A0.1893. Donderdag 12 Januari. N°.8185. evenenveerti gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: .1 ODÉ. Bnitenlandsclie Berichten. COURANT. A.B0NNKNKNTSPHUS, per kwartaal franco per post, doot het geheele Rqk Afzonderlijke noromers 1.85. -2.50. - 0.10. BVREAÜ! B OVER STRAAT, B 2?. ismnmtnns: van 1—10 gewon* regelt met inbegrip van «ene Oonrsnt. ,10. Iedere gewone regel meer. 0.10 Drhexiul geplaatst wordt tegen twrsujuL berekend. F R A S K B IJ K. In den gistervoormiddag gehouden minis terraad heeft de minister Bibot medegedeeld dat in den te voren gehouden Kabinetsraad zijne collega's en hem was opgedragen een uitvoerig onderzoek in te stellen naar den tegenwoordigen toestand. Zy erkenden de noodzakelijkheid eener Kabinets-hervorming Dientengevolge hebben de ministers hun ont slag ingediend, dat door president Carnot is aangenomen. Deze heeft den heer Bibot. de vorming van een nieuw Kabinet opgedragen. De heer Ribot zal de portefeuilles van buiten- en binnenlandsche zaken op zich nemenalleen de heeren Loubet en De Frey- cinet zullen geen deel van het nieuwe Kabinet uitmaken. Alvorens hun ontslag in te dienen, hebben de ministers nog eenige besluiten genomen. De minister van oorlog, De Freycinet, heeft den president nog een besluit doen teekenen, waarbij generaal Saussier, krachtens de bepa lingen van art. 37 der wet van 13 Maart 1877, ongeacht zqnleeftijd, gehandhaafd wordtin de ■eerste sectie van den generalen staf des legers. Da vermoedelijke samenstelling van het nieuwe Kabinet is: voorzitterschap enbinnenl. zaken Bibot; buitenl. zaken, Develle oorlog, generaal Loisiüonfinanciën, Tirard. Bour geois, Dupuy, Siegfried en Viette 7ouden mede portefeuilles aanvaarden. Gistermiddag om drie uur werden eenige groepen nieuwsgierigen op de Place de la Concorde verspreideenigen, die weigerden door te loopen, werden gearresteerd. In den omtrek der Kamer werden gisteren een dozjjn anarchisten gearresteerd. Het bureau der rechterzijde bepaalde, dat zij zich bij de verkiezing van een voorzitter onthouden zou. Bij het openen der Kamers werd gepresi- deeid door het oudste lid, die in zijn openings rede verklaarde, dat men niet aan de toekomst der republiek moest twijfelen. Op voorstel der rechterzijde is de Kamer gisteren overgegaan tot de verkiezing van een voorzitter bij hoofdelijke stemming. Hetver- eischte getal stemmen werd niet dadelijk verkregen, zoodat tot een tweede stemming werd overgegaan. Floquet trok bij de tweede stemming zijn ■candidatuur in. Casimir Périer werd tot voor zitter gekozen met 254 van de 408 stemmen. De vier aftredende vice-presidenten werden herkozen. Het gerechtshof maakte gisteren een aan vang met de behandeling der Panama-zaak. De politie had zeer gestrenge maatregelen genomen tot handhaving der orde. Een stenograaf is belast om ten behoeve der enquête-commissie het voornaamste g3- •deelte der debatten op te reekenen. De heer Eiffel verscheen geheel vrij te 12.20 voor het hof. De heeren Charles de Lesseps, Fontanes en Cottu, zonder hunne ordeteekenen op de borst, kwamen eveneens vrij binnen on namen plaats vóór de bank der advocaten. De Lesseps zag er zeer ver moeid uit. Cottu* en Eiffel zaten ongedwon gen met elkaar te pratenDe Lesseps en Fontanes schenen zeer bedrukt. Te 12.25 kwam het hof in de gerechtszaal binnen. De griffier las de dagvaarding voor. Tegen Ferdinand de Lesseps werd verstek verleend. De heer Charles de Lesseps trad in bijzon derheden over de besprekingen die naar aan leiding van het Panama-kanaal hebben plaats gehad tusschen generaal Turr, den heer Bona parte Wijse en baron Beinach. Hij hield vol dat hij zijn vader afried, de kanaalwerken te ondernemen. In de Panama-zaak antwoordde De Lesseps, op de vraag van den voorzitter, waartoe de som van 600,000 fr. aan toonder bestemd was, dat hij eene mededeeling op dit punt niet noodzakelijk achtte. Toen echter de voorzitter aandrong, wilde De Lesseps spreken. Doch de advocaat-generaal viel hem in de rede, zeg gende dat De Lesseps reeds Maandag bij de in structie dienaangaande eene verklaring had afgelegd en dat hij eene herhaling nutteloos oordeelde. Hierop zeide de voorzitterïïndien men geen licht wenscht, dan is ook eene openlijke behandeling onnoodig. Ik raadpleeg mijne collega's. Het hof, mijne heeren, is van oordeel, dat vrij den heer De Lesseps moeten ondervragen." De Lesseps zeide hierop dat, toen het wetsontwerp voor de loten bij de Kamer werd gedeponeerd, Baihaut hem vroeg om voor hem een millioen betaalbaar te stel len ia verscheidene gedeelten. Van dien dag af tot op het oogenblik der goedkeuring van het ontwerp, ontving Baihaut 275,000 fr. daar echter het ontwerp niet in zijn geheel werd goedgekeurd, werd er 725,000 fr. niet gestort. De advocaat-generaal nam deze verklaringen onder alle voorbehoud aan. De Lesseps verklaarde vei der dat de syndica ten moesten betoond worden en dat'menmoest doorgaan onder de Caudijnsche vorken der bankiers. Hugo Obernddrferontving een com missie-loon en bij elke uitgifte moest men veel besteden, om zich geen vijanden te maken op de beurs. Over Reinach sprekende, verklaarde hij dat deze tuk was op winst, en dat hij wel het werk wilde zien slagen, maar tevens veel geld er mee verdienen. De som van 975,000 fr. aan schuldbekentenissen aan toonder kwam voort uit het geheime fonds der Panama-maatschappij, waarvan 600,000 gestort was bij Herz. Toen hierbij de advocaat-generaal tot De Lesseps het verzoek richtte om geene namen te noemen, aange zien de instructie nog niet gesloten was, protesteerde de voorzitter, zeggendealk ondervraag mijnheer De Lesseps; hij moet dus antwoorden". De president vroeg hierop, waarom De Lesseps al die vorderingen niet afwees; waarop het antwoord luidde: Dit was even onmogelijk als het horloge te wei geren, wanneer het u met het pistool op de borst wordt afgeëischt. Nadat de voorzitter nog had doen opmerken dat men de politie had om zich te laten beschermen, werd de zitcing opgeheven. In een levensbeschrijving van Arton zegt de Figarodat hjj het geld voor de geheime fondsen evengoed op verlangen van Bourgeois als van Floquet heeft gestort. In strijd met het bericht van Amerikaan- sche dagbladen, is de regeering van Colum bia volkomen bereid, de Panama-concessie te verlengen. Te Brest had Maandag een groote vergade ring van katholieken plaats. De bisschop Hulst zette daarin den toestand uiteen, welke door de jongste gebeurtenissen in het leven is geroepen. Hij verklaarde, dat de Panama zaak de zorg voor de eerlijkheid op den voor grond biacht. Hq prees daarna als veikie- zingsprogram aan: De republiek door eerlijke lieden bestuurd. De voornaamste katholieken van het arron dissement Brest veiklaarden, dat zij, in over eenstemming met dit program, een katholiek verkiezings-comité zouden vormen. DD1T8CIILASI). Het huwelijk van prins Ferdinand van Rumenië met prinses Maria m Edinburgh werd gisteren in de katholie' kerk te Sig maringen voltrokken. De keizer was er bij aanwezig. De toespraak hield de aarts-abt Placidus van het klooster Beuren. Werner, de aanvoerder der onafhankelijke sociaal-democraten, die niet langer met Bebel, Liébknecht en Singer te doen wil hebben, heeft zijn drukkerij en meubelen verkocht en is naar de Yereenigde Staten vertrokken. Uit Gelsenkirchen wordt tan gisteren ge meld: De toestand der werkstaking is onveran derd; in de districten Heme en Dortmund zqn de gansche ochtendploegen aan den arbeid gegaan. Hier zijn gisteravond te 7 uur de herbergen gesloten en de oproer-paragrafen der strafwet aangeplakt. Er hadden geen ernstige ongeregeldheden plaats. De personen, die gisteravond dynamietpatronen deden sprin gen, zijn nog niet ontdekt. In het Saargebied zijn gisteren 11,171 mijnwerkers ten arbeid opgekomen. De Serg- mamfreunim&Mx, dat voorloopig aan onge veer 500 man, zijnde aanstokers onder de leden der vereeniging voor rechtsbescherming, ontslag is gegeven. Verder zullen er, wegens den toch ongunstiger: toestand van het bedrijf in steenkolen, buitendien ongeveer 2- a 3000 werkstakenden, tot nader order b de mijn werken worden afgewezen, teneinde hen te doen inzien, dat men niet ongestraft met verbreking van het ai beidscontraet licht vaardig eene werkstaking moet beginnen. Te Gelsenkirchen hadden Maandagavond te acht uur voor twee hotels ontploffingen van dynamiet-patronen plaats. Er werd alleen stoffelijke schade aangericht. 3 E L G I E. Te Luik heeft gisteren eene ontploffing plaats gehad vau een dynamietpatroon voor het gebouw van den Cercle catholique, welke echter alleen stoffelijke schade heeft veroor zaakt. E N G E L A K I). De heer Gladstone is heden in goede wel stand te Londen aangekomen Het bl'jkt, dat sir West Ridgeway, onder secretaris van staat voor lersche aangelegen heden, aan wien de belangrijke en vereerende zending naar Marokko is optred-agen, eigen lijk een tegenstander van home rule is, dien de heer Moiley, nu de zaak aan de orde lomt, thans natuurlijk liever door een ander vervangt. In zooverre is dus deze ver heffing tevens eene verwijdering. Aan de Timet wordt uit Tanger gemeld aat in het jongste aan den sultan van Marok ko gezonden ultimatum hem slechts 48 uien tijd wordt gegeven om te antwoorden of hq bereid is eene scliadevetgoeding te betalen voor den moord, op een Biitsch onderdaan gepleegd. ZWITSERLAND. Te Bern zgn vanwege de arbeidersvereeni- ging plakkaten aangeplakt, die de bevolking uitnoodigen geen Fiansche waren meer te koopen, geen Fransche handelsreizigers meer te ontvangen en de betiekkingen af te bre ken met die Zwitsersche handelaars, die vooit- aan Fransche waren te koop aanbieden. B D S L A N D. Uit St.-Petersburg wordt aan de Timet gemeld, dat de Russische regeering eene speciale commissie benoemde ter zake van de quaestie der robbenvangst in de Behringzee. In die commissie heeft ook professor Martens zitting. Rusland schijnt hierin mede te gaan met de Noordamerikaan«che Unie en tegen Engelands standpunt gekant. ITALIË. De beweging van de clericale partij tegen het wetsontwerp betrekkelijk het verplichte burgerlijk huwelijk wordt voortdurend krach tiger. Een verzoek is eveneens tot de regee ring gericht om af te zien van de inspectie van de registers van den burgerlijken stand in de parochies. Uit Massowah wordt gemeld, dat Osman Digma naar Soeakim, en dat een detache ment derwischen naar Berber op marSch is. PORTUGAL. De president van den ministerraad heeft

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1