Binnenlandsche Berichten. Naar wij vernemen, heeft H. M. de- Koningin-weduwe-Regentes een officieel ambtskostuum vastgesteld voor de leden van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren- De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, volgens bij hem ingekomen ambtsbericht, in deafgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden is- aangegeven, in Zuid-Holland, te Oudewater, 1 persoon, St.-Ot De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijles schatkist op 31 December bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 15,857,978.21V* en bij de betaalmeesters - 1,967,679.681/»' Te zamen 7 17,825,657.90 De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de kiesrechtregeling ver- gadert den 40n en 17n dezer. De conmiissie van rapporteurs voor de bedrjjfs- en beroepsbelasting komt 6 dezer 1 bijeen tot vaststelling van het voorloopig ver slag, waarvan de openbaai making dus spoe dig daarna te verwachten is. Dr. J. Zaaijer Az. heeft zqn ontslag als lid der Tweede Kamer ingediend. i Sedert 1 dezer zijn de door de H, IJ. S. afgegeven abonnementskaarten, op de ge- **4 mesnschappelijke lijnen, ook geldig voor de -o S. S. treinen; evenals omgekeerd de door de i S. S. afgegeven abonnementskaarten op de -,t v Poortman; tot leden der commissie tot het geven van verslag en het dienen van raad, nopens de begrooting en rekening en verant woording der plaatselijke inkomsten en uit gaven en de verder bq de gemeentewet bedoelde begrootingen en rekeningen de heerenG. Visser Bz., tevens voorzitter, mr. H. J. Schuurman en J. W. J. van Harwegen den Breemstot leden der commissie van controle voor de plaatselijke directe belas ting, waarin burgemeester en wethouders als zoodanig zitting hebben, de heeren J, Tak, C. J. P. van der Schalk, P. Brillenburg en M. C. M. de Groot; tot leden in de com missie tot het herzien van alle plaatselijke belastingen, de rechten, loonen en andere gelden, bedoeld in art. 238 der gemeente wet, de heeren mr. H. J. Schuurman, tevens voorzitter, G. Visser Bz., A. Knappert Lz, J. W. J. van Harwegen den Breems en C. Bergsmaen tevens drie plaatsvervangende leden in deze commissie, om eventueel te kunnen optreden, wanneer deze zelfde com missie optreedt als vaste raadscommissie, belast met het onderzoeken der bezwaar schriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, de heeren J. H. Ris Hz., D. F. W. Prins en L Hoogendamtot leden van de stembureaux voor de gedurende 1893 te houden verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeentelaad, do. in het hoofdbureau, waarin de burge meester, als zoodanig, als voorzitter zitting heeft, de heeren H. A. ML Roelants en K. 1. van Erpecumen 2o. in het onderbureau als voorzitter de heer G. Visser Bz., als onder-voorzitter de heer C. J. P. van der Schalk en als leden de heeren J. W. J. van Harwegen den Breems en D. F. W. Prins; terwijl tot plaatsvervangende leden voorbelde bureaux werden benoemd de heeren A. Knap pert Lz., C. Bergsma, J. Tak en J. Hoek, Na afloop dezer benoemingen verkreeg de heer Maas verlof tot het richten van eene interpellatie aan de commissie voor de water- verversching, omtrent de eventueele resul taten van hare pogingen bij de hooge autori teiten in de residentie, ter verkrijging van een betere waterversching in de gemeente. De heer Van Harwegen den Breems, gaf hierop een uitgebreid verslag van de be moeiingen der commissie, waaruit blerk dat door den Rijks waterstaats-ingenieur Beyer- man een plan was opgemaakt, waardoor op minder kostbare en eenvoudige wijze de toe stand werd verbeterd. De commissie, zoo verklaarde de heer den Breems, kan dit plan, met enkele wijzigingen volkomen goed keuren en tot het hare maken, maar het was haar nog niet gelukt daaromtrent de opinie van het dagelijks bestuur te vernemen. De raad vereenigde zich hierop met een motie van den heer De Groot, houdende adhaesie, althans in hoofdtrekken aan het plan der commissie. Alsnu was aan de orde de missive van de Ged. Staten dezer provincie houdende bemerkingen op de door den Raad vast gestelde en hun in afschrift toegezonden verordening op het rijden, met rappoit daarop der commissie voor de plaatselijke strafver ordeningen. Op voorstel van burgemeester en wethouders werd besloten aan de door Gedep. Staten gemaakte bedenkingen te ge- moet te komen op de wijze als door de commissie in haar gemeld rapport is aan gegeven. Na eenige discussie werd nadat de heer Tak zqn voorstel om het gedrukt verslag op te heffen, had ingetrokken, en een voorstel van gelijke strekking, ditmaal van den heer Poort man, daar het alléén door den heer Tak werd ondersteund, niet in behandeling kon komen besloten aan den heer J. Odé de door hem gevraagde verhooging van sub sidie voor het verslag der handelingen van personen in hechtenis genomen. Nu is alles weder rustig. Op eene vergadering van anarchisten te Madrid werd de noodzakelijkheid uitgesproken aan het jaar 1893 den doop te voltrekken door middel van bloed. PORTUGAL. De zitting der Cortes is gisteren door den koning geopend met eene rede, waarin ge zegd wordt dat de betrekkingen met alle mogendheden goed zijn en er onderhande lingen gevoerd worden over het sluiten van handelstractaten. De hoofdzaak is echter het herstel van 's lands financiën. Er wordt onder handeld o\er het verminderen van de rente der vlottende schuld. Het zal de taak der Cortes zqn, voorgoed eene regeling te maken in den voorloopigen staat van zaken, waarin de buitenlandsche schuld gekomen is door het decreet van 13 Juni j.l„ teneinde de houders der schuldbrieven eenen waarborg te geven, dat de verbintenissen der wet van 26 Februari en van het decreet van 13Juni strikt nagekomen zullen worden. De regeering is voornemens, teneinde hiertoe te geraken, de Cortes voorstellen te doen. De Cortes zijn tot 15 Januari uiteen. Te Lissabon en Oporto zijn in December aan de tolkantoren aan rechten 116 conti de reis meer ontvangen dan verleden jaar in de zelfde maand. BDMENIE. De Rumeensclie minister van buitenland sche zaken deed Zaterdag in de Kamer voor lezing van de overeenkomst, tusschen Rumenië en Engeland gesloten in zake het huwelijk van den eifprins met prinses Marie van Edinburgh. De Kamer is hierop tot 22 Januari uiteengegaan en neemt dan het handelsver drag met Engeland en Italië in behandeling. AFBIKA. Op Nieuwjaarsdag is het zuidelijk gedeelte van den Nedeil -Zuidafrikaan«chen spoorweg I tot Pretoria voor het personenvervoer ge opend, zoodat nu Pretoria ove- Port-Elisabeth met de zee verbonden is. Volgens de laatste berichten uit de Trans- vaalsche republiek, loopende tot 7 December, waren sinds een paar dagen te Johannesburg een twintigtal afgevaardigden vereenigd van talrijke Zuidafnkaansche Kamers van koop handel, o. a. van Pretoria, Johannesburg, Potehefstroom Bloemfontein Kimberley Duiban, Poit Elisabeth, Kaapstad en andere handelsmiddelpunten der Kaapkolonie. Het doel dezer vergadering is, de geza menlijke belangen van Zuid-Afrika's handels stand te bespreken Een groot aantal onder werpen werden op de lijst van werkzaam heden geplaatst. Reeds werd de wenschelijkheid der Charlestown-Johannesburg-spoorwegver- bindïng besproken, zonder dat de veigadering tot een bepaald besluit kwam. Daarna kwam aan de orde de oprichting van een algemeen Zuidafrikaansch tolverbond. Voorts moesten nog behandeld worden de spoorweg-, post en telegraaf-tarieven en de wenschelijkheid om een algemeen handelslichaam voor gansch Zuid-Afnka te vestigen. De heer Pistoriusvoorzitter van de Johannesburgsche Kamer van hoophandel, is tot voorzitter van dit congi es gekozen. SCHIEDAM, S Januari 1803. De gemeenteraad vergaderde hedennamid- dag ten kwartier vóór twee ure. De zitting werd bijgewoond door 18 leden; afwezig met kennisgeving de heeren Roelants, Visser en De Bruijn. Dat de eerste vergadering ditmaal reeds zoo vroeg in het jaar gehouden werd, gaf den voorzitter aanleiding om, óok van deze plaats, bij het intreden van den nieuwen tijd kring, dank te betuigen aan zijne stadge- nooten, V0OT de talrijke blijken hunner belang stelling en daarbq zijnhartelijken wensch uit te spreken voor den bloei van onze gemeente, voor de welvaart van hare ingezetenen. Na goedkeuring dernotulen van 20 Decem ber j.l. kwamen de volgende stukken in, welke reeds overeenkomstig het bepaalde in art. 10 van het reglement van orde ter visie hebben gelegen: Eene missive van de Gedep. Staten dezer provincie, ten geleide van een uittreksel uit het kon. besluit van 13 Decemberj 1. no. 2, en uit den daarbij behoorenden staat, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit van 29 October 1892 tot heffing van hoogstens 50 opcenten op de hoofdsom van de belas ting op het personeel, aangenomen voor kennisgeving; een rapport van de commissie voor de plaatselijke strafverordeningen op de in hare handen gestelde missive.van de Ged. Staten dezer provincie, eenige opmerkingen bevattende omtrent de hen in afschrift ge zonden verordening op het rijden; zal heden gelijktijdig woiden behandeld met het onder werp waarop het betrekking heeftde heeren mr. H. J. Schuurman en S. A. Vernède hadden bericht ingezonden dat zq de herbe noeming tot lid der commissie van toezicht, de eerste voor het middelbaar onderwijs de tweede voor het lager onderwijs, aannemen de heer K. J. van Erpecum zond bericht dat de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwqsdoor hem niet wordt aangenomenhetzelfde berichtte de heer S. Rijnbende, benoemd tot lid voor het burgerlqk armbestuur, alle aangenomen voor kennisgevingzullende de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en de commissie voor hetburgerhjkarmbestuurhier- vanmededeelingwordengedaan,metuitnoodi- ging tot inzending eener nieuwe aanbeveling voor de vacatuie die in ieder college is blijven bestaan. Een schrqven van den benoemden onder wijzer 3e klasse aan de openbare jongens school J. T. Emmelkamp waarin hij mede deelt, dat, om reden van financieelen aard, hq voor die benoeming moet bedanken, aan genomen voor kennisgeving; zijnde reeds eene nieuwe oproeping van sollicitanten gedaan; een adres van de heeren C. Gips en Zonen te Dordrecht, directeuren der Schiedamsche sleephelling alhier, met verzoek om vóór of op 25 Febtuari 1893 te mogen vernemen of deze gemeente bereid is met hen te onder handelen over het tegen taxatie overnemen Van de opstallen dier sleephellingter visie gelegd tef behandeling in eene volgende vergadering. Later waren nog ingekomen Eene missive van de Ged. Staten dezer provincie ten ge leide van het door hen goedgekeurde raads besluit van 20 December j.l. tot afstand van grond aan H. B. Heggelman, aangenomen voor kennisgeving; een schriftelijk voorstel van burgemeester en wethouders om hen te machtigen, op de daarin gestelde voorwaar den, de gemeente Overscliie aan te sluiten aan de drinkwaterleiding alhier, ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering; eene dankbetuiging van mej. A. van Vlaai dingen voor hare benoeming tot onderwijzeres 3e klasse aan de le kostelooze school, aangenomen voor kennisgeving; en een adres van de directie der Ned. bank om uitbetaling op quitantie van het bedrag ad f525.- van dertig bij haie instelling verlo ren getaakte coupons der 3'/spCts. geldlee- ning ten laste der gemeente, desverlangd onder waarboig tegen mogelijk nadeel uit dien hoofde te lijdenter visie gelegd ter behandeling ia eene volgende vergadering. Aan de orde waren nu de benoemingen der vaste laadscommissién. Tot leden der com missie tot het ontwerpen der verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, van welke commissie de burgermeester, als zoodanig, voorzitter is, werden hetbenoemd de heerenH. A. M. Roelants, mr. H. J. Schuurman, C. Bergsma en mr. H. M. C. den gemeenteraad toe te staan, onder be paling dat de uitgever zich aan verschillende verplichtingen, die naar de heer De Groot verklaarde door-dezen bq voorbaat waren ge accepteerd; zou onderwerpen. Goedgekeurd werd ditmaal, bij herstem- vring, het voorstel van den heer Elzevier Dom om uit artikel 5 der verordening op het nomineren van gebouwen, enz. de- woorden snaar waarheid" weg te laten, waarna de verordening zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Bq herstemming over het doen bijdragen voor het hun te verleenen pensioen, a. door de bestaande en b. door de nieuw te be noemen ambtenaren werd punt a. van het voorstel verworpen en punt b. aangenomen- De verordening werd hieiop door de com missie teruggenomen, teneinde daarin naar aanleiding van de gevallen beslissing, de- noodige veranderingen aan te brengen. Door den voorzitter werd nog medege deeld, dat door de commissie van fabiicage- ongunstig omtrent het amoveeren van het ■wachthuisje, nabij de voormalige Rotter- damsche poort was geadviseerd; en dat het recht van afslag aan de zeevischmarkt voor dit jaar wederom was opgedragen aan H. C. van Abshoven, bij welke mededeeling- door den heer den Breems op het vaststellen van eene instructie betreffende het visch- keuren werd aangedrongen. De vergadering werd hierop gescheiden. De rivier voor deze stad is overdekt met drgfijs, wat echter niet verhinderd heeft dat- alle booten heden nog zijn aangekomen, be halve de Oud-Beierlandsche boot. Vanwege de directie der Schiedamsche- spoelingvereeniging is gisterochtend de Wes terhaven en een gedeelte der Nieuwe Haven door de sleepboot Mentor opengebroken om den spoelmgschouwen doortocht te verleenen. Ook het openhouden van de Schïe door de spoeÜnghalers gaat met vrij wat moeilijk heden gepaard. De heer Th. Wirxel, boekhouder bij da- firma C. Meijer Co. alhier, herdacht giste ren den dag waarop hij voor 25 jaar bq genoemde firma in dienst trad. Ten blqke- hunner erkentelijkheid voor zqne getrouwe en ijverige plichtsbetrachting vereerden zijn patroons den jubilaris fraaie geschenken.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2