Vrijdag 13 Januari. N°. 818a Feuilleton. de gkrents. A°. 1893. venenveert gste «Xaargang. 3aitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. SBUHAIT. Abonnkhknthprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. -2.50, - 0.10. BUREAU: BOTE U STRAAT. E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewon* legois met inbegrip ven eene Courant t .10 Iedere gewone regel meer n i r Drieuaai, geplaatst wordt tegen twebma»l berek<*ml P E A N K B IJ K. IQ den Senaat werd Leroyer herkozen als ■voorzitter, evenzoo de vier onder-voorzitters. Het openingswoord van den waarnemenden voorzitter, een lid der rechterzijde, die scherpe aanvallen deed op de linkerzijde en haar vooral verweet tegen den godsdienst te zijn, lokte luide protesten ter linkerzijde uit. De voorzitter,' de heer Leroyer, hield eene korte toespraak, waarin hij zeide dat de lekoi tkomingen van sommigen niet ten laste der republiek kunnen komen. Onder alle regeeringsvormen zijn er tekortkomingen ge weest., In de couloirs zegt men, dat de heer Jamais het onder-secretariaat van koloniën voorgoed heeft opgegeven. Onmiddellijk na het tot stand komen van het nieuwe Kabinet zal de heer Hubbard de regeering interpelleeren of zij niet voorne mens is het tijdstip der algemeene verkie zingen te vervroegen. Naar verzekerd wordt, zal admiraal Gervais de portefeuille van marine, welke hem door -den heer Ribot is aangeboden, weigeren, om zich geheel aan ziijne betrekking als chef van den staf der marine te kunnen blijven wijden. Bij de voortgezette behandeling van het Panama-proces zeide Fontane, dat lijj vervol gens particulier secretaris van De Lesseps werd, en deelde hij eenige bijzonderheden van zijne betrekking mede. De voorzitter merkte op, dat hij zich toch wel rekenschap had moeten geven dat de plannen gewijzigd waren. Fontane gaf dit toe, en zeide, dat de ge beurtenissen de wijzigingen met zich brachten. Hij gaf vervolgens een omstandig verhaal van alle gebeurtenissen, die haren invloed op de maatschappij deden gevoelen. Cottu, deswege gevraagd, zeide dat hij al het mogelijke heeft gedaan om het te talrijke personeel te verminderen, maar Charles de Lesseps belemmerde hem hierin. Hij teekende de schuldbewijzen aan toonder alleen dan als De Lesseps afwezig was. Eiffel, vervolgens ondervraagd, verklaarde hoe hij tot de Panama-maatschappij op drin gend aanhouden van De Lesseps is toegetreden en een conti act sloot voor de wei kzaamheden van het kanaal. De voorzitter zeide hierop tot hem, dat het sluiten van het contract niet gemakkelijk van de hand ging. iMen heeft u geholpen." Eiffel antwoordde: niemand. De voorzitter gewaagde nu van een door Eiffel tot den directeur van de Temps ge- richten brief, om zijn steun te vragen, tegen eene commissie van 5 pCt. op de winsten. Eiffel autwoordde dat er geen spiake kan zijn van een brief, maar wel van nota's die bij hem in beslag genomen zijnen die nooit gericht waren aan de Temps Op de vraag van den vooizitter, waarom Eiffel sommen stortte bij Hébrard (van de Tempten bij Reinach, antwoordde hij dat die stortingen noodzakelijk waren om zich van hunnen steun te verzekeren. De voorzitter deed Eiffel opmerken, dat hij sommen heeft ontvangen voor het materieel, dat hij niet geleverd heeft Hij had 18 mil- lioen ontvangen, maar Eiffel zeide dat dit bedrag een deel uitmaakte van de wissel vallige kansen der onderneming. De vooizitter constateerde, dat Eiffel ook commissieloon ontving voor bestellingen die niet uitgevoerd zijn. Hiermede was het verhoor van Eiffel ge ëindigd. De expeit Leroy getuigde dat Eiffel 33 muioen heeft ontvangen, waarvan hij slechts 10 millioen heeft uitgegeven. Het gerucht loopt dat Eiflel gearresteerd is. In het gei echtshof vei zekert men dat de rechter van instructie Franqueville voorne mens is de tien Senaats- en Kamei leden, tot wier vervolging door den Senaat en de Kamer toestemming werd verleend, met name de heeren Rouvier, Jules Roche, Ai ène, Antonin Proust, Dugué de Ia Fauconnerie, Thévenet, Devès, Renault, Albert Grévy en Béral, buiten vervolging te stellen. Reeds moet in beginsel daartoe besloten zijn, aangezien gebleken is dat, behalve de administiateurs der Panama maatschappij, de heeren Sansleroy en Baihaut de eenigen zijn, die voor het hof van assises kunnen gedaagd worden. Naar hetgeen in het paleis van justitie verzekerd wordt, heeft de rechter van insti uctie Zondag j.l. de heeren De Freycinet en Floquet als getuigen in de Panama-zaak gehoord. Fontane, dien dag ook ondervraagd, heeft verklaard dat hij belast was met de zaken aangaande de betrekkingen met de dagbladen tot in 1885, maar dat hij toen heeft opge houden als zoodanig werkzaam te zijn, wegens hunne buitensporige eischen. ïlavas logenstraft het bericht, dat Carnot als minister van financiën in 1886 de be kendmaking van het rapport van den inge nieur Rousseau betreffende de kanaalwerken heeft tegengehouden. De commissie van enquête heeft besloten eene sub commissie te benoemen voor de syndicaten en opties dei Panama-maatschappij en eene sub-commissie tot onderzoek van de gesloten contineten. De nieuwbenoemde ministers zijn gister avond op het Elysée bijeengekomen, waar de president der republiek de besluiten voor hunne benoeming teekende. Daar er nog geen mi nister van marine benoemd is, zal de minister-president de portefeuille van marine ad interim waarnemen. Het ministerie heeft besloten het onder secretariaat voor koloniën te verbinden aan het departement van koophandel. Er is vooits besloten, dat het Kabinet niet met eene ver klaring in de Kamer zal komen. De heer Ribot heeft gisteren den Engel- schen gezant bij zich ontvangen. Deze zeide, dat de zending van Ridgway naar Marokko niet het karakter heeft, dat in de bladen er aan toegeschreven is, en dat zijne regeering niet geleid wordt door eenig belang, dat afgeschei den is van het algemeen belang van Europa. De gezant voegde er bij, dat Ridgway de instructie heeft gekregen om zich ten aanzien van alle internationale quaestien in Europa te verstaan met Fi ankrijks vertegenwoordi ger in Marokko. Drie Maiokkaansche soldaten zijn te Tan- gei' aangekomen. Zij worden beschuldigd van den mooid op een Eng eischen onderdaan, Trinidad genaamd, en zijn op last van den pacha in de gevangenis gebracht, in afwach ting van nadere bevelen uit Fez. B E 1 Q 1 E. De Association libérale heeft in eene alge meene vergadering de regeringsvoorstellen betreffende de grondwetsherziening over wogen en met eenparige stemmen eene motie aangenomen, luidende aldus De Asso ciation libérale verklaart dat de regeerings- voorstellen niet in overweging kunnen worden genomen als grondslag voor eene vaderland- lievendeovereenstemmingtusschendepar tijen. De voorstellen zijn blijkbaar ontworpen in vijandïgen gest tegen het democratisch liberalisme; zij moeten door alle middelen van propaganda en polemiek, waarover zij beschikt, bestreden worden door de verschil lende organen dier oppositie. UUlTSCHliND. De keizer kwam gistermiddag te Straats- .oman v a n JOHANNES VAN DEWALL. 26. Graaf Braniczki zat in een verwijderden hoek van het vertrek en nam, aan zijne uitgesproken grondbeginselen getrouw blijvende, met geen enkel woord deel aan het gesprekslechts toen men over de ongeschiktheid der officieren en het gebrek aan ammunitie sprak, keek hij even toornig op. Toen nu deze zaken zoo goed mogelijk ge regeld waren werd de heer Von Frankowski binnengeroependeze schilderde het verloop van het gevecht, dat bij het aanbreken van den dag had plaats gehad, en zeide dat de Russen uit Kielci getrokken waren: zij stonden met hunne infanterie en kanonnen, ongeveer duizend man sterk, voor Pinczow, en konden alzoo na een fhnken marsen de grenzen bereiken. De bedoelde Kozakken vormden de voorhoede van dit leger. Dit was eene inededeeling waarmede zij hun voordeel moesten doendie Russische troepenwelke in den eersten schrik door generaal baron Ramsalj van den grens terug getrokken warenzouden natuurlijk de grens weder bezetten. Men |moest zich daarom haasten, zoo spoedig mogelijk de grens te passeeren, eer de vijand die voorgoed afsloot. Nog meer bijna dan de Russen hinderden hun op dit oogenbhk de Oostenrijkers, daar deze hun steeds in het oog hielden. Ten slotte nam de heer Von Bor- dowski nog eenmaal het woord en zeide sEr zijn reeds botsingen met de Oostenrijksche officieren voorgevallen. Uitgenomen eenige kleinigheden kon men niet over de heeren klagenzij waren den Polen over het geheel vriendelijk gezinddaarom zou bet zeer dom zijn, hen te vertoornen. De majoor had'Jidjne sympathie te kennen gegevenbetzelfde had graat Haucke m een bijzonder gespiek aan zijne vrouw gedaan; het zou dus onverstandig, ja zeer laakbaar zijn, als men deze heeren tot vijanden maakte. Het is dus mijn bepaald verlangendat in mijn huis de Oostenrijksche officieren en soldaten met voorkomendheid worden behandeld". z>En die hinderlaag van de Oostenrijkers in den afgeloopen nacht?" viel iemand uit de menigte hem in de rede. lEen soldaat moet de bevelen van zijne meer deren gehoorzamen antwooidde de heer Von Bordowski op een scherpen toon en ging daarna oogenbtikkehjk roet verheffing van stem voort nik verbied elke grootspraak of beleediging tegenover deze officieren en," hier gleden zijne sombere blikken over het groot aantal neven ïik ontzeg een ieder, wie het ook zij, mijn huis, die tegen mijn verlangen verhandelt". Vorstin Jadwigadie met de zusters in de naaste kamer zat Jen luisterdezag Martha tweemaal kleuren. Daarna verwijderde zich het grootste gedeelte der aanwezigen. »Gij noemdet zooeven graaf Hancke t" vroeg de generaal naderhand, ïdatis een echte Poolsche naam. Is deze heer wellicht een bloedverwant van graaf Thaddaus m Zurich 1" »Ik kan u deze vraag waarlijk niet beant woorden," hernam de heer Von Bordowski, -•doch ik zal er hem bij gelegenheid eens naar vragen, indien gij het gaarne wilt weten." ïJa, doe dat, waarde vriend; graaf Thaddaus is een patrioteen zeer goede kennis van mij uit mijn Warschauer tijd. Ik ben maar blij, dat de quaestie, welke Frankowski in den tuin met hem had, zoo vreedzaam eindigde. Wie is toch die man T Een zeer afstootend ge zicht." «Hij is een landedelman uit den omtrek van Locz," antwoordde vorst Jablonowski, veen min of meer verloopen sujetmaar vermetel en voor verscheidene zaken zeer bruikbaar." »lk hoopdat hij in het vervolg den vrede zal bewaren." all.j is reeds weder vertrokkenik heb hem

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1