A".1893. KENNISGEVING, Heri k. FQLtfTE Donderdag 5 Januari. N°. 8180, Z evenenveertigete Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER:~~T7 ODÉ. BuitBiilaitdscfae Berichten. *.85. - 2.50. - o.to. Burgemeester eit Wethouders I i I 5 c I IE B f I Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATS NESSE. Dé Secretaris, VERNÉDE. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven een witte zakdoek, gemerkt P. M., een dito, .gemerkt C. W., een dito gemerkt 6, een boor, een manchet met knoop, een zwarte kip met kuif, een klein gouden medaillon, een paar bruin wollen kin der handschoe nen, een poriemonnale met3 centen, ëen bruin glacé da nies handschoen met 4 knoopen, 3 prenten, een nieuwe borstel ëh een sleutel. DUITS C E X i N D. Ai /De Bërlijnsche correspondent der N. S. Ct. schrijft van gist hans /{begint van lieverlede duidelijk te worden waarom de kolenmijn werkers in het Saargebied eigenlijk werk staken iets wat zij, die eenvoudig op bevel der hoofdlieden van de zoogenaamde sMijnvverkers-rechtbe- schermings-vereeniging" handeldenzeiven allerminst schijnen te weten. De grieven schijnen te zijnlo. loonsvermindering wegens slechte zaken2o. invoering van eene nieuwe werkregeling in de mijnen3o. enkele ge vallen van strenge behandeling van arbeiders door beambten. Van de ongeveer 30,000 arbeiders staken er thans 24,000. De hoofd vraag is, of ook de "Westfaalscheen Silesische mijnwerkers tot ondersteuning van hunne kameraden staken zullen. Tot dusver schijnt daarop geen plan te bestaan, aangezien ook daarginds de bodems der werkstakingskassen min of meer zichtbaar zijn. Te Saarbrücken werd heden geconfereerd tusschen de pro vinciale en de mijnbeambten, onder voor zitterschap van den minister van nijverheid Berlepsch. Naar aanleiding van des keizers nieuw jaarstoespraak loopt in de pers de gedachten- wisseling over de vraag, of de keizer werkelijk heeft willen zeggen dat hij dezen Rijksdag bij verwerping van de legerwet ontbinden zal. In het kamp der Duitsch-vrijzinnigen en der centrumpartij doet men alsof men aan eene ontbinding stellig geloofde en treft men reeds aanstalten voor eenen verkiezings- vëldtacht. De anti-semietische JVeetjulische Jteform maakt bekend, dat Ahhvardt de redactie van dat blad heeft aanvaard. Tevens wordt gemeld, dat er eerstdaags te Crefeld en te Mülheim aan de Ruhr nieuwe anti-semie tische bladen zullen verschijnen. F B A S K B IJ K. De Figaro meldt dat opnieuw vier afge vaardigden gecompromitteerd zijn in de Panama-zaak en dat den onder hen een oud- minister is. Voorts zegt het blad, dat Floquet besloten is zich niet weer candidaat te stellen voor het voorzitterschap der Kamer en bjj de nieuwe verkiezingen zich evenmin candidaat zal stellen. Bourgeois is ernstig ziek. Men verzekert dat de gerechtelijke in structie in de Panama-zaak gesloten zal worden tusschen 10 en 15 dezer. De Paria logenstraft dat er nieuwe afgevaardigden bij de vervolging betrokken z^jn. Het bestaan van eenen toeleg tot eene socialistische manifestatie bü de heropening der Kamer wordt ontkend; niettemin wor den er voorzorgsmaatregelen genomen. De onlangs aangenomen perswet wordt door de regeering niet ongebruikt gelaten. Met het oog op de dreigende houding, door de socialisten en anarchisten aangenomen, heeft de prefect van politie te Parjjs een reeks van maatregelen beraamd, om de voorgenomen beweging te voorkomen. De eerste daad in deze richting is geweest de inhechtenisneming van een zekeren Ronjean, die de aandacht trok door zijn heftige rede voeringen bij de jongste socialistenvergade ring in het Volkshuis op Montmartre. Uit Marokko wordt gemeld dat de voor uitzichten voor den oogst daar zoo gunstig zijn als maar kan. Men had er overvloedig regen, geen tijdperken van droogte en alles staat zoo goed als zelden te voren. Be eenige schade, welke de landlieden, nu nog vreezen, is een mogelijke sprinkhanenplaag, als waar door het land verleden jaar zoo zwaar geleden heeft. BELGIE. De regeering is voornemens zich te ver gewissen of de verwerping der handelsovereen komst met Zwitserland door de Fransche Kamer moet beschouwd worden ais eene vingerwijzing dat Frankrijk ook niet bereid is roet België in onderhandeling te treden. Mocht, gelijk men trouwens verwacht, zulks het geval zijn, dan zal er voor België natuur lijk niet anders overblijven dan gebruik te maken vau zijne vrijheid om overeenkomstig zijn eigen belangen te handelen, aangezien er op het oogenblik tusschen België en Frankrijk geen feitelijk handelsverdrag, maar slechts eene voorloopige schikking bestaat, welke aan geen tijd gebonden is. EMGELAHD De Gladstonianen in het Parlement lijden een niet ongevoelig verlies door den dood van den lieer "William Summers, die op eene reis in Indië, te Allahabad aan de pokken bezweek. Summers, die voor Huddersfield zat, streed in het vorige Huis voorop als een der whips van zijne partij. Volgens een gerucht zou de koning van Italië in dit jaar een bezoek aan Engeland brengen, begeleid door de Itaiiaansche vloot. Dit bezoek is nog niet geheel zeker, doch zeer "waarschijnlijk. In de laatste Dublinsche gemeenteraads zitting is de jongste dynamiet-aanslag ten strengste veroordeeld, onder constateering, dat er geen staatkundige motieven mede gemoeid waren geweest. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef heeft den paus schrif- telijk gerustgesteld omtrent de Hongaarsche kerkelijke politiek. Volgens dezen brief wordt door het Hongaarsche ministerie het burger lijk huwelijk verplicht gesteld voor hen, die van het kerkelijk huwelijk niets willen weten, bijv. voor de atheïsten. Bij de katholieken en de aanhangers van andere godsdiensten zullen evenwel de geestehjken optreden als ambtenaren van den burgerlijken stand. ïWIIS ETi LAN De Frarischè" jgezant Afago zeide zijn bezoek op Nieuwjaarsdag aan den bondspre sident, dat de Fransche minister van buitenl. zaken zich aldus over den dreigenden tarief oorlog heeft uitgelaten: »Ik weet, dat een breuk tusschen Frankrijken Zwitserland niet van langen duur kan zijnhet zou iu strijd zijn met de belangen en gevoelens der beide landen". Arago voegde er bij, dat hij hoopte met zijn langdurige ervaring tot het herstel van de goede verstandhouding te kunnen bijdrazen. De bondspresident antwoordde De Bonds raad betreurt niet minder levendig den loop, dien de zaken hebben genomen, maar hij draagt daaraan geen schuld. Na het votum der Fransche Kamer kan hij de genomen maatregelen niet verzachten, zoolang Frankrijk niet verzoenlijk en billijk zijn markt weder opent voor Zwitsersche producten. Als dat oogenblik is gekomen, zal Zwitserland zich gelukkig achten de oude goede betrekkingen met Frankrijk weder aan te knoopen; ZWEDEN. Van 1 Januari af moet ieder buitenlandsch handelsreiziger, die zaken wil doen, een be lasting van 100 kronen (f C6) per maand be talen, welke bij vooruitbetaling moet worden voldaan. Op overtredingen van die bepalingen zijn boeten van 100 tot 500 kronen gesteld. SPANJE. De waarde van den invoer in de eerste elf maanden van 1802 bedroeg 693.270,658 pesetas, tégen 760,916,298 in dienzelfden tijd van 1891. De douanerechten over de eerste vijf maanden hebben 3,575,726 pesetas boven de begrooting opgebracht. De vlottende schuld bedroeg op 1 dezer 245,977,000. Het gemeentebestuur van Madrid heeft tegenover de beslissing van den minister Sagasta, om de opening van een protestant- sclie kerk niet te beletten, toch het middel gevonden om de inwijding tegen te gaan. Het heeft namelijk geweigerd de plechtigheid toe te laten, vóórdat de kerkelijke emble mata, het kruis en eenige inscripties, van den gevel zijn verwijderd. A M E IC J K A. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat de pogingen tot verzoening tusschen het gouver nement van Corrientes en de opstandelingen zijn mislukt. Tusschen de wederz'jdsche troepen is een gevecht geleverd met nog onbekenden uitslag. De opstandelingen bele geren Casera. AFRIKA; Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind, dat de Kaapsche regeering de uitnoodiging van de .regeering der Transvaal voor eene muntconferentie heeft aangenomen. Volgens de Stafford zal de directeur der, bank te Kaapstadde regeering vertegenwoordigen. Op gioot-feestelqke wijze is in de nabyliëid van Winburgï in den Örauje-Vrijstarde BOORANÏ. BOHMKUgMifapmiS. per kwartsai franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers BVRBAt: BOTfiRSlKAAT, C! 3 T. ADVERTKNTiïpitUfc c« reg«l« raet inbegrip van eetré. ti r *10. Iedere gewone regel u**—. - Driehaak gepUatsi wuft tegeci twkkhaai* berekend. Gelet op het besluit van heeren Gedeputeerde - State» dezer Provincie van 20 December -1892, No. 4/1 (Pro». Blad No 87) alsmede op de missive van den IJker, Gbef van dienst te Rotterdam, van 2 Januari j.l. No '2/2, Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente 1o. dat het goedSteuringsmerk gedurende het jaar 1893 bij den ijl es herijk vaii maten en gewichten te bezigen, zal zijn neletter d, in den gewonen schrijf vorm 2 dat de jaartijksctae HERIJK van de inhouds maten voor droge en natte ware», strijkels, lengte- ■jnaten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben in het daarvoor aangewezen lokaal aan de Lange Nieuwstraat achter het postkantoor alhier, wijk B. no. 58, (de vroegere gymnastiekschool) "Van 30 Januari tot 8 Maart a.s, op eiken werkdag van des vooriniddags 10 tot des namiddags 4 uur; 3o. dat voor de verdere onderverdeeling der werk zaamheden van den herijk, lot bevordering van de orde en der, geregelde» gang van den dienst, aan de huizen der ijkplichtigen briefjes zullen bezorgd -wor- ■deu, houdende opgaafvan den dagen het uur, waarop jij hunne maten en gewichten tot het ondergaan van den herijk zullen kunnen aanbieden; terwijl zij. die" onvoorziens zoodanig briefje niet mochten ontvangen, zich tot het bekomen daarvan op de boven aangewe zen dagen en uren aan het gezegde lokaal kunnen vervoegen 4o. dat zij die van bovengenoemde zittingen geen .gebruik gemaakt hebben, hunne maten en gewichten ook kunnen doen herijken aan het ijkkantoor te Rotterdam op eiken Dinsdag en Vrijdag, des voor- roiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3ure. - Voorts wordt in herinnering gebracht 1 dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten .goed schoon en droog ten herijk aan te bieden en dat na het eindigen van den termijn van herijk, 1 October, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet van de vereischte stempel werken voorzien, verboden en strafbaar is. Wordende mitsdien ieder, wien zulks mocht aangaan, aangemaand, om zich ter voorkoming van kosten en bekeuringen, de hiervoren vermelde tijdstippen ten nutte te maken. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4den Januari 1893.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1