Zaterdag 21 Januari. A". 1893. N°.8192. KENNISGEVING. e enenveert gste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag,, UITGEVER: J. ODÉ Biiitenlanflsche Berichten. commi .bonnkhentsprus, per k irtaat franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BüBEIB: BOÏEBITBAAT, K 2?. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip ven «ene Conrant .10 Iedere gewone regel meer - 0.1 r Driehak, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. herordeningen tegen wier overtreding straf Is bedreigd. BURGEMEESTER EN Wethouders VAN Schiedam, Doen te weten dat op heden de volgende door den Raad dier gemeente onder dagteekening van 3 Januari j.l. vastgestelde verordeningen z'ijn ■afgekondigd do. verordening op het rijden te Schiedam 2o. verordening op het nomineren van ge houwen en erven en regelende de verplichting tot het doen van aangifte voorliet bevolkings register te Schiedam. Schiedam, den 19den Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MA.TENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. F B A N K U IJ K. hi de Kamer zijn gisteren de algemeene beraadslagingen over de begrooting gesloten en de eerste hoofdstukken der begrooting van huitenlandsche zaken aangenomen. Het voorstel-Hubbard, tot opheffing der ambassade bij het Vaticaan, is verworpen. In de Kamer heeft de voorzitter het ont slag van Baïhaut medegedeeld. In den Senaat heeft de minister Bourgeois •gezegd, dat de wijziging der drukperswet zonder vrees kan worden goedgekeurd, omdat zij geen afbreuk zal doen aan de vrijheid, waarvan hij een der grootste vrienden is. De Senaat heeft vervolgens besloten over te gaan tot de behandeling der artikelen. De eerste drie paragrafen van art. 49 der wet, betreffende de preventieve inbeslagne ming en hechtenis, en de vierde paragraaf, welke de bevoegdheid geeft tot' inbeslag neming en vernietiging van veroordeelde ge schriften, werden aangenomen. Het Petit Journal zegt, dat papieren van Arton in de bank van OufïYoy zijn ontdekt, 300 stuks in het geheel; 150of200hebben betrekking op politieke personen, van welken 1 tot de rechterzijde behooren. Andere ont dekkingen zijn bg een vriend van Arton ge daan. Er zoil sprake zijn van een vervolging van verscheidene vroegere Boulangistische afgevaardigden. Hetzelfde blad zegt dat tegen Herz een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd is en aan agenten toevertrouwd, die naar Lon den zijn gegaan. Het is zoo gesteld, dat een ■spoedige uitlevering mogelijk is. Yooralsnog wordt het resultaat der huis zoeking in de bank Ouffry geheimgehouden. Men weet alleen, dat de rekening van Arton Je zes millioen overtrofvele chèquës dragen onderteekeningen, welke niet te lezen zijn, of zyn gequiteerd door leveranciers ofdemi- mondaines. Nochtans schijnt het zeker, dat er ook verscheidene gequiteerd zijn door politieke personen en dagbladschrijvers. Het bericht, dat er nog nieuwe personen in de Panama-zaak zouden worden betrok ken, wordt tegengesproken. De Cocarde maakt een brief openbaar van Herz, waarin hjj 14 dagen uitstel vraagt om zich te rechtvaardigen. Naar de Jhiberté verzekert, is de afzonde ring opgeheven voor Baïhaut, die zou verzoe ken voor den Senaat als hoogste gerechts hof terecht te staan. In het Panama-proces zijn gisteren de pleidooien aangevangen. De advocaat Barboux heeft getracht aan te toonen, dat Charles de Lesseps voor groote sommen in alle leeningen heeft deel genomen. Hij verklaarde dat de politiek dit proces beheerscht, en niet het belang van de obligatie-houders. Hij bracht hulde aan Fer dinand de Lesseps en zeide, dat dit proces de ruine van het bestaande actief der onderne ming is en de oorzaak van cene nationale ramp. Na afloop van het pleidooi werd Barboux van verschillende zijden met zijne schitterende rede gelukgewenscht. De verdere behandeling der Panama-zaak is tot Dinsdag verdaagd. Graaf d'Haussonville heeft aan de Soleil een langen brief gezonden, waarin hg in korte trekken den indruk weergeeft, dien de huidige toestand van Fiankrijkbij den graaf van Parijs teweeggebi acht heeft. De graaf betreurt te moeten waarnemen, dat het eeilijke Frank rijk in zijnen goeden naam is aangetast; de onthullingen der Panama-zaak bewijzen hoe het tegenwoordige stelsel tot roof en ver kwisting leidt. Het land zal nieuwe mannen aan het bestuur willen zien en zal niet aar zelen zijne uitverkorenen van Woensdag op te offeren, waar 's lands belaugen bedreigd zijn. Hij herinnert aan de zaak van Carmaux, waar het gezag van een prefect voor een maire heeft moeten wijken. De heerschende zeden in financieele zaken drukken wapenen in de handen van radicalen en socialisten, en de ïegeering ziet rustig toe, hoeerstryd gevoerd wordt tegen het kapitaal. Graaf d'Haussonville zegt dat zijne vrienden zich moeten stellen aan het hoofd der beweging om een bond te vormen der openbare eerlijk heid en der maatschappelijke verdediging. De organisatie der monarchie zal daartoe voldoende zijnzij is gereed en behoeft slechts den steun van alle eerl te conservatieven en libeialen. Het zou ntusscheu voorbarig zijn, nu reeds de leuze by de verkiezingen vast te stellen. Indien daarvoor de tijd is aangebroken, zal ik nauwkeurige instructiën openbaarmaken over de houding der monar chalen, die intusschen zekere bondgenooten moeten afwijzen. Ten slotte zegt d'Hausson ville, dat zijne vrienden in stilte hunne orga nisatie voor den strijd voorbereiden op den dag van de crisis moet de monarchale partij gewapend en gereed zijn om de zaak der orde te verdedigen en den graaf van Parijs behulpzaam te zyn om zijne woorden waar te maken»0p het beslissend oogenblik zal ik gereed zyn I" DU1TSCIILA.N 1). In den Rijksdag heeft de staatssecretaris Maltzahn gisteren het ontwerp tot het heffen van eene beursbelasting verdedigd. Deze zal de welvarenden treffen. Een voordeel voor Duitschland is het, dat ook Frankrijk voor nemens is eene beursbelasting in te voeren. De vrijzinnige afgevaardigde Siemens be streed het voorsteldit zal het verwachte financieele gevolg niet hebben. Namens de conservatieven werd het voorstel verdedigd door den heer Mehnert, die eene verhooging van de belasting op de emissie van huiten landsche leeningen aanbeval. Singer veiMaait, «lat de sociaal-democi aten het voorstel verwerpen, wijl het strekt om militaire uitgaven te dekken. De nationaal-liberaal Marquardsen geeft aan dit belastingvoorstel de voorkeur boven de twee andere belasting-voorstellen, en stelt eene verwijzing naar de commissie voor leger- zaken voor. Uit Halle wordt gemeld dat bij de bacterio logische onderzoekingen, naar aanleiding van verdachte ziektegevallen in het kiankzinnigen- gesticht te Nietleben, is gebleken dat men met cholera asiatica te doen had. Volgens de Jlallesche Zeitung, telde men tot Woensdagavond elf uur 28 ziekte- en 13 sterfgevallen. De Landraad in het district der Saaie heeft nu bij publicatie het verschijnen der cholera asiatica bekendgemaakt. De Hamburgsche Senaat heeft besloten den raad voor te stellen een aanvullings-krediet van 2,300,000 mark toe te staan voor de oprich ting van een filtreer-station tot het verkrijgen van zuiver water. De 600,OUO mark, welke reeds ter beschikking zijn gesteld, bleken tot dit doel niet voldoende. In de haven hebben zich weder twee cholera-gevallen voorgedaan aan boord van een stoomschip. B E L G I E. De burgemeesters en gedelegeerden der zeven voorsteden vau Brussel hebben eenstemmig het plan goedgekeurd eener volksstemming over de quaestie van het kiesi echt. De burge meester van Brussel, die een tegenstander is van dit denkbeeld, woonde de samenkomst niet bij. ENGELAND. De Daily Chronicle zegt, dat de regeering heeft besloten een zeer volledig departement van arbeid op te richten, verbonden aan het ministerie van handel. Reuter verneemt dat, ingevolge de instruc ties vari Develle, de gezant Waddington Woensdag aan den minister Rosebery een nota heeft overhandigd, betreffende Engelands inmenging in de jongste Egyptische crisis. In die nota verklaart Frankrijk niet onver schillig te kunnen blijven voor een hande ling, die inbreuk maakt op de onafhankelijk heid van den khedive en gevaar zou opleve ren voor den toestand, die gevestigd is op grond van met Egypte gesloten tractaten. Het gerechtshof te Bristol verwees gisteren naar de assises Ben Tillett, het bekende hoofd der weikliedenparlij, wegens het houden van een rede, waarin de werklieden in de dokken te Bristol tot opstand werden aangezet. II A t 1 E. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijks feest van het koninklijk echtpaar, dat bij die gelegenheid, gelijk men weet, verzocht heeft van geschenken verschoond te blijven, is nu besloteu uit de leeds vei zamelde en nog ver der te verzamelen gelden een toevluchtsoord te stichten voor de weezen van werklieden, die bij den arbeid zijn omgekomen. Het gerucht loopt, dat de gouverneur en de kassier van de Romeinsche bank gister morgen zijn gearresteerd na een onderzoek van regeeringswege bij die bank. P O K T G A L. Uit Lissabon meldt de Times dat de pers eenparig de plannen der regeering met de staatsbegrooting afkeurt, vooial wat betreft de verhooging der belastingen op voedings middelen. De Secoio noemt de begrooting een Dvolksnood-budget'', waartegen in de Cortes een kiachtig verzet zich openbaren zal. Indien dit bewaarheid wordt, moet de regeering besloten zijn het parlement te ver dagen tot na de vei kiezingen enhethooger- huis te ontbinden. SEUTIE. Het zoutmonopolie heeft het vorige jaar bijna zes millioen gulden opgebracht. De regeering zal een wetsontwerp indienen, waarbij de verbanning van koningin Nathalie zal worden opgeheven. Te Donsanovatz, heeft de menigte de over heidspersonen en de agenten van politie aan gevallen, van welke laatsten er verscheidenen gewond werden. De afgevaardigde Pochdalo- vitch is gearresteerd, onder beschuldiging van hoogverraad. Te Kuczeijeyvo heeft er een bloedig treffen plaats gevonden bij gelegen heid dat de nieuwgekozenen het administra tief beheer overnamen; twee personen werden gedood, terwijl velen gewond werden. E G I l'ï Uit nadere berichten big kt nog, dat in de "Woensdag aau lord Oiomer verleende audiën tie de khedive wees op den ouaangenameu

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1