Feuilleton- A°. 1893. Vrijdag 20 Januari. N°.8191. evenenveertigste Jaargang. Versch ut dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlaiidsclie Berichten. AAN DB GRENS. ABONNkmentsPriJS, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzondeilijke nommers ƒ1.85. -2.50 - 0.10. BVRGAO: BOTGBiTllAAI. B 2 7. AdverTKKTIEPSIJS: van l—io gew«U9 regel» met inbegrip van «ene Courant. Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. .10 -Taa-* ■■MK'aiHI —-•**_C r- iCEtttaï- •*- P R A N K IJ K. De Kamer van afgevaardigden heeft gis teren het ontwerp tot wijziging der wet op de koopvaardijvloot in zijn geheel aange nomen. Op eene vraag van den heer Deloncle heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord, dat hij den Franschen gezant te Londen last heeft gegeven de Engelsche regeering opheldering te vragen "betreffende den drang, dien zij op den khedive heeft geoefend. Frankrijk zal zorgen, dat er geen inbreuk wordt gemaakt op de autonomie van Egypte. In de couloirs der Kamers liep het gerucht, dat de heer De Freycinet overleden is doch JBarashepftinlichtingen ingewonnen ten huize *van De Fieycinet ea is daardoor in staat gesteld het gerucht tegen te spreken. Argelies zal Zaterdag de regeering inter- pelleeren over de voortzetting van de Panama- kanaal werken. De heer Delcasse heeft de betrekking van onder-secretaris van staat voor koloniën -aangenomen. "De advocaat-generaal heeft gisteren bij het voordragen van zijn requisitoir in het Panama proces eene strenge straf geëischt. Boete zou niet voldoende zijn. In de couloirs der Kamer hebben de afge vaardigden LaguerreJulienNaquet en Antide Boyer, wier namen gezegd werden voor te komen op de aanteekenboekjes der uitgegeven cheques, nadrukkelijk hiertegen geprotesteerd. De procureur-generaal bij het gerechtshof heeft verklaard dat hij zijne vervolging tegen de administrateuren der Panama-maatschap- pij zal beperken tot de feiten, welke gedu rende de laatste drie jaren hebben plaats gehad, aangezien de vroeger gepleegde door verjaring gedekt zijn, maar niettemin uit een moreel oogpunt van groote beteekenis zijn. Wat de uitgifte derpremieleening betreft, hij beschouwt die als eene strafbare oplichterij, hetgeen blijkt uit de onware inlichtingenen becijferingen en uit het koopen van mede werking en steun, alleen met de bedoeling het publiek te misleiden. De procureur-generaal zeide verder, dat alle verantwoordelijkheid terugviel op Ferdinand de Lesseps, in wiens naam alle daden werden verricht, met de reserve evenwel dat hij zijn min of meer juiste inlichtingen kreeg van Charles de Lesseps, Marius Fontana, Cottu en Eiffel. Hij voegde er aan toe, dat van goede trouw geen sprake kan zijn, omdat de kwade trouw bleek uit alle handelingen, waardoor het pu bliek werd bedrogen. Daarvoor moeten thans de gevolgen worden gedragen. Gisterochtend heeft een commissaris van politie nasporingen gedaan beti effende de Panama-zaak bij een bankiershuis. De commissie van enquête heeft Stephane, beambte bij den bankier Propper, gehoord. Hy verklaarde dat hij het was, die onder dictaat van Jacques Eeinach de lijst van de gecompromitteerde personen schreef en dat Eeinach hem die lijst bij Clémenceau liet brengen. De commissie heeftdaarop dadelijk Clémencau gehoord, die verklaarde nooit iets ontvangen te hebben. Szeleky, de correspondent van de Buda- jpesti Ifirlap, is Dinsdagavond over de Zwit- sersche grenzen gebracht. De rechterzijde der Kamer zou de uitzet ting der correspondenten van vreemde dag bladen willen aangrijpen om haar vertrouwen in de regeering ten opzichte der vaderland lievende belangen te kennen te get en. U U 1 T S C II L A N 1). De Rijksdag heeft gisteren een door den conservatieven afgevaardigde Ackermann ingediend en door het centrum gesteund voorstel aangenomen tot invoering van bewij zen van bekwaamheid voor handwerkslieden, alsmede tot het toekennen van voorrechten aan gilden. Heden is het ontwerp tot invoeiing eener beursbelasting aan de orde. ESHEIASD. Aan de Timet wordt uit Tanger geseind dat de sultan eene schadevergoeding van 1000 p. st. heeft toegestaan voor den moord op een Engelsch onderdaan, maar geen aan dacht heeft \erleend aan den wensch dat de minister van buitenlandsche zaken eene beris ping zou worden toegediend. De schadevergoeding, die de sultan \oor den moord van een Engelsch onderdaan heeft aangeboden, heeft aan die zaak geen einde gemaakt. De heer Elint beeft eene depêche naar Fez gezonden, waarin eene vollediger voldoening geëischt wordt. Het gerucht dat sir West Ridgeway voort durend in Marokko zoublijven, is ongegrond. Zijne zending is slechts van tijdelijken aard. Hij keert naar Engeland terug, zoodra de goede betrekkingen tusschen Engeland en Marokko hersteld zijn. ZWEDEN. In de troonrede, welke de koning bij de opening van den Rijksdag \oorlas, wordt gezegd dat de betrekkingen met de buiten- landsehe mogendheden steeds bevredigend zijD. Bijzondere nadruk werd gelegd op de vriendschap met Denemarken. Den Rijksdag zullen aanvragen om kredieten woi den voor- Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 28. Een lastige gast was toor allen de reeds ge noemde Zwitsersche officier. Hij was een zonderling heerde bewoners van het landhuis en allen die met hem in aanraking kwamen "vonden hem onverdraaglijk. Hij noemde zich majoor Hauser en beweerde in het leger der eedgenooten te dienen. Hij zeidedat hij den veldtocht tot zijne leering en uit levendige sympathie voor de Puien wilde mederoaken, en had daarvoor groot verlof van zijne meerderen gekregen. Hij was een klein, onooglijk mensen met een blauwen bril en eene onmilitaire houding, liep den geheelen dag met een notitieboekje in de hand rond, viel iedereen met onbescheiden vragen lastig on bood bij alle gelegenheden soms ten hoogste ongepast, zijn hulp en raad aan. De vragen, die dij deed, getuigden dikwijls van een hoogst oppervlakkige kennis. Daarbij ontbrak het hem gebeel aan tact en gevoel overal viel hij in. als een vlieg in de soep. Da natuurlijke gevolgen waren, dat men hem zoo veel mogelijk ontweek en dat hij menige spottende aanmerking moest hooren, Men was het er ge heel Onüer elkander over eens, dat men met dezen beer eene aanwinst van zeer twijfelachtige waarde gemaakt had. Sommigen wantrouwden den heer majoor zeer, want terwijl hij zich hier als een Zwitsersch officier Voordeeddie vrijwillig dienst wilde nemen, beweerde de ande ren, dat hij zich te München had laten aanwerven en van de Poolscbe regeering handgeld genomen had. Men deed daarom alle moeite om van den lastigen man op een goede manier ontslagen te worden en wilde hem met een nieuwuitge- rust leger over de grenzen zendenmaar de majoor, die van verlangen brandde den vijand te ontmoetenwachtte nog altijd hardnekkig op zekero gewichtige papieren. Daar de Polen hem nu meer en meer ont weken klemde hij zich aan de Hongaarsche officieren en in het bijzonder aan den voor komenden majoor Edler vast, zoodat deze dikwijls, om zijnentwil, gebeel tot vertwijfeling werd gebracht. Graaf Braniczki was zelden zichtbaar. Hij schreef en coriespondeerdereed nu en dan naar Erakan, doch kwam telkens geheel buiten zich zeiven van toorn en ontsteltenis terug, en verzekerde de vorstinzijne vriendin dat hij daar niets dan onbekwaamheid en ongeschiktheid vond en alles geheel in wanorde was. Generaal Kruszewski was besluiteloos en onbruikbaar; hij bekommeide zich alleen om de veldslagen en gaf op vele groote en ge wichtige zaken in het geheel geen acht. De hoof -annen zwierven in de hotels en café's rond. snoefden verschrikkelijk en pronkten met hunne prachtige unifounen. Zij bekommerden Zich nergens om en verbrasten met lichtzinnige vrouwen hun geld. »Ik het al deze heeren zonder genade of gelegd tot verstei king van de vloot en tot voltooiing van de noordelijke spoorweglijn. Tot na afloop van het onderzoek in zake t)e nieuwe belastingen, welke door eenegroudige hervorming van de nationale verdediging noodig worden, wordt voorgesteld de winst van de koninklijke Bank aan te wenden tot dekking van de meerdere uitgaven, zondat de geringe klasse in het geheel niet, of slechts uiterst weinig er door getroffen zal worden. 2WITSEELAND. De Fransche, Portugeesche en Zweedsche handelsreizigers zijn aan eene patentbelasting onderworpen, totdat eene schikking deswege getioffen zal zijn. I I A I 1 E. De Popoio Romano erkent dat er onregel matigheden hij de nBanca Romana" hebbeu plaats gehadmaar onwaar is liet, dat zij dubbele reeksen biljetten heeft uitgegeven. Haar voonaad edel metaal en hare deposito's zijn ook in goede orde. De liquidatie der bank zal regelmatig plaats hebben PORTUGAL. De progressisten zullen in het Parlement de door de egeering voorgestelde maatregelen bestrijden. Eene groote protest-vergadering zal te Oporto plaats hebben. EGYPTE. Aan Daily News wordt uit Kairo geseind, dat lord Ciomer aan den khedive een ulti matum van 24 uren heeft gesteld, om de benoeming der nieuwe ministers in te trekken. Gp aandringen van den khedive heeft de nieuwe minister-president Fakhri-pacha zijn ontslag ingediend. De khedive heeft aan den Engelschen ge zant, lord Cromer, zijn leedwezen betuigd over de jongste gebeurtenissen en zich bereid verklaard Riaz-pacha tot eersten minister te barmhartigheid ophangen 1" voegde hij er met een somhei en blik, die de luchthartige vorstin een heimelijk lachje afperste, bij zij vond den vriend nimmer schooner en interessanter, dan wanneer hij in heiligen toorn ontbrand was. Zij haatte die sd6mocratischa bende" even zeer als Raphaelmaar zij meende dat men hen rustig de zaak moest laten beginnenzoo spoedig hunne ongeschiktheid aan het licht kwammoesten andere mannen aan het roer komen die de zaak roemvol zouden ten einde brengen, 't Was haar bekend, dat de partij der adellijken alle krachten nspandeom meer invloed te krijgen, en ook dat, als dezo partij aan het bestuur kwamRaphael Braniczki be stemd was om een groote rol te spelen. 't Was heden een feestdag voor Wicelowiec, welks bewoners in den grond hunner harten allen tot de partij der addellijken behoorden hoewel eigenlijk de harten "van alle Polen op het hooren van bet nieuws hadden moeten bloeden. Maar het belang hunner partij ging

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1