A". 1892. Zaterdag. 31 December. N°. 8177. Nieuwjaarswenschen Zesenveertigste Jaargang. Verschijnt dagefijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. 3, VAN NOORTWIJK SCHIEDAM I. VAN NOORTWI1K Ir. SCHIEDAM UITGEVER: X ODÉ. •worden in het nummer dezer Courant dat in den vroegen morgen van den Nieuwjaarsdag zal verschijnen, ge plaatst voor VIJFTIG CENTS. F R I 5 K E II K. Gisteren omstreeks drie kwartier na mid dernacht had er eene ontplolfing plaats in de prefectuur van politie. Men verzekert dat niemand daarbij gewond en de mateiieele schade gering is. De toegang tot de prefec tuur is verboden. Men noemt niet dynamiet nis oorzaak der ontploffing, hoezeer het toch ook geene gasontploffing is. Aan de prefectuur van politie te Parijs is men overtuigd, dat de dynamietaanslag niet het werk geweest is van anarchisten, maar •een wraakoefening van een ontslagen beambte. Jj Agence Havas noemt het bericht vol komen onwaar, door le Soleil verspreid, vol gens hetwelk de heer Carnot een schrijven -zou hebben gericht aan het Crédit Fancier tot ondersteuning van eenen brief van den minister Constans, waarin deze geld vroeg ten behoeve der verkiezingen in 1889. De zitting der commissie van enquête is verdaagd tot den 5n Januari. Het bericht in de bladen, dat het gerecht bij zijne onderzoekingen het copieboek heeft gevonden van de brieven, tussehen het be stuur der Panama-maatschappij, Cornelius Herz en Arton gewisseld betreffende het o-n- koopen van tal van senatoren en afgevaar digden, wordt, zoo het heet, van den kant van het gerecht tegengesproken. In het Volkshuis te Parijs had Dinsdag eene vergadering plaats van gemachtigden van alle socialistische en revolutionnaire groepen, om te handelen over de aaneenslui ting van alle socialisten in den tegenwoor- •digen toestand. Aanleiding tot deze vergade ring was de Panama-zaak. Een der sprekers bracht eene blijde bood schap. Hij zeide dat de Boulangisten besloten azijn in alles samen te gaan en te handelen met de socialisten. Met algemeene stemmen werd eene motie aangenomen ter benoeming van eene com missie van elf leden uit alle groepen der revolutionnaire partij, die belast zal worden met de taak om de noodige maatregelen te nemen ter bijeenroeping van het volk voor •het paleis Bourbon op den dag dat de Kamer weer bijeenkomt, en de bijeenroeping te doen voorafgaan door een adres aan het leger. Onder de aanwezigen bevond zich de be kende markies De Morés. Bij de plechtige viering van den 70n ver jaardag van Pasteur, in de Sorbonne is hem een gouden eere-medaille met zijn afbeeldsel j overhandigd. j Onder de buitenlandsche deputatiën waren er uit brecht, Biussel, Gent, Londen, Dubhn, j Berlqn, Leipzig, Bern, Genève, Bucharest, Athene, Kopenhagen, St.-Petersburg en Warschau. f-. Pasteur lichtte in zijn toespraak (door zijn zoon voorgelezen) tot hen de volgende woor den sEn ten slotte, gij, afgevaardigden van vreemde volken, die van zoo ver zljt gekomen om Frankrijk een bhjk van sympathie te gev§n, gij vervult mij met de innigste vreugd, welke een mensch kan gevoelen, die vast ge- ooft, dat wetenschap en vrede zullen zege vieren over domheid en ooi log, dat de volken zich onderling zullen verbinden, niet tot ver nielen, maar tot opbouwen, die overtuigd is, dat de toekomst behoort aan hen, die het meest hebben gedaan voor ae lijdende mensch- heid. Ik beroep mij daaitoe op u, waarde Lister, en on u allen, beroemde beoefenaars van de wetenschap, de genees- en de heelkunde". |T 8 C II 1 A 1 J>. De Beiltjnsche correspondent der N. li. Ct. schrijft van gisteren Gelijk men weet, heeft de keizer, in ver- gelping met vroeger, in den laatsten tijd weinig in liet openbaar gesproken. Thans heet het sedert enkele dagen, dat hij het plan heeft op Nieuw jaarsdag eeue belangrijke toespraak tot den generalen staf te houden. Naarheden zelfs verzekerd wordt, zou hij in die rede voering zich met bijzondere scherpte richten tégen de toenemende aanvallen op het leger en de hooge officieren, door welke hij zeer ontstemd moet zijn. In verband met de nieuwe gevallen van cholera te Hamburg en elders, is er eene officieele bekendmaking verschenen, waarin de noodzakelijkheid wordt uiteengezet van krachtige maatregelen om te verkregen dat de zich voordoende gevallen onmiddellijk wor den aangegeven, en dat ieder verdacht geval door eenen der zake kundige worde onder zocht. Op het platteland zullen o. a. geestelijken en onderwijzers met het toezicht worden be last, terwijl in bedreigde grensdistricten afzon- derlpe maatregelen voor spoedige aangifte voorgeschreven zullen worden. Ten opzichte van den tarievenoorlog tus sehen Frankrijk en Zwitserland bepaalt de Duitsche pers zich voorloopig tot het over nemen der daarop betrekking hebbende arti kelen van Zwitsersche bladen; slechts van enkele kanten wordt er de aandacht op ge vestigd, dat Duitschland met dezen tarieven- oorlog zijn voordeel zou kunnen doen. Volgens gerucht, zal een disciplinaire straf worden opgelegd aan den luitenant-kolonel Kuehne, belast met het toezicht op deleve ringen van de geweerfabriek der firma Lbwe, wegens zijn houding in het proces-Ahlwardt, Op bevel van den minister van oorlog is reeds eene instructie tegen hem geopend. Men verwacht belangrijke onthullingen, welke tot eene heropening van het proces-Ahl wardt zouden kunnen leiden. Gieteren zijn te Hamburg officieel zeven gevallen van cholera geconstateerd, vier in de stad en drie in de voorsteden, waarvan een met doodelijken afloop. Tot de aangetasten behooren 4 dronkaards, 2 vrou wen en 1 leerling; de overledene is een neger-matroos, die sedert weken in het Kurhuis als aan een andere ziekte lijdende verpleegd werd. In de haven kwamen geen gevallen voor. De Beichsanzeiger bevat een besluit van den Senaat van Bremen dd. "Woensdag, waai bij de invoer van lunderen, schapen, geiten, varkens, huiden, hoorns, borstels enz. uit Nederland verboden woidt. Uit Saaibiucken woidt gemeld dat ten gevolge van een besluit op de Woensdag gehouden vergadering de werkstaking is "uitgestrekt tot de mqnen Heinitz, Von der Heydt, Maybach en Camphausen. In het geheel hebben 3123 mijnwerkers strike gemaakt en men vreest, dat de strike zich nog zal uitbreiden. ENGELAND. Volgens de Standard zijn de onderhande lingen tussehen Engeland en Rusland over de Pamir-aangelegenheden mislukt. In alle staatkundige kringen in Ieriand heerscht nog groote verontwaardiging over den aanslag te Dublin, De burgemeester van Cork, een Parnellist, heeft aan den minister Morley per telegtaaf zijn afkeer over de misdaad uitgedrukt. In een te Tipperary ge houden buitengewone vergadering van den Ieisch-nationalen bond werd de aanslag ten sterkste gelaakt, als een werk van Ier lands vijanden. Te Dublin vreest men, dat het geval aan vele Gladstoniaansche Parlementsleden een voorwendsel aan de hand zal doen, de home- rule-zaak af te vallen. OOSTENRIJK. De ministerraad heeft het nieuwe pro gramma van graaf Taaffe, dat als grondslag moet dienen voor de onderhandelingen met de linkerzijde, goedgekeurd. Dit programma wordt volstrekt geheimgehouden. De geldigheid van het oude handelstractaat tussehen Oostenrijk en Servië is, bij eene gisteren getroffen regelingverlengd tot Juni 1893. Naar verzekerd wordt, zal de pauselijke afgezant, die aan den nuntius te Weenen, mgr. Galimberti, den kardinaalshoed gaat ter hand stellen, tevens een schrijven van den paus aan keizer Frans Jozef overbrengen, houdende een protest tegen de invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk in Hongarije. ZWITSERLAND. De regeering heeft 'omstreeks 200 artike^ len van het douanetarief verhoogd. De Fran- sche wijnen worden met 25 frs. belast, de champagne met 80, de gemaakte kleeding- stukken met 300 a 600 frs. Ook de rechten op vee, oliën, weelde-artikelen enz. worden verhoogd, maar met het oog op de belangen der grensbewoners nog niet dadelijk tot het maximum. In geheel Zwitserland, 'maar vooral in de Duitsche kantons, openbaart zich een groote beweging tot wering der Fransche producten. f RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan de Berlijnsche Post gemeld, dat de czarewitsch binnenkort het Duitsche hof zal bezoeken; misschien bq gelegenheid van het huwelijk van 's keizers zuster, prinses Margaretha, anders op den verjaardag des keizers. Uit Moskou verneemt de Standard, dat de regeering voornemens moet zija het lot der vrouwelijke gevangenen in Siberie te ver zachten zij zouden van geeselingen en het dragen van ijzers aan de voeten worden vrij gesteld. Uit Petersburg wordt aan dn Daily Chronicle geseind, dat, blijkens een particulier bericht uit Finland, een menigte inwoners van dit land gebrek lijden en 20,000 hunner zonder eenige levensmiddelen zijn. In het noorden wordt de bast van berkenboomen gegeten. De sterfte zal dezen winter ontzettend zijn.. Volgens een bericht uit Odessa aan de Standard is de gezondheidstoestand in Kievv, Bessarabia, Charkoff, Kursk, Riazan, Orel, Tula en Woronesh weder zeer bedenkelijk. De bevolking sterft er sals vliegen tn den nazomer", wegens gebrek en ziekte Tal van belangrijke firma's in Zuid-Rusland staan bovendien zeer zwak, zoodat bq de regeering groote bezorgdheid heerscht. Aan hetzelfde blad wordt uit Sebastopol ge seind, dat de cholera langs de oostkust der Zwarte zee in de laatste twee weken weder honderden slachtoffers leeft gemaakt. A M E'lt I K A. Uit Washington wordt gemeld, dat de regeering der Vereenigde Staten gestrenge voorschriften heeft uitgevaardigd tegen den invoer van lompen uit landen waar de cholera heeft geheerscht. Buitenlandsche schepen naar de havens der Vereenigde Staten bestemd, worden niet toegelaten zonder voorafgaand geneeskundig onderzoek in de havens van vertrek. Dit onderzoek is, hangende de beslissing van het Congres, veel gestrenger gemaakt. Marco Avellaneda is door de federale regeering benoemd lot nationalen arbiter, teneinde de rust te herstellen in de Argen- tynsche provincie Corrientes. Uil Denver wordt gemeld dat een ver woed gevecht plaats had in de goudvelden van San Juan11 personen werden gedood, velen gewond. GOURAIIT. Abonnementsprijs, per kwartasi Jranoo per post, door het geheele Rgk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. SVttBAVi BOIEBITBAAT, XI 9 9. Advektbntiifsijb: ran 1—10 gewon, regel, met inbegrip v»n «me Cotsreut. .1 Or- Iedere gewone regel meer- 0.10 Dribhaal geplaatst wordt tegen twskmaai. berekend. van 16 regels

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1