tijd Gromnpen 7al rijn en zijne werkzaam heden als adjunct-inspecteur voor Gelderkind en Jircchl gedurende dien tijd zullen worden ■waargenomen door den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, den heer H. L. Verspijck, te Utrecht. De minister van oorlog heeft bepaald dat de pantserforten te IJmuïden en Helder dit jaar minstens drie maanden zullen bezet worden, tot oefening van het personeel. Naai- aanleiding van het adres van het bestuur der vereeniging: Het Friesche Rund vee-Stamboek aan de regeering waarbg wordt aangedrongen op schorsing der vee markten in geheel Nederland gedurende drie maanden, als maatregel tegen de verspreiding van het mond- en klauwzeer is door den minister \an binnenl. zaken aan gemeld be stuur te kennen gegevpp,; ,:at het nemen van zoodanlgêtl maatregel hem vooralsnog niet weiischelijk vooi komt, omdat daarvan niet 'zoodanige uitkomsten zijn te wachten, dat de daardoor teweeg te brengen belemmering in handel en verkeer gerechtvaardigd zou zijn. Als maatregel van bezuiniging is door den directeur-generaal der maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen bepaald, dat voortaan geen regenjassen meer ten laste der maatschappij mogen worden verstrekt aan het personeel, dat daarvan tot dusver is voorzien gewordenals opzichters van den weg onderstationschefs, enz. Er is een mode in panieken. We lezen in de Engelsche dagbladen dat verleden week in Londen 61 sterfgevallen aan diphtheritis voorkwamen. Is die ontzettende ziekte niet ontzettend en aanstekelijk genoeg voor de ■verbeelding der menschen Als er 61 cholera gevallen waren geweest niet eens van sterfte maar van ziekte dan zou iedereen er over spreken 1 {Hbld.) hi de J?rov. Zw. Ct. gaf dezer dagen dr. A. M. Piins eene beschouwing over heide- ontginning als middel van werkverschaffing. Zijne conclusie is deze »Er liggen, in ronde cijfers genomen, nog 630000 hectaren woeste gronden in ons land. Door ontginning van slechts Vs gedeelte, kan daarmede een kapi taal van 100 mdlioen gulden worden ge wonnen. Heeft dan dit vraagstuk geen belang genoeg?" Werk is er dus wel te vindenen productief werk ook. Maar kapitaal is noodig, om aan 'tweik te stellen, en daarom wees ik op de zoogenaamd vrijwillige leening van Hall. Die leening heeft niet slechts een staatsbankroet voorkomen, maar ook het wankelend krediet hersteld. Van 1852—1860 Zyn 140 millioen gulden bestemd kunnen worden tot amortisatie van schuld. yAux grands maux, les grands remèdes"; waar duizenden dringend vragen om werk, wijzen zulke cijfers den weg. Hedenmorgen ontspoorde van trein 56 (sneltrein RotterdamAmsterdam) de ach terste personenwagen bij het binnenloopen van het station Leiden. Tengevolge van den hard bevroren grond, sleepte het rijtuig een eindweegs mede, waardoor eer groot onheil werd voorkomen. De stoet der werkloozen. Een Zvïaite Gek op witgevroren straten Schuift v°°rt zij naakt een droeve roen- Aan de N. E. Ct. wordt van gisteravond uit Amsterdam gemeld: Van halfvijf tot negen uur, toen hagel, sneeuw en i egen, voortgezweept door hevigen wind, den vermoeidenpolilie-agenten welkome hulp boden, was de politie nog genoodzaakt drie malen volksophoöplngen en zingende troe pen kwajongens met getrokken sabel uiteen te drijven, en wel tweemaal in de omgeving van het Koningsplein, namelijk om halfvijf en ruim acht uur de laatste troep was blijkbaar op weg naar de meeting in StroucTcer. en om negen uur aan de bocht tanden Nieuwendijk. Nu, om tien uur, schijnt de menigte te slinken, aangezien storm en onwe- der naar goed onderkomen doen omzien. Door strooibiljetten worden de werkloozen tegen morgen elf uur bij Concordia opgeroe pen, om langs Heeren- en Keizersgrachten te wandelen. Eeltige leden van het comité zullen dan den bewoners verzoeken het geld voor de werkloozen aan de commissarissen van politie ter hand te stellen. Bij eene charge op het Koningsplein te ruim 8 uren werd een persoon gearresteerd. Hedenmiddag bij de charge op het Beurs- pleintje werden twee personen, die wonden bekomen hadden, door den aldaar wonenden apotheker verbondenevenals een agent die van een collega bij ongeluk een sabelslag over de hand kreeg. Tot nog toe (11 u. 30) blijft het rustig. In den laten namiddag werd door het comité der werkloozen een geschrift verspreid van dezen inhoud: Op verschillende plaatsen werd deze pro clamatie aangeplakt, en hier en daar door politie-agenten weder afgescheurd. De gemeentebesturen van West-Stelling werf, Oost-Stellingwerf, Vledder en Havelte hebben een adres verzonden aan den ministar van binnenlandsche zaken, bevattende een gemotiveerd verzoek om vooi schot van rijks wege tot aankoop van geschikte perceelen woesten giond en het m cultuur brengen daarvan, onder voorwant de, dat het aange kochte en het incultuur gebiachte, als onder pand voor de teiugbetaling van de voorschot ten ten behoeve van den staat zal verbonden zijn en dat de gemeenten, na 40 jaar, tot restitutie van de voorschotten en renten zul len gehouden zijn, voor zoover de opbrengst van grond en vruchten strekt. Het doel is hiermede aan werkloozen in die gemeenten gedurende de wintermaanden werk te ver schaffen. B'j 4e door mannen en vrouwen t" "Dokknm gehouden hardrijderg is de prijs van 1120 gewonnen door R. Westeren L. Welster van Eernewoudede premie van f 60 door W. Veld- stra van Hardegarijp en S. de Vries van Oudkerk. Uit Sneek wordt aan de ÜT. R. O/.gemeld dat, nu Poutsma niet meer optreedt, de gemoe deren allengs tot rust komen. In eene verga dering, waarin Fortuyn het woord voerde, ging het kalm toe. De burgemeester van Franeker heeft de op 28 December afgekondigde publicatie, betref- lende het verbod van samenscholingen, inge trokken, Te Appelsga verzamelden zich Woensdag middag een aantal werklieden, leden van den sociaal-democratenbond aldaar, met het doel gezamenlijk naar den burgemeester te Oos- terwolde te trekken, om onderstand te vragen. Het gerucht verspreidde zich, dat ook een aantal werklieden uit Haulerwijk en Donker broek ten gemeentehuize zouden komen. Op het afgesproken uur waren hier echter slechts ruim dertig man aanwezig. Men besloot toen niet naar Oosterwolde, maar terstond naar den armvoogd Van Rozen te gaan. Deze stond hen te woord en deelde aan verschillende personen brood uit. Over het algemeen was men zeer opgewonden doch alles bleef rustigde wachtmeester met zijne brigade marechaussees waren tegen woordig. Donderdagmiddag zijn drie personen, die zich den vorigen dag onvoorzichtig moeten hebben uitgelaten, in hechtenis genomen. De marechaussees nil Assen en uit Oosterwolde bleven aanhoudend patrouilleeren. Aan de te Wildervank gehouden hardrij derij onder mannen namen negen strijders deel. De gouden medaille werd behaald door J. Bos te Valthermond, de le premie, eene verguld zilveren medaille, door H. Jonkman te Hoogezand, de 2e premie, eene zilveren me daille, door Tj. Wolthuis te Wildervank. Met een ijsschaaf wordt de baan Yolendam Marken uitstekend in orde gebiacht. De heer J. E. Stork, te Hengelo (O.), wet houder dier gemeente en lid der Provinciale Staten, is, na een ongesteldheid van vier dagen, overleden. De deelneming in het ver lies van den man, met wien en door wien Hengelo zijn tegenwoordigen trap van bloei bereikte, is algemeen. Uit Enschede wordt onder dagteekening van 18 Januari aan de Zw. Ct. geschreven Woensdagmorgen verzamelden de werk loozen onzer gemeente zich in het gebouw d Vooruit", met het doel in optocht naar het gemeentehuis te trekken. De burgemeester begafzich echter dadelgk naai" genoemd gebouw en deelde mede, dat aan de behoeftigen voedsel enz. zou worden ▼erstrekt. Hij verzocht om eene opgave van de werkloozen te mogen ontvangen. Men zag alstoen van een optocht af, doch zond eene deputatie van 3 personen naar het gemeente huis, ai waar den buigemeester een lijst werd overhandigd, waarop ongeveer 60 huisgezin nen voorkwamen. Nogmaals deeldedeburgej meester aan de deputatie mede, dat hij zorg zou dragen, dat de behoeftigen van het 1100- dige zouden woiden vooi zien. De weikloos- heid bestaat hier vooi namelijk onder de met- selaars, opperlieden enz,, die met het oog op de vorst genoodzaakt zyn ledig te loopen. Voor de fabrieksarbeiders is er ruimschoots werk. 's-Grarenhage. H. M. de Koningin-Re- 1 gentes werd gistel avond bij hare komst in den koninklijken schouwburg, waar zij de voorstelling van »HetNedeilandsch.Tooneel" met hare tegenwoordigheid vereerde, ontvan gen door de heeren L. Wichers, lid van den raad van beheer, en K. F. van Bij le velt, administrateur der koninklijke vereeniging te 's-Gravenhage. Na eenige oogenblikken in de met prach tige bloemgroepen gevulde hofsalon te hebben vertoefd, trad H. M. ten 9 ure de koninklijke loge binnen, onder de tonen van het j>Wil helmus" naar de oude toonzetting, door hek orkest aangeheven, welke hymne, de hooge bezoekster, staande voor de balustrade der loge, aanhoorde. Het talrijke publiek was bg de entrea van H. M. van zijne plaatsen op gerezen. Het eerste bedrgf was juist afgespeeld en dadelijk nadat de Regentes had plaatsgeno men, ging het scherm omhoog voor het tweede bedrgf van Erkmann Chatrian's tooneelspel i Vriend Fritz", hi Hr. Ms. loge was aan hare linkerzyde in een Japansche vaas een met oranjelinten gegarneerde bouquet met geurige bloemen, geplaatst. In de loge op den eersten rang, onmiddel lijk grenzende aan die voor de vorstelijke personen, werden opgemerkt mevrouw de baronesse V an Hardenbroek, grootmeesieresse luitenant-generaal graafDumonceau, chef van. het militaire huis, en den dienst van H. M„ by dit bezoek: adjudant-majoor VanGroves- tins; de kamerheer H. W. J. E. baron Taets van Amerongen en de ordonnance-officier luitenant Boreel. H. M. droeg een zwart kanten kleed, waar op diamanten tooisels schitterden. Het programma der voorstelling werd H. M. in een fraai gebonden portefeuille aange boden. De Koningin-Regentes bleefde voorstelling van j>Vriend Fritz" en ook het nastukje ^Paternoster" tot het einde toe bijwonen. Ook bg het heengaan (ll'A uur) werd het ^Wilhelmus" in de oude toonzetting gespeeld. (N. B. Ct.) Ten hove had gisteren te 6l/s uur het diner plaats voor de gezanten der vreemde mogendheden aan ons hof en hunne dames. H. M. de Koningin, die aan dit gastmaal deelnam, zat rechts van H. M. de Koningin- Regentes, terwijl aan de andere zijde van de Koningin graaf Schimmelpenninckgroot meester, gezeten was, en de opper-ceremonie- meester, baron Du Tour van Bellinchave, naast de Regentes. Tegenover H.H. M.M. had plaatsgenomen baron d'Anethan, Belgisch gezant, deken van het alhier geaccrediteerde diplomatieke koips, en links van dezen, recht tegenover de Ko ningin, mevrouw Legrand, echtgenoote van den Franschen gezant. De Regentes had lady Rumbold, echtgenoote van den Britschen minister, tegenover zich. Aan het diner werd deelgenomen door de hoofden der missiën van België, Frankrijk, Groot-Brittannië en Ierland, Oostenrijk-Hon- garije, Duitschlaud, den Kerkdijken Staat, Turkije, Spanje, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Japan en Rusland, en voorts door de zaakgelastigden van Portugal en van Italië. Gedurende het diner, hetwelk gehouden werd in de galerij-zaal, voerde de koninklijke- militaire kapel van het regiment grenadiers: en jagers een keurig concert-programma uit. Te 8K uur was het diner geëindigd. Os. De gemeenteraad heeft besloten een subsidie van f6000 uit de gemeentekas te verkenen aan de paters Carmeliten, voor den bouw eener R.-k. kerk. Opmerkelijk is het, dat tegen het verlee- nen van dat subsidie zich verzetten een zes tal van de meest geprononceerde katholieken. Het voornemen bestaat bij die adressanten om hunne bezwaren tegen hel besluit bij H. M. de Koningin-Regentes in te dienen. Een van de bezwaren is, dat eerlang aanvragen om een soortgelijke subsidie zoowel van protestantsche als van Israëlietische zijde tet schendrom, Der armen armsten needorospoken, stom Welsprekend, meer dan 't mooist gepreek of praten. In elk dier mannen gaat uw huis voorbij Een huisgezin, waar kmdren hongerlijden, Trots machtlooze ouderzorg in eindloos strijden. jj)j8 huizen, daar is 't goeden warm en wij Paar gaan de laatsten heel de stoet wordt weder Een zwarfe vlek, die smelt in 't roi«tv»rcch'Pt. Maar, Lichteeuw, van uw kleed verdwijnt ze niet. Hun donkre smet, die zwarter wordt en breeder I Spant, denkers, op 't probleem uw krachten in ïVoor allen werk en brood, menschwaardig leven". *tMoet opgelost. Intusschen, bfenschenmin, Denk met uw hart en geef, waar gij kunt geven. (M v. d. D) Werkloozen Gij weet het antwoord van den burgemeester op de motie, door u Maandag j I. in Planctus gesteld. Het comité echter heeft gemeend niet eer zijn taak als afgedaan te mogen beschouwen léór en aleer gij brood hebt. Daaiom roept het u allen op Zaterdag,'s och tends ten 11 uie, op den N. Z. Voorburgwal bij Concordiaom van daar te gaan langs Heeren- en Keizersg:achten. Eenige leden van het comité zullen dan bij de bewoners dier buurten aangaan om hen op uw lot en aantal te wijzen en ze te verzoeken iets voor u, hetzij aan den burgemees ter, aan de commissarissen van politie of aan de leden van het comité ter hand te stellen, opdat gij uit uw nood wordt geholpen. De gelden echter, die het comité voor u dan mocht ontvangen, zullen aan de commissarissen van politie worden ter band gesteld. Werkloozen komt dus allen op Uw aantal zal wellicht de beiittenden treffen en hen dwin gen iets voor u te doen. Blijft dus niet thuis, maar komt allen op 1 en steunt hen, die zich voor u op de bres stellen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2