1 A°. i893. N°. 8194. Woensdag 25 Januari. Zevenenveertigste Jaargang. JBuitenlauclsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: L ODÉ. SLHIE0A1SGHE OURAII t.85. - 2.50 - 0.10. B U K CS A «s BOTEBIIBA&T, K 27. ADVERTENTIEPRIJS: i—10 gewone regelt met inbegrip van eene Courant .19, Iedere gewone regel meer - 0,1f Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ABOKtmNEMTSPitMSper kwartaal franco per postdoor het geheele Hgk Afzonderlijke noimners F B A N K R IJ K. Franqueville gelastte Cochefer gisteren nieuwe huiszoekingen te gaan doen in ver hand met het dossier van Arton, speciaal -wat de dynamiet-zaak betreft. Men verhaalt in het paleis van justitie, dat de deskundigen in hun rapport er zich toe bepalen te bevestigen, dat men geenerlei spoor van vergif in de ingewanden van Reinach heeft gevonden, zonder dat zij daar- -om concludeeren, dat hij een natuurlijken dood is gestorven, wijl de sporen van het vergif uit het lichaam kunnen zijn verdwenen. Le Hérissé diende Zaterdag bij de Kamer een vooi stel in om de leden der tegenwoor dige en der voorafgaande Kamer niet herkies- ■baar te verklaren. De Boulangist Milevoye kondigde gisteren Develle en Ribot aan, dat hij heden inlich tingen zal vragen omtrent de organisatie en ■werking in Fi ankrijk van de bureaux tot ver krijging van inlichtingen, door vreemdelingen beheerd. Het dagblad La Libre Parole dringt bij -de regeering aan op de gevangenneming van -den minister van financiën Tiraid, den gou verneur der Fransche bank Magnin, Léon .Say, Burdeau en baron Rothschild, ter zake van hoogverraad. De Figaro erkent, dat de ambassadeurs tij den minister van buitenl. zaken nieuwe .stappen hebben gedaan wegens den verban nen journalist, Szekely. De rechter van instructie Franqueville -sloot gisteren het owlerzoek der Panama-zaak, •na voor de laatste maal de beschuldigde vijf senatoren en vijf afgevaardigden verhoord te hebben, Ook Gobrou werd thans niet meer als getuige, maar als aangeklaagde gehoord. De stukken zullen heden aan den procureur der republiek worden gezonden. Binnen drie dagen zal het parket ze weder aan Franque ville doen toekomen, die niet later dan Vr\j- dag moet beslissen over het al of niet ver wijzen naar de terechtzitting. In het toestem mende geval moet de Kamer van in-beschul- diging-stelling van het hof van appèl beslissen over de verwijzing der beschuldigden naar "het assisenhof. Over de aanklacht tegen Gobron wordt veel gesproken. Voor de enquête-commissie heeft Clémen- •ceau gezegd dat de verklaring van Stephane -èen met opzet tegen hem beraamde streek wan zjjne staatkundige tegenstanders is. D D i T S C H L A N 1). De Rijksdag heeft gisteren het ontwerp itot invoering van een eenheidstijd bij tweede lezing met groote 'meerderheid van stemmen -aangenomen. Eenige leden der Centrum-partij stemden tegen. De staatssecretaris Von Boet- iicher betoogde, dat men zich spoedig aan den eenheidstijd zal gewennen, gelijk de in Zuid-üuitschlanü opgedane ervaring bewijst. De Berlijnsche correspondent der N, R. Ct. schrijft van gisteren De JVordd. Allg. Zeiiung schrijft in een blijkbaar van hoogerhand ingegeven bericht, dat Duitschland bereid zou zijn zich aan te sluiten bij de groote mogendheden, Engeland, Rusland, Oostenrijk en Italië, wanneer deze hare gezanten last geven, op grond van de te Parijs heerschende zucht tot verdachtmaking, "waardoor ook de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden niet gespaard blijven, om den verderen loop der gebeurtenissen te volgen buiten Frankrijks grenzen. Indien deze last gegeven werd, zou Duitschland on getwijfeld daarmede instemmen. Volgens telegrammen uit Parijs liep daar reeds het gerucht dat de Oostenrijksche regeering ge dreigd zou hebben haren gezant dooreenen zaakgelastigde te vervangen. ENGELAND. Volgens bericht uit Ruabon dreigt er in de kolenmijnen van Wales eene reusachtige werkstaking uit te breken, bjj welke 90,000 mau betrokken zouden z\jn. Het geschil loopt overeen onbeduidend bedragdoch de heeren mijnwerkers kunnen zich, naar het schijnt, weder eens de weelde van eenige weken leegloopens veroorloven, en dan is elk voorwend sel goed genoeg. Generaal Booth heeft thans nog slechts ongeveer 16,000 p. st. ontvangen van de 65,000 p. st. welke hij voor zijn Darkest- England-plannen noodig heeft. James Egan, die veroordeeld was met James Daly wegens hoogverraad, is, na tien jaren in dwangarbeid te hebben doorgebracht, Za terdag in vrijheid gesteld. De loslating van Egan veroorzaakt in de pers zeer tegenstrijdige uitingen. De Unionis tische ziet daarin den politieken dood eener regeering, welke de Iersche partij tot eiken prijs conciiieeren moet De Standard wijst daarbij op Healy's jongste redevoering te Meath, waarin hij Egan's amnestie de voor loopster noemt van andere, terwijl hij ook reeds Egan's candidatuur voor het Lagerhuis voorschreef. Daarentegen beschouwt de pers der Engelsche Homerulers Egan's loslating als geen politiek precedent, maar slechts als eene individueele rechtdoening tegenover eenen niet twijfelloos schuldigen man. De Standard meldt dat de regeering plan heeft op indiening van een wetsontwerp tot schorsing van den handel in koopbare Angli- kaansclie kerkelijke bedieningen in Wales en Schotland, hangende de opheffing der Staats kerk aldaar. Officieel wordt gemeld dat de regeering besloten heeft de Engelsche bezetting in Egypte eenigszins te versterken, op grond van de kortelings voorgevallen gebeurtenis sen, door welke de openbare veiligheid be dreigd werd. Uit Tanger verneemt de Times van giste ren, dat de Fransche zending over het alge meen is geslaagd, hetgeen de onderhandelin gen van Ridgeway gemakkelijker maken. ITALIË. Berichten uit Rome melden dat ook het Vaticaan tengevolge der bedriegerijen bij de sBanca Romana" groote verliezen lijdt. De gevangengezette directeur der Bank, senator Torlonia, dreigt bescheiden openbaar te zullen maken, waardoor een aantal staatslieden in een kwaad daglicht zullen komen. "Van 1875 af zouden de meeste verkiezingen met geld uit de emissiebanken betaald zijn bij die van 1882 zou de »Banca Romana" het ergst hebben moeten bloeden. Groote sommen zijn er verdeeld onder regeeringsgezinde dagblad schrijvers, bloedverwanten van ministers en afgevaardigden. De radicale bladen beweren dat er allerlei onthullingen op til zijn. SPANJE. Te Barcelona verstoorde de republikeinsche partij gisteren de orde, die onmiddellijk door de gendarmerie werd hersteld. PORTUGAL. De Kamer nam Zaterdag met 107 tegen 41 stemmen een door de regeering aan vaarde motie aan, waarin het stellen van de quaestie van vertrouwen ontijdig wordt ver klaard. De leiders van de progressistische partijen gaven te kennen dat zij geen vertrou wen in het Kabinet hebben, maat in over eenstemming met de regeering de urgentie erkenden van een dadelijke en blijvende re geling van den toestand met opzicht tot de buitenlandsche schuld, waaromtrent zij zich op het standpunt van het decreet van 13 Augustus j.l. bleven plaatsen. De Times verneemt uit Lissabon dat het Lagerhuis weliswaar besloot de buitenland- sche schuldregeling allereerst aan de orde te stellen, maar de aanvoerder van de partij der Ltegeneradores verklaarde dat daaruit niet volgt dat zjj de financieele plannen der regee ring steunen zalintegendeel maakt de hou ding dier partij een aanblijven van bet Ka binet zeer twijfelachtig. In den Kabinetsraad gisteren gehouden zou dienaangaande worden beslist T U K K IJ E. De sultan zond een telegram van geluk- wensching aan den khedive en berichtte hem de afzending van een geschenk, bestaande uit zes paarden. S E B V I E. In de hofkringen wordt verteld, dat de ver zoening tusschen Milan en zijn gemalin bevor derd is door den jongen koning Alexander, die uitdrukkelijk den wensch had uitgespro ken, dat zjjne ouders zich zouden verzoenen. E ft Y P T E. Ondanks de algemeene geruststelling, welke volgde op de bijlegging van het geschil tus schen den khedive en lord Cromer, heerscht nog eenige ongerustheid over den toestand. De khedive ondersteunt de beweging der nati onale partij Het vertoon-makend optreden van den khedive bij zijn bezoeken in de moskee en de opera vermeerderde de opge-' -wondenheid der volksklasse en veroorzaakt ongerustheid onder de Euiopeaneu. De Engelsche ambtenai en beschouwen hun toestand als verzwakt en achten den voort gang der hervormingen bedreigd. Vele Engel sche officieren zijn van meemng, dat vetslei- king van het Engelsche bezettingskoips waarschijnlijk is. De Times verneemt uit Kaïro, dat de toe stand zeei gespannen i«s Menschnjfiaan <leu khedive ..et voornemen toe om zijne hoogste Engelsche ambtenaren weg te zenden. Men gelooft algemeen, dat Engeland alle maatregelen zal nemen om zijn gezag te bevestigen. De Times verneemt uit Kaïro dat bij liet opera-bezoek van den khedive de overheid buitengewone maatregelen nam, De poliiïe bewaakte het theater, terwijl de tioepen in de kazerne waien geconsigneerd. De spanning duurt vooit, gelijkend op den toestand in 1882. De plaatselijke pers noemt de Britsche be ambten rebellen, omdat zij weigerden de ministers door den khedive benoemd, te er kennen. Deze peis, thans vei sterkt door een Gneksch orgaan, welks plaatselijke invlood overwegend geworden is, beweert dat de khe dive besloten heelt alle Engelsche hoofdamb tenaren af te danken. Hij staat volkomen onder den invloed zijner omgeving. AMERIKA. Het Huis van vertegenwoordigers behan delde het ontwerp over de immigratie en verwierp een amendement streksende om quarantaine in Europa te laten houden. De JTcw- York Times deelt een onderhoud mede met Cleveland te te Syracuse, dat het ontwerp tot afschaffing van de wet van Sher man over den aankoop vau zilver zou worden aangenomen. Op de vraag, of het McKinley tarief zou worden afgeschaft, antwoordde hij Ik zou wel eens willen weten, waarom men ons anders de hoogste macht zou hebben toevertrouwd. De Times verneemt uit Buenos-Ayres, dat sedert de ontwapening in Corrientes de regee- ringloosheid aldaar voortduurt, gepaard met rooverijen, plunderingen en vechtpartijen. De radicalen te Buenos-Ayres steunen de 1 evo lutie-partij in Corrientes, terwijl de laatst genoemde openlijk de burgers van Buenos- Ayres oproept om mede op te staan tegen het centrale bewind. Intusschen duren de ministerieele crisis en de rijzing van het goud- agio voort, hoewel de geruchten omtrent

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1