den te Cadix gereedgemaakt, maar alleen als voorzorgsmaatregel. Figueras blijft als gezant te Tanger in functie. Hetofïicieele blad bevat de benoeming eener commissie ter bestudeering van het meest doelmatige stelsel "an belasting voor gegiste di anken. EGYPTE. Het Kabinet is gewijzigd. Fahkri Pashais premier en minister \an binnenl. zaken, Boetros Pasha minister van financiën gewor den. AMERIKA. "Volgens bericht uit "Washington zond Cleveland invloedrijke- vrienden daarheen om te ti achten de democraten-aanvoerders over te halen tot stemmen voor de wets- voordiacht tot schoising der zilveraanhoopen van regeeringswege, welke schorsing Cleve land sterk voorstaat. Inmiddels heeft Sherman eenen brief gepubliceerdwaai in hij het verwijt ontzenuwt, als hadde hij de bedoelde wetsvoordracht vertraagd. Hij betoogt dat verreweg de meeste democratische senatoren de handhaving der bestaande wet of vrije zilvermunling voorstaanterwijl hoogstens zes hunner metSherman en de republikeinsche senatoren het schorsingsontwerp voorstaan, zoodat de kansen op aauneming gering zijn, tenzij Cleveland's invloed eenige tegenstan ders bekeere. Aan de JVew- Yorh Herald wordt uit Pana ma gemeld, dat president Nunez uit Cartagena van 12 dezer seint, dat het Columbiaansche congies het voorstel tot verlenging der concessie voor den aanleg van het Panama kanaal heeft aangenomen. Blnnenlaiidsclie Berichten. SCHIEDAM, 17 Januari 1893. De gemeenteraad hield hedenmiddag ten kwartier voor twee uren eene vergadering, welke werd bijgewoond door 17 leden. Afwezig de heerenmr. Schuurman en Bergsma met kennisgeving en de heeren Roelants en De Bruijn. Daar geen der leden aanmerking had op de reeds ter visie gelegen hebbende no tulen van 20 Decemberj'.l., werden deze aldus vastgesteld. De ingekomen stukken bedoeld in het ie lid van art. 10 van het reglement van orde, zqn: Eene dankbetuiging van mej. "W. J. Elberg voor hare definitieve benoeming tot onder wijze! es aau de 3e openbare kostelooze school, werd aangenomen voor kennisgeving. De adressen van P. van der Velden Cz., A. Dirkzwager, G. H. Timmerhaus, gemach tigde van de erven wed. J. D. van Otterdijk, J. Tak, M. van den Bos Sr., J. van der Burg Cz., allen alhier, om afschrijving van betaalde plaatselijke directe belasting voor niet ge bruikte of verhuurde pandenen van A. H. de Leur om teruggave van betaalde plaat selijke directe belasting voor eene vrouwelijke dienstbode, welke over 1892 door hem niet is gehouden, werden ter inzage gelegd ten einde in eene volgende vergadering te worden behandeld. Later waren nog ingekomen Een missive van de Ged. Staten dezer provincie, daarbij de ontvangst berichtende van de hun in afschaft medegedeelde, door dön raad dezer j gemeente den 3 Januari j.l. vastgestelde j vei ordeningen, te weten: i. op het nomine ren van gebouwen en erven en regelende de vei phchting tot het doen van aangifte voor het bevolkingsregister; en 2. op het rijden, werd aangenomen voor kennis geving; een voordracht van burgemeester en wethouders, opgemaakt in overleg met den arrond';sement&-schoolopziener, na in gewonnen bericht van het hoofd der be trokken schoolter benoeming van een onderwijzer 3e klasse aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor jongensop i deze voordracht zijn geplaatstI. 5 Bitter, onderwijzer 3e klasse aan de openbare bur gerschool alhier, en II. W. B. Haene, onder wijzer aan een openbare lagere school te Beets. Daar eene spoedige vervulling der vacature aan deze school dringend wordt gevorderd, werd, op voorstel van burgemeester en wet houders, besloten nog heden tot eene benoe ming over te gaan. Eene missive van de commissie in zake de pensioen-regeling voor de gemeente-ambte naren, waarbij zij mededeeling doet van de wijzigingen die zij, ter voldoening aan de raadsbeslissing van 3 Januari j.l. in dat ont werp heeft gebracht, werd ter visie gelegd om daarop te letten wanneer de behandeling van dat ontwerp opnieuw aan de orde zal zijn gesteld. De dankbetuigingen van C. Ker- del en mej. P. Roveis voor hunne benoe ming tot onderwijzer en onderwijzeres, aan genomen voor kennisgeving. Het verzoek van W. A. J. Wittkampf om restitutie van be taalde plaatselijke directe belasting, voor eene niet gebruikte brandeijj te Rotterdam, werd ter inzage gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Een schrijven van J. Odé, uitgever van het gedrukt verslag der handelingen van den gemeenteraad, waarin hij verklaart de hem bij zijne verhoogde subsidie gestelde voor waarden, mits omstandigheden, onafhankelijk van zijn wil, hem zulks niet verhinderen, aan te nemen. Dit schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. De rekening over 1892 van de Kamer van koophandel, die in handen wordt gesteld van de financieele commissie ten fine van onder zoek en rapport. Tot de behandeling der aan de orde ge stelde onderwerpen overgaande, wordt be noemd tot onderwijzer 3de klasse aan de school voor meer uitgebreid lager onderwqs voor jongens, J. Bitter. De ontwerp-gewijzigde verordening tot regeling van de samenstelling, de inrichting en den werkkring der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs werd daarna goedgekeurd. Het voorstel van burgemeester en wet houders om afwijzend te beschikken op het adres van de directie der NederJandsche Bank, om uitbetaling van dertig bij hare in stelling verloren geraakte coupons der 3>/a percents geldleening werd bestreden door den heer Loncq, doch ten slotte aangenomen met op éen na algemeene stemmen. Omtrent het adres van A. H. "W. van Reede, directeur van stoombooten te Rotter dam, om wijziging der verordening op de hef fing van havengeld ten aanzien van booten die in geregel den dienst op Schiedam varen en gebruik maken van de aanlegkade aan de Maas, werd tot aanhouding besloten, ten einde daarop het advies der commissie voor de belastingen in te winnen, terwijl tevens de raad op voorstel van den heer Maas be sloot, bedoelde commissie uit te noodigen de herziening van het tarief op het havengeld ter hand te nemen. Ook wat het voorstel van burgemeester en wethouders betreft om hen te machtigen op de daaiin gestelde voorwaarden, de ge meente Overschie aan te sluiten aan de drink- watei leiding, werd geene beslissing verkre gen. De heer Van Harwegen den Breems richtte tal van vragen, die nog door de heeren Hoogendam en Van Eipecum met enkele weiden aangevuld, tot het dagelijkschbestuur, waarop de vooizitter in bedenking paf, met het oog op de onmogelijkheid om reeds nu in naam van buigemeester en wethouders op al deze vragen te antwoorden, de zaak aan te houden tot eene volgende vergade ring; daartoe weid vervolgens op voorstel van den heer Tak besloteD, en te gelijk om het ontwerp-contract met Overschie te doen drukken en aan de leden ronddeelen. Het verdere gedeelte van den namiddag i besteedde de raad aan zeer breedvoerige discussien over redactie-wijzigingen in de artikelen der «ntwerp-verordening, regelende het gebruik en de bescherming van gemeente eigendommen. Men bracht het daarin niet verder dan tot artikel 8, waarna het successie velijk heengaan van verscheidene raadsleden, door gebrek aan strijders vanzelf een einde maakte aan dezen somtijds vinnigen woorden strijd de voorzitter slaagde er echter in, het benoodigde aantal leden hrjeen te houden om de machtiging op burgemeester en wet houders te verkrijgen tot het openbaar aan besteden van materialen ten dienste der fabri cage. Daarna werd de vergadering gescheiden. Dat zeer velen zich Zaterdagavond j.l. on danks de felle koude en de gladde straten een gang hebben getroost naar het gebouw der Officieren-Vereeniging, zal voorzeker niemand hebben verwonderd, die daar eens een kijkje heeft genomen, 't Was n.l. wederom de vie ring van een dag, die in de typografenwereld niet alleen steeds met vreugde begroet, doch tevens feestelijk herdacht wordtvan den 3>Koppermaandag". En dat men vooral hier ter stede den tact bezit dien heuglijken dag op recht prettige wijze te vieren, kwam dit maal wederom ten duidelijkste aan het licht. Gaf reeds de zaal door hare goede bezet ting, door vele familiegroepen en groepjes, rondom tafels geschaard, geformeerd een gezelligen, hulsetijken aanblik; nog opge wekter werd men gestemd, toen de voorzitter van sAdelphismus", de heer J. J. Soudan, na het gebruikelijke, hartelijk gemeende wel kom een woord sprak, dat getuigde van de goede verhouding, welke, in tegenstelling van vele andere plaatsen in ons vaderland, in onze veste tusschen patroon en werkman bestaat, een benijdenswaardig voorrecht, waarom met des te grooter vreugde dit feest kon worden gevierd. Ia 't bijzonder werd daarna het welkom toegeroepen aau den geachten beschermheer, den heer P. J. van Dijk van Matenesse, alsmede aan heeren patroons, voor zoover dezen aanwezig waren en van wier levendige belangstelling in ïAdel- phismus" steeds de sprekendste bewijzen waren geleverd. Nog kon de president met blijdschap terugzien op het afgeloopen jaar, waarin geen sterf- en weinig ziektege vallen zich hadden voorgedaan. Een luid applaus volgde deze openingsrede, welke op verzoek van den voorzitter gevolgd werd door een algemeen aangeheven "Welkomstgroet aan den Edelachtbaren Beschermheer en h.h. Patroons". Zoowel uit dit lied als uit de vele andere, welke ter afwisseling door de verga dering werden aangeheven, bleek dat er onder Costers' zonen schuilen, die met meer dan typografen-talenten zijn toegerust. Het oud-lid M. Klaassen, uit Rotterdam her waarts gekomen, die zich in vele opzichten jegens de vereeniging verdienstelijk had ge maakt, werd door den voorzitter, ingevolge een besluit op een vorige vergadering geno men, tot lid van verdienste benoemd, ten teeken waarvan hij het insigne ontving en metdeze onderscheidinggelukgewenscht. Uit het afspelen van het zeer afwisselend en goed gekozen programma bleek dat allen daaraan met animo deelnamen; de beide tooneelstukjes werden, voor dilettanten, waar lijk niet onverdienstelijk uitgevoeid. Voor zijn vertrek nam de beschermheer het woord, om zijn ingenomenheid te be tuigen met deze feestviering. Hij verheugde zich in den bloei en de belangrpe ontwik keling der typographic binnen Schiedam, als mede over de ontwikkeling en beschaving daardoor bevorderd, en wenschte dat »Adel- phismus'* mocht worden een parel aan de stedekroon. Deze toespraak, waarvoor de voorzitter in hartelijke bewoordingen dank betuigde, werd met daverend applaus begroet. j Vervolgens werd het programma verder afgewerkt, hetwelk nog zoo rijk aan num mers was, dat men eerst in het morgenuur scheidde. Zang, dans, comische scènes enz. wisselden elkaar voortdurend af, van welke werkzaamheden de heer en mej. Boesnach van Rotterdam de laatste uitvoerden, die evenals ten vorigen jare zich daarvan zeer tot aller genoegen kweten; afzonderlijke vermelding verdienen den Nieuwjaarswensch en het bezoek aan de tentoonstelling van den boekhandel te Amsterdam, in Augustus van het afgeloopen jaar door vele leden van nAdelphismus" gebracht Ook de tombola, het glanspunt voor de dames, bleek hare groote aantrekkelijkheid te hebben behouden, zoodat zelfs vele loten te kort kwamen. En te midden van al die rechtgeaarde vreugde en vroolijke scherts leverden de feest vierenden het bewijs, toch ook aan ernstige zaken te kunnen denken niet alleen, maar ook tot offeren bereid te zijn. De feestcommis- saris G. W. Snel nam het woord, om den toe stand te schetsen van het ongelukkige werk mansgezin, waarvan in ons nummer van Zon dag werd gewag gemaakt, en tevens een beroep te doen op de medewerking der gelukkige, blijde standgenooten tot leniging van nijpend gebrek. Dat deze woorden niet ijdel waren gesproken, getuigde de opbrengst der collecte,, welke daarna werd gehouden en een bedrag van f 13,48' opleverde, terwijl later nog een gift van f 10.inkwam. Zoo ooit, dan mo gen dus de leden van nAdelphismus" op dit laatste, negende Koppeifeest met voldoening terugzien. Hedenmiddag is een paard van den molen »De West", rijdende aan de Nieuwe Haven, door de gladheid gevallen en heeft daarbij een poot gebroken, zoodat het onmiddellijk moest worden afgemaakt. H. M. de Koningin-weduwe-Regentes heeft zoowel uit eigen hoofde als namens Koningin Wilhelmina de aanzienlijke gift van f 1500 doen toekomen aan de maatschap pij tot bevordering van het natuui kundig onderzoek in de Nederlandsche koloniën, ten behoeve van den voorgenomen onderzoekings tocht in centraal Borneo. Bij de dringende behoefte aan geldelijke- bijdragen is het te hopen, dat deze vorstelijke gift velen ten voorbeeld zal strekken. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de kiesrecht-ontwerpen is heden bijeengekomen, om op de volgende dagen dezer week haren arbeid voort te zetten. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 Januari bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 5,851,812.90 en bij de betaalmeesters- 1,318,472.62Va- Te zamen 7,170,285.52y* De minister van binnenlandsche zaken Brengt ter algemeene kennis, dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten, in de afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven: in Noor d-H o 11 a n d te Amsterdam, 1 persoon in Utrecht: te Linschoten, 1 persoon- (St.-Ct.) De minister van buiteulandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het uitsluitend recht tot vervaai diging, ver voer en yerkoop van lucifers in Spanje, met ingang van 15 Februari a.s., is verleend aan een daartoe gevormden bond van fabrikanten van dat artikel. In verband daarmede wordt de invoer van buitenl. lucifers in Spanje ver boden. Bij nn'nlsterieele beschikking is met 15 Januari opgeheven het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den kring te Vaals, Wittem, Slenaken, Gulpen, Noorbeek, Mheer en Mesch.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2