Gemengde Berichten. PER T E L E G R A A F Post en Telegraphic. Land- en Tuinbouw. Koloniën. Het ijs zit in den IJsel by Kampen over de geheele breedte tot aan zee vast. Over tocht alleen met pont door eene sleuf in het Gansediep. Te Vreeswjjkis de Lek, die Maandagmiddag te 2 uur met open veer ging zitten, te zes uur begonnen te kruien, doch was te halftien ■weder vast en sedert onbeweeglijk. De "Waal bij Nijmegen is over de geheele breedte bedekt met groote schollen drjjfys, dat met de snelheid van een flink voetganger wordt afgevoerd. Alle scheep- en stoomvaart is thans gestaakt, terwijl alle schepen en stoombooten de Waal hebben verlaten. Over tocht met roeibooten, hetgeen echter met zeer veel bezwaren gepaard gaat en het lang duurt eer men de rivier is overgestoken. Te "Wageningen hebben gisteravond opstoot jes van socialisten plaats gehad. Toen zij op herhaalde aanmaning niet uiteengingen werden zij met de blanke sabel uiteengejaagd en enkelen gearresteerd. Daar er herhaling wordt verwacht, zijn militairen aangevraagd. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te "Wageningen is over de maand December van het vorig jaar 88.5 mM regen gevallen, tegen 113 mM over de/elfde maand van 1891. Over het jaar 1892 681.5 mM, over 1891 814 mM. Zaterdagnacht zjjn te Bredtk twee veld artilleristen, die zich zonder permissie uit de kazerne hadden verwijderd, in de nabijheid daarvan door het ijs gezakt. De een verdronk, de ander werd nog gered, doch verkeert in bedenkelijken toestand. Dit Ruhrort meldt men aan de W. S. Ct. Bij de ook hier op de vele fabrieken en werven heerschende slapte, zijn vele werklie den ontslagen. Dit lot treft in de allereerste plaats de buitenlanders, waaronder zeer vele Hollanders zijn, die, na eenige weken rond- geloopen te hebben, hunne spaarpenningen hebben zien verdwijnen en nu huiswaarts willen. De Nederlandsche vereeniging alhier doet wat in ha: e macht staat, maar bij de vele aanvragen zijn hare nog bescheiden mid delen niet toereikend, zoodat menigeen slechts met een spoorkaartje tot Arnhem kan gehol pen worden. 's-Gravenhage. De avondparty ten liove •was Maandag druk bezocht, men vermoedt door ongeveer 700 genoodigden, meerendeels gevormd door de leden van het corps diplo matique; de ministers, hoofden der departe menten; de leden van de volksvertegen woordiging, van den Raad van State; de Algemeene Rekenkamer; den Hoogen Raad en de overige rechtscollegiën alhier, enkele kunstschilders en verder door een bijzonder groot aantal opper-, vlag-, hoofd- en verdere officieren van schutterij, land- en zeemacht. H. M. de Koningin-Regentes de Koningin woonde de soiree niet bij verscheen tegen half tien in de luisterrijk verlichte zalen, welke ook door de keus der toiletten van de dames en door de gala-kleeding, door alle genoodigden, op enkele uitzonderingen na, gedragen, een verrassenden aanblik ople verden. H. M., in 't zwart satijn, droeg den diadeem, haar indertijd door de natie aangeboden, en een collier van brillanten. Zij deed zich in een der nevenzalen achtereenvolgens voor stellen aan de genoodigde dames, de officieren, die nog niet aan haar waren gepresenteerd en wien een bevordering of onderscheiding was ten deel gevallen, en daarna de particulieren. Twee orkesten voerden beurtelings con certstukken uitde kon. militaire kapel in de groote danszaal; het muziekkorps der dd. schutterij in de kleine. Er is niet gedanst, De Regentes onderhield zich verder met verschillende diplomaten, hooge staatsambte naren en hun dames en verliet te halftwaalf den kring. De raout werd daarna nog tot den uur voortgezet, en toen verlieten de laatste gasten het paleis. H, M. de Koningin vermaakt zich dagelyks met schaatsenrijden achter het sHuis ten Bosch". Ten hove gebruikten heden het middag maal de heeren rnr. Pohs, lid vair den Raad van Voogdij, ritmeester jhr. Van de Poll, kapitein jhr. Van den Bosch, beiden adjudan ten der Koningin, Van der Oudermeulen, stalmeester, en luitenant graafSchimmelpen- ninck, ordonnans-officier der Koningin. De ministers van binnenlandsche zaken en van waterstaat, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en tal van hoofdambtenaren van den waterstaat gingen heden naar Delft, om het 50-jarig gedenkfeest van de Polytech nische school big te wonen. Wageniugeu. Reeds is gemeld, dat de burgemeester, de heer mr. Wunder, de wethouders de heeren Van Dam van Brakel en Gijteribeek en enkele leden van den gemeenteraad ontslag hebben genomen. De aanleiding daartoe is, dat de in den gemeenteraad zitting hebbende minder ont wikkelde geestverwanten van den heer G. W. baron van Dedem, lid van den gemeente- raad, kantonrechter en lid der Tweede Kamer, de benoeming van diens zoon tot gemeente-ontvanger buiten de voordracht van B. en W. om hebben weten door te dry ven. Dit bedrijf heeft ook onder het meer ontwik kelde publiek een kreet van verontwaardi ging doen opgaan, en een aantal ingezetenen hebben dan ook niet geaarzeld van hunne verontwaardiging duidelijk blijk te geven. Rozendaal. De stoomtram Rozendaal SteenbergenGastel,, in aansluiting met de lyn Oudenbosch —Breda, is Vrijdag j .1. feeste lijk geopend. Een groot internationaal muziekfeest zal in Juni a.s. te Cambridge gevierd worden, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeehng voor muziek aan de hoogeschoo! aldaar. De voornaamste componisten van Europa worden uitgenoodigd, op dat feest fragmenten hunner voornaamste werken te komen dirigeeren en aan verscheidene van hen zal de titel doc tor in de muziek" honoris causa worden ver leend. Saint Saëns, Max Brach, Boito. Grieg, Cesar Cui en Tchaiskowsky hebben de uitnoo- diging reeds aangenomen. Verdi bedankte om zijn hoogen leeftijd. De toestand van den ouden Ferdinand de Les- seps geeft, volgens Evenement, aanleiding tot bezorgdheid. Hy heeft veel te lijden van het koude weder en door do afzondering, waarin men hem houdt, en de angstvallige zorg zijner omgeving om hem alle bladen waai in de Panama-zaak bespro ken wordt te onthouden, maken hem ongerust. Men acht het «iet onwaarschijnlijk, dat hij iets van de waarheid vermoedt. Iemand, die onlangs uit Panama terugkeerde, schrijft in de NorddeutscheAttgememe Zeitung het volgende over het kanaal Men is met het doorgraven van de landengte zoover gevorderd dat van den kant van den Atlantischen Oceaan kleine stoombooten het ka naal 17 kilometer ver kunnen opvaren. Voor het doorvaien van grooteie vaartuigen moeten groote massa's rotsgrond en zand uit den weg geruimd worden. De doorgraving is gevorderd tot Colibra, het hoogste punt, waar het wegruimen van den uitgegraven grond groote moeilijkheden oplevert. De Russische geneesheer dr. Blostein beweert twee nieuwe cholera-barillen ontdekt te hebben. Het is herhaaldelijk gebleken, dat iemand een menigte Koch-bacillen kan innemen, zónder daarom door de cholera aangetast te worden. Ëvenzoo kan men volgens den Russiscben ge neesheer ongestraft de door hem ontdekte twee nieuwe soorten ven bacillen innemen. DeKoch- bscillus en de twee nieuwe bacillen moeten te gelijker tijd aanwezig zijn, om cholera te ver- oorzaken. KOTTERDAN, 4 Januari. De uit slag van de gisteren gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer is als volgt s Geldig uitgebrachte stemmen 2256. Gekozen is de heer A. Plate (liberaal) met 1460 stemmende heer mr. J. A. vac Gilse (lib.) verkreeg 69, de heer mr. J. Mascheck (ultram.) 345 en de heer J. M. Voorhoeve (anti-rev.) 374 stemmen. In 1st jaar 1892 zijn op het njkstelegraafkantoor te Schiedam bet hieronder volgend aantal telegram men behandeld. Verzon den: 19,716 regeerings- en bijzondere telegrammen. 51 dieusttelegrammen. Ontvangen: 30,573 regeenngs- en bijzondere telegrammen. 22 opgenomen en verder geseinde telegrammen. 347 behandelde diensttelegrammen. 50.709 m 1892 behandelde telegrammen. In 1891 bedroeg het totaal verzonden, opgenomen - en verder geseinde telegrammen 57,786, zoodat aan dat kantoor in het aigeloopenjaar 7077 telegrammen minder zijn behandeld dan in 189!. Het aantal behandelde tclegraphische postwissels bedroeg in 1892 129. 773 antwoordbewijzen werden uitgereikt. Het publiek kocht voor een waarde van f322 40 aan telegramzegels. De algeheele ontvangst beliep f 10482 07. De gelegenheid tot verzending der corres pondentie naar de westkust van Afrika (Benin, Bonny, Bras, Old Calabar, Monrovia enz.,) be staat door middel van het stoomschip Malcmba (Biitish Afiican. St. N. Cy). De laatste buslichting aan bet postkantoor te Rotterdam is bepaald cp 5 dezer, des avonds ten 7.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vei meld te worden. D e Hollandbche maatschappij van landbouw zal 24 Februari te 's-Gravenhage een algemeene vergadering houden, waarin o. n. zal woidon ge spt oken over de oprichting eener leei hoeve voor de zuivelbereiding en over een voorstel van het hoofdbestuur om de afgevaardigden der maat schappij bij het Nederlandsch landbouw-comité te doen benoemen door de algemeene vergade ring, op dezelfde wijze als de leden van het hoofdbestuur worden gekozen. Verder om te be palen dat in het comité zullen worden benoemd drie afgevaardigden uit Noord- en diieuitZuid- Holland. Voor de vacatures in het hoofdbestuur zijn als candidaten opgegeven voor Zuid-Holland (vacature mr. Oudheusden van Achttienhoven) de beeren P. J. A. de Bruine te Zwijndrecht, baron Van Brienen te *s-H.igc, J. H. van der Torren Ezn. te Zevenhuizen, J. Rinkes Borger te Leiden en jhr. Repelaer te Dubbeldam. Voor N.-Holland (vacature jhr. Van Merlen) de heeren G, Yas Visser te Amsterdam, J. Zijp Hzn. te Twisk en J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. In Friesland sterven vele schapen aan 't zoo genaamde songansch". Er zijn veehouders, ciie daaraan reeds 10 a 25 stuks verloren hebben. Naar de N. Bred, Cl. verneemt, heeft da mi nister van waterstaat, handel en nijverheid het voornemen, om het rijkslandbouwproefstation te Breda te verplaatsen naar een der plaatsen van Zeeland. Reeds zijn te Goes pogingen in het werk gesteld om een geschikt gebouw te vinden, ten einde het proefstation aldaar te vestigen. Batavia2 December. Aan het verslag der voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoo- righedec, loopende van 8 tot en met 21 Novem ber j.I. wordt het volgende ontleend Groot Atjeh. Onze posten te Kota Pohama, Pakan-Kroeng-Tjoet, Boekit-Karang, Siroen en Lamtib, zoomede de detachementen en de onder hunne bewaking uitgezonden soldaten en dwang arbeiders tot het openkappen van het voorter rein, met welk werk waar noodig werd voortge- gegaan, werden nu en dan op groote afstanden door den vijand beschoten, zonder dat daardoor echter verliezen werden toegebracht. Onderhoorigheden. Noordkust. Te Telok Se- mawé werd de ru st niet verstoordmet den bouw van het tijdelijk kampement, waarin reeds een gedeelte der aanwezige troepen onder dak kon worden gebracht, ging men voort. Te Segli viel niet bijzonders vooronze post aldaar werd een enkele maal beschoten. Oostkust, fn verband met de goedgezinde houding der verbondene radja's ter oostkust is de tijdelijke versterking van bet garnizoen te Edi met 2 f,omp, inf. enz. verminderd. Zekeren Nja Polim, die in den laatsten tijd aan roof zich schuldig maakte, weid, toen hij tegen zijne arrestatie zich verzette, door den mata-mata van den radja van Edi neergeschoten. Door lieden tan Simpang Ohm weid den 7den November een te Edi tbuisbeliooiende prauw ge roofd en naar Simpang Olim gevoeld; tot nog toe heeft men de dadeis niet in handen kunnen krijgen. Westkust. Op den 9den November u ei d eene kleine bezetting naai Poeioe Raja oveigevoerd en den volgenden dag met het oplichten van een tijdelijk kampement begonnnn. in den pohtieken toestand der westkust werd geen verandering waargenomen ook te Melaboe viel niets bijzonders voor. Af en toe was het weder regenachtig en de laatste dagen zeer warm. De gezondheidstoestand was over het algemeen stationnair. Het gemid delde zicktecijfer bedioeg per dag 21 fr-geii 21 en dat van de beri ben 11 tegen 8 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterltecijfer was hooger. Te Dobo (Aroe eilanden) zijn vele Cbmeesche en ralandsche handelaren door de inboorlingen "Veimoord. De oorzaak ligt in fanatisme. De Japara van de pakketvaart-maatschappij heeft de voor Dobo bestemde goederen niet gelost. De resident van Amboina heeft om een oorlogsschip geviaagd en is met troepen naar Dnbo vei trokken. De Aroe-eilanden vormen metde Kei-, Tenimber- en Zuidwester-eilanden eene afdeehng van de residentie Amboina, en op zich zelf eene onderafdee- Jing met een posthoufer, thans den heerEintsen, te Dobo op het eiland Wammer, de belangrijkste handelsplaats van de geheele groep. Het is niet duidelijk welk fanatisme tot den moord heeft ge dreven, daar op Wammer heidenen. Christenen en Mohammedanen onder de bevolking worden gevonden. Dobo wordt van Soerabaja om de acht weken en van Amboina om de twaalf weken door een stoomboot van de pakketvaart-maat schappij aangedaan. Zaterdagavond te ongeveer 9 uur brak in een der drie petroleumpakhu'zen op Pekoehtan in de Benedenstad, toebehoorende aan den Chi- neeschen handelaar Lira Liang Boe, een hevige brand uit. In die pakhuizen bevond zich eene hoeveelheid van ongeveer 80 000 kisten petro leum. Ofschoon spoedig nadat het brandsignaal sloeg hulp kwam opdagen, bleek het al dadelijk dat elke poging tot stuiting van het vuur onmo gelijk was. Het eene pakhuis voor. het andere na, werd door het vuur aangetast en over de geheele stad, tot zelfs te Meeripi Cornells kon men in den nacht van Zaterdag op Zondag de vlammen uit de zware rookwolken zien slaan, en gister en hedenmorgen hadden de wolken nog weing van hare zwaai te verloren. Het geheel was verzekerd, en we! de pakhuizen bij de firma Heineken q. q. voor f30.000 en de petroleum bij verschillende assurantie maat schappijen, als bij Secuntas voor f 70.965, bij de »Kol, Zee-Brand-Assur.-Maatsch." vooi f146 000 en bij Heineken q. q. voor f107.632. Waarschijnlijk is het zorgeloos omgaan met vuur bij bet soldeeren der blikken op Zaterdag de oorzaak.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3