toestand, -welke zou ontstaan, als Engeland bleef aandringen op het wederoptreden aan Febmy-Pacha. De khedive verklaarde te hopen, dat lord Cromer dit niet zou doen. De khedive was bereid Riaz tot eersten minis ter te benoemen in plaats van Fakhri, die rijn ontslag heeft verzocht. Hij voegde er bij, dat hq ernstig wenschte in volkomen over eenstemming met Engeland te bandelen, en gedurende den tijd der bezetting de meest vriendschappelijke betrekkingen met dat land te blijven onderhouden. Bq alle belangrijke aangelegenheden zou hij gaarne den raad van Engeland volgen. Lord Cromer antwoordde, dat Engeland verre was van den khedive in een vernederende positie te willen brengen. Hij erkende het ver zoenend karakter van de voorstellen van den khedive, en was bereid deze op eigen gezag aan te nemen zonder nader overleg met de regee ring- AMERIKA. In geheime zitting heeft de Kamer van Chili nu het verdrag met Peru over de rege ling van de exploitatie der guano-eilanden goedgekeurd. Binnenlaudsclie Berichten. SCHIEDAM, ^0 Januari 1893. Naar wij met genoegen vernemen, wordt heden door het iloornsch-katholiek parochiaal armbestuur een extra bedeeling gehouden, bestaande >n steenkolen, en zal door het diaconie-armbestuur der Ned.-herv. gemeente Maandag a.s. een extra bedeeling plaats hebben. De tweede leesvergadering der vereeniging sPaulus" werd gisteravond geopend met een welkomstwoord van den president, die zijne beste wensclien uitte voor de vereeniging en hare leden. De heer R. H. Driessen van 's-Gravenhage, de spreker van dezen avond, gaf een oorspron kelijke schets ten beste, getiteld: vOuwe Kees", een beeld uit het kazerneleven, waarin de veelbewogen carrière wordt beschreven van den zoon van een braaf soldaat, die, na zijne ouders vroegtijdig te hebben veiloren, onder voogdij komt te staan van een goed vriend zijns vaders, die over zijn jeugdig leven waakt en hem steeds het goede voor oogen houdt Niettemin is dit jongemensch geen brave Hendrik, maar doet ach in alle opzich ten als een flink soldaat kennen, waardoor liij zich wel eens eene berisping zijner supe- rieurtn op den hals haalt, doch wegens het guitige zijner handelingen niet zwaar gestraft woidt en geleidelijk piomoveert. Zoo wordt ten slotte de krachtige, jonge man sOuwe Kees", die zich met de kinderen uit zijne omgeving bezighoudt, totdat een noodlottig toeval, aan een dier kinderen overkomen, hem den onteerenden naam van dief op den hals schuift, terwijl hem bovendien een onteerend vonnis wacht. Dit is den eerlijken zoon van Mars te veel en in wanhoop jaagt hij zich een kogel door het hoofd. Na de pauze droeg de*heer Driessen nog een drietal schetsen voor, n.l,: ï>De visschers- vrouw", »Een St.-Nicolaasavond" en «Jon gens-theorie", in welke duidelijk bleek dat spreker studie'heeft gemaakt van verschil- lptitle karakters en levensomstandigheden. Het woord van dank, door den voorzitter ge sproken, weul dan ook door een luid applaus gevolgd. By kon. besluit van Al'Jan. is aan M, "Witkamp, wed, P. van Dan, commissaris der loodsen, te\ens ontvanger der loodsgelden te Schiedam, een. pensioen verleend van f 167. Een der Haagsche correspondenten van de Amsterdammer maakt melding van de ver ontwaardiging, die in militaire kringen be staat, wegens het besluit van den minister van oorlog, op verlangen vanj de Regentes genomen, om den kapitein der grenadiers, Buqs, die tot majoor was bevorderd, niet gelijk hij aanvankelijk had besloten naar Gro ningen te zenden, omdat deze liever te Breda beef en dit aan H. M, de Koningin-Regentes had verzocht. Het maken van promotie blijft, zooals de correspondent het uitdrukt, nog steeds afhan gen van het Haagsche militaire clubje, dat men spottenderwijs heeft genoemd: de Maat schappij tot exploitatie der gelden, toegestaan voor Hoofdstuk VIII. Hij komt verder op tegen het pensionneeren van den luitenant-kolonel Scheltus van Hssel- dijk, die in plaats van, gelijk hij verwachtte, tot kolonel te worden benoemd, zijne pen- sionneering in de courant las, terwijl hq tot de verdienstelijkste officieren behoort. nHet jaar -1893 belooft weder eenjaar van volslagen misoogst te zijn voor de kofïle-cul- tuur op Java, schrijft het Handelsblad. Volgens de Staatscourant is de oogst op niet meer dan 144,500 pikols geraamden, gelijk de ondervinding leert dat goede ramingen in den regel nog belangrijk overtroffen worden door de werkelijke opbrengst, zoo leert zq ook, dat bij slechte ramingen, de werkelijke oog sten nog ver beneden deze blijven. In 1890 was de eerste raming 189,000 pikols, de uitkomst juist de helft. vOpnieuw blijkt uit de thans openbaar gemaakte schatting, hoe verkeerd het is, de winsten, uit de koffieteeltte behalen, te blq- Ven handhaven als een der voornaamste zui len van het Indisch financieel gebouw. Als in 1892 een luime oogst met hooge marktprij zen samenvalt, waant men zich den koning te rijkdan, zoo meent men, is geenerlei verandering in het belastingstelsel noodig, die vei sterking zou geven aan de middelen, waarop men met voldoende zekerheidrekenen kan. En zoo sukkelt men voort, het vol gende jaar weder tobbende over een groot tekort" Te 's-Gravenhage is telegraphisch bericht ontvangen, dat een spoorwegbrug van den Sumatra-spoorweg over de Ombiiienvelden door eene overstrooming is weggeslagen. Spoedige uitzending van een nieuwe brug is aangevraagd. Te Maassluis is een tweede christelijke jongelingsvereeniging opgericht. Te Naaldwijk is een qsclub opgericht, voor- loopig met 72 leden. Dit is de eerste veree niging van dien aard in het "Westland. De toestand van het ijs is daar ia het cen trum steeds treurig, wegens totale verwaar- loozing. Men vertrouwt, dat de nieuwe ijsclub, die zich uitsluitend ten doel stelt het aanleg gen en onderhouden van goede banen in het centrum van het Westland, zeer veel succes zal hebben. Door de Groningsche biljartclub zal, in vereeniging met de sociëteit sde Harmonie", op 17 en 18 Februari a.s. een groot natio naal biljartconcours worden gehouden om het meesterschap van Nederland. Het detachement infanterie, dat tijdelijk te Dokkum heeft verblijf gehouden, is thans weder naar zijn garnizoen teruggekeerd. De generaal-majoor R. T. Musehart, be velhebber in de 2e mil. afd. te Utrecht, is Dinsdag naar Leeuwarden vertiokken, naar aanleiding van een vooistel van den minister van oorlog, om de nog in de prov. Friesland aanwezige huzaren naar hunne garnizoenen te doen teiugkeeien. Zooals reeds is gemeld, is in den nacht van 3 op 4 Januari m de nabijheid van de NedeilandschBelgische grens een moord gepleegd op een knecht van den burgemeester van Waterland-Oudeman, een dorpje inBelgié. Een door de Nederlandsche en Belgische justitie gemeenschappelijk ingesteld onder zoek leidde tot niets. Het vermoeden, dat inwoners van Neder land de misdaad zouden hebben gepleegd, is niet bewaarheid. De justitie van Gent heeft gelukkig de daders ontdekt. Ten minste twee van hen zitten gevangen, doch de derde is nog niet gevonden. Om de daders te vinden had men niet min der dan 32 mannen, die allen fluweelen broe ken en met spijkers beslagen schoenen droe gen, gevangengenomen, daar de meid van genoemden burgemeester verklaard had, dat de dieven dergelijke kleeding stukken droegen. Al deze heden werden door den rechter van instructie te Benhille gehoord, en moeten in tegenwoordigheid van den bestolene en zijn meid, de door den dief en moordenaar in den bewusten nacht gesproken woorden herhalen. De meid meende gadurende dat onderzoek de stem van een der gevangenen te herken nen. Het gevolg van dit onderzoek was, dat een huiszoeking werd gedaan bij zekeren Murtens, wonende aan den Landsdijk (Graeve Jansdijk) gemeente Bassevelde in België. Er werd echter niets verdachts gevonden. Maar een zeer onschuldig voorwerp zou hier toch den dader aanwijzen: Op de hofstede van dec bnrgemeester was namelijk gevonden een lederen broekriem, die waarschijnlijk door den dader tijdens de wor steling met den vermoorde was verloren. Dezen riem liet de rechter van instructie bij onderzoek in de woning van den verdachte ongemerkt vallen en toen hem weder opra pende, terwijl de moeder van Martens dit zag, vroeg hij, wat dat voor een ding was. Die vrouw liep er in en zei: ndat is de broek band van mijnen Fons". Op deze verpletterende getuigenis zijn on middellijk hare beide zonen Alfons en Karei gevangengenomen en naar Gent vervoerd. In de gevangenis hoeft Karei Martens aan een zoogenaamde medegevangene in een ver trouwelijk gesprek medegedeeld, dat hij den diefstal had begaan, doch dat zijn broeder Alfons den moord had gepleegd. De meid heeft Alfons Martens bij de con frontatie herkend. De misdadigeis zijn nogjong, 24 en 26jaar oud, doch hebben reeds heel wat op hun ge weten. Waarschijnlijk zijn het zonen van een zekeren Martens, die eenige jaren geleden den bewoner van de hofstede de »Blauwe Hoeve", gemeente IJzendijke, heeft vermoord en gedurende zijn straftijd in de gevangenis in België is overleden. De derde verdachte schijnt te zijn een neef van de beide gevangenen. Volgens een gerucht zou hij op Hollandsch grondgebied zqn gevangengenomen. (HU.) Rotterdam. Heden zijn ruim 600 losse werklieden van gemeentewege tegen een loon van f 1.50 per dag aan het werk gesteld tot opruiming van modder en natte sneeuw van de straten. 's-Gravenhage. Woensdag vergaderden ongeveer tweehonderd werkloozen, meest losse werklieden. Er werd aangedrongen op dadelijke demping van grachten en opruiming van krotten. Een comité van 5 leden heeft naar den burgemeester ten raadhuize eene motie gebracht, waarin het gemeentebestuur dringend uitgenoodigd wordt stappen te doen tot verzekeriug van werkverschaffing tegen f 1.50 en 8 uren per dag. De burgemeester verklaarde, dat groote werken niet zoo dadelijk kunnen worden uit gevoerd zonder onteigening en andere voorbe reidende maatregelen. Hoewel met sympathie voor de ingezetenen en speciaal voor werk loozen in deze dagen bezield, verklaarde hij dat het op den weg van het gemeentebestuur niet ligt aan het uitgedrukte verlangen te voldoen. Een adres op zegel zou hij bij den raad inbrengen. Na terugkeer van de werkloozen in het lokaal x Walhalla" werd besloten om, over eenkomstig den wenk, door den burgemeester gegeven, den volgenden' dag een verzegeld adres, de wenschen van de werkloozen bevat tende, bq het gemeentebestuur in te zenden, en voorts om heden, en zoo noodig ook vol gende dagen, gezameulgk de stad te door kruisen. Amsterdam. Gistermorgen verzamelden zich weder verschillende honderden werk loozen op den Voorburgwal bij Concordia, om, volgens het plan, ten raadhuize antwoord te gaan halen op de bekende motie. Omstreeks halftwaalf zette de menigte, welke ditmaal veel grooter was dan de vorige dagen, zich langzaam in beweging en trok door Gasthuismolensteeg en Hartenstraat langs de Keizersgracht over de Brouwers gracht naar de Heerengracht. De stoet volgde deze gracht verder, ging door de Leidsche- straat over het Koningsplein langs den Singel en trok toen weder over den Voorburgwal naar den Dam en van hier naar het stadhuis. Terwijl de menigte nu voor de poort en in de omgeving bleef wachten, werden de leden van het comité in burgemeesterskamer out- vangen. De voorzitter van het comité, Steenbergen, verzocht den b urgemeester antwoord te mogen ontvangen op de Dinsdag overhandigde motie. De burgemeester antwoordde daarop het volgende: j>Het zal u wel bekend zijn, wat gisteren over deze zaak in den gemeenteraad is gesproken, en daaruit zal u gebleken zijn, dat het gemeentebestuur tot zijn leedwezen niet bij machte is op het oogenblik in den tegenwoordigen toestand verandering te bren gen en dus niet aan uw verzoek kan voldoen. Wat van particuliere zijde kan gedaan wor den, wordt gedaan en zal worden gedaan. Het gemeentebestuur als zoodanig kan echter niet aan het in de motie neergelegde verzoek voldoen". Steenbergen dankte den burgemeester voor deze mededeeling, waarna de drie afgevaar digden de burgemeesterskamer verlieten. De menigte verplaatste zich hierna weder naar den Voorburgwal, waar het comité-lid Van Zonneren, op een hooge stoep staande, de woorden van den burgemeester herhaalde. De spreker voegde er nog aan toe, dat een strooibiljet, dat des morgens was verspreid, niet van het comité uitging. Dit biljet luidde r ïWerkeloozen, broodenloozen, komt alle» om 2 uur op den Dam. Adres Beuis. Wij geven u geld en brood". Terwijl dit den volke werd medegedeeld, klont zekere Visscher (geen lid van het comité)* op een eenige huizen verder staande bank en ried de menschen aan, ingevolge het bedoelde strooibiljet, ten twee ure naar den Dam te gaan. Daar zou men brood krijgen, en kreeg men geen brood, dan moest de beurs maar ingenomen worden; dat is toch ons eigen gebouw", zeide de spreker. Een ander, die hem opvolgde, gafaf op de wijze waarop bq gemeentewerken toezicht wordt gehouden. De architect en alle opzich ters moesten z. i. ontslagen worden. Een derde zeide, dat men zich met bijlen, stokken of wat voor zaken ook wapenen moest, terwjjl weder een ander het gebruiken van geweld ontried, maar toch den wensch uitte, dat niemand voor politie-agenten op den loop zou gaan. Tegen twee uur stond het voor de beurs vol volk. Een aantal jongens hadden de trappen en de ingangen bezet, en telkens als er een beursbezoeker de trappen opdrong, ging er een hoeratje op. Eindelijk werd 't op de trappen van de beurs zóo woelig, dat een paar heeren, die naar binnen wilden gaan, met geweld wer den teruggedrongen, terwijl hun allerlei scheldnamen naar het hoofd werden geslingerd. Op dit oogenblik werden zq, die op de trap-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2