om in de rechten te treden eener Engclsch- Nederlandsche maatschappij*. Joly," getuige k charge, zeide o. a. dat Fer dinand de Lesseps hem gezegd heeft, dat elke meter uitgegraven grond 20 frs. zou kosten. Terugkomende op de quaestie der bons, verzocht de president den deskundige Flory eenige nadere ophelderingen over den aard dier bons. Hij antwoordde dat slechte een klein gedeelte daarvan door de personen, die de voordeelen genoten, geteekend zijn. De Lesseps verklaarde, dat twee bons zijn geteekend door Athur Mayer, directeur van de Gaulois. De president merkte op, dat derhalve van de bons ten bedrage van 1,424,000 frs. nu vaststaat, dat daarvan Baihaut 375,000, Herz 600,000, Mayer 100,000 en Oberndörfer 30,000 frs. ontvangen heeft. Te Roubaix, waar de socialisten het be stuur der gemeente in handen hebben, heeft de maire last gegeven, de kruisbeelden en andere godsdienstige teekens uit de scholen te verwijderen. De paus heeft aan den heer Albert de Mun, naar aanleiding van diens onlangs te Saint- Etienne uitgesproken rede, een schrijven gezonden, waarin hij de vroeger gedane raad gevingen herhaalt aan alle mannen van goeden zin en gezond verstand om, met het oog op de noodzakelijkheid, zich bij den bestaanden regeeringsvorm neer te leggen. DUITSCIILAND. Een van de aanvoerders der werkstakers te Dortmund, Schónwold genaamd, is Don derdag gevangengenomen. Te Schalke overvielen Donderdagavond eenige honderden mijnwerkers de beambten der lift en de ploegbazen. Aan de ijlings ter hulp gesnelde beambten, bijgestaan door be reden politie en gendarmen, gelukte het de woestelingen terug te drijven. Verscheidenen hunner werden gewond. ENGELAND. De buitengewone Britsche zaakgelastigde voor Marokko, de heer Bidgeway, gaat, naar Reuter verzekert, met een eskader naar Tan- ger. Hoogstens zal, overeenkomstig het ge bruik, een oorlogsschip hem derwaarts ver voeren. Waar het zaken van Europeesch belang betreft zal hq handelen in overleg met de vertegenwoordigers van Frankrijk Spanje en de andere mogendheden. Spanje moet op eene mededeeling van En geland in dezen geest hebben geantwoord, dat het bereid is alle eischen te steunen, in het belang der Europeesche belangen te stel len, mits onder handhaving der bestaande toestanden. De Times beschouwt het in hechtenis nemen van drie Marokkaansche soldaten wegens moord, gepleegd op een Engelsch onderdaan, als eene eerste vrucht van lord Bosebery's besliste houding. De komst van den heer Ridgeway met een krachtig eskader te Tanger heeft een voldoenden indruk gemaaktware dit nTPi gpVnrrl, dan zonden de M^oren, even als alle andere halfbarbaarsche volken, ge dacht hebben dat Engeland niet voornemens was, zqne grieven ernstig te doen gelden. Deze maritieme betooging zal echter niet blqvend zijn. De heer Ridgeway zal bij het onderhandelen niets verzoeken, maar afwach ten welke voorstellen de sultan doet, waar mede deze ongetwijfeld, geplaatst vóór de ernstige houding van Engeland, niet lang zal wachten. Te Woolwich moet een groot schandaal ontdekt zijn. Eenige hoofdofficieren der artil lerie en der cavelerie zouden zich hebben laten omkoopen om de bevordering van onder hen staande officieren te bespoedigen. De hertog van Cambridge, opperbevelhebber des legers, heeft een gestreng onderzoek gelast. Bij de verkiezing te West Derby (Liverpool) is de conservatief Walter Long gekozen met eene meerderheid van 1360 stemmen. OOSTENRIJK. In de Hongparsche Kamer vin afgevaar digden heeft Je minister van i nanciën, bij de behandeling der begrooting, betreffende de vermindering op de coupon van den staats spoorweg verklaard, geen recht te hebben in deze zaak invloed te oefenen. De zaak zal langs minnelijken weg in orde worden gebracht. Het krediet van Hongarije zal niet benadeeld worden. Het Wiener Tagblatt meldt, dat Rusland en Frankrijk onderhandeld hebben over eene militaire overeenkomst, waarbij bepaald wordt dat, zoo een dier beide mogendheden aange vallen wordt door Duitschland, de andere mogendheid 120,000 man 'soldaten zal mobi- liseeren. Het Tagblatt weet niet, of die overeenkomst geteekend is. ITALIË. Men verzekert dat de minister van oorlog bij de bijeenkomst der Kamers, nieuwe kre- j dieten zal aanvragen voor militaire uitgaven, met het oog op den toestand in Frankrijk, of wel, naar sommigen beweren, op aan dringen der Duitsche regeering. De nieuwbenoemde miniscer van marine, admiraal Racchia, heeft verklaard, de plannen van zijn voorganger, wijlen admiraal San Bon, betreffende de mobilisatie, te zullen vervol gen, zoodat de Italiaansche marine 24 uren vroeger gemobiliseerd zou zijn dan de Fran- sche. Wat de havenwerken van Tarente aan gaat, hieraan zal nog geruimen tijd gearbeid moeten worden, maar dan zal deze haven ook zóo sterk zijn, dat geheel Zuii'-Italië en Sicilië er door beschermd zullen woeden. Een deel der ministers moet zich hebben verklaard tegen het verlangen van den minis ter van onderwijs om de wet op hethooger onderwijs terstond te behandelen. De minister, de heer Martino, wil niet aanblijven, als dit niet geschiedt. De paus heeft den keizer van Oostenrijk voorgesteld het godsdienstig vraagstuk te ringen van dit blad zïjnechterreeds dadelijk beslist tegengesproken. Als getuigen werden gisteren o. a. gehoord slachtoffers van deze geldelijke debiele. Het gemeenteraadslid Odeïin verklaarde ten opzichte van eene levering, door hem aan de maatschappij gedaan, dat onder de tegenwoor dige zeden en gewoonten voor elke ntusschen- komst" in zaken commissieloon wordt betaald. Verder werd gehoord Hieronymus, chef der comptabiliteit bij de Panama-maatschap pij, over de anonieme bons. De president zeide, dat als men zuivere zaken doet, die niet in geheimzinnigheid gehuld worden. De getuige echter scheen vast besloten niets compromitteerends voor de maatschappij te zeggen. Bij het verhoor van den kassier der Panama-maatschappij, Regnier, verweet de president hem dat hij niet wist aan wie een anonieme bon, ten bedrage van 500,000 frs., uitbetaatd was. Ook de chef de bureau Bondait zeide, zich niet denamen te herin neren van de personen, ten bate van wie de bons strekten, waarop de president zeide, dat dat toch nogal merkwaardig was. Lang durige beweging in de zaal.) Charles de Lesseps gaf ophelderingen om trent 4,424,000frs. in bons aan toonder; daarvan waren 375,000 frs. voor Baïhaut, 600,000 (rs. voor Herz en de rest voor ver schillende personen. Vervolgens werd verhoord Hugo Obern dörfer, die zeide deel te hebben gehad in het garantie-syndicaat. Hij ontving omstreeks 1,620,000 frs. Op eene vraag van den voor zitter zeide hij, bovendien aan commissieloon nog 2,049,000 frs. te hebben ontvangen, als de opbrengst eener combinatie met premie obligaties. De maatschappij deed eeu zeer voordeelige operatie en de bewezen diensten waren niet te hoog betaald. Een correspon dentie over deze zaak was er niet gevoerd. De voorzitter vroeg aan Oberndörfer, of hij niets ontvangen had om ter beurze te werken, waarop hij antwoordde: hoegenaamd niets. De deskundige Flory verklaarde, dat de combinatie van Oberndörfer niets buitenge woons wap. De Lesseps zeide dat hij den getuige de genoemde sommen deed uitbetalen, om zijne denkbeelden te honoreeren en hem van spe culaties ter beurze tegen de Panama-maat schappij af te houden. Noaillac, ingenieur der ijzersmelter ijen van Chatillon en Commentry, verklaarde dat hij voortdurend had te strijden tegen de eischen der aannemers en, ondanks de adviezen van de ingenieurs der maatschappij, de aannemers altijd in het gelijk stelde. Martin Etienne verklaarde, waarom hij ontslag nam als algemeen secretaris der maatschappij, hiermede dat hij niet zijne toe stemming wilde geven tot een overeenkomst met Bireau-Varilla, betreffende 20 millioen I hem maar goede schotels voorzette, of een schoon vrouwenoog hem toelachte, wel om den vinger winden; hij had slechts éen zorg, het gastvrije huisgezin niet te vertoornen. Dientengevolge waren ook uitdrukkelijke bevelen door hem ge geven om eiken twist met de opstandelingen tot het uiterste te vermijden. Men deed wandelingen langs de grens, men zag en hooide niets, ja men bewees den Polen nu en dan een gewichligen dienst, daar men aan de schoone dames soms iets vertelde, wat voor baar van groot belang was; deze verzuimden natuurlijk met te waarschuwen. De commandant deed dit opzettelijk de andera officieren en voornamelijk prins Looz waren veel teruggetrokkener, doch lieten zich ten laatste ook door de groote voorkomendheid der familio Bortlowskl medesleepen. Zoo bleef dus in weerwil van de aanwezig heid derulanen, Wicelowiec een der hoofdplaateen van den opstand en het verkeer naai' de grens werd levendiger dan ooit onderhouden. De dagen waren elkaar gelijk. De verschillende gebeurtenissen hielden de dames in voortdurende spanning en opgewondenheidmen ontmoette haar dientengevolge niet alleen bij de gemeen- schappelijkemaaltij den en in de gezelschapskamers, maar ook dikwijls in den tuin en op de wegen. De vorstin was buitendien een goed biljart speelster, hield ook veel van een partijtje whist, het meest echter van een kleinonschuldig hazardspel. De zusters en al de heerendie zoo talrijk in het huis vertoefden vond men dikwijls in een gebouw naast de branderijwaar bloem potten en allerhande tuingereedschap stonden daar oefenden zij zich in het pistoolschieten. Wanneer er iets bijzonders in het vooruitzicht wasgoede berichten gekomen Wareneen zegepraal bevochten, of een groote troep geluk kig over de grens getrokken was, dan bruiste het vurige bloed der Polendan ging het er luidruchtig toe, dronken lij champagne en wisselden zij vriendschappelijke, bijna teedere blikken dan werd er gespeeld en gedanst, en dikwijls wikkelden de dames hen in een ver trouwelijk gesprek opdat de officieren op het plein of in de schuren en stallen, waar het van opstandelingen wemeldeniet zouden gaan rondsnuffelen. Somtijds begeleidden zij de dames op hare tochten, die niet altijd zonder avon turen afliepen. Korporaal Fareza stond evenals voorheen menigen avond op de loer en zag ook des daags veel, wat hem met bevreemding en toorn vervulde, want daar hij een echte Hongaar waswaren zijne gevoelens voor de gehate Polen geenszins door de gastvrijheid, die zij hem bewezen, ver anderde; ook hinderde hem de verdwijning van de merrie des ritmeesters, waarvoor bij alle Polen verantwoordelijk stelde. Stond hij aan het hoofd van eene patrouille, dan ging het er streng toe, dan snuffelde bij onvermoeid oveial rond, en bracht dikwijls zeer onaangename berichten. Nauwelijks was het donker, of de opstandelingen kwamen, niet met hun tweeën of drieën, maai' doen regelen door een comité van geestelijken en leeken. SPANJE. De minister van financiën heeft een redac teur van een dagblad verklaard, dat ten stelligste niet slechts het valsche gerucht moest worden tegengesproken eener belasting van 20 pCt. op de buiteniandsche schuld, maar ook elk bericht hetwelk niet strookt met het vaste besluit der regeering, om alle verbintenissen der natie tegenover hare schuld- eischers stipt na te komen. Volgens de Impartial heeft de Engelsche ambassadeur stellig verklaard, dat Engeland geenerlei bedoeling heeft inbreuk te maken op Marokko's integriteit. Er loopen te Madrid geruchten, dat een korporaal van het garnizoen in het Spaan- sche fort Alhucemas door Marokkanen is ge- mgengemaakt en dat bevel gegeven is tot het concentreeren van een Spaansch eskader te Cadix. Volgens de Corres zou de gevangengeno men Spanjaard een onderofficier der marine, waarnemend havenmeester der plaats, zijn. De Daily Uew3 verneemt van gezagheb bende zijde, dat de Spaansche regeering niets in Marokko zal doen om Engeland tegen te werken in zijn eisen om voldoening wegens- den in Marokko op een Engelsch onderdaan gepleegden moord, en evenmin in Engelands pogingen om verbetering te brengen in de handelsbetrekkingen met Spanje. De minister president Sagasta weet dat zulke verbeterin gen alle staten ten goede zouden komen, daar het tractaat van 1880 de gelijke behandeling aan de andere staten voorschrijft. T U K K U E. De Engelsche gezant heeft aan de Porte- eene nota overhandigd, waarin op dreigenden toon gevraagd wordt de belangen der Engel- SChen in Klein-Azië te willen behartigen, zooals de spoorwegmaatschappij te Smyrna heeft gevraagd, die verlenging harer lijn tot Kossia wil. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat ter zake van de quaestie der Klein- aziatische spoorwegen er eene geheime ver standhouding zou bestaan tusschen den Duit- schen keizer en den sultan, volgens welke- laatstgenoemde de concessie voor de spoor wegen aan den bankier Kaulla zou gunnen, ten bate van Duitsche kolonisatie-plannen. Andere buiteniandsche diplomaten, vooral de- Engelsche ambassadeur, verzetten zich tegen het geven van concessie aan bankier Kaullar wat de Engelsche ambassadeur met eene spoliatie van Britsche onderdanen gelijkstelt.. A H E K I K A. In het door den Senaat aangenomen quarantaine-wetsontwerp wordt nog bepaaldr dat de Amerikaansche consuls in alle daarvoor door den secretaris der schatkist aangewezen steden en havens gehouden zullen zijn, in geheele troepen aan en verdwenen in da schuren en stallen aan de andere zijde van het plein waar de opzichter of Peter de deur voor hen opendeetl dag en nacht reden de rijtuigen af en aan, waarin heeren en dames met ernstige gezichten zaten, of die wapenen, ammunitie en edellieden of vreemde opstande lingen van beteekenis vervoerden. Zij liepen m zulke tijden den geheelen nacht met lichten door het huis, en tegen den morgen trokken zij met pak en zak, wagen en paarden, stil als schim men ovor het vrije veld naar het bosch. Omwegen, behoefden zij thans niet meer te maken zeer dikwijls kwam er deze of gene, om in den stal te kijken of hun nieuwsgierige vragen te doen; de antwoorden waren echter kortmen wees iedereen terug. (Wordt vervolgd.}.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6