A°. 1893. Donderdag 26 Januari. N°. 8195, KENNISGEVING. POLITIE. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. COURANT. AbonnhmkntSPRIis, per knartaai traneo per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nommers f.85. - 2 50 - 0.10. BÜBGAC: 8 'J E B T B A A T, E 3 7. Adyertektïipxïjs: ran 110 gewone regels met inbegrip ven eene Courant.40 Iedere gewone regel meer 0,1 o Driek aar. geplaatst wordt tegen TWRrnaaL berekend. Havengeld. BURGEMEESTER en Wethouders VAK Schiedam ■doen te weten, dat de verordening op de heffing eener belasting onder den naam van havengeld, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 December j.l. en goedgekeurd bij konink lijk besluit van 10 Januari j.l., no. 3, met de daartoe betrekkelijke verordening op de Invordering op heden is afgekondigd. Schiedam, den 23sten Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. Belanghebbenden worden herinnerd aan art. 12 der op 22 dezer in werking getreden nieuwe verordening op het rijden, waarin •wordt voorgeschreven dat elk rij- of voertuig met trekdieren bespannen, rijdende of stil staande op den openbaren weg, van af een half uur na zonsondergang, tot een half uur vóór haren opgang, aan de voorzijde moet voorzien zijn van minstens éeu van voren lichtgevende lantaarn. F B A K K B IJ K. In tl e Kamerzitting van gisteren, hg de -discussie over da geheime oorlogsfondsen, .zeide De Launay dat een minister er geld -uit genomen heeft om zijne portefeuille te behouden. De Kamer zal over dien minister uitspraak doen bij het debat over de geheime fondsen voor binnenlandsche zaken. De terechtzitting in zake het Panama-proces werd gistermiddag geopend. Barboux zette •zyn pleidooi voort en gaf zich veel moeite om de beweringen der administrateurs van de Panama-maatschappij te rechtvaardigen, be weringen, waarop de beschuldiging uitslui tend steunt. In den loop van zijn p'eidooi zeide de pleiter dat Charles de Lesseps den eerbied, dien zijn vader had verworven, geërfd had en dat zijn aanhouding dan ook groote verslagen heid had teweeggebracht. Dit lokte hevige teekenen van protest uit, zoodat de zitting nnoest worden geschorst. Meyer, de directeur van de Gaulois, wei- jgert voor de enquête-commissie te verschijnen. Men verwacht eerst Donderdag een beslis sing over de al of niet vervolging der be schuldigden in de Panama-zaak. Men gelooft, dat het proces wegens om- 'koop in de laatste helft van Februari voor "het hof van assises zal worden behandeld. De procureur der republiek zou tot procureur sgeneraal worden aangewezen. Volgens sommigen zullen Thévénet en Renault, volgens anderen Rouvier huiten beschuldiging worden gesteld. Pe Figaro bevat een artikel ter verklaring waarom Reinach aan Herz, door tusschen- komst van Clémenceau, een lijst derbetiok- kenen bij de Panama-zaak deed toekomen. Reinach en Lesseps hadden een overeenkomst geteekend om Herz 10 rnilhoen fis. te be talen, die zich" daartegen verbond door de regeering een ontwerp betreffende de obli- gatieloten te doen indienen. Toen dat ont werp was ingediend, drong Herz by Reinach op betaling aan. Reinach betaalde in Juni 1888 1, in Juli 2, in Aug. nog 2 millioen; eindelijk voor 1891 nog 4 millioen. Inmid dels dreigde het schandaal in 1888 groot te worden, want Herz, die toen nog slechts 2 millioen had gekregen, had toen gehoord, dat Reinach van de Panama-maatschappy 3.300 000 frs. had ontvangen en ebchte nu de ontbrekende som. Reinach liet toen zijn commies Stéphane een lyst opmaken, waarop vermeld stond hoe 1.300.000 frs. waren be steed en zond die lijst aan Ileiz door tus- schenkomst van Clémenceau, om zich te rechtvaaidigen. Nu werd Herz nog onbe schaamder en ten slotte pleegde Reinach, ten einde raad, zelfmoord. Te Bordeaux werd door de jongste mail uit Loango bericht gebracht, dat Laval, de Fransche agent aan den Kongo, gedood is terwijl hij met de inboorlingen aan het on derhandelen was over de teruggave van door heu gestolen voorwerpen. Twee zijner solda ten ondergingen hetzelfde lot Devismes is gisteren uit Fez vertrokken. Men verzekert dat de missie er in geslaagd is het verschil tusschen Engeland en Marokko over het vermoorden van een Britsch onder daan te Tanger uit den weg te ruimen. Marokko zal eene schadevergoeding van 5000 d. betalen. DU1TSCHLAND. De rijkskanselier verklaarde gisteren in de zitting der commissie voor de millitaire wet ten, dat het voorstel tot verhooging van het getal miliciens, binnen de grens der tegen woordige legersterkte, een gevaar voor de landsveidediging zou opleveren en alzoo on aannemelijk was. De wensch tot versteiking van het leger steunde niet op een geringschat ting van het Drievoudig Verbond, noch op twijfel aan de duurzaamheid daarvan, doch alleen op de erkenning, dat ook met het VGurToeslaan van dat verbond Duitschlaudin geval van oorlog met de tegenover de zijne geplaatste krachten heeft rekening te houden. De Russische troonopvolger is gisteren te Bellijn aangekomen en werd door den keizer, al de prinsen van het koninklijk huis en de meeste hier vertoevende vreemde "vorstelijke personen aan het station begroet. De keizer en de grootvorst omhelsden elkander her haaldelijk. Op weg naar het Russische ge zantschap bracht eene zeer talrijke menigte den keizer en zijnen gast levendige ovaties. De Rijksdag heeft gisteren het wetsontwerp betreffende het verraden van militaire gehei men zonder debat naar de commissie verwezen. Te Hamburg kwamen Maandag 14.000 weikloozen bijeen, die aandrongen op het onverwijldondeinemenvannoodbouwwerken. Te Berlijn zijn op heden vier groote bijeen komsten van werkloozen van socicaal-demo- cratische zijde bijeengeroepen. ENGELAND. De regeering heeft besloten het Engelsche bezettingsleger een kleine uitbieiding te geven. Dit is een gevolg van de jongste ge beurtenissen, welke de openbare veiligheid bedreigen. Men verzekert, dat lord Cromer last ontving den khedive mede te deeleu, dat de" versterking der Engelsche troepen noodig was tot bescherming van de Europeanen. De minister vau oorlog telegrapheerde naar Malta en Cyprus, om de uit Indië komende troepen aan te houden. Het denkbeeld een demon stratie van de Engelsche vloot is als onnoodig ter zijde gesteld. Het le bataljon van het te Gibraltar in garnizoen liggend regiment Schotsche infan terie heeft bevel ontvangen naar Egypte te vertrekken. OOSTENRIJK. Het huwelgk der aartshertogin Margaretha Sophia met hertog Albert van Wurtemberg werd gisteren te elf uur in den hof burg te Weenen door kardinaal Grascha in tegen woordigheid van den keizer, den koning van Wurtemberg en al de vorstelijke personen voltrokken. In het Hongaarsche Volkshuis deelde Maandag de minister van binnenlandsche zaken mede, dat de cholera-epidemie als geweken kan worden beschouwd. BUSLAND. In het gouvernement Saratow moeten, ondanks de strenge koude, weder 15 gevallen van cholera zijn voorgekomen. ITALIË. De geruchten omtrent eene Kabinets-her- vorming houden aan. Behalve van het aftreden van Grimaldi wordt gesproken van dat der ministers Lacava en Martini, wiens wet op het hooger onderwijs een ernstig struikelblok voor de Kamer dreigt te zijn. Van andere zyde wordt het zelfs niet onwaarschijnlijk geacht, dat het geheele Kabinet zal moeten aftreden, wegens de baak-schandalen te Rome. Men spreekt dan van een ministerie Brin. Cucenielio, directeur van de te Rome ge vestigde bijbank van de Napeische bank, is, als beschuldigd van millioen lire ver duisterd te hebben, gevangengenomen. Hjj had, willende ontvluchten, zich vermomd als priester. Uit vrees vcor ongeregeldheden wegens de bekende schandalen, worden sedert Zaterdag door de politie te Rome de huizen der in de bankzaak betrokken personen bewaakt. In den nacht van 22 op 23 dezer heeft de politie te Milaan in de Via Santa Sofia eene geheime anarchisten-vereeniging ont bonden. Negen leden werden gevankelijk weggevoerd. De overigen zijn ontkomen. De naspoiingen der politie duren voort. De weikloozen" te Livorno hebben een optocht met karren door de stad gehouden en bij alle bakkers brood gevraagd. Waar men dit niet vrijwillig gaf, werd het met geweld genomen. De politie kwam tus-chen beide en nam een kar vol brooilen in beslag, vijf mannen werden in hechtenis genomen. Berichten uit Rome melden dat het Vaticaan gezind is Gladstone's plan tot oplossing van het Iersche vraagstuk te ondersteuuen. PORTUGAL. De financieele commissie uit de Kamer zou gisteravond vergaderen. Er schijnt met het gouvernement overeenstemming te zy n ver kregen over de behandeling tan het ontweip betreffende de buitenlandsche schuld. EGYPTE. Het besluit tot versterking der Engelsche troepen hier te lande maakt te Ka'iro een uit stekenden indruk. Het brengt de openbare meening tot kalmte. In de provincie echter duurt de groote spanning nog voort. Een uit Indië teragkeerend bataljon infanterie woidt heden te Kaïro verwacht. Daily 2Tewe ontvangt uit Kaïro het be richt, dat de khedive ontkent zich te willen ontslaan van de diensten der Engelsche amb tenaren. De versterking van het Britsche bezettings leger zal beperkt worden tot twee bataljons, die te Alexandrië zullen blijven on niet naar Kaïro oprukken, tenzij de omstandigheden dit noodig mochten maken. Gisteren had lord Ciomer weder een onderhoud met den khedive, die volgens den berichtgever van de Timet, volhardt in zijne vijandigheid tegen de Engelschen. Hij gaat voort, berichten in omloop te laten brengen, die het voorstellen alsofhij eene overwinning op de Engelschen behaald heeft. Deze bewe ring wordt ook levendig gehouden door het ontvangen van allerlei deputatién uit de pro vinciën, en door telegrammen, waarin hy gelukgewenscht wordt metzijneflinke houding tegenover Engeland. De onderkoning neemt dat alles voor goede munt op, zelfs een adies uit Alevandrië met een stuk of tien hand- teekeningen. Intusschen neemt de beweging tegen de Engelschen ongetwijfeld toe. Door Riaz-pocha is een gelijksoortig manifest afge zonden als hy er voor vijf jaren een uitge vaardigd heeft. Het thans gestelde stuk heeft ten doel het gezag der provinciale gouver neurs en het aanzien der rechtbanken te

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1