1H E Z 0 f? Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. O n d e rw ij s. Armenzorg. ]R,eeh tzalren. V i s s c h e rij Kerknieuws. ook belangstellenden uit den "werkmansstand toe te laten. Bij "wir.;e van proefneming zul len voor de eerstkomende Nutsvoordracht een zeker getal toegangskaarten worden beschik baar gesteld tegen zeer lagen prijs. Mochten zich vela werklieden aanmelden, dan zal het bestuur voortaan ook nu en dan eene speciale volksvoordracht geven. De vermaarde Duitsche geneeskundige prof. Esmarck, hoogleeraar te Kiel en oom der Duitsche keizerin, heeft Maandag zijn 70n geboortedag gevierd. Er werd aan de univer siteit te Kiel een feest gevierd te zriiereer, waarbfi geneeskundigen uit alle oorden des rjjks tegenwoordig waren en waar hem een Festschrift overhandigd werd. Een allerbrutaalste diefstal had dezer dagen des avonds te Londen plaats. Een der aan een gevel van bet «Grand Hotel", op Trafalgar Square, bevestigde kastjes met kostbaarheden van den tot dit hotel behoorenden winkel der t Juweliers-, Goud- en Zil- versmids-Yereeniging" werd door een paar man nen losgeschroefd en meegenomen. Verscheidene wandelaars stonden er bijde politie was vlak in de buurt; in den winkel en buiten was het electrisch licht ontstoken. De dieven traden ech ter op alsof zij met het afnemen en vervoeren van het kastje belast waren en niemand had argwaan. Er was voor duizenden guldens waarde in aan goud, zilver en edelgesteenten. Men vond het kastje later in Tottenhamcourd-road, maar van de kostbaarheden geen spoor. Woensdag is een man aangehouden, die verdacht wordt een der dieven te zijn. Te Trier heeft een pastoor, Stöck genaamd, terechtgestaan, wegens ontvoering van een protestantsch minderjarig meisje, met het doel het in een klooster te doen opvoeden. De moe der, de wed. Ludwig, is aan de handeling medeplichtig. Het O. M. heeft tegen den geestelijke een gevangenisstraf van 9, tegen de moeder een van 6 maanden geëischt. Te Saint Gratiën, in hetFransche departement Calvados, werd dezer dagen een 20-jarig jonk man begraven, die aan typhus geleden had. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid werd de kist voorloopig in een gewelf neergezet, omdat het familiegraf nog niet gereed was, en toen men later het stoffelijk overschot daarheen bracht, bemerkte men eenige beweging in de kist. Het deksel werd onmiddellijk opengemaakt en de jonk man, die slechts schijndood was geweest, kwam er uit, niet bepaald springlevend, maar toch levend, en hij is, hoewel nog zeer zwak, op den weg van beterschap. Aartshertog Jozef van Oostenrijk, die, gelijk be kend is, veel belangstelt in de zigeuners, had een begin van uitvoering gegeven aan een lieve lingsplan van hem en te Alcsuth een zigeuner kolonie gesticht. Er waren reeds 33 zigeunerge- ziunen gevestigdmaar het plan is ongegeven moeten worden. Het aantal diefstallen nam zoo onrustbarend toe daar in den omtrek en men moest voortdurend zoo op zijn hoede zijn tegen de kolonisten, dat de kolonie maar weer opge heven is. Vijf gezinnen mogen blijven. De acht en twintig overige hebben karren en paarden ten geschenke gekregen, met bevel, hun zwervend leven te hervatten. Verscheidenen wilden niet heengaan en de aartshertog heeft de hulp der re geering moeten inroepen, om hen -daartoe te dwingen. In hadinrichting te Eischischek (Russisch gouv. Wilna) is Zaterdag een ketel gesprongen, terwijl er een aantal baders waren. Zes personen werden onmiddellijk gedood en 45 doodelijk ge wond. Graaf Leo Tolstoi heeft, naar men uit Rus land bericht, als een andere koning Lear, zijn geheele vermogen en al zijne goederen verdeeld ónder zijne kinderen vier in getal. De beroem de schrijver, wiens afkeer van rijkdom bekend is, wil, naar hij verklaart, zolftot de onbemiddelden behooren. Hij is voornemens in afzondering op het landgoed sJasnaja Poljana" zijn verdere levensdagen te slijten en daar een grooten ro man te voltooien. Ook blijft hij, als vroeger, zich wijden aan de hulpbehoevenden onder het volk. Hij reist nu weder met dat doel door de streken, waar men door het mislukken van den oogst groot gebrek lijdt en waar erge hongersnood dreigt. Een Russisch geneesheer heeft een studie ge maakt van den baardgroei bij vrouwen. Volgens hem hebben tien percent van de vrouwen te Stam- boul den manneltjken haartooi, in alle variaties, van het fijnste kneveltje tot bakkebaarden toe. Een dame van Baltimore heeft 300.000 dollars vermaakt aan de universiteit aldaar. Te Port Louis, de hoofdstad van het eiland Mauritius, is een 35-jarig man, Diané genaamd, zoon van een Hindoe en een negerin, terechtge steld wegens moord op een zevenjarig meisje. Hij had de arme kleine in een hinderlaag gelokt en vermoord, om «haar bloed te drinken en haar hart op te eten", overtuigd dat hij door die ijzing wekkende daad begaafd zou worden met boven natuurlijke macht. De too venaar", zooals hij zich noemde, onder ging de doodstraf met de kalmte van eeo mis kenden wijsgeer. In verjand fiet iet in de Staatscourant van 11 dezer opgenomen bericht omtrent de open stelling van de douanekantoren Selzaete, Staak, de Clinge, de Trompe, Watervlieten Stroobrngge voor den invoer van vee uit Nederland in België, wordt de aandacht van invoerders van vee in België er op gevestigd, dat het in hun belang is, er op te letten dat zij langs de opgemelde kantoren alleen dieren invoeren, welke geheel vrij zijn van mond- cn klauwzeer, daar, indien in België bij ingevoerde dieren besmetting met bedoelde ziekte mocht worden geconstateerd, er alle kans bestaat dat de gemelde kantoren weder voor den invoer van vee zullen worden gesloten. Te Londen is op de veemarkt mond- en klauwzeer waargenomen en is dientengevolge door den gemeenteraad, in overleg met de Board of Agriculture, besloten, een onderzoek te laten instellen naar het vee in alle stallen in en om Londen, en telkens zullen de markten moeten ontsmet worden. De Augustus-collecte voor de Unie, een school met den bijbel, bracht in bet afgeloopen jaar f81.223.93 op, tegen f83.46l.96'/s in 1891. De opbrengst der «Afternoon tea" in den huize Couturier te Amsterdam is ongeveer 1700 gul den geweest, een bedrag dat daar geen on kosten worden afgetrokken geheel aan «Kin dervoeding" ten goede komt. Door wijlen den heer P. van Eik, in November 1.1. te Amsterdam overleden, zijn behalve de reeds vroeger vermelde som van f45.000 ten behoeve van de inrichting van havelooze kinde ren aldaar (thans staande onder het bestuurder «Vereeniging tot heil des volks"), nog legaten vermaakt aan de volgende instellingen: De >Ver- eeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs" f2000; het «Groen-van-Prinsterei fonds" f4000: het ondersteuningsfonds «Barnabas" fiOOO; het pensioen- en ondersteuningsfonds «Johannes" f4000; de christelijke armenscholen te Arasterdam f1000; de diaconiescholen der Ned.-herv. gemeente aldaar f 4000de «Veree- niging ter verbreiding der Waarheid" aldaar f1000de «Jongelingsvereeniging onder den handwerksstand" f 4000; de christelijke normaal school te Nijmegen f4000; de Van-Eik-Stich- ting s Constantie-Woningen" te Amsterdam f2000. De commissie te Haarlem ter kostelooze uit- deeling van brood aan behoeftigen heeft gisteren baar werkzaamheden weer begonnen. Zij beeft van den minister van waterstaat de toestem ming gekregen daartoe het oude gerechtsgebouw te gebruiken. Het lokaal is geopend 's morgens van 7 tot SVj uur voor kinderen en van dat uur tot 10 uur voor volwassenen. De commissie ontving, onder meerdere, ook reeds een gift van f300. Gisteren kwamen er 834 kinderen en 173 volwassenen. Gisteren hebben te Amsterdam van de gratis uitdeeling van koffie en brood 2624 personen gebruik gemaakt. De vereeniging «Weldadigheid" te Amsterdam heeft aan alle kiosken bladen verkrijgbaar ge steld, bevattende 4 bons voor 25 turven, 2 idem voor 25 briquetten, 5 idem voor éen tarwebrood, éen idem voor Va kilo rijst en éen voor 1 liter bruine boonen. Elk blad kost f4.60. Behalve verschillende giften in geld, heeft de vereeniging «Hulp in Nood" te Dordrecht van een bekend menschenvriend 300 bons ontvangen, ieder goed voor Va kilogram brood. Men meldt uit Bols ward aan de ff. R. Ct. Van werkloosheid hoort men te dezer stede weinig of niets. Bij de timmerbazen is binnen en buiten de stad nogal werk. De klompenma kerij en de vlasbiakerij zijn aan den gang. Een tal baanvegers zijn op het ijs. Bovendien hebben belangrijke uitdeelingen plaats. Behalve de ge wone van particulieren, op Kersttijd, werd toen. volgens testameniaiie bepaling eener overledene, eene som van f 2000 uitgedeeld onder de behoef tigen van alle gezindten. Op Nieuwjaarsdag ont vingen allen, die het begeerden, een maal spek en meel. Tweemaal in de week kan ieder voor het geheele gezin warm eten halen en de ver schillende arrnbestnren deelen bij hei haling turf uit. Voor het gerechtshof te VGravenhage werd gisteren behandeld de daarheen door den Hoogen Raad verwezen zaak der socialistische letterzetters, die te Arasterdam door de rechtbank aldaar tot 3 maanden zijn veroordeeld wegens aantijging van huichelarij tegen de Koningin-Regentes. De eisen is weder 3 maanden. Uitspraak over veertien dagen. Gerben de Graaf, de ontrouwe brievenbesteller, werd door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 1 jaar gevangenis. Tegen eene gehuwde moeder te Barger-Ooster- veld (Dr.), die haar kind van een halfjaarin de sneeuw legde, om zich daarvan te ontdoen, is door het openbaar ministerie bij de rechtbank te Assen 4 maanden gevangenis geëischt. Het O. M. bij de rechtbank te Assen heeft tegen den gewezen brievengaarder L. Kramer, te Eelde, thans in voorloopige hechtenis, wegens verduistering in de waarneming dier betrekking gepleegd, een gevangenisstraf van 2 Va jaar ge ëischt. K. Nijland, van Haulerwijk, is gisteren door de rechtbank te Heerenveen tot een maand gevangenis veroordeeld, wegens beleediging der Koningin. Door het O. M. bij de arrondissements-recht- bank te Assen is tegen den gewezen brieven gaarder te Eelde, die zich aan verschillende verduisteringen had schuldigd gemaakt, een ge vangenisstraf van 2 jaar en 9 maanden ge ëischt. SCHEVENINGEN. In verkhöj kwamen gis- teren 7000 srhelvisschen en 55 manden andere soort visch. De prijzen waren: schol f4, 6 en 8 per mand en 30 a 40 ct. per stuk, kabeljauw fh 4.75, 2.25 a 6.schar f 1.55, 2.20, 2.50, kokaat f2.50 a 3.25 en bolk f4.65 a 2.50. Voor den wal kwam gisteren éen logger, die £zijne verscbe visch aan het strand verkocht. Z'j bestond uit pl. m. 200 tongen, waarvoor 60 tot 80 ct. werd besteed, wijders uit 18 mand schol, waarvoor f 6 a 7 werd betaald. NIEUWEDIEP. Door 42korders en beugers werden hier gisteren 10 tot 30 tongen, 10 reggeu 3 kabel j., 8 tot 30 mandjes kl. schol en 2 tot 5 manden schar aangevoerd tong gold 60 a 50 cent, rog f 4.25, kabelj. f3 per stuk, kl. schol f 2.90 a 2.65 per mandje en schar f4.50 a 1.40 per mand. PERNIS. "Woeudagmiddag is alhier binnen gekomen 1 sloep met 6 levende kabeljauwen, 2000 levende en 3000 doode schelvisscheu. Prijzen levende kabeljauw f 3.a 3.95, levende schelvisch 32 a 40 ets., doode dito 20 a 26 ets., alles per stuk. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Ierseke de beer J. R. Cal- lenbach, cand. te Nijkerk. Bedankt: voor Brielle door ds. D. G. Fostma, te Bierumvoor Harderwijk door ds. J. J. L. Toorenenbergen, te Kamerik. De groothertogin van Saksengeb. prinses Sophie der Nederlanden, heeft ook ten behoeve van de stichting van een gebouw voor de synode der Nederl.-herv. kerk eene bijdrage van f300 gezonden. Mijnheer de Redacteur. Beleofd vetzoek ik U f luist! il it vtaftadcr- staande regelen. Gisteravond de lezing van den heer De Marez Oyens voor «Patrimonium" bijwonende, vernam ik van dien mijnheer dat de libeiale partij zich zou verzet hebbentegen persoonlijken dienstplicht en dat de tegenwoordige minister van ooilog zijne portefeuille zou hebben aanvaard onder toezegging van handhaving der plaatsvervanging. Daar ik gisteren niet in de gelegenheid was hiervan het mijne te zeggen, wensch ik dit thans in een publiek geschrift te doen; waarschijnlijk is dit ook beter in het belang der openbaarheid. Welnu, M. de R., 't verwondert mij dat iemand die zich als spreker opwerpt, al beweert hij ook het niet te zijn, zich niet beter inweikt in zijn onderwerp. Immers, indien spreker de Kamerver slagen had geraadpleegd, zou hij hebben kunnen lezen dat het juibt de groote meerderheid der liberale Kamerleden geweest is, welke gestemd heeft vóór de wetsvoordracht van minister Ber- gansius, lid van een anti-liberaal ministerie, terwijl juist een groot deel der anti-liberalen zich er sterk tegen verzet heeft. Uit diezelfde verslagen blijkt dat de heer Rutgers van Rozen burg liberaal afgevaardigde voor Amsterdam eene motie heeft voorgesteld, de wenschelijk- heid van den persoonlijken dienstplicht uitspre kende; ook deze motie weid door de Tweede Kamer aangenomen, evenwel niet zonder heftig protest van anti-liberale zijde. Eindelijk zou de heer De Marez Oyens nog uit het programma der «Libeiale Unie" hebben kunnen bespeuren dat persoonlijke dienstplicht een der eerste arti kelen van dat programma is. Blijkt uit het vorenstaande dus onomstootelijk dat de liberale partij niet alleen zich niet verzet tegen persoonlijken dienstplicht, maar bovendien zelfs propaga da daarvoor maakt, 'tis ook vrij algemeen benend dat bij het optreden van dit laatste liberale ministerie minister Bergansiusis aangezocht geworden zijne portefeuille te behou den, waarvoor deze echter heeft bedankt. Ziehier, M. de R-, de ware toedi acht der zaak, welke zwart op wit te vinden is en welke ik ter algemeene kennis wensch te brengen, opdat de onkundigen op dit punt niet langer misleid worden en meer waai deering zullen hebben voor de daden van andeisdenkenden, Ik ben volstrekt geen staatkundig mensch, maar leef toch genoegzaam met mijnen tijd mede om van zulk een voorname quaestie, welke daarenboven nog zoo versch is, op de hoogte te zijn. Daarom verwondert 'tmij te meer, dat ik inlichtingen moet verschaffen aan een hoofdambtenaar van Cw *4»

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3