A°. 1893, Zondag 22 en Maandag 23 Januari. N°. 8193 Eerste Blad. POLITIE. ey ©nenyeertigste Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeveneen blauwe kiel, een zwarte ktp, een fantasie oorbelletje, een ring met sleutels, een kruis voor 20-jarigen dienst, een sleutel en een joDge tijgerkleurige hond. Schiedam, 21 Januari 1893. 'tïs heden honderd jaar geleden, dat de doodstraf aan den ongelukkigen koning Lode- wijk XVI werd voltrokken. Bij gelegenheid van dezen gedenkdag worden de bijzonder heden, waarmede deze moord vergezeld ging, nog eens weder opgehaald. Het Handelsblad gaf dezer dagen een verhaal, zooals dit door den heer Montoigueil in een der Fransche Revues is opgenomen. Terecht wordt vooraf opgemerkt, dat de verhalen over deze droevige gebeurtenis niet door helderheid uitmunten. Het was toen geraden, ook voor een dagblad, zeer voorzichtig te zijn in zijn uitlatingen. De onderzoekingen van den genoemden schrij ver hebben hem het volgende verhaal aan gaande de laatste uren en den dood van den ongelukkigen vorst in de pen gegeven: ïHet afscheid, dat de koning in den Temple neemt van zijn trouwen dienaar Cléiy,dien tij nog in de gunst der Commune aanbeveelt, is treffend. De koning toont zich moedig. Het is niet Santerre, maar het is de gevangen vorst, die den tocht beheerscht van de ge vangenis naar het schavot. Twee uren duurt deze tocht. Daar staat de vorst in een fiere houding op het schavot. De beulsknechten naderen, teneinde hem te binden. Wat wilt gij?" vraagt de koning. »U binden", ant woordt een der knechten, die toevallig Char lemagne heet. Een gloeiend lood overdekt het gelaat van den vorst. Dit was de grootste beleediging, hem tot heden aangedaan. Blijk baar was de koning geneigd, zich tegen deze vernedering te verzetten. Zijn biechtvader, die vreesde, dat dit verzet voor den vorst noodlottige gevolgen zou hebben, wist hem, door op het voorbeeld van den Christus te wijzen,' tor toegeven te bewegen. Gaarne had de koning gesproken tot het volk, dat zich aan den voet van het schavot bevond. De tamboers rolfelden evenwel maar door. Op een oogenblik verminderde dit ge luid en Lodewijk richtte zich tot het volk. Daar klonk het uit zijn mond»Ik sterf •onschuldig. Ik schenk al mijn vijanden ver giffenis. Ik hoop, dat het vergieten van mijn bloed zal bijdragen tot de bevordeiing van Frankrjjks geluk. En gy, ongelukkig volk". Hier vielen in eens de trommels met oorver - doovend geweld in. De beulsknechten wierpen :.zich nu op den vorst. brachten hem bij de plauk en noodzaakten hem zich daar uit te strekken. Ztf bonden den vorst en grepen hem brutaal aan, te meer daar de koning uit fieiheid zich tegen de aan raking van hun handen verzette. De plank werd m het raam van de guillotine geschoven en kort daarna liet de scherprechter Samson het mes vallen. Een stroom van bloed spoot uit het onthoofde lichaam. De biechtvader, die geknield lag, werd door het bloed bespat. De kieten van: Leve de Republiek!" en sLeve de Natie!" weerklonken en een der beulsknechten, een jonkman van 18 jaar, toonde met een trotsch gebaar het bloedende hoofd aan het volk. Nu naderde de menigte het schavot. Som migen doopten hun zakdoeken in het bloed van den vorst. Een vreemdeling gaf 15 francs aan een jongen, die voor hem den zakdoek met het koninklijk bloed had bevochtigd. Een ander vreemdeling betaalde een louisd'or voor een bandje, dat den koning toebehoord had." De toestand in Fiankrijk weid door de gepleegde gruweldaad verschiikkelijkwant j de mannen, die toen aan het bewind waren, begrepen zeer goed, dat thans een groot deel der Fransche natie tegenover hen stond, maar tevens, dat zij met gansch Europa zou den te rekenen hebben. En nu, juist na een eeuw, hoort men dat de verwachting van een zq tak der Bourbons, de Orleansen, om nog eenmaal den Fran- schen troon te bestijgen, niet uitgedoofd is. De gi aaf van Parijsde pretendent laat door een zijner volgelingen een balletje opwerpen, nu de republiek een moeilijken tijd dooileeft, in weerwil dat de paus de katho lieken in Frankrijk aanraadt, de republiek te aanvaarden. Toch zou het zeer te ver wonderen zijn, als er in Frankrijk, al was het dan ook tijdelijk, een meerderheid werd gevonden, bereid de candidatuur van een Orleans te steunen. De leden van dit geslacht geven voor Frankrijk zeer lief te hebben maar de Fran- schen zijn niet vergeten, dat, toen het land in benauwdheid was, toenaan Duitschlandde bekende ontzaglijke oorlogsschatting moest worden betaald, de Orleansen insgelijks aan klopten om een schadeloosstelling in geld voor goederen, die hun in '48 waren ont nomen. Zulk een eisch op zulk een oogen blik maakt een pretendent voor een goed FiTnschman onmogelijk Meer heeft dan ook deze week de aandacht getrokken de uitzetting van eenige correspon denten van vreemde bladen, die aan hun orga nen allerlei schandalen en sensatieberichten omtrent den toestand te Parijs hadden medege deeld. Een correspondent van een groot blad te Parijs heeft werkelijk een groot arbeidsveld voor zich. Hy dient echter nimmer uit het oog te verliezen, dat hy als vreemdeling gastvrij heid geniet, en dus de voorzichtigheid te betrachten, En dip werd door sommige Corres pondenten in den laatsten tyd uit het oog verloren, vooral toen de namen van vreemde gezanten, wel niet voluit, doch vrijwel aan geduid, met de Panama-geschiedenis in ver band werden gebracht. De Russische gezant moet zich dit sterk hebben aangetrokken, en zijn pressie op de regeering zou de ver banning van OostenrijkscheDuitsche en Italiaansche correspondenten ten gevolge hebbeu gehad. Tevens werden verontschul digingen aan de Russische en Italiaansche gezanten aangeboden, 't Moet een hard geval 'voor het Fransche ministerie geweest zjjn, zoo te moeten optreden tegenover de pers, die in Frankrijk werkelyk een macht is, waarmede men rekenen moet. In afwachting van de groote dingen, die we zullen vernemen, als het Engelsehe Par lement gaat vergaderen, geeft Engeland dezer dagen weer eens bevvyzen' van zijn regeerings- beleid in het buitenland, 't Heeft zich in Egypte genesteld, met het doel, zoo het heet, om daar uit verwarring ot de te schep pen. Sedert jaren bestaat deze toestand, «n de jonge onderkoning, die nu ruim een jaar geleden den zetel van zijn overleden vader innam, schijnt zich daaraan slecht te kunnen gewennen. Altijd door Engelschen omringd en door Engelschen bespied te wor den, schijnt denjongeling op den duur ondraag lijk te zijn geweest, en hij heeft zich dan ook dezer dagen de vrijheid verooi loofd, drie zijner ministers, die het met de Engelschen zeer goed konden vinden, te ontslaan. De hoogere standen in Egypte schijnen hun bij val aan het feit te hebben geschonken, de mindere klassen daarentegen er woelig door geworden te zijn. Doch er was nog een andere macht, die een woord mede te spre ken had, namelijk Engeland. Lord Cromer, de Engelsehe gezant in Egypte, nam den onderkoning eens goed onder handen, sprak van een ultimatum, dreigde,wie weet waar mede Er is reeds eenmaal een onder koning weggezonden. Genoeg, de jeugdige Abbas heeft schuld bekend en beterschap beloofd, en die beterschap getoond, door de pas benoemde ministers hun afscheid te geven. Van Egypte's ontruiming door Engeland zal voorloopig wel niets komen. "Wat het Enge land ook schieten, dat het eenmaal in zijn macht had Ja toch, het Transvaaische land, daar vond het zijn meester, en daarom blijft die zaak met de Transvaaische republiek altyd een tioost voor hen, die Engelands tactiek in het buitenland een gruwel vinden. Ook met Marokko heeft het een quaestie. De vorige Engelsehe gezant daar te lande kan het niet vinden met den beheerscher van Marokko. Thans is er een ander, de heer Ridgeway, heengetrokken, naar aanleiding van den moord, op een Engelbchman in de Marokkaansdie stad Tanger gepleegd. De sultan heeft daarvoor wel voldoening gegeven, maar de heer Ridgeway zal te Tanger ver- big ven met misschien nog andere bedoelin gen. Frankiijk, dat in Afrika Algieis bezit, dat het protectoraat over Tunis heeft aan vaard, zou ook gaarne de beschermende hand over Maiokko uitstrekken, en zietdaar de reden van Engelands vrees. Men gunt elkander het buitenkansje niet, en dat is ten slotte voor den sultan van Marokko een uitkomst. Binnenlandsclic Berichten. SCHIEDAMSI Januari 18»S. Naar wij vernemen, hebben gisteren ten raadhuize besprekingen plaats gehad van bui- gemeester en wethouders met het burgeilyk armbestuur alhier, om zoo spoedig mogelijk en op de meest doeltreffende wijze tehelpen voorzien in de behoeften van hen, die, ten gevolge der ongunstige tijdsomstandigheden, gebrek lijden, en zijn terstond maatregelen genomen om in overleg met de atmbesturen van alle gezindten in den aangegeven zin werkzaam te zijn. Reeds morgen zullen de verschillende armbesturen daartoe ten raad- huize samenkomen. Blijkens achteistaande advertentie zal onze voormalige stadgenoote mejuffrouw E. C, Knappert van Leiden Donderdagavond een spreekbeurt vervullen voor de af deeling Schie dam van den Nederl. Protestantenbond, in het lokaal ïPaulus". Aan de universiteit te Amsterdam is met goed gevolg het theoretisch apothekers-exa men afgelegd door den heer P. S. Exler. H. M. de Koningin-Regentes laat aanst. Dinsdag en Woensdag eenjachtpartij op grof wild houden in den omtrek van het Loo, waartoe uitgenoodigd zijn eenige heeren der hofhouding, die op het paleis »Het Loo" zullen logeeren. Naar men verneemt, worden in het aan de Tweede Kamer ter behandeling aange boden handelstractaat met Spanje de bloem bollen vrij van invoerrechten gesteld. By kon. besluit zijn benoemdtot burge meester der gemeenten Bleiswijk en Moer- kapelle J. G. M. van Griethuysen en tot bu: ge- meester der gemeente Zevenhuizen A. A. \an Pelt Lechner. Bij min. beschikking is, met 21 Januaii, de waarneming van de openvallende betrek king van inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen in afwachting dat in de vervulling dier vacature zal zijn voorzien tijdelijk opge dragen aan den adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht dr. A. E. Post, te Arnhem, met bepaling dat dieus standplaats gedurende dien SCHISM I0URA IT Abonnfmentsprijs, per kwartaal granen per post, door het geheele Rgl Afzonderlijke noimners 1.85. -2.50. -0.10. BVHEAV: BOTEK8TBAAT, B 2 7. Advertektikpkijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Oonrant. Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. t .10 - tf> k T. 1 1

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1