nde r wijs. Armenzorg. JElech. tzaken. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Wat den ontslagen burgemeester Bosch betreft, indien deze nog in functie was, dan, geeft de prefect te kennen, zou ook hij ont slagen moeten worden wegens deelneming aan onwettige handelingen. BULGARIJE. in 367 gemeenten en zijn, blijkens de mede- deelingen der regeering in de Kamer, 44.000 hoeven en erven besmet Zelfs heeft dit getal 18 000 bedragen. Vooral woedt de ziekte in Tyrol, Salzburg, Boheman en de Bukowina. Op de voordracht voor onderwijzer aan een der openbare scholen te Zaandam is n°. 1 geplaatst de heer N. Maltha te Ketel. Door wijlen den haar Ant. van den Eijkel Fz., te Rijnsburg, zijn do volgende legaten vermaakt Aan de christelijke school der hervormde ge meente f3000; aan de xVereemging tot stich- ticbting en instandhouding van scholen met den Bijbel" f600; aan de Ned.-hervormde kerk f500; aan de diaconie der hervormde gemeente f1000aan de christelijke jongelings- enjonge- dochters-vereenigingen en de hervormde Zon dagsschool respectievelijk f200, f 100 en f200. De begrooting van bet Centraal Israëhetisch ■weeshuis in Nederland wijst over het jaar 1893 tot eindcijfer in ontvang en uitgaaf aa» f20,382,72. In de jongste vergadering werd besloten, in den loop van 1893, zoodra de beschikbare ruimte dat toelaat, weder twee weezen kosteloos ter verple ging op te nemen. Het verplegingsgeld voor dat jaar werd bepaald op f160 voor halve en f125 perj aar voor heele weezen. Het genootschap ^Liefdadigheid naai' Vermo gen" te Amsterdam heeft in het afgeloopenjaar f88.000 aan ondersteuning en f22.000 aan rentelooze voorschotten uitgegeven, wel een be wijs hoe krachtig het genootschap nog werkt. Op een gisteravond gehouden vergadering van het genootschap werd mededeeling gedaan van een verslag omtrent den toestand van woningen in Amsterdam, uitgebracht door eene bijzondere commissie. Daaruit bleek o. a. dat er met min der dan 309 woningen waren gevonden op de 385, waar de faecaiiên van het geheele gezin in een met of onvoldoende gesloten emmer be waard worden, staande in het woon- en slaap vertrek. Dat zulks bij epidemieën van allernadee- ligsten invloed moet zijn, vereischt geen nader betoog. In nHe staatsmijnen \an het Saaigebied, met uitzondering van slechts éen, is giste ren de arbeid gestaakt. Er heerscbt een opge wonden stemming. Eeeds zjjn enkele onge regeldheden voorgekomen. Het meerendeeï der mijnwerkers moet in het bezit zijn van revolvers. De gendarmerie is opgeroepen. ENGELAND. Gladstone vierde Donderdag zijn 83n ge boortedag. Hij deed zulks te Biarritz, in Zuid-Frankrijk, waar hij zich voorbereidt voor de aanstaande zittingen van den Home-Rule- veldtocht, en waar hij Woensdag gezien werd, met veel belangstelling wedrennen bijwonend. Er is eene koninklijke commissie benoemd om te onderzoeken m hoeverre de armenwet wijziging behoeft ter zake van onderstand aan personen, die onbekwaam tot arbeiden geworden zijn door ouderdom. Lord Aberdare presideert deze commissie, tot welke de kroon prins, de lords Lingen en Brassey en de heer Chamberlain behooren. De Times keurt de commissie goed, maar betreurt de uitsluiting van het keikelijke element. Tengevolge van verbetering der katoen- prijzen woi dt te Manchester spoedig het einde verwacht van de werkstaking der spinners. Er worden onderhandelingen gevoerd tusschen de patioons en de arbeiders op den grondslag van vermindering \an het loon, totdat de handebconj'uncturen vei hooging toelaten. Een pakket, inhoudende twee pond m%i- kruit, is gisteren in een nauwe gang naast de kapel van Rothmines, een der grootste gebouwen van Dublin, gevonden. Er was geen lont aan het pak vei bonden. ZWITSERLAND. Naar aanleiding van den loop van zaken met de comentie tusschen Frankrijk en Zwitserland omtrent de invoerrechten is bet denkbeeld opgeworpen om alle Franse be goederen onder boycott te plaatsen. Dienten gevolge heeft de handwerks- en nijverheids- vereeniging te Bazel de bevolking reeds uit- genoodtgd, alle Fransche handelsreizigers af te wijzen en ook geen Fransche waren te koopen. Uit Zurich is eene oproeping gedaan tot het vormen van een algemeenen volks bond om datzelfde over geheel Z witsel land in practijk te brengen. ITALIË. In het ontwerp, door de regeering bij de Kamer ingediend, hetwelk strekt om de vol trekking van het burgerlijk huwelijk voor de kerkelijke inzegening verplicht te ver klaren, zullen nog eeltige wijzigingen worden gebracht, om zooveel mogelijk eene botsing met de kerk te vermeden. Volgens de JSsercito bedragen de militaire uitgaven, voor 189394 geraamd, 269 mil- lloen. Daarenboven zal de regeering binnen kort een suppletoir kiediet aanvragen, ten behoeve van bewapening. Het effectief van de hand, het oog van onder de donkere, zijden wimpers tot hem op, lichtte haai' blik op den ulaan, °P wiens gelaat duidelijk te lezen stond, dat hij zich diep gekwetst gevoeldehare trekken werden iets levendiger; zij scheen eert weinig bewogen te zijn. Zij was nu onbeschrijfelijk schoon, v veel schooner, dan zij zelf vermoeden kon. Een seconde lan8 waren hunne blikken op elkander gericht en wendden zich toen te gelijker lijd af, terwijl de officier nu werkelijk de schoone hand, waarin spoedig de natuurlijke warmte terug keerde aan zijne lippen bracht. Eene weder- keerige bmgirg nog en Martha zweefde de deur weder terwijl de moeder den officier verzocht, nog een oogenbhk te blijven, en een gesprek met hem aanknoopte over de gebeurte nissen van den jongsten nacht en over hetgeen de Polen van de Oostonnjksche troepen hadden te vreezen of te hopen. »^Was luitenant Von Parschnertengevolge van den wijn en de punch slechts na veel moeite geluktzich den looden arm van den liet leger zal in het volgende jaar 208.000 man niet te boven gaan. S P A H J E. Het rapport van den prefect te Madrid aan de regeering, ten aanzien van het wan beheer van den gemeenteraad, stelt voor aan zeventien raadsleden eene strenge berisping toe te dienen en acht raadsleden te schorsen. Deze laatsten zijn vooral betrokken bjj de zaak der onteigeningen van grond en bij de ontduikingen van accijnzenwaaromtrent ook een proces aanhangig is. De prefect stelt verder voor verscheidene door den raad verleende eoncessiën aan eene herziening te onderwerpen. Het blijkt, dat de opening der protestant- sche kerk Zondag 1.1. te Madrid heeft plaats gehad, zonder dat er iets bijzonders hij voor viel. Trouwens de overheid had omvangrijke voorzorgsmaatregelen genomen. Tot op het allerlaatst is het dames-comitéwaarvan reeds gesproken is, tot zelfs bij de koningin regentes doende geweest om een verbod te vei krijgen, maar overal wees men haar op de wet, aan welker bepalingen voldaan was. De Seoboda, het ofGcieele orgaan van den minister-president Stambouloff, meldt, dat eerstdaags eene nieuwe reeks brieven zal worden openbaargemaakt, ten getale van ongeveer 200, betreffende Ruslands kuipe rijen m het vorstendom, loopende van 1878 tot 1890. Jacobsen, de voormaligs secretaris van Hitrovo, die ook deze stukken verschaft heeft, heeft zich, in het belang z'yner veilig heid, als Bulgaar laten naturaliseeien. De diplomatieke agenten van Engeland en Italië hebben, in naam hunner regeerin- .gen, den minister van buitenlandsche zaken den, overigens zuiver vriendschappelijken, iraad gegeven, de grondwet van het vorsten dom niet te herzien. AMERIKA. Het wordt bevestigd, dat het ontslag van dea heer De Piazza als Argentijnsch zaak gelastigde te Londen, meer bepaaldelijk be last met de regeling derfinancieelequaesties, door dïens regeering is aangenomen. In Enge land en in het algemeen door de houders der Argentijnsche ^securiteiten" wordt zulks zeer betreurd. Volgens te Londen ontvangen bericht uit New-York onderwerpen de nieuwe quaran taine-voorschriften de naar Amerika vertrek kende reizigers aan eene zevendaagsche quarantaine in de buitenlandsche havens. De agenten der maatschappijen gelooven dat de slaap af te schuddenhij was, nauwelijks ge kleed, naar den stal gegaan, om naar de menschen en de paarden te gaari zien. Op bevel van luitenant kolonel prins Looz had hij daarna zijn paard laten zadelen en voorbrengen, en, omgeven en aangegaapt door het geheele huis, personeel, neven en bloedver wanten, van welke verscheidene hem met nieuwsgierige vragen lastig vielen, was hij op een verkenningstocht uitgegaan. De prins had zich bij hem aangesloten. Na eemg zoeken vond men de plaatswaar den vorigen avond de ontmoeting was voorgevallen, en overtuigde men zich hier, met de kaart in de handdat de wegwijzerdie met de nleirievos verdween, hen op een verkeerden weg gebracht had. Zij vonden nog verscheidene voorwerpen, die door den haast waren ver loren of weggeworpen zij ontdekten onder anderen ook ietsdat den korporaal Fareza bijzonder veel belangstelling inboezemde en be wees dat deze in de duisternis en bij den baast, waarin hij genoodzaakt was geweest te schieten, daaruit voortspruitende kosten de emigratie van tusschendekkers zullen verhinderen. Senator Carlisle moet de portefeuille van financiën hebben aangenomen. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld De minister van oorlog en de chef van den staf zijn den ganschen afgeloopen nacht aan het centraal bureau van politie gebleven. Hedenochtend zijn een aantal politie-agenten en pompiers in hechtenis genomen. Men zegt dat een komplot ontdekt is om op verschIL lende punten der stad brand te stichten. De regeering heeft Marco Avallaneda als haar zaakgelastigde naar Corrientes gezonden, in de hoop dat het conflict vóór zijne aan komst nog geen ernstig karakter zal hebben aangenomen. Inmiddels rijn er bij Goya reeds schermutselingen voorgekomen tusschen voor- geschoven posten. De openbare meening is zeer ongerust ingevolge de aanhoudende geruchten van eene nieuwe omwenteling. De troepen zijn gecon signeerd en de politie houdt een zeer scherp toezicht. In officieele kringen wordt aan deze geruchten weinig beteekenis gehecht, daar men gelooft dat zij slechts eene herhaling zijn van de gewone manoeuvres der radicalen. De zitting van het congres is gesloten. Uit Panama wordt geseind, dat tus'chen de republieken Costa Rica en Nicaragua ern stige geschillen zijn gerezen, welke vermoe delijk tot een oorlog zullen leiden. De Argentijnsche regeering heeft dr. V. de la Plaza gemachtigd zijne betrekking van financieel agent dier regeering te Londen op te geven. De hoofdadministratie der posterijen heeft be paald dat quitantién, evenals wissels, voortaan met een veivaldag van ten hoogste 14 dagen na aankomst ten kantore van bestemming ter in vordering kunnen worden aangenomen. Pakketten bestemd voor Bulgarije, kunnen, althans voor zoover de inhoud ten doorvoer m Oostonrijk-Hongauje is toegelaten, weder ter verzending per post worden aangenomen. De groothertugin van Saksen heefteen gouden medaille geschonken voor de m luli 1893 te hou den rozententoonstelling door de «Nederl. Maat schappij voorTuinbouw enPlantkunde", afdeeling "s-Gravenhagc. In Oostenrijk heeft het mond- en klauwzeer zóo geduchten omvang gekregen, dat in de Ka mer op het nemen van de scheipste maatregelen tot uitroeiing der ziekte is aangedrongen. In het begin dezer maand heerschte de ziekte goed geraakt bad; een twintig schreden verder dan de plaatswaar de paardendief over de sloot was gesprongen, bespeurden zij duidelijk donkerroode bloeddroppels j op de sneeuw die verderop met regelmatige tusschenruimten terug kwamen. Met een geduchten Hongaarschen vloek op de lippen begaf zich de korporaal aanstonds op weg om dit spoor te volgen, wat eerst zeer gemakkelijk wasmaar later leidde dit, nadat zij eemgen tijd langs een zijweg gegaan waren, naar den grooten straatweg, en daar over de Russische grens. Hier moesten zij met hunne navorsching ophouden. Na een rit van een volle twee uren keerden de ulanen weder huiswaarts. Z.j bemerkten bij hunne aankomst te Wicelowiec eenige ontstel tenis alle ramen waren bezet. Er stonden een dozijn heeren om een ruiter in de Poolscbe landsdrachtwiens mager paard in een wolk damp gehuld was, geschaard, en luisterden met gespannen aandacht naar zijne woorden De opzichterskoetsiersbedienden en stal- De Haagsche rechtbank behandelde Donderdag de zaak tegen S., boekhouder m het admini stratiegebouw der nalatenschap van prins Frede- nk en agent eener Belgische assurantie-maat schappij. Hij wordt beklaagd van verduistering in eerstgenoemde qualiteit van ongeveer f2400 en in laatstgenoemde van circa f2300, en bo vendien van brandstichting. knechten vormden op een eerbiedigen afstand een tweeden kring. Men hoorde eenige uit roepingen, gemompel en vloeken. Mikus had zich onder de knechten en meiden gemengdhij bad een paardedeken over de schouders geworpen, stond er met open mond bij en luisterde, zonder dat iemand hem opmerkte. Toen de ulanen nu kwamen aanrijden, keerde hij zich om en ging naar den stal terug. Door den prins geroepen en gevraagdwat dat had te beteekenen, zeida hij, dat zich dien morgen met ver van de grens Kozakken vertoond hadden. Zij waren van Kielee gekomen en hadden de opstandelingen, welke den vorigen avond de grenzen waren overgetrokken, in de flank aangevallenen daarop bad een tamelijk hardnekkige schermutseling plaats gehad. Wordt ven'olgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6