Biniienlandsclie Berichten. i EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 29 December. In deze zitting is de behandeling der Indische begrooting voor 1893 voortgezet. De heer Van Gennep verdedigde het be leid van den minister, meer bepaaldelijk ten opzichte van zijn plannen omtrent de koffie cultuur, "waarin hij vooral bepleitte het be houd van de koffiebaten ten behoeve van Indië's ontwikkeling. De minister van koloniën heeft de ophef fing der blokkade in Atjeh uitvoerig ver dedigd de scheepvaartregeling heeft ten doel degenen, die op onze hand zijn, te steu nen en de oorlogspartij onze macht te doen gevoelen. In de koffie ziet hij een middel van groote ontwikkeling voor den Javaan. Hy verdedigde het stelsel van bijslag of betere belooning naast geleidelijke opheffing van het monopolie. In beginsel ging de minister met de motie- Van Houten mede, waarin de gouvernements cultuur wordt behouden, maar met loonenver- betering. De minister zal de motie voorzichtig uitvoeren. Zijn spoorwegplannen stellen geen hooge eischen aan stoomtrammen en omtrent decentralisatie en de instelling van een kolonialen raad behield hij zich studie voor. Na replieken werden aangenomenalle hoofdstukken der Indische begrooting; den aanleg van een dam van Oedjong Piring naar Damoeanrif; de ontwerpen in zake de provinciale belastingen, en de verlenging van den termijn van invoering van het ver plicht leeivak der vrije en orde-oefeningen. Morgen te 11 uur zijn de andere ont werpen aan de orde. SCHIEDAM, 80 December 3892. De herijk der maten en gewichten zal in 1893 te Schiedam plaats hebben van 30 Janu- ar tot 8 Maart. Het goedkeuringsmerk, gedurende 1893 te bezigen, zal by den ijk en herijk zyn de letter din gewonen schrijfvorm. De voordracht-avond van de leerlingen van den heer Julius Egener op 29 December in »Musis Sacrum" was druk bezocht. Met belangstelling volgde het publiek de proeven van bekwaamheid der jeugdige musici -en menigmaal hield het daverend applaus niet op, vóór de laatst opgetredene zich nog maals op het tooneel vertoonde. Het was V, duidelijk, dat men eene herhaling werïschte, maar het groote programma gedoogde geen meerdere uitbreiding. Ieder moest eene beurt hebbenbovendien verlangde de danslustige jeugd naar het op het programma voorge spiegelde bal. De verschillende voordrachten getuigden van degelijk onderricht. Verrassend waren de vorderingen van onderscheidene leerlingen, die wij verleden jaar ook het genoegen had- deji te hooren. Zij hebben het jaar goed be steed en hun succes op dezen avond was welverdiend. Er werden proeven van bekwaam heid afgelegd op verschillende instrumenten viool, cello, oboe, fluit en hoorn. Aan het slot van de eerste afdeeling werd het publiek vergast op drie liederen voor strykorkest van C. V. Behr, voorgedragen door de verschil lende leerlingen. De pianobegeleiding was bij den heer A. de Vogel Jr. in goede handen. De »Ouver- ture Don Juan", uitgevoerd door de ^Sym- phonie-Vereeniging", besloot den avond, die zeker bij velen de overtuiging heeft beves tigd, dat de heer Egener een alleszins be kwaam muziekonderwijzer en dirigent is. De rapporteurs voor de kieswet komen 17 Januari a.s. bijeen. In 't begin van Januari S is het voorloopig verslag over de bedryfsbe- f lasting te wachten. Onder meer zal de Kamer bij haar terugkeer het ontwerp op het faillissement gereed vinden. Bij kon. besluit is gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 11 Juli 1892, waarbij, met vernietiging van een besluit van B. en W. van 's-Graven- hage van 22 25 April 1892, alsnog aan kerk voogden der Nederduitsch-hervormde ge meente te Scheveningen verlof is verleend tot het stichten van een kerkgebouw op het terrein der villa nSilva", gelegen aan den Scheveningschen weg te 's-Gravenhageter wijl geen termen zijn gevonden om de be streden beschikking van Ged. Staten aan te vullen met de voorwaarde, dat geen klok geluid worde. Blijkens bericht van Harer Majesteits ge zant te Brussel zal het kantoor Essehen, te beginnen met Zaterdag 31 dezer, voor den in- en doorvoer van hoornvee uit Nederland weder gesloten zijn. St.-Ct De prijzen der edele metalen, benoodigd gedurende het eerste halfjaar van 1893 voor de gedenk-, prijs- en eerepenningen, welke gedurende dat halfjaar aan 's rijks munt vervaardigd worden, zijn, in overleg met het muntcollege en den muntmeester bepaald: voor het goud van 0.983 fijn op f 1720 per KG zilver 0.985 j> d - 76 ~s t> In deze prijzen zijn begrepen de vergoeding van renten en het verlies van stof. De kosten voor het slaan van de penningen zyn vast gesteld bij kon. besluit van 18 September 1863, te vinden in de St.-Ot. van 6 October 4863, no. 236. Met het oog op de beweging in het Noorden zyn alle verloven, ook van de manschappen, die op 1 Jan. met verlof zouden vertrekken, voor onbepaalden tyd uitgesteld. De orde van advocaten bij de rechtbank te Dordrecht verzond aan de regeering een adres van adhaesie aan dat der orde te Utrecht, tegen de bepaling in het aanhangig wetsont werp der bedrijfs- en beroepsbelasting, dat by het beteekenen van een exploot het aan slagbiljet dier belasting, evenals vroeger het patentblad, moet overgelegd worden. Een sommatie aan den heer Tijdens. Het D. v. 2VT. schrijft Nu de heer Tijdens met de betuiging »ik ben radicaal" zijn kiezeis is gaan vertegen woordigen, en hij van politieke zienswijze zoozeer is veranderd, dat hy niet meerradi- caal is, niet meer in de richting van het door hem aangenomen program, gegrond op het behoud van het »beginsel" van den per- soonlijken eigendom, zich beweegt, zou hy toch zeker èn aan zijn kiezers, ên aan mr. Treub verplicht zijn opnieuw zijn mandaat in de handen zyner kiezers te stellen. Men schrijft uit Rotterdam aan het Utr.Dbl. Hoe hevig de strijd was in den boezem der kiesvereeniging s Vooruitgang"kan o, a. hieruit blijken, dat er in de vergadering van Vrijdagavond wel een 50-tal nieuwe leden tegenwoordig waren. Van beide kanten had men trachten aan te wervende voorstanders der candïdatuur van den heer Plate waren daarin het best geslaagd, en brachten het grootste aantal aan. De kiesvereeniging telt ruim 700 leden, waaronder een 50-tal niet- kiezers. Aan de stemming namen er ruim 500 deel. Van de groepdie het onderspit heeft moeten delven, hebben reeds eenigen hun lidmaatschap opgezegd. Er zijn ook reeds plannen tot oprichting eener nieuwe kies vereeniging, doch deze zullen na afloop van deze verkiezing tot verwezenlyking komen. Aan deze stembus wil men den stryd niet voortzetten, en ook de heer Van Gilse schynt ongeneigd om nu tegenover den candidaat, I die door de kiesvereeniging, waarvan hij lid is, gesteld wordt, eene candidatuur te aan vaarden, om niet de scheuring nog dieper te maken. Ook de zeven bestuursleden, die aan de zijde der minderheid stonden, zullen hun ontslag nog niet nemen, omdat zij zich ge bonden achten, het besluit der vergadering nit te voeren. Daarna echter zullen zij hun taak neerleggen en vermoedelijk zich aan sluiten bij de groep, die eene nieuwe kies vereeniging wil oprichten. Onder voorzitterschap van den burge meester vergaderde gistermiddag te Rotterdam de zoogenaamde dubbele raad, ter behande- deling van het rapport der 7 leden, welke advies hadden uitgebracht over de annexatie van Kralingen en Charlois met Rotterdam en de grensregeling aan de zijden van Over- schie en IJselmonde. Met de hoofdbepalingen van dit rapport reeds vroeger in hoofdzaak gemeld kon de commissie zich vereenigen. De abonnementskaarten der SS,, geldig tusschen Rotterdam (Maas), 's-Gravenhage en LeidenAmsterdam, blijven geldig zoowel over Utrecht als overBreukelenHarmeien, terwyl de gewone plaatskaarten zoowel enkele reis als heen en terug niet geldig zyn over Utrecht. Zooals men weet, is tegen het besluit van B. en W. der gemeente Winterswijk, waarby aan mej. M. Meerdink tijdelijk de betrekking van gemeente-ontvanger werd opgedragen, door Ged. Staten van Gelder land verzet aangeteekend, als zijnde dit besluit, naar de meening van Ged. Staten, in strijd met art. 107 gem.-wet. De minister heeft echter, in de bestaande omstandigheden, geen aanleiding gevonden© het besluit van B. en "W. aan de Koningin- Regentes ter vernietiging voor te dragen, weshalve het besluit van kracht blijft. Gem.-Stem De heer Reiger, burgemeester van Utrecht, heeft een schryven gericht aan mgr. Snickers, waarin hy in de loffelijkste bewoordingen de - zelfverloochening prees, welke de Roomsch- katholieke ziekenverplegers en verpleegsters ter gelegenheid der daar heerschende cholera getoond hebben. Ofschoon innig overtuigd, dat geen stoffelijke belooning die toewijding kon vergelden, verzoekt de heer Reiger dit schrijven van dankzegging vergezeld te mogen doen gaan van f 500, ter beschikking van monseigneur, om eenigszins van zyn waar- deering te kunnen doen blijken. Monseigneur heeft, in zijn antwoord den burgemeester bedankend, dezen toegezegd, dat hij steeds bij alle voorkomende gelegen heden op de krachtige hulp van deRoomsch- kalholieke geestelijke ziekenverplegers kon rekenen, en dat de ontvangen som in alle erkentelijkheid zou besteed worden voor de armen der door beide congregaties vei pleegde katholieken. Sedert eenige dagen wordt te Rotterdam weder in de Prinsenstraat en op de Nieuwe- markt een drukke handel gedreven in soep kaartjes. Velen, die het feitelijk niet zoo hoog noodig hebben, worden door gegoede ingezetenen met eene kaart begiftigd, welke, voorzien van ruim 30 nummertjes, bepaalde dagen aanduidende, door de opkoopsters voor 50 tot 70 cent per stuk worden opgekocht, al naar gelang er meer of minder vraag is naar dit artikel. De opkoopsters verkoopen deze kaarten weder óf in haar geheel voor fl of fl.25 aan burgers, voor wie het te veel is het oorspronkelijke bij inteekenmg gevraagde bedrag van een rijksdaalder te betalen, en die toch wenschen goed te doen, óf zij verhandelen de kaarten, en dit is hoofdzaak, aan arme lieden voor 5 tot 7 cent per nummertje. Door dezen handel maken zij om en bij de f2 vóór kaarten die hun bij inkoop niet een derde van dat bedrag kosten. Een derge- ljjjke handel, hoewel minder bloeiende, wordt door dezelfde vrouwen ook gedreven in kaartjes voor turf, steenkolen en brood, welke door kerkelybe armbesturen en lief dadige burgers worden uitgedeeld. Op de petroleum-terreinen onder Charlois, by Rotterdam, zyn nu wederom twee tanks bygebouwd door de Rotterdamsche pak- huismeesteren. Een daarvan is deze week gevuld met Russische petroleum. Op die terreinen staan thans elf tanks, waarvan zes behooren aan de ^American Petroleum Company", drie aan de «Deutsch- Americ. Gesellschaft" en twee aan de Rotterdamsche pakhuismeesteren. Als eene zeldzaamheid kan worden mede gedeeld dat op dit oogenblik een viermaster (het Engelsche zeilschip Owene) zich in het Koninginnedok te Amsterdam bevindt. Uit Leeuwarden wordt ons van 28 Decem ber gemeld Hedenavond heeft hier weder een volks oploop plaats gehad. Onder het zingen van s vrijheidsliederen" trok de, ook door nieuws gierigen telkens aangroeiende, menigte langs de voornaamste gedeelten der stad. De politie was er spoedig by, om dezen troep te ver strooien, doch stuitte voortdurend op tegen stand, zoodat de agenten genoodzaakt waren stok en sabel te gebruiken. Men werd hand gemeen, waarby ook meer dan een politie agent het moest ontgelden. Er werd met steenen naar hen geworpen, waardoor som migen werden gewondook een enkele helm geraakte defect. Omstreeks 11 uur was het rustig geworden. Drie personen zijn gearres teerd, waaronder een bekende socialist. Eene meedoende schippersvrouw werd nogal aan het hoofd gewond. De hoofdwacht is be trokken door een detachement infanterie, onder bevel van den ln luitenant A. B- Feickens. De commissaris der Koningin, de burgemeester,' de procureur-generaal en de kolonel-garnizoenscommandant waren een groot gedeelte van den avond op het stad huis byeen. Van heden wordt ons gemeldDe nacht is rustig voorbijgegaan. Omstreeks 1 uur hedeunamiddag zyn hier aangekomen, uit Utrecht een detachement van 120 man genie troepen met 4 officierenuit Zutfen 60" huzaren met 2 officieren. Er is veel volk op de been, door de politie voortdurend aan gemaand om uiteen te gaan. De burgemeester heeft samenscholingen van meer dan 5 personen verboden. (-Y. 22. Gt.) Een te Muntendam alleen in een kamertje wonende 86-jarige grysaard, die eenig lijn waad, hetwelk hy by het vuur had te dro gen gehangen en dat vuur vatte, wilde blusschen, bekwam door zijne onbeholpen heid zulke ernstige brandwonden, dat zyn toestand bijna hopeloos is. Te Nijmegen heeft de sVereeniging tot ondersteuning van behoeftige oud-stryders van 18d0/32, dragers van het Metalen Kruis, woonachtig te Nymegen en in het schepen dom", als Kerstdaggave aan een aantal dier arme oude verdedigers van het vaderland eene uitdeeling van brandstoffen en levens middelen gehouden, welke vooral op deze koude dagen zeer werd gewaardeerd. x De te Enschede gearresteerde Duitscher heeft bekend dat door hem de offer- bussen nit* de R.-k. kerken te Lonneker en te Lutte zyn ontvreemdhy deelde tevens mede dat hij uit ds gevangenis in Duitsch- land is ontvlucht, alwaar hy 7 jaar wegens* inbraak moest gevangenzitten. Het 13-jarig zoontje van J. J. te Zwart sluis is door het ys gezakt en verdronken.., A j

Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2