Binnenlandschc Berichten,, afdelingsverslagen vastgesteld. De bijeen komst der Kamer, die aanvankelijk op a.s. Maandag was bepaald, is nu vastgesteld op Woensdag 25 Januari, 's namiddags 2 uur. Zoo mogelyk zal alsdan terstond met de beraadslaging over de staatsbegrootiug een aanvang worden gemaakt. De commissie van rapporteurs ilit de Tweede V V. Kamer over de bedrij fsbelasüng heeft gisteren haar verslag vastgesteld, dat 'dus eerstdaags zal verschijnen. Met betrekking tot den beker van De Ruyter, nagelaten door wijlen mevr. Van der Goltz, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Na den tocht naar Chattam werden er 3 gemaakt en door de Staten aangeboden aan De Ruyter, Tromp en De "Witt. Die van De Witt werd indertijd (1877) door de familie De Hoogh te Leiden ver kocht aan de heeren J. en R. Goldschmidt te Frankfurt a/M. voor 50 mille. Deze beker werd later het eigendom van baron B. M. von Rothschild te Frankfurt a/M. Die van Tromp is vermoedelijk versmolten. Die van De Ruyter, waarvan de verkoop waarde door deskundigen op f 80,000 wordt gesteld, is by testamentaire beschikking van genoemde dame vermaakt aan het rijksmuseum te Amsterdam en zal ter bekwamer tijd aan geboden worden. De bekers zijn van massief goud, geheel met email overdekt. (Vad.) Het hof der admiraliteit te Londen heeft de eigenaars der Nederlandsche bark Mëlati veroordeeld tot een schadevergoeding van f14.400 aan de eigenaars der sleepboot Kingfisher, te Liverpool, voor diensten, in December 1.1. bewezen, toen genoemde sleep boot in een hevigen storm een aanvaring tusschen de Helciti en de Minister of Marine voorkwam. Men schrijft aan de//. Ot.'"Wilmen weten hoe de ^volkswapening" in het noorden tot stand komt Een huismoedertjegaf daarom trent de volgende ophelderingsMijn man moest, om zoo'n pistool te krijgen, eerst twee kwartjes inleggeld betalen, en toen elke week een stuiver. Toen hij alles betaald had, kreeg hij dan ook het ding, met de patronen er bij. Maar hij kan niet met dat pistool schieten, en hij is er ook doodsbang voor; wat doen wij nu met zoo'n ding in huls?" Bij de te Amsterdam gehouden internatio nale wedstrijden, waarby de heer J. Eden uit Haarlem zich zoo kranig heeft onder scheiden, behaalde hij 1 zilveren beker ter waarde van f600 en 3 gouden medailles ter gezamenlijke waarde van f 240, ir. het geheel dus f840 aan prijzen. Tot heden is het met veel inspanning ge lukt een open vaargeul in het Noordzeeka naal te houden. Naar de Stoomp. verneemt, zal de volgende winter Amsterdam goed voorbereid vinden voor de bevaarbaarhouding van dat kanaal. Het materieel, dat voor de ijsbreking zal worden gebouwd, zal bestaan uit een grooten en een kleinen sbreker, onderscheidenlijk naar het type der sBerlin" en der sStettm", "die op de Oder en het Stettiner Haffdienst doen. De "Berlin is een der grootste van de thans bestaande ijsbrekers. Het vermogen der triple compound-machines is 830 indicatèur paarde- krachten. De huid is van staal. Bij ton kolenverbruik per uur kan het schip 12 mijlen vaart loopen. Het bleek in staat om versch ys van 35 cM voor- en achterwaarts snel en krachtig te breken. IJs van 2 voeten meer dik werd, met volle kracht werkende, lang zaam gebroken. Naar dit type gebouwd, zal de groote ijs- breker voor het Noordzeekanaal de volgende afmetingen verkrijgen lengte 43 M, breedte 10,80 M, holte 5,30 M, indicatèur paarde- krachten 830, en de kleinere, naar het type 3> Stettin" te bouwenlengte 32 M, breedte 8,50 M, holte 3,90 M, indicatèur paarde- krachten 350. Een en ander is geraamd op 3Vs ton gouds. Men rekent met den bouw vóór den vol genden winter gereed te zyn. Te Spaarndam heeft men de ongelijke banen in orde gebracht met de brand spuit. Zondagmiddag bespoten, waren ze Maandag spiegelglad. De bekende rit op schaatsen op éen dag door de elf Friesche steden is thans voor het eerst gedaan door drie Vreemdelingen, de hee ren A. G. Tebbutt, Louis Tebbutt en B. B. Tarring, die Zondag dien tocht hebben vol bracht. Zij vertrokken des morgens te 4.50 uur uit het Doelen-hotel te Leeuwarden, reden achtereenvolgens naar Dokkuna, Sneek, IJlst Sloten, Balk, Stavoren, Hindeloopen, Workurar Bolsward, Harlingen, Franeker en keerden des avonds te 7.27 uur weder in genoemd hotel terug. De reizigers waren weinig ver moeid, niettegenstaande het ijs op sommige plaatsen groote moeilijkheden had opgeleverd. De kleinste loteling voor de volgende loting der nationale militie zal zeker wel zijn de- bekende dwerg Gerrit Keizer, die zich in de vorige week persoonlijk ter secretarie te St.-Anna-Parochie voor de militie heeft aan gemeld. Men plaatste het 80 centimeter lange ventje op eene tafel, opdat hy boven den lessenaar zou kunnen kijken. Hij was op schaatsen uit het vrij ver ver wijderde Oude-Biltzyl overgekomen. Hij rijdt een flinken streek, zelfs tegen den wind in. Onder geleide van een impresario heeft hij Mjaa alle hoofdsteden van Europa bezocht. In den laatsten tijd reisde hij niet meer. De afdeeling Amsterdam der sNederl. bpno«m*>n, ter vervanging van Fakhri-pacha. Lord, Cromer heeft er genoegen mede ge nomen, dat de overige ministers aan het be wind blijven. Hiermede is de crisis geëindigd. De correspondent van de Times te Kaïro meldt dat sir Cecil Rhodes den Britschen commissaris voor MidderwVfrika geseind heeft, hem te Mozambique te ontmoeten, teneinde te confereeren over den stand van zaken in Nyassa-land. T U K K IJ E. Het slagen van de onderhandelingen met Duitsche aannemers over den bouw van den spoorweg in Klein-Azië scheen zeker, maar door Engelschen invloed zijn de plannen veranderd. A M E B I K A. De ex-president der Vereenigde Staten Hayes is gisternacht overleden. Het Congreslid Brosius heeft in het Huis van afgevaardigden een voorstel ingediend om de 4 pCts. oblïgatiën in te wisselen voor 2 pCts, dito, gepaard met uitbreiding der nationale circulatiebanken en intrekking der zilver-aankoopen. SCHIEDAM, 19 Januari 1893. Dat de leden van ons Nutsdepartement zich bij de keuze van een nieuwen president niet vergist hebben, bewees de geestige in leiding, door den tegenwoordigen titularis den heer F. Haverschmidt in de vergadering van gisteravond gehouden, waarin de vrij talrijk opgekomenen aan hunne plichten ten opzichte der maatschappij werden herinnerd, opdat dit jaar niet nutteloos zou voorbijgaan. De spreekbeurt werd vervuld door den heer M. J. Mees, van 's-Gravenhage, die daartoe zijn keus had gevestigd op: »Hetbezoek van Napoleon I aan ons land van 431 October 1811". Spreker ving aan den toestand te beschrijven aan het Fransche hof, van waar de monarch van schier gansch Europa zijne getrouwe, hem innig liefhebbende gemalin Joséphine de Beauharnais had verstooten, teneinde de jeugdige Oostenrijksche prinses Maria Louise hare plaats te doen innemen, uit welk huwelijk, ofschoon uit loutere poli tiek aangegaan, toch nog een zoen werd ge boren. Na in korte trekken de verhouding van den genialen dwingeland ten opzichte van Europa te hebben uiteengezet, kwam spre ker op het koninkrijk Holland onder het bestuur van den edelmoedigen Lodewijk Napoleon, den beschermer van het hem toe vertrouwde pand tegen vreemde overheer- sching, welke houding hem evenwel, na vele onaangenaamheden met zijn heersch- zuchtigen broeder, in 1810 de kroon kostte. Daar ons land sedert dien tijd bij het groote rijk werd ingelijfd, bracht Napoleon, volgens zyne gewoonte, persoonlijk een bezoek aan dat wingewest, daar hy steeds zich op de boven het gemeenschappelijk belang van het vaderland. De verzoeking was dezen keer wel iswaar zeer groot, want spoediger en vollediger dan men het had durven hopenhad deze ^aartspriester van den leugen", die met zijne geschriften stelselmatig het bloed van de geheele natie vergiftigde, eene schandelijke nederlaag geleden. In de groote, verwilderde schietbaan stonden, bijna onzichtbaar voor de overigen, die naar de schijf schoten, achter laurier on oleanderstruiken vei scholen, Martha von Bordowski en graaf Xaverij B>rdowski, en fluisterden ijverig met elkander, zooals zij dikwijls deden zonder dat iemand het opmerkte Slechts vorst Jablonowski zag met koeledroomerige blikken telkens vluchtig naar dien kunt. Deze twee haddent een bepaalde betrekking; hier vlak naast ïn de groote branderij lagen de wapenen en uitrustingen, waarover zij het op zicht hadden; waarschijnlijk spraken zij over hunne aangelegenheden Eensklaps werd de deur haastig geopend, hoogte wpnschte te «dellon van den waren toestand in alle deelen van zyn uitgestrekt gebied. Zoo kwam hij dan in October 4814 herwaarts, gevolgd door zijne gemalin, en bezochten zij, ieder voor zich, eenige plaatsen van ons land, waarbij het niet ontbrak aan op- en aanmerkingen, welke getuigden van de veelzijdige kennis en den ordelievenden geest van den keizer der Franschen. Vele ontmoetingen hadden plaats en gesprekken werden gevoerd, waaruit waardeering en ba- wondering spraken voor de werken, door de Hollandsche ingenieurs tot stand gebracht, waarvoor hun het eeremetaal werd toege kend ook werd hier en daar in de beurs getast, teneinde gebrek lijdende gezinnen voor den ondergang te vrijwaren. Doch gevoelig deed Napoleon zijne gestrengheid blijken, wanneer men met hem van inzicht ver schilde of het Hollandsch karakter zege vierde over onmannelijke pluimstrijkerij. De gedenkwaardigste samenkomst was wel die in Utrecht, waar de geheele eerewacht drie uren achtereen in den stortregen moest staan en vele overbodige maatregelen genomen waren, en waar de alleenheerscher zijne gods dienstige begrippen kenbaar maakte. Spreker besloot zijne lezing met de beant woording van een drietal vragen in betrek king tot den invloed van de inlijving bij Frankrijk en het karakter der mannen van gezag tegenover hun tijdelijken overheerscher. Hy wees er op, hoe het land gebukt ging onder den ontzettenden schuldenlast en hoe vele Hollanders, ondanks hun tallooze grieven tegen Napoleon, hem vleiden en vriendschap huichelden, teneinde daardoor promotie te maken of een onderscheiding deelachtig te worden. Des te eerbiediger was daarom zijne hulde, gebracht aan die enkelen, die fier het hoofd omhoogstaken, den dwingeland in 't aangezicht weerstonden en aan wie het be houd der Hollandsche natie te danken is. Na de pauze gaf de heer Mees eene bijdrage over B Couranten en advertentiën" ten beste, waarin hij het groote nut dezer publieke geschriften betoogde en zijn auditorium waar schuwde tegen het dwaze stellen van adver tentiën waarvan hjj eenige voorbeelden citeerde, welke een hevige prikkeling der lachspieren veroorzaakten. Ook maande spre ker allen, die tot de pers in betrekking staan, met nadruk aan, de hun toebedeelde gaven niet te misbruiken. Nog werd, op verzoek, »Paardengang" van Laurillard voorgedragen. De voorzitter, den dank der vergadering betuigende foor het vele goede van den heer Mees genoten, deelde tevens mede dat de volgende twee spreekbeurten, waarmede dit seizoen zal worden besloten, zullen worden vervuld door de heeren dr, Niemeijer en prof. Allard Pierson. Heden hebben de eommissiën van rappor teurs der Eerste Kamer de voorloopige een koude lucht stroomde door het vertrek en op den dorpel verscheen de Zwitsersche majoor met alle teekenen van hevige ontsteltenis. iMijne heeren neemt mij niet kwalijk 1" riep hij stotterend in gebrekkig Fransch»ik ben de overbrenger van een groot, hoogst droevig nieuws 1" Ik kom juist uit de stad; ik heb gereden, zoo hard als de paarden konden loopen »Nu nu, wat is er dan riepen allen onge duldig dooreen, terwijl zij naderbij kwamen. ilk was bij Heurteux, om eenige oude vrienden op te zoekenwij zatenniets kwaads ver moedende onder een glaasjetoen op eens iemand de kamer kwam binnenstormen, geheel bleek Vertel dan tochvertel dan toch majoor hoorde men van alle kanten roepen. a Raad eens nu eene depêche Hij hield plotseling op en begon met grooten ijver naar een dikke brieventasch te zoeken. »Maar voor de» duivel, spreek dan toch riep nu toornig een der jongere heeren. sGij zult verbaasd staan een weinig geduld Ah, hier is zijGeneraal Afieroslawski is op weg hierheen iMieroslawski Onmogelijk 1 Gekheid 1 Die is immers in Posen." sOp mijn woord! 'tls waar! Luister maar even, als 'tu belieft Hij zette den bril recht en begon te lezen. Reeds bij de eerste woorden kwamen graaf Tardowski en Martha van achter de struiken te voorschijn en naderden de ontstelde groep Martha met fonkelende oogen en een hoog rood gekleurd gelaat. nDe dictatordie onbekend den bodem van bet Congres Polen betrad, had de rijksdeputatién van Ameide en Padiewski niet op de afgesproken plaats ontmoet. Deze hadden van de spoorbaan gebruik ge maakt, daarmede een aanzienlijken afstand afge legd en de streek tusschen Plock en Plonsk raeds bereikt, waar de dictator den majoor Mieiènki met ongeveer vijfhonderd gewapende mannen aantrof. Hij beval dezen, hem te volgen. Zij legerden zich in de nabijheid van Roziejewo en werden daar den zeventienden door een sterke Moskowietische afdeeling overvallen en op de vlucht geslagen Men hoorde nu verschillende uitroepingen van verrassing of teleurstelling, en handen en hoofden waren sterk in beweging. ^Dientengevolge verliet de dictator met den grooten spoed den nauwelijks betreden grond weder, en redde zich op Pruisisch grondgebied. Binnen weinige dagen zal hij in ons midden zijn 1" vDe scène, die nu volgde, was onbeschrijfelijk. Majoor Hauser staarde geheel vei bluft in het rond. De vrienden van de roode partij schudden de hoofden en stieten luide verwenschingen uit, terwijl de leden der familie Von üordowski, en zijdie dezelfde gezindheid haddenhunne vreugde en hun leedvermaak over dezen tegen spoed van den aartsvijand niet konden onder drukken. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2