegen 34 stemmen. Bij de afdeeling post en telegraphie drin gen de heeren Van Gijn en JE. Mackayaan op eenheid in tijd, de heeren Ferf en Van Alphen op beteie regeling der traktementen van de commiezen der posterijen, terwijl de heer Havelaar uitbreiding van het aantal commiezen der posterijen in de hoogere klas sen wenscheüjk acht. De minister wil het volgend jaar de trak tementsregeling vaststellen. Wat de tijdrege- ling betieft, de regeering acht den Green- wichtijd den beste, met het oog op den spoorwegtijd. De heer Beelaerts van Blokland betoogt eveneens het nadeel van verschillenden tijd en geeft de voorkeur aan den Middeneuropee- schen. Na eenige discussiën over zaken van onder geschikt belang wordt het geheele hoofdstuk zonder hoofdelijke stemmen aangenomen. Bij het debat over hoofdstuk koloniën dringt de heer Bool aan op behartiging van Neder- landsche belangen in Indië, beveelt de heer Pijttersen emigratie naar de goudvelden aan en kondigt de heer JE. Mackay een amende ment aan bij den post betreffende het schrap pen der verhooging voor den gouvernements landmeter. De minister verklaart den heer Bool niet te begrijpen, waardeert den ijver des heeren Pijtterseu en neemt het amendement-iE. Mackay over. Vervolgens worden ook de hoofdstukken koloniën en onvoorziene uitgaven zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de wet op de middelen stellen de hee ren JE. Mackay en Heldt afschaffing der staatsloterij voor, welke eerstgenoemde door een zeepaccijns wilde vervangen zien. Na repliek van den minister, waarin deze betoogt dat door afschaffing der staatsloterij de speelzucht in vreemde loterijen zal toenemen en een zeepaccijns ontraadt, wordt de wet aangenomen. Hierna is de Kamer tot nader bijeenroe ping gescheiden. Door den hoofddirecteur der posterijen is bepaald, dat de op 30 en 31 Dec. en 1 Jan. a.s. te verzenden brieven alleen behoeven te worden gestempeld met den dagteekeningstempel, waar mede de frankeerzegels worden vernietigd. Het eerstvolgend examen van overgang van surnumerair der posterijen voor commies zal in Maart of April a.s. worden gehouden. Deelneming daaraan zal, behalve voor die vroeger benoemd werden, openstaan voor de surnumerairs die bij Een onbeschrijfelijken blik wierp Martha von Bordowski bij deze woorden op den spreker zij knarste met de tanden en wierp de zweep woedend op den grond voor de voeten der beide officierenniet als iemand die zich over hare daad schaamt, maar als iemand die uitdaagt. »Dat is echt Poolschhoonde de prins. In dit kritiek oogenblik verscheen een nieuw persoon op het tooneel. sNeem mij niet kwalijk gij dwaalt; mijnheerhoorde men een zachte vrouwe lijke stom spreken»dit is niet Poolsch het is eenvoudig onwaardig De oogen van Meta von Bordowski ontmoetten die van den prinsterwijl zij hem haastig vooibijliep; een hevig verwijt lag er in, maar haar blik werd verzacht door edele waardigheid in plaats dat deze blik den prins vertoornde stemde hij bem zachter en boezemde hem medelijden in. De oudere zuster bad uit het raam barer kamer gezien, wat er op de binnenplaats voor koninklijk besluit van 5 November 1891 zijn aangesteld. Alsdan zal tevens worden afgenomen het aan- vullings-examen in de vakken stel-, meet- en natuurkunde. In Japan zijn thans 14.200 KM telegraaflijn, behalve de telegraaflijnen van de staatsspoor wegen van Japan en van andere maatschappijen bovendien verbinden 346 KM onder2eescbe telegraafkabel de verschillende eilanden van den- archipel onderling. Er zijn 442 telegraafkanto ren. Wat de telephonie betreft, de eerste kantoren- werden geopend in 1890 te Tokio en Yokohama, met 130 en 40 abonnés. Thans zijn er 12 000 abonnés te Tokio, en 280 te Yokohama. In de eerste van deze steden vermeerdert het aantal met ongeveer 50 per maand. De 2 kantoren te- Kobo en Osaka zullen eerlang geopend worden roet 70 en 190 abonnés, die zich reeds hebben doen inschrijven. De telephoon-apparaten zijn bijna alle van. Amerikaanschen oorsprong. De dienst wordt des daags door vrouwen, en des nachts door mannen verricht. Het abonnementstarief is gelijk voor het ge heele keizerlijk en bedraagt 90 gulden per jaar. Men schrijft uit de Beneden-Betuwe Fransche kooplieden reizen thans tot het opkuopen van paarden door de Betuwe. Hooge prijzen wor den niet besteed. Van de 53 te Opheusden ter monstering aangevoerd werden slechts 3 gekucht, en wel tegen f 250 a 400. Het bestuur der vereeniging bet Friesch rund vee-stamboek heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek om de markton in Nederland gedurende 3 maanden voor hoornvee te doen schorsen, teneinde daardoor de brandpunten voor de uitbreiding van het mond- en klauwzeer op te heffen, en heeft verzocht, deze schorsing zoodra doenlijk te doen aanvangen, daar het juist nu gedurende den staltijd van het vee de beste gelegenheid is om met meer kans van welslagen de ziekte te bestrijden, waarvan de voortwoekering ook in deze provincie reeds de sluiting van Duitschland voor den invoer van ons vee heeft veroorzaakt. Dinsdag j.l. hield de afdeeling ïSchiedaau" van den bond van Nederland-che onderwijzers eene vergadering. Na het doen van eenige mededeelingen van ondergeschikt belang ging men over tot bet behandelen van den beschrijvingsbrief voor de algemeens vergadering, voorkomende in De Bode van 1 December '92. De besprekingen over punt Vla van den eersten dag (oprichting van een fonds ter ondersteuning van onderwijzersweduwen en weezen) hadden tot resultaat, dat de vergadering zicb aansloot bij het plan der Groningsche commissie. Bij punt VII (redactie en inhoud van De Bode) bleek, dat de vergadering niet instemde met het voorstel-Breda, daar men vreesde, dat bet orgaan in het vervolg niet meer de juiste uitdrukking van de vereeniging zou blijven. Punt V van den tweeden dag (het zenden van een adres aan de regeering, om van staats wege voeding voor schoolkinderen te verkrijgen) werd, als ontijdig, verworpen. Wat de opleiding van onderwijzers betreft, stemde de vergadering in met de punten, door het hoofdbestuur aan de orde gesteld. Na eene bespreking van het werk van Comemus werd de vergadering gesloten. viel. Haastig had zij een doek om hoofd en hals geslagen en was naar beneden ge ijld. Zij kende Martha's heftig karakter te goed, en was steeds angstig, dat zij zich zon te buiten gaan. Zij liep nuterwijl haar doek nailadderde, haastig over de plaats naar Martha zij was eene zeldzaam sehoone verschijning in haar lichtblauw, prachtig gestikt casimtren kleed, dat door hare smalle hand van voren een wei- nig opgetild was, opdat het haar niet in het loopen zou hinderen, terwijl de lange sleep haar over den bevroren grond nasleeptehaar zwaar blond haar was in een net bijeengehouden en hare wangen waren rood gekleurd. Zij had ge zien, dat Martha geslagen bad en de sarcastische woorden van den prins gehoord. Zij bad toen een steek in het hart gevoeld, welke haar dien uitroep ontlokt hadzij greep nu met een toornigen blik Martha bij de band en trok deze, zonder iets te zeggen, bijna met geweld met zich mede. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6