Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Visscher ij. K e r k n e u vv s. KeoiL tssa leen. Posten Telegraphie. Armenzorg. scheveningënT De aanvoer van versehe Yereeniging tot afschaffing van sterken drank" houdt Donderdag 26 Januari in sEens- gezindheid" op het Spui, eene openbare ver gadering, -waarin de heer mr. M. W. F. Treub het debat zal inleiden over i> Wette lijke beperking van alcohol-industrie". Uit Harlingen meldt menDe zee voor de haven Teel ijs, met open vakken. De Londen-boot Teal kwam er bedaard doorheen stoomen, doch moest zich in den mond der Laven met kracht doortocht banen. De Ter schelling, die om den anderen dag vaart, moest, na een paar uren kloppens, terugkeeren en zou heden opnieuw den tocht beproeven. Te Vreeswijk wordt met paard en wagen over de rivier gereden. Een landbouwer uit Montfoort kocht Maan dagmiddag op de paardenmarkt te Utrecht twee zwarte paarden en stelde deze, toen hÜ met den verkooper in een nabij gelegen kof fiehuis ging afrekenen, onder bewaking van een als boerenai beider gekleed persoon. Eenige oogenblikken later echter weder op de markt komende, bemerkte hij met schrik, dat man en paarden verdwenen ware", ter wijl bij een onmiddellijk ingesteld onderzoek niet het minste spoor van hen was te vinden, zoodat hem ten slotte niets anders overbleef, dan van het gebeurde aangifte bij de politie te doen en zonder paarden huiswaarts te gaan. Te Lobtf zijn door de gedetacheerde mi neurs, op den Bijn banen gemaakt, waarop de mijnen zullen worden aangelegd om de dammen te doen springen als de dooi invalt. De Duitsche militairen zullen aanstaanden Maandag op Pruisisch grondgebied dezelfde werken beginnen uit te voeren. Behalve het dynamiet is ook nog 1000 kilo buskruit te Lobit aangekomen. De Maas heeft zich onder de gemeente Echt vastgezet. Ook te Lobith wordt de Rijn te voet ge passeerd. Antoon Stevens, een boerenknecht te Dom melen, is gevankelijk naar 's-Hertogenbosch overgebracht. Hij wordt beschuldigd verlede.- Zaterdagavond eene groote menigte te Dom melen te hebben opgeruid en aangespoord om de marechaussees Pijper en Thejjsse, die aldaar dienst deden, te gooien. Te Maastricht zenden tegenwoordig vele ouders hunne kinderen naar elders, om hen tegen diphtheritis te beveiligen. Deze ziekte woedt aldaar sedert eenige maanden in zeer hevige mate en eischt nog dagelijks offers. Zoo ook in den omtrek, vooral te St. Pieter, Ejjsden, Wijlré en Gulpen. In de stad zijn alle gemeentelijke en bijzon dere scholen tot 4 Februari a.s. gesloten. Men schrijft ons uit Ylissingen: Terwijl men uit verscheiden bladen kan ver nemen, dat de scheepvaart op de vaarwaters in ons land en in bet buitenland geheel of gedeel telijk is gestremd, is op de reede en in onze havens nog geen ijs te bespeuren, zoodat de schepen, die naar Antwerpen of naar elders moe ten opvaren, op de reede alhier een veilige ligplaats en in onze havens een veilig en uitstekend toe vluchtsoord hebben. De uitstekende ligging van "Vlissingen vooi het aandoen en binnenloopen komt thans weder duidelijk aan het licht. (D maassluis- De rivier is tot in zee over dekt met zware ijsvelden. De Veerboot op Bpzenbuig gaat slechts 1 a 2 keeren per dag over, terwijl er anders om het halfuur Wordt overgezet. 's-Gravenhago. H. M. de Koningin geeft morgen een diner aan de hoofden der bui- tenlandsche missiën met hun dames. De Koningin zal aan het diner deelnemen. De muziek der koniuklijke kapel zal zich ge durende den maaltjjd doen hooren. Sïicdreelit. Op uitnoodiging van de sSlie- drechtsche Kiesvereenigïng" zal de heer A. A. Beekman, directeur der H. B. S. te Schie dam en SChrqvervatl Nederland ahpolderland. morgenavond in de sociëteit iKent u zeiven alhier het Zuiderzee-vraagstuk bespreken. Assen» De gemeenteraad besloot tot het aanschaffen van een telescoop-gashouder van 1200 M'. Deze voor Nederland nieuwe vinding zal het eerst hier ter stede worden toegepast. De levering is opgedragen aan den heer A, Neuman te Aken, voor f18,850. De leverancier zal zijn personeel bij eene Nederlandsche maatschappij tegen ongeluk ken moeten verzekeren. Breda. Gisteren is alhier na een lang durig lijden overleden mr. E. de Man Ez„ burgemeester sedert 1870, Hij werd 75 jaar oud en was eenig overgeblevene der 15 raads leden, die in 1851 bij de afkondiging van de nieuwe gemeentewet werden gekozen. Breda heeft veel aan hem te dankenaan de uitbreiding der gemeente, haar bloei en haar welvaart besteedde de heer De Man een groot deel zijns levens. De heer J. P. Koelman, beeldhouwer en kunstschilderen schrijvervan nlnRome", oud directeur der aAcademie van Beeldende Kunsten" te 's-Gravenhage, is aldaar overleden. De commissie voor het gedenkteeken voor Heinrich Heine te Dusseldorp heeft definitief aan prof. Herier te Berlijn opgedragen, het monument in brons en graniet te maken. Er is echter nog veel geld noodig, opdat het plan verwezenlijkt kunne worden. Maandag is te Berlijn, in de groote zaal der Pbilbarmonie, een plechtig rouwfeestgevierd, aan de nagedachtenis van Werner Siemens gewijd. In die zaal, voor deze gelegenheid in een smaak- vollen rouwdos, met bloemen, planten en electri- sche lichten, stond, onder een baldakijn van don kerblauw satijn, een groot borstbeeld van den beroemden doode, en op een zwarte draperie tegenover de keizerlijke loge las men in gouden letters de laatste woorden uit Siemens' gedenk schriften ïMijn leven was schoon, omdat het vóór alles bestond uit vruchtdragende inspan ning en nuttigen arbeid, en wanneer ik ten slotte bedroefd ben, dat het ten einde spoedt, dan is dat omdat ik van het leven moet scheiden en het mij niet verdund is voort te werken aan de volledige ontwikkeling dezer natuurwetenschappelijke eeuw." Onder de 3000 deelnemers aan het feest waren de beroemdsten en aanzienhjksten van Berlijn. Keizer Wilhelm kon, wegens eene vei koudheid, niet uitgaan in het konde weer; maar keizerin Victoria, keizerin Frederik, de prinsen Uendrik en Albert van Pruisen waren er, alsook Adolf Menzel, Mommsen, Virchow, Gneist, Dubois Rey- mond, de Pruisische eerste minister graafEulen- burg, met zeven ministers, enz. De oud-minister dr. Delbrück hield een feest rede, waarin hij Siemens roemde ah een man van vasten wil, goedheid van hart en doordrongen van plichtbesef, die steeds leefde naar zijn begin sel, dat de roeping der wetenschap is, den schat van het weten en kunnen der menscheid te ver- grootcn en haar op een hoogeten trap van be schaving te brengen. Het heimneringsfeest werd geopend onbeslo ten met gezang van het Domkoor. Te Kopenhagen studeeren thans 70 IJsIandsche studenten, die een veieenigïng hebben opgericht voor IJslanders met academischer! graad. Deze veieeniging neemt zeei toe en geelt nu een ÏJs- landsch maandblad uit, wiuiun alleen origineale stukken worden opgenomen. Debeioemdste Us- landsche schrijvers weiken hieiaan mee en het blad. dat reeds twee jaar bestaat, is zeer ver breid in Denemarken en IJsland. Het loodswezen te Antwerpen heeft uithoofde van de ophooping van ijs bepaald, dat alleen ijzeren stoomschepen met minder dan 21 voet diepgang de rivier mogen opvaren. Te Berlijn heerschte gisteren de strengste koude, die volgens meteorologische waarnemingen sedert 1850 gebeerscht heeft, namelijk 22 graden Ré- anmur. 's Nachts werden de gezondheidsposten opgezocht door tal van voorbijgangers, wien eenige lichaamsdeelen bevroren waren. Er zijn vier doo- den op straat gevonden. Een dezer, een werk man, is op verschrikkelijke wijze omgekomen. Hij wilde 's avonds een heining overklimmen en viel toen met het hoofd voorover op een sneeuw hoop, waarin hij ondersteboven bleef steken, zoodat hedenochtend zijn lijk gevonden is. De sneeuw ligt dertig centimeter hoog, iets wat aldaar hoogst zelden aanschouwd is. Wegens den strengen -winter zullen aldaar 'B nachts openbare verwarmingszalen open wor den gehouden, want de nood van daldoozen is hoog geklommen. De toevoer van levensmiddelen is ook moeilijk geworden. De hierheen aange voerde groenten en aardappelen zijn onderweg bevroren. Gisteren zijn bijna alle posten te laat aangekomen. Ook in Bohemen heerscht eene verschrikke lijke koude. Bij Kónigsgiatz is eene uit zestien personen bestaande zigeunerfamilie bij een uit gedoofd vuur bevroien gevonden. Te Triest woedde Dinsdag een geweldige storm. Alle arbeid staat stil. Er komen uit Macon, Tioyes en Toulouse be richten omtrent sneeuwstormen, die daar heer- scüen. Het vei keer met de spoot treinen is ge deeltelijk verbroken. Ook te Nizza sneeuwt het gedurig. Een ontzettende rooversgeschiedenis wordt uit China bericht Een bende roovers heeft het dorp Kam-li, in het district Sliin-Hing, overvallen, waar zij van de priesters des tempels, die juist groote offers van het volk ontvangen hadden, een schatting eischten van duizenden taels en daarna een vlak bij den tempel staand houten gebouw, waarin de inwoners dor plaats een groot feest vierden, in brand staken. De verschrikte mannen, vrouwen en kinderen vluchtten naar den tempel, maar deze geraakte ook vieldra in brand, en met minder dan 1400 menschen moe ten door den rook en de vlammen of in het ge drang omgekomen zijn. Gedurende bet afgeloopenjaar zijn ten poslkan- tore te Schiedam ontvangen 509457 brieven en briefkaarten en 350584 drukwerken en monsters. Het bedrag der veikochte port- en postzegels, briefkaarten enz. is f58373.78. Verzonden zijn 12209 postwissels tot eens som van f 178766.43. Uitbetaald zijn 36.394 stuks tot een bedrag van f756865 18Vs- Verzonden werden 180 postbewijzen a f798, uitbetaald werden 243 stuks a f 1301.50. Het aantal ontvangen bmnenlandsclie aange- teekende blieven bedroeg 5513, waarvan 2234 met een aangegeven waaide van f687441.80. Ter incasseeiing van elders werden ontvangen 5933 stuks quitantién tot een bedtag van f47714.41 t/j, waarvan 722 onbepaald ofgewei- gerd teruggingen, te zamen vooi f7526 05. Werden verzonden naarhet binnenland 100782 postpakketten, waarvan 61 stuks mot aangegeven waarde a f7060; 2181 stuks verrekenpakketten ter waarde van 1 7571.03'/s. Naar het buitenland gingen 570 stuks. In omloop wai en 740 spaarbankboekjes, waar van 133 in dit jaar afgegeven werden; 1138 inlagen zijn geschied ten bedt age van f27799.18, terwijl 368 terugbetalingen plaats vonden tot een bedrag van f 19641.96'/e- De opbrengst \an een te Gouda gehouden collecte voor de typhushjders op tlrk hoeft op gebracht f 104.75. Naai wij vernemen, is door eene onlangs te Utrecht overleden dame f1000 vermaakt aan elk der R.-k. kei ken aldaar en aan de Duifjes- beik te Amsterdam. Verder is haar aanzienlijk vermogen, ra afttek van nog een paar legaten en van de onkosten, geheel vermaakt aan de algemeene armen van utrecht, [Centrum Te Groningen zijn in de laatste drie dagen achtereenvolgens 1315, 1389 en 12S5 porti» brood en koffie kosteloos uitgereikt. De heer L. de Beer, pastoor te Zes-Gehuchten (N.-Br.), heeft ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubilé f1000 aan de armen aldaar geschonken. Ten behoeve van de maatschappij van welda digheid te Frederiksoord is van A. A. eene gift ontvangen groot f600. De vereeniging tot het bezoeken der armen te Middelburg heeft van een onbekende een gift van f1000 ontvangen, en van het Schorer-fonds een gift van f500. Door wijlen vrouwe J. A. M. Oukoop, weduwe van den heer B. E. van Naüssen, te Breda, is ten behoeve van het bestedelingshuis der NederL- berv. gemeente aldaar een legaat van f15,000 besproken. Door de Katholieke Heerenvereeniging" te Maastricht is eene buitengewone uitdeeling van 25.000 kilo steenkolen gehouden. Da sociétat «Momus" heeft als tweede uitdeeling voor elk barer leden een bon van 20 kilo steenkolen beschikbaar gesteld, terwijl door een particulier, den heer F. Marcke, 12.000 kilo van die brand stof aan de armen is uitgereikt. Zoo mogelijk als blij -end middel van werk verschaffing, is door de commissie van werkver schaffing te Slikkerveer, gemeente Ridderkerk, eene weikpiuats geopend voor werkloozen, tot hét vervaardigen van manden en aanverwante voor werpen. Niet alleen worden daardoor de wei kloozen in de gelegenheid gesteld aanvankelijk een klein weekgeld te verdienen, maar ook wordt zoodoende door hen een vak aangeleerd, dat hen ookjater in staat stelt, zelf in bun onderhoud te voorzien. De ruime en verwarmde werkplaats woidt door den heer Joh. Smit aldaar gratis beschikbaar gesteld. Te Ridderkei k hebben zich eenige dames ver- eenigd tot een comitéwet het doel aan de* schoolgaande kinderen van behoeftige oudere gedurende dezen winter kleeding en schoeisel te verschaffen. Zij deden, aanvankelijk met goeden uitslag, een beioep op de ingezetenen, teneinde haar te steunen met geldelijke bijdragen, terwijl ook gedragen kleedingstukken en andeie voor werpen welke kunnen dienen, gaarne dooi baar worden in ontvangst genomen. De onlangs op den huize Slangenbuig onder Varseveld overleden gravin douairière Van der loltz heeft aan de diaconie der Ned.-herv. gem.M Doetinchem vermaakt eene som van f4000 vrÜ van successierechten. Te Venhuizen is eene vereeniging tot werk verschaffing opgelicht, die reeds 20 leden telt. Fe Smilde geeft de vereeniging voor wei kver- schaffing nu reeds arbeid aan ongeveer 70 hoeftige werkloozen. Ds. 1. van Petegem, predikant bij de vrije evangelische gemeente te Veendam, zet ook jfit jaar zijn liefdadigheidswerk voort. Iedereen ver zoekt hij. Dinsdags en Donderdags avonds, gezellig in het keikiokaai aanwezig te zijn. Bekoeftigea kunnen dan genieten van aangeboden boterham' men en koffie. Moeders en volwassen dochters Tioodigt hij drie malen per week uit, daar te komen om te naaien en breien, onder genot van boter hammen en koffie. Om de 14 dagen zullen aan die behoeftigen gratis kleedingstukken verstrekt worden. visch was gistei en niet bijster groot. 2ij bestond uit 2000 schelvisschen en 42 manden schol en kabeljauw. De pl ijzen waren voor schelviseh 40, a 50 ct.kabeljauw f3 a 6, schol f4 a 8. NIEUWEDIEP. Door 30 korders werden Mei- gisteren 3 tot 12 mandjes kleine schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd; kl. schol gold f2.80* 2 per mandje en schar f 1.50 per mand. Ncd.-Herv. Kerk. Beroepen: te Zaa dam dr. D. G. Postma, te Bierum. Door L H. Penders is hooger beroep aaüge- teekend tegen het vonnis der arrondissements rechtbank te Maastricht, waarbij hij wegens het namaken van muntspeciën tot 5 jaar gevangenis werd vetoordeeld. Op bevel dor rechtbank te Roermond werd in de zitting van gisteren J. P., landbouwer te Venraai, verdacht van het afleggen eener ver klaring onder eede in strijd met de waarheid, aangehouden en tei stond naar de gevangenis overgebracht.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3