Kunst en Wetenschap. opcenten op de ongebouwde eigendommen te heffen. SCHIEDAM, 27 December 1892. Wederom is onder het vee van 6 vee houders alhier mond- en klauwzeer gecon stateerd. Deze ziekte heerscht thans by 13 veehouders. De winter, die een paar dagen vóór Kerstmis zijn intrede deed en met fraai weder gepaard giDg, verschafte den lief hebbers van schaatsenrijden de welkome gelegenheid, op het veldijs in den 's-Grave- landschen polder, alsmede op tal van wate ringen en landslooten, zich naar hartelust daarmede te vermaken. Ook tal van wan delaars waren op de been om zich te ver lustigen in bet aangename schouwspel dat liet ijsveld aanbood. Ook-ditmaal is het Kerstfeest voor de leerlingen van de Zondagsscholen der ver schillende godsdienstige gezindten alhier niet voorbijgegaan zonder dat de Kerstboom hun zyne geschenken aanbood. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen op Donderdag 29 December niet plaats hebben. De rapporteurs voor de kieswet komen- 17 Januari bijeen. De kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te 'Rotterdam heeft den heer M. J. Voorhoeve candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De orde der advocaten bij den Hoogen Eaad der Nederlanden heeft besloten adhaesie te schenken aan het adres der advocaten te Utrecht, waarbij bestreden wordt art. 49 van het ontwerp nopens de bedrijfs- en be roepsbelasting (het opleggen van verplichting betreffende het aanslagbiljet van den procu reur). De geneeskundige raad voor Zuid-Holland vergaderde Vrijdag j 1., onder voorzitterschap van.den waarn, geneeskundigen inspecteur dr. Rurjsch, in het gebouw van het ministerie van binnenl. zaken. Vóór den aanvang der werkzaamheden bracht, de voorzitter een diepgevoelde hulde aan den ontslapen inspecteur dr. B. Carsten, voor hetgeen hij op het gebied der volks gezondheid, als onder-voorzitter en voorzitter van-den geneeskundigen raad, heeft gedaan. Tevens bracht hij hulde aan dr. Egelings nagedachtenis. Besloten werd aan den gemeenteraad van 's-Gravenhage afschrift te zenden van de notulen van "de zomervergadering van den geneeskundigen raad, waarin de verhouding van het dagel. bestuur van 's-Gravenhage tot de typbus-epidemie is beoordeeld. De inspecteur gaf mondeling een uitvoerig overzicht betreffende den vermoedelyken oor sprong, den loop en het karakter der cholera en van de maatregelen tot aanschaffing van hulpmiddelen tot bestrijding der ziekte en tot voorziening in de behoefte aan personeel en materieel. Daarbij wordt, wat 's-Gravenhage betreft,, hulde gebracht aan de krachtige medewerking van de cholera-commissie tot beperking der ziekte, maar tevens geconstateerd, dat een wetsuitlegging in zoo strenge juridische be- teekenis, als de burgemeester van's-Graven hage voorstond, geen voldoende waarborgen biedt tegen verspreiding der ziekte. Met genoegen werd tevens geconstateerd, dat sedert 16 Dec. geen enkel cholerageval ia Zuid-Holland is voorgekomen. Medegedeeld werd nog, dat in den toe stand der krankzinnigengestichten le 's-Gra- «nhage en Delft door de commissie van inspectie eén gunstige verandering is waar genomen. Naar aanleiding van de nota van burge meester en wethouders van 's-Gravenhage omtrent de mededeelingen aan den genees kundigen raad, in zijn laatste vergadering- omtrent de typhus-epidemie te Scheveningen door dr. Carsten gedaan, sprak de raad het vertrouwen uit, dat het gemeentebestuur moge voortgaan met verte tering van dén sanitairen toestand te Scheveningen, o. a. door aanleg van nieuwe straten. Nog verschillende hygiënische belangen werden behandeld, waarop wegens het late uur, waarop de vergadering eindigde, later wordt teruggekomen. Tot voorzitter van de Nederlandsche maat schappij lot bevordering der geneeskunst is, ter vervanging van den aftredenden hoog leeraar prof. Stokvis, benoemd dr. H. P. Kapteyn, te Abkoude. Van 11 tot en met 17 December zijn in den Nieuwen Rotterdamschen waterweg binnengekomen 81 stoom- en 2 zeilschepen vertrokken 88 stoom- en 2 zeilschepen. Door het hoofdbestuur van de broederschap van notarissen in Nederland is dezer dagen aan H. M. de Regentes een adres ingediend, waarbij, op grond der bezwaren, welke zich in de practijk zullen voordoen bij aanneming van art. 49 van het thans aanhangige wets ontwerp 'tot regeling eener bedrijfs- en be- roepsbelasting, wordt verzocht, dit artikel te doen vervallen. Dit bepaalt 3>Bij het overlijden, opmaken, uitgeven of beteekenen van burgerlijke, gerechtelijke en buitengerechtelijke akten ten verzoeke van een belastingplichtige volgens deze wet, ter zake vau het door hem uitgeoefend bedryf of beroep, doet de ambtenaar óf procureur, door of ten wiens overstaan deze akten wor- den verleden, opgemaakt uitgegeven of bere kend, zich het aanslagbiljet van den verzoeker of een wettig afschrift daarvan vertoonen. - »Hij maakt hiervan in de akte melding met aanduiding van kantoor van afgifte, dag- teekening en nommer van het aanslagbiljet. .!f. Verklaart de verzoeker geen aanslagbiljet te bezitten, dan wordt dit met opgave der ..f daarvoor aangevoerde redenen in de akte vermeld". Aan de leden der Tweede Kamer is een afdruk van dit adres gezonden. In de week van 18 tot 24 dezer zijn te Rotterdam 18 personen, als lijdende aan roodvonk, aangegeven. Niemand overleed aan die ziekte. Het stoomschip Ardjoeno, van de sRotter- damsche Lloyd", 23 November van Batavia vertrokken, arriveerde via Marseille reeds 26 December des ochtends, te Rotterdam. De reis werd dus in 33 dagen volbracht, of 9 dagen binnen den oflicieelen tijd, terwij! de mails op den 26sten dag in Nederland uitgedeeld werden, een feit waarop de bui- tenlandsche mails tot hedèn niet kunnen* wijzen. 0®* ^0 Het bestuur van den alg. Ned. wielrijdérs- bond zal trachten een estafette-rit te organi- seeren voor militaire wielrijders. Het doel is om het nut en de snelheid van het rijwiel als hulpmiddel voor de overbrenging van belang rijke berichten in oorlogstijd over een grooten afstand op doorslaande wyze te bewijzen. Op de plassen onder Hillegersberg zyn 2 jongens door het ijs gezakt en verdronken. Door het departement Nieuw-Lekkerland der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is besloten tot het aankoopen van grond" met het doel' dit in kleine perceelen aan arbeiders en werklieden voor een matigen pry's te verhuren, met aflospenningen onder den huurprijs begrepen, zoodat een huurder na eenige jaren (b.v. 15) grondeigenaar wordt door huurkoop. Door bestuur en commissarissen der spaarbank aldaar zyn reeds de daarvoor benoodigde gelden onder de vastgestelde bepalingen en waarborgen toegestaan. Men meldt ons uit Haarlem; Reeds sedert eenige weken kwamen by den directeur van het postkantoor alhier klachten in, dat uit postpakketten voorwer pen waren vermist, doch steeds deden de kla gers daarbij het verzoek, de zaak liever blauw blauw te laten, omdat zij van die kleinigheden geen las.t wilden hebben. Zaterdag kwam weder eene klacht in bij den directeur, en deze, die had laten nagaan welke besteller in de wijken liep waaruit de klachten kwamen, begaf zich hierop naar den officier van justitie, welke daarop arresteerde den besteller G. de Graafï, een man, die vroeger 7 jaar als huzaar eerlyk had gediend, reeds 6 jaar ten póstkan- tore tot ieders tevredenheid werkzaam was, en daarom ook tegen 1 Jauuari a.s. voor eene verhooging van f50 traktement per jaar was voorgedragen. De laatste klager vermistte o. m. f 19,. die in het pakket in een apothekersdoosje ver pakt uit Alkmaar waren verzonden. De Graaff bekende reeds spoedig, en hierop werd te zijnen huize een onderzoek ingesteld, "waarbij tal van vermiste voorwerpen werden gevonden. De echtgenoote vaa De Graaff wist blijk baar van niets af, en het medelijden met die knappe vrouw is dan ook zeer groot. De Graaff, die tot nu toe eerlijk schijnt geweest te zijn, beeft vóór eene maand onzedelijke hande lingen gepleegd te Bloemendaal, en hiervoor werd Donderdag j.l. anderhalfjaar gevan genis tegen hem geëischt. Zich waarschijnlijk toch verloren wanende, heeft hy de misdaden gepleegd. Zelf geeft hy op niet te weten, hoe hij er toe is gekomen. De man is in arrest en de justitie zet haar onderzoek streng door. [NB. Ci.) Het museum van voorwerpen ter voor koming van ongelukken en ziekten in fabrie ken en werkplaatsen (een uitvloeisel van de in 4890 te Amsterdam gehouden veiligheids tentoonstelling) zal eerstdaags worden ge opend in het gebouw van het voormalig schei kundig laboratorium op den Groeneburgwal te Amsterdam. Door drift vervoerd, gaf te Helder een vrouw een jongen, die haar veel- overlast aandeed, met een teil een klap op het hoofd eenige dagen daarna stierf de jongen tenge volge van een hersenschudding. De justitie, die zich met deze zaak bemoeit, zal nu hebben uit te maken of die klap of wel een andere reden de oorzaak van den dood is. Een militair, die met verlof te Sappemeer was, ventte aldaar in burgerkleederen met socialistische brochures en geschriften en ge droeg zich zeer onbetamelijk tegenover de aldaar aanwezige huzaren. Hy is naar zijn garnizoen getransporteerd. Het «Leger des Heils" zal te Sloten een landkolonie stichten, waarin tuiniers gele genheid znllen hebben de groententeelt uit te oefenen, terwijl er tevens een hoenderpark en konijnenfokkerij aan zullen worden ver bonden. Bij eene samenscholing van socialisten te "Woldendorp waren dé marechaussees niet by machte hen uit elkaar te dry ven. In allerijl werden militairen ontboden, en na aankomst van dezen gingen de oproerïgen uiteen. Eene 22-jarige dienstmeid van de gebroe ders Hesse, te Sellingen, is gevankelijk te Winschoten binnengebracht, onder verden king van brandstichting in de boerderij haars meesters, waardoor eerie hoeveelheid hooi in vlammen opging. Gelukkig kon de boer derij behouden worden. De meid heeft hare misdaad reeds bekend. Nabij Engelum, Friesland, wordt een terp* afgegraven, welke bijzonder rijk schijnt te zijn aan oudheden. Daar zijn toch geldstuk ken gevonden van 2000 jaar oud (reeds ten tijde van keizer Augustus in gebruik) en een prachtig gevlamde koraal, die by den Israëlietischen eeredienst te pas kwam. Ook is er het wrak van een schip diep in den grond gevondenwaarnaast een kolossaal zwaar stuk hout lag en vele schroeven en andere ijzeren voorwerpen. Te Grouw zy'n Zondag twee boerendochters door het ijs gezakt, en ofschoon beiden er nog levend werden uitgehaald, is de eene weinige oogenblikken later gestorven, terwjjl de toestand van de andere zeer zorgvol is. De steenhouwer Wesendrup te Kanten is thans werkelijk gevangengenomen. Een 3-jarig kind viel te Munnekeburen in een pot met kokend water. Na een vreeselijk lyden van eenige uren bezweek de kleine. Van alles wordt gebruik gemaakt om oplichterij te plegen. Zoo gaf het bestaande mond- en klauwzeer of andere ziekte by vee een militair te Tilburg aanleiding zich by verschillende boeren uit te geven voor adjunct van een vee-inspecteur. Hy verklaarde dan dat een of ander beest een ziekte had, wreef het in met vocht uit een fleschje en gaf den boer den j>troost", dat hij militaire inkwar tiering zou krijgen. Hij liet zich dan gewoon lijk verbidden om bij den majoor de zaak te schikken en liet zich daarvoor .83 cent beta len. Zoo deed hy op verschillende plaatsen hoe dikwijls wordt niét bekend, daar de hoeren zich schamen te bekennen dat zij zich zoo hebben laten beetnemen. Een uitstekend middel tegen winterhanden en voeten is kamferbrandewyn en terpen tijnolie. Men schudt dit goed dooreen en smeert er 's morgens en 's avonds de voeten en handen flink mede in, tot het opgedroogd is. Geen beter middel ter bestrijding van koude voeten dan deze geregeld evenals handen en aangezicht, wasscben, goed af te drogen en krachtig af te wryven. I t Naar wij vernemenbestaat er plan ook te Rotterdam eene vereeniging van schilders, schrij vers, tooneelspefers, iets als een «kunstkring", te1 stichten. De aldaar aanwezige tooneelkrachten 5 zouden aan de vereeniging eene bijzondere be- teekenis geven. (A. R. CL) Dr. Klempener deelde in het Charité-hospitaalSg te Berlijn zijne onderzoekingen mede over de injectie der melk van geïmmuniseerde geiten bij den mensch, als middel om den mensch voor cholera onvatbaar te maken. Het bieek dr. Klem- pener dat men door herhaalde injectie van giftige :1|| bouillon-cultuur de geit onvatbaar kan maken voor cholera, en dat hare melk daardoor eene i fSg antitoxische werking verkrijgtwaardoor zij in staat is den mensch tegen cholera-vergiftiging en misschien zelfs tegen cholera-besmetting te vrij- waren. Reeds spoot hij met dergelijke melk eenen...^ gezonden man in. ••'-i Nu moet de vraag opgelost worden, welke-",,.' hoogte de beschermende kracht deter methode;>§gf moet bereiken voor zij in de practijk toepassing mag vinden. De'onderzoekingen worden; in dien -i' zin te Berlijn voortgezet.

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2