Woensdag 4 Januari. N°. 8179. J 7 A0. 1893. weede Blad Ji evenenveertigste Jaargang. II Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandsclie Berichten. ïGij ziet dus dat ik geenszins heb willen ontkennen de overeenstemming die er tus- schen ons bestond en die zeer tot mijn leedwezen den heer Treub tot bedanken noopte, maar alleen heb willen antwoorden dat ik mij destijds daardoor tot niets bond." ?0 U fl A1T. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nummers 4.85. - 2.50. - 0.10. BÜKEA r BOTKK8TKAAT, BSff. Advertentieprijs: van 110 gewone /egels met inbegrip van eene Courant. j 10 Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemast. geplaatst wordt tegen t WEEMAAL berekend. SCHffiDAM, 3 Januari 1893. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezantschap te Berlijn is de invoer uit Nederland in het staatsgebied van Bremen verboden van ver- sche en versch gezouten huiden, van versche hoornen en klauwen van herkauwende dieren, van versche klauwen van varkens, alsmede van onbewerkte wol, van onbewerkt haar en van onbewerkte borstels. Op eene vraag van den commissaris der Koningin in Limburg of, wegens het heer- schen van mond- en klauwzeer onder het rundvee in het zuiden van Limburg, geene Bijzondere maatregelen in het belang van de volksgezondheid dienen genomen te worden, is door het geneeskundig staatstoezicht, in overleg met den districtsveearts in die provincie, ontkennend geantwoord. Dit advies is gegrond op de omstandigheid, dat de door die ziekte aangetaste dieren in den regel herstellen, terwijl bovendien geen vergunning "wordt gegeven tot het slachten van dat vee. De heer Tgdens in 'tnauw. Zooals men "weet, werd mr. Treub in 1891 tot lid van de Tweede Kamer gekozen in het district Schoterland, doch bedankte hij ter wille van den heer Tijdens, nadat deze, na kennis te hebben genomen van het program derkies- vereeniging ^Amsterdam", verklaard had te zijn radicaal. In dat program staatïEene wetgeving tot verbetering van den toestand der arbeidende klasse uitgaande van het be ginsel van eerbiediging van den persoonlijken eigendom, behoudens uitbreiding van het onteigeningsrecht". Toen echter nu kortelings op initiatief van de kiesvereeniging Amsterdam" een radicale bond werd geformeerd, verklaarde de heer Tijdens niet tot dien bond te willen behoo- ren, juist omdat eerbiediging van den per soonlijken eigendom in het program van dien bond voorkomt. De heer Tijdens verklaarde eerst dat de heer C. de Goede Hz., die hem op dit feit wees, niet goed was ingelicht, doch nadat de heer C. V. Gerritsen, voorzitter der kiesvereeniging ïAmsterdam", den heer De Goede was bij gesprongen, schrijft de heer Tijdens thans in de AT. JPura. Ot.ïDe bedoeling van den heer De Goede was en kan geen andere zijn dan dezedat ik mr. Treub toezegging had gedaan steeds in de richting, door ïAm sterdam" aangegeven, werkzaam te zullen zijn Hierop sloeg dan ook mijn antwoord dat, in dien ik die verklaring had afgelegd, de radi calen in Amsterdam en vooral de heer Treub van mg zouden kunnen eischen mijn man daat neer te leggen. De Amsterdammer, die tot nog toe den heer Tijdens steeds de hand boven het hoofd hield, schrijft thansïHad de heer Tijdens Bij de verkiezing in 1891 niet als radicaal te boek gestaan, wie weet of dan bij de keuze tusschen hem en den beer Mansholt, de laatste, die hem in bekwaamheid verre over treft, niet de begeerde persoon zou zijn geweest? De wijze, waarop de heer Tijdens thans een zetel in de Kamer blijft bezetten, s met het oog op de door den heer De Goede vermelde feiten, zeer zeker aan be denking onderhevig". Het hoofdbestuur van den Nedeilandschen bond Maatschappelijk Belang" heeft aan den minister van oorlog verzocht: a. voortaan alle inschrijvingen van coöperatieve vereeni- gingen, als komende van tot het drijven van handel incompetentenbuiten mede dinging te laten te gelasten, dat voortaan alle aanbestedingen in het openbaar plaats hebben. De Botterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand December j.l. 435,204 reizigers meteen opbrengst van f36,442,19I/2, tegen 431,869 reizigers meteen opbrengst van f37,091,68 in December 1891. Het totale vervoer ovei de afgeloopen maanden van 1892 heeft bedragen 5.9(52.906 reizigers met een ontvangst van f471,146,33, tegen 6,042,461 reizigers met een ontvangst van f469,106,21 over datzelfde tijdvak in 1891gevende ditjaar een achteruitgang van 79,555 reizigers en een vooruitgang van f2,040,12 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel.maanden van 1892 beliepen f 192,982,12, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1891 f 180,626,82 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd- peik in 1892 beliep f 664,128,45, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1891 f649,733,03 beliep. Naar het JUF. v. d. D. verneemt, moet de gerechtelijke schouwing van het lgkvan den heer Persina, den stalmeester van den circus Carré hebben aangetoond, dat de dood het gevolg is geweest van eene inwendige ziekte, niet van de wond aan zijn kin, die reeds by na geheel genezen was. In de gemeente Lutjebroek (N.-H.) wordt gedurende den wintertijd aan menigen arbei der werk verschaft. Vele landeigenaren laten hunne hooge akkers afgraven en met de daardoor verkregen aarde worden do tusschen- liggende slooten gedempt. Vanwege het nutsdepartement te Andijk wordt aan arbeiders gelegenheid gegeven zich te bekwamen in het mandenmaken. Hier van woidt reeds door 39 personen gebruik gemaakt. De scheepvaart op de Zuiderzee is gestremd, uitgezonderd de veedienst Enkhuizen— Stavo ren. Er is veel ijs in zee. De postschipper van Marken heeft Zondag den vasten wal niet kunnen bereiken, zoo dat de Markers geheel van het verkeer af gesloten zijn. Te Leeuwarden is de oudejaarsavond rus tig voorbijgegaaner waren weinig meer menschen op de been dan op een gewonen Zaterdagavond. Ook de Zondagavond is rustig voorbijge gaan. Het garnizoen was niet geconsigneerd, doch avond permissién waren niet verleend. Na Vrijdagavond zijn geene wanordelijkheden van eenig belang meer voorgevallen. Vrijdagnamiddag is van Leeuwarden naar Bergumerheide een detachement genietroepen, sterk 30 man, onder bevel van den In luit. H. Prins vertrokken, alwaar ongeregeldheden hebben plaats gehad. De postkar van Leeuwarden over Het Bildt naar Harlingen is Zondagnacht bij Tzumma- rum te water geraakt. Het duurde geruimen tijd voordat hulp kwam opdagen. De postil jon moest, verstijfd als hij was, te Tzum- marum worden te bed gebracht. De inhoud der kar, natuurlijk hoofdzakelijk bestaande uit duizenden gelukwenschen, is vrij wat door het water beschadigd. Uit Harlingen meldt men aan de N. S. Cl. Met de drukte der werkloozen is het voors hands gedaan. Tegen een drietal knapen, die betiapt zijn op het steengooien, is proces verbaal opgemaakt. De tappers hebben zich op oudejaarsdag tot den burgemeester gewend, met verzoek om intrekking van het verbod om na acht uren 's avonds te schenken, doch zij zijn niet eens toegelaten. De oudejaarsavond is hier dan ook zoo kalm verloopen, als in geen jaren het geval was. De stemming onder de burgerg is veel flinker dan in 1847; men is niet van zins om zich te laten dwingen, en is zeer inge nomen met de fermeteit van den burge meester en de politie. Te Franeker is Vrijdagavond de verga dering in ïWalhalla" kalm uiteengegaande orde werd niet verstoord. Ook op straat bleef het steeds rustig. Bij de riolen, waar aanhoudend door onge veer 80 man wordt gewerkt, mei kt men, dat de stad nu garnizoen heeft; de ruiters maken geregeld een toertje door de omstreken. Er is eene uitdeeling gehouden van aard appelen, erwten, boonen en warme spijzen. Vele particulieren doen in kleinen kring het hunne om de armoede te lenigen. Voorts worden maatregelen genomen om in het begin dezer week eenige gezinnen bezig te houden met erwten'ezen. In de Friesche gemeente Het Bildt heeft de burgemeester, om de aldaar bestaande werkloosheid tegen te gaan, in de verschil lende dorpen met de landbouwers vergade ringen belegd. Men wil trachten de land bouwers meer werk te laten verrichten dan strikt noodzakelijk is, bijvoorbeeld het spitten van landerijen, welke gewoonlijk worden ge ploegd. De grootere kosten hiervoor zouden dan van gemeentewege gedeeltelijk worden vergoed, en men hoopt dat vergoed te vinden in mindere uitgaven van het burgerlijk arm bestuur. Te Langezwaag (Fr.) is bij het Nieuw- jaarschiete^ met pistool een twintigjarigjonge- ling door een onvoorzichtig schot van een buurman (\oodelijk getroüen. Uit Zwartsluis wordt aan de AT. S. Ct. van 1 Januari gemeld De oproerige beweging, die in hel noor den woedt, schijnt zich ook naar hier over geplant te hebben. Nadat het reeds eenige dagen alhier gegist had, brak eindelijk gis teravond en -nacht de bom los. Rumoerige volksgroepen trokken zingende door de plaats, wierpen op verschillende plaatsen de ruilen in, enz. Door den rijks veldwachter, den gemeente-veldwachter en een viertal marechaussees werd gesurveil leerd, tot ook op dezen met steenen gewor pen werd. De rijksveldwachter kreeg van een der personen een klap, waardoor bg op den groud geworpen werd en zijn geweer hem door zekeren A. B. werd ontnomen. Deze richtte dit nu op de borst van een der mare chaussee.,. Zijn makker dit ziende, lei aan en schoot A. B. vlak voor het hoofd, zoodat deze dood neerviel. Een ander heeft een schot door den pols gekregen, een derde een schampschot in den buik en eenigen enkele andere verwendingen. De rechter-commissaris bij de rechtbank te Zwolle, de officier van justitie enz. hebben heden reeds een onderzoek in loco ingesteld en twee der belhamels in verzekerde bewa ring gesteld. Art. 187 der gemeentewet op de samenscholingen is afgekondigd, de mare chaussee versterkt, en gelukkig is het tot nu toe rustig. Gistervoormiddag zgn uit Zwaitsluis ge vankelijk te Zwolle aangebracht twee der belhamels Zondag door de justitie gearres teerd, genaamd Mastenbroek en Lassche. De eerste bekwam Zaterdagavond een schamp- schot langs den buik, terwijl Lassche in den arm boven de pols geraakt werd. Zij zijn naar het huis van arrest overgebracht. r 'y

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5