A°. 1893. Zaterdag 14 Januari. N°. 8187. Ze v© n ©n veer tigs t© Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UIT Gr E VEE: J. ODÉ. BrttBAC: BOTEKSTBAAT, E 2 7. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheel e RgV Afzonderlijke tiommers 1.85. - 2.SO - 0.10. Advertentieprijs: TM 140 ga won* «gel* met ""inbegrip vu «ene Courant.10, Iedere gewone regel meer. 0.10 Driekaai. geplaatst wordt tegen tWkskAaL berekend. DU1TSCHLA.NI). De Berlijnsche correspondent der2$. S. Ct. schrijft van gisteren In de gisteravond gehouden vergadering der Rijksdag-commissie voor de verdere voor- loopige beraadslaging over het legerwetsont- ■werp hield de rijkskanselier Von Caprivi eene rede van twee uren, welke aanving met de nadrukkelijke verklaring dat de regeering het hoogste gewicht aan het aannemen der voor dracht moet hechten. Hij verzocht slechts geheimhouding van de gedeelten zijner rede, •welke statistieke mededeelingen betreffende .de sterkte van het Buitsche leger inhielden. "Voor het overige was het hoofdpunt in zijn betoog de eikentenis, dat eene toekomstige vernieuwing van het drievoudig verbond wel is waar in hooge mate wenschelijk doch niet volkomen 2eker is, dewijl in Italië velerlei bewegingen daartegen gericht zijn. Men be hoeft wel niet aan te nemen dat het verbond Bestemd is opgezegd te worden; doch in de staatkunde dient met alle denkbare gevallen rekening gehouden te worden. In Frankrijk toestaat gisting en indien er daar een over- heerschend man beschikbaar was, dan zou deze thans een dictatorschap kunnen instel len. Voor ons is het bestaan van den repu- "blikeinschen regeeringsvorm in Frankrijk het meest gewenscht, dewijl die het meest tot ■vrede geneigd is. Een dictator zou oorlog in zijn schild voeren en de keizer van Rusland zou zelfs onder eene dictatuur van Constans Frankrijk als een geschikt bondgenoot be schouwen. Rusland heeft eene historische begeerte naar Konstantinopel, maar moet, indien het over den Balkan wil, eerst Oosten rijk verslaan, alsmede het thans ook met Oostenrijk verbonden Duitsche rijk. »De weg naar Konstantinopel ligt niet meer door Wee- uen, maar door de Brandenburgerpoort van Berlgn." Op zulk eenen oorlog moeten wij voorbereid zijn. Wy moeten Oostenrijk als groote mogendheid handhaven en hebben dringende redenen om ons van dien bond- •genoot niet te scheiden. Personen, die het weten kunnen, zijn in den laatsten tijd gaan -twijfelen of er niet reeds een geschreven verbond tusschen Rusland en Frankrijk be staat. Dat er militaire afspraken zijn gemaakt, staat vast. Behalve deze twee tegenstanders Jkomt ook Denemarken in aanmerking, waar het hof het middelpunt vormt van eene menigte draden der buitenlandsche staat kunde, niettegenstaande de koning ons vriend schappelijk gezind is. In den afgeloopen zomer was echter de stemming aan het hof van .Kopenhagen niet gunstig voor ons. De Duit sche oorlogsvloot is tegen die van Rusland alleen opgewassen, maar men moet in het -•oog houden dat er krachtige Fransche oor- logsschepen in de Oostzee kunnen verschijnen, teneinde de oppetheerschappij van Rusland in de Oostzee, gepaard gaande met de feite lijke onderworpenheid van Denemarken, te vestigen. De minister toonde venolgens aan dat het drievoudig verbond minder soldaten op de been kan brengen dan Rusland en Frankrijk te zamen tot hunne beschikking hebben. Bij het uitbarsten van eenen oorlog zullen de twee verbonden vijanden zich het eerst op Duitschland werpen als op den ge- duchtsten tegenstander. Buitschiands kracht moet in dat geval in zijn strategisch aan- valsvei mogen liggen. Om dit te kunnen ont wikkelen. is echter het aannemen van het legerwetsontwerp eene stellige noodzakelh't- heid. Ruslands ioorbereiding tot de- Dg gaat langzaam maar gestadig vonrt-, i, de staatkunde van een land eenmaal gel omen aan het punt dat zij den oorlog aangrijpen moet, dan heeft zij behoefte aan snelle overwinningen, en ook voor ons zyn die, met het oog op onze bondgenooten en op de on zijdige staten, eene noodzakelijkheid. Graaf Caprivi eindigde met te verklaien dat de Rijksdag, tegenover den militairen en staat kundigen toestand van Europa, voor het Duit sche volk de verantwoordelijkheid tan .het verwerpen van het legerwetsontwerp niet mag aanvaarden. Zoowel de woorden van den rijkskanselier over de vijandige gezindheid van koningin Louise van Denemarken zooals men weet nde schoonmoeder van Europa" bijgenaamd als zijne verrassende verzekering ïdat de weg naar Konstantinopel door de Branden burgerpoort ligt," zullen zonder twijfel heel wat opzien baren en van vele kan ten tegen spraak uitlokken. Do staatssecretaris v. Bötticher antwoordde in den Rijksdag op eene inteipellatie van Liebknecht betreffende den algemeenen nood, dat de door Liebknecht geschetste nood niet bestaat. Buitengewone maatregelen zijn dus niet noodig. De vergaderingen van werkloo- zenhebben een staatkundig karakter. Duitsch- lands nijverheid is in 1892 vooruitgegaan. De werkstaking in de steenkolenmijnen te Saarbiücken is eene lichtzinnige recht- schennis en een verzet tegen de wet. Zoo iets heeft in Duitschland geen kans van welslagen. De sociaal-democratenzouden beter doen als zij de mijnwerkers het staken van den arbeid afraadden. Daardoor zouden zij den nood tegengaan. De heer Stumm uit Trier meent, dat het bestuur der bex-gwerken de werkstaking ter stond met kracht had moeten tegengaan. Minister Berlepsch constateert, dat de werk staking hare oorzaak heeft gevonden noch in te lage loonen noch in harde behandelingen van het werkvolk. Het werk zal wel spoe dig hervat zijn, juist dank zij de rustige houding van het bestuur, dat niet heeft toege geven aan den invloed van lichtzinnige ophitsers. In het Pmisische Huis van afgevaardigden is Woensdag een wetsontwerp in behandeling geweest tot verbetering der traktementen van onderwijzend personeel op de lagere scholen. Hierbij bestond verschil van gevoelen over de vraag, of de \erhooging als zoodanig, dan wel slechts als toelage behoorde te worden vermeld. Na eene betiekkelijk korte beraad slaging, waarin vooral de vrijzinnigen enna- tionaal-liberalen zeer ten gunste van het ont werp bleken gestemd te zijn, weid er beslo ten, het te vet zenden naar de commissie voor de belastingen. Te Olderloe is de spoorwegbeambte Fuchs gevangengenomen, beschuldigd van landver raad. Hij heeft n.l. in het vorige najaar, toen hij als artillerist te Lubeck diende, twee patentlonten gestolen en een daarvan te koop aangeboden aan de Nederlandsche re geering, die daarvan mededeeling heeft ge daan aan den Duitschen consul-generaal te Amsterdam. F R A N K B IJ K. Admiiaal Rieunnier heeft de portefeuille van marine aanvaard. De heer Peytral is ter vervanging van Casimir Périer benoemd tot voorzitter van de begrootingscommissie. De Kamer heeft de urgentie verworpen van een voorstel, volgens hetwelk aanklachten tegen personen gestraft zullen worden, indien de aangeklaagde ^buiten vervolging gesteld wordt. De heer Hubbard interpelleerde de regee ring en «ioeg: welke maatiegelen er genomen worden om de republiek te verdedigenaan welke rechtspleging de gevangengenomen oud-minister zal worden onderworpenen of de regeeiiug de verkiezingen zal vervroegen. De heer Chiche vroeg ontbinding van de Kamer en eene constituante. De heer Ribot antwoordde, dat de staat kunde der regeering is eene staatkunde van verdediging der republiek, toegepast met flinkheid en beslistheid. Het gerecht zal zich door geene enkele persoonlijke overweging laten weerhouden. Indien de Kamer den be doelden beschuldigde niet naar het hoogge rechtshof verwyst, zal de rechtspleging vol gens het gewone recht plaats hebben. De regeering kan noch eenen datum voor eene ontbinding der Kamers noch eenen datum voor de verkiezingen noemen. De eenvoudige orde van den dag, door de regeeiing aangenomen, werd daarop door de Kamer met 329 tegen 206 stemmen aange nomen; vervolgens ging zij over tot de be handeling van de begrooting. By de gisteren voortgezette behandeling der Panama-zaak voor het gerechtshof heeft de als deskundige gehoorde expert Rossignol gezegd van gevoelen te zjjn dat er reden is om aan de administrateurs rekenschap te vragen over zekere uitgiften van kapitaal en over onvoldoende inlichtingen, aan het publiek gegeven, betreffende den waren toestand der onderneming en om inlichtingen te vragen betreffende het misbiuik van vertrouwen bij het besteden der sommen voor publiciteit en kosten voor uitgifte der leeningen bestemd. De meeste dier sommen zijn gegeven aan Oberndorffer, Reinacli en Propper. De expert constateert datin de geschriften van Eiffel veel doorhalingen zy/,i. De voorzitter doet opmerker, dat de reke ning en verantwoording der mijgeheel om gewerkt is en dat men aan de andere zijde de belooningen heeft verminderd, Rossignol tracht nadere inlichtingen te geven, maar de voorzitter valt hem in de rede en verwijt hem, dat hij zijn rol van getuige te buitengaat. De voorzitter weigerde de inlichtingen van Rossignol te hooren over de rekeningen, door_ Eiffel ingediend. De voorzitter verzocht Ros signol te eindigen en te gaan zitten. Volgens den heer Monchicourt, een der liquidateurs der Panama-maatschappij, was de maatschappij steeds te ver gegaan en heeft een weg gezocht om uit haren onhoud- baren toestand te geraken, zonder dien te kunnen vinden. De geestestoestand van Ferdinand de Lesseps belette hem ten eenentnale reke ning te houden met de geopperde bezwaren. Hij ging altijd te werk zonder te berekenen, zonder te overwegen dat er een oogenblik kon komen, dat hij niet verder kon. Men weet dat 600 muioen voldoende zouden zijn om het kanaal te graven. (Beweging in de rechtzaal.) De uitgaven zyn met te veel zorgeloosheid gedaan. De heer Rousseau legt getuigenis af om trent de missie naar Panama Zijne overtui ging was, dat de onderneming niet zoude slagen; aan de regeering liet hij over, uit zijn verslag de juiste en noodige gevolgtrek kingen te maken. Hij zegt genoodzaakt te zijn, Ferdinand de Lesseps in zijne verklarin gen te betrekken, want deze oefende zeer grooten invloed op de richting, aan de werkzaamheden gegeven. Nochtans was diens vertrouwen in het welslagen geen voldoende waarborg hiervoor. De heer Rousseau zegt verder nog, dat bü het geheele verslag zelf met eigen hand heeft geschreven, en het in handen van den minister van openbare werken heeft gesteld. De beer Monchicourt heeft in zij getuige nis heftig wijlen baron De Reinach aangeval len, dien hij de wondeplek der Panama onderneming noemde. De heer Digler verklaart nog, in tegenstel ling met den heer Eiffel, dat het materiaal dat deze moest leveren, eene verplichte leverantie vormde. Vervolgens is overgegaan tot het verhoor der getuigen décharge.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1