BiimenlaMsche Berichten. Hawaï. De democraten willen geene uitbrei ding van gebied, maar zouden geneigd zqn tot het vestigen van een militair station in volle zee, met het oog op gebeurlijkheden. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 2 8 Januari. Staatsbegrooting. Binnenlandsche zaken. De heer Van Lier bepleitte regeeringssteun voor particuliere ambachtsscholen. De heer Verheyen juichte den bouw van een nieuw museum voor natuurlijks historie toe in het belang der wetenschap. De heer De Savornin Lohman bestreed het stellen van voorwaarden voor kostelooze toe lating op rijks hoogere burgerscholen, achtte de eischen in de hoofdvakken aan de univer siteiten onderwezen te hoog en wenschtehet hooger onderwijs meer in te richten op weten- schappelijken grondslag, dan als middel om betrekkingen in de maatschappij tebekleeden. De heer "Wertheim betoogde de urgentie van verbetering der armenwet, niet echter ter wille eener partg die daarvan een aardsch paradijs verwacht, doch omdat de kerkelijke bedeeling te kort schiet en de particuliere liefdadigheid niet behoorlijk georganiseerd is, omdat zij, die 't het meest noodig hebben en daaraan geen uiting geven, niets of het minst krijgen. De gemeenschap, d. i. de staat, moet meer doen. De heer Pgnappal wilde meer uitbreiding van de werkzaamheid der particulieren dan van den staat, wanneer de kerk onmachtig is, maar de heer Alberda beaamde de noocb zakelijkheid van meerder optreden der ge meenschap bij armenzorg en vroeg betere verzekering van het lot der onderwijzers, als mede verbetering in de opleiding der onder wijzeressen. De heer Nebbens Sterling besprak mede de staatsarmenzorg, waarvan ook hij geeu voorstander is. Fiji achtte de resultaten van kerkelijke en particuliere armenzorg nog zoo onbevredigend niet en plicht en doel van die lichamen en personen. De staat trede alleen op bij volstrekte onmogelijkheid. Bij staats armenzorg zou de particuliere weldadigheid zich gaan onttrekken. Ook hij vond nog geen aanleiding om cho lera nostras onder de besmettelijke ziekten op te nemen, omdat zulks de bevolkingjaarlgks te veel aan angst zou blootstellen. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde dat onderzocht wordt de mogelijkheid tot splitsing van het doctoraal examen, be streed de opheffing der verplichting tot het schuiven eener dissertatie en zeide zijn steun aan net ambaehts-onderwijs in Drente toe. De opleiding van onderwijzeressen zal hij nader overwegen. De herziening der armen wet is eerst te verwachten na afdoening van de staatkundige onderwerpen. Hoofdstuk V is aangenomen. Bij de marine-begrooting protesteerde de heer Muller tegen den dueldwang bij de mari ne-officieren. Voorts ried hij aan, een betere opleiding voor scheepsbouwkundige ingenieurs. De heer Van Alphen was voor den aan bouw van 3 schepen van type A en hield een warm pleidooi ten gunste eener krachtige verdediging hier en in Indië. De heer Fokker bestreed den nieuwen aan bouw zonder wettelijke vaststelling van de taak des ministers. De heer Fransen van de Putte verdedigde de nieuwe schepen. De minister van marine verzekerde dat er van geen uitdaging bij den marine-officier sprake is geweest, maar van een beleediging. Met den heer Fransen van de Putte acht hij wettelijke organisatie der marine onmogelijk. Hoofdstuk ^marine is daarna aangenomen met 27 tegen 3 stemmen. Maandag voortzetting. Zitting van 30 Januari. Bij de behandeling van het hoofdstuk financiën vroeg de heer Sassen of de be staande regeling van den suiker-accijns ook na 1 Januari 1894 zal worden vetlengd, en 200 niet, wat dan de plannen der regeeiing Zijn. De heer Van Lier drong aan op de opne ming van leeraren aan de gymnasia, in ge meenten niet verplicht tot het instandhouden van die inrichtingen, in het pensioenfonds. De heer Van Swinderen achtte het onrecht vaardig, dat geen subsidie is verleend aan de kerkelijke gemeente het Bildt, ter wij Li it door den heer Lohman juist bestreden werd. De heer Alberda wilde ook de lagere onder wijzers in het pensioenfonds zien opgenomen. De heer Van der Breggen wees op de on billijkheid dat inlandsch vleesch hooger belast is dan buitenlandsch vleesch. De minister van financiën kondigde aan dat hij spoedig zal gereedkomen met een ontwerp tot regeling van den suikeraccijns, waarbij zal worden voorgesteld verhooging van het cijfer van het rendement en het totaal productiecijfer van 32 millioen, terwijl verlaagd zal worden het cijfer van f6 per 100 kilogram. Verder verklaarde de minister dat uitstel der invoering van de belastingwetten tot groote flnancieele en fiscale moeilijkheden zou leiden. In zake de kerkelijke subsidiën en de pensionneering van onderwijzers hand haafde de minister zijn vroegere meening. Hoofdstukken VII2J en XI zijn aangenomen. Bij de behandeling van de oorlog- en ves ting-begrootingen betoogde de heer Fokker uitvoerig, dat de vesting Terneuzen onnoodig was voor de defensie en onze neutraliteit, en wij daarmede niet de neutraliteit van België behoefden te verzekeren. De heer Sahusen ontwikkelde bezwaren tegen meerdere uitgaven voor het reduit Amsterdam, omdat de partieele verbeterin gen hem niet afdoende en te kostbaar voor- tomen. De heer J. Prins, had ook bezwaar tegen 's ministers plannen, al meende hij dat eene goede verdediging van de laatste reduit onze flnancieele krachten niet te boven gaat. Het plan-Rutgers achtte hij verkieslik. De heer Pijnappel drong aan op de indie ning voor het volgend jaar van een geheim rapport over den toestand der stelling Amster dam, en de noodzakelijkheid der uitbreiding, De heer De Savornin Lohman zal tegen de begrooting stemmen, omdat hg geen mil- lioenen meer wil toestaan, zonder eene op lossing der quaestie van den dienstplicht, die deze minister nalaat, omdat hg niet mag en de minister Tak niet wil. De heer Fransen van de Putte bestreed den heer Lohman, maar wees op het gevaar van ontevredenheid bg het leger. De minister van oorlog beloofde het ge heime rapport over de verdedigbaarheid der stelling Amsterdamhg bestreed de wet Bergansius als onuitvoerbaaruiteen financieel en uit een militair oogpunt en verzekerde dat de militiewet spoedig bg de Kamer in gediend zal worden en de schutters wet spoe- dig bij den Raad van State zal inkomen. De minister Tak noemde het geheel be zijden de waarheid, dat hg de oorzaak zou zijn dat de legerwet is vertraagd. De oorlogs- en vestingbegrootingen zgn aangenomen met 34 tegen 4 stemmen. SCHIEDAM, 31 Januari 1893. De uitvoering, gisteravond door de hoogste klasse van de zangschool der vereeniging sPaulus" gegeven, getuigde van studie en vooruitgang. De onderscheidene nummers van het programma werden door de vrij talrijke jeugdige zangers en zangeressen con amore gezongenniet dat alles even zuiver klonk en dat alle uitvoerenden even goed bij stem waren, doch over het geheel kon de voor dracht wel vol doen en gaven enkele leerlingen blijk over meer dan gewone stemmiddelen te beschikken. Mocht het geheele programma goed gekozen heeten, in 't bijzonder vestigen wij met ingenomenheid de aandacht op het tweede koornummer: sCantate", een compo sitie van onzen jeugdigen stadgenoot den heer W. H. Feltzer, dien wg reeds als kundig violist leerden kennen. Moge deze eerste proeve van muzikaal talent spoedig door den druk vermenigvuldigd wordenzg is dit ten volle waard. Voor 't overige werden door een drietal leerlingen van den componist-violist Feltzer eenige nummers op de viool ten beste ge geven, zoowel afzonderlijk als gezamenlijk, waarbij den leermeester alle eer werd aange daan. Enkele dezer num mers werden begeleid door een leerling der zangschool. De directeur, de heer J. van RhgnGz., die zich toch reeds, evenals de pianiste, mej. H. C. Feltzer—"Werner, van een niet lichte taak te kwijten had, gaf bovendien als letterkundi ge bijdrage een schets uit denjongsten bundel van Weruméus Buning, getiteld: »De reis van bootsman Klabberdos en zijn vriend den sergeant-schrgver om een erfenis te haled", met welke voordracht hg luide toejuichingen oogstte. Nadat de voorzitter, de heer J. de Goederen, dank had betuigd aan den directeur voor zgne bemoeiingen en den heer Feltzer had geluk- gewenscht met zijn succes, ging de vergade ring in opgewekte stemming uiteen. Naar wg vernemen, heeft de staatscom missie, belast met het bewerken van wets voorstellen ter voldoening aan de grondwet telijke bepalingen betreffende den waterstaat, twee wetsontwerpen gereed: een op de ver veningen en een op de keuren der water schappen. Eerstdaags worden die wetsontwer pen aan de regeering aangeboden. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 Januari bedroeg: bg de Nederlandsche Bank 4,253,012.91Va en bg de betaalmeesters- 1,429,409.65V» Te zamen 5,682,422.57 De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ot. schrijft: In de regeeringskrïngen heeft msti reeds de hoop laten varon op het tot stand brengen van de bedrijfsbelasting vóór 1 Mei. De Tweede Kamer zal vermoedelijk tegen Dinsdag 21 Februari, maar misschien zelfs pas tegen 28 Februari worden bijeengeroepen en dan niet langer dan 24 Maart blijven werken. Aangezien nu een nieuw onderzoek van de bedrijfsbelasting in de afdeehngen zoogoed als zeker is, zal daarmede wel een goed deal van den zittingtijd beengaan en met de afdoening van eenige kleinere zaken misschien ook de faillietenwet, doch zelfs dat is twijfelachtigde rest. In geen geval zal de bedrijfsbelasting in 't openbaar aan de orde komen in de najaarsbijeen komst. Het ontwerp blijft dus tot na Pascben, April of Mei liggen en de eenige strijdvraag, die we misschien daardoor in de eerstvolgende bijeenkomst zullen hooren uitvechten, zal zijn die der afzonderlijke invoering of van uitstel der vermogensbelasting. Wat het kiesrecht aangaat het zal daarmee precies gaan zooals ik heb gezegdmet al den spoed, dien de regeering er achter zet, zal het niet gelukken vóór het Paasch-reces de memorie van antwoord op het straks verschijnende verslag met een gewijzigd wetsontwerp in te dienen. Dan volgt dezen zomer vermoedelijk ook eerst een nader sectie-onderzoek en eerst in bet najaar zal het eindverslag gereedkomen. Maar dan zal er voor de afdoening geen tijd meer zijnuitstel tot begin 1894 ligt voor de hand en eerst in den loop van dat jaar zal de wetwordt zij aangenomenkunnen worden afgekondigd, om wellicht nog in dat jaar, mis schien zelfs pas 1895 te worden ingevoerd. Er is dus alle kans dat de Kamer, n o 1 e n s volens, haar vollen levensduur van vier jaar zal kunnen genieten. De verschillende spoorweg-maatschappijen zullen 13 Februari a.s. te Berlijn bijeen komen, ter behandeling van aangelegenheden op technisch gebied. Daaraan zal ook door de Nederlandsche spoorwegen worden deel genomen. Met het oog op de bestaande werkloosheid is door den directeur-generaal der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen aan de regeering voorgesteld om het bouwen van een nieuwe draaibrug over de rivier de Dieze hg 's -Bosch met voorbggang van den minsten inschrijver, te gunnen aan de firma Enthoven te 's-Hage. Op de lijnen van den staatsspoorweg zal de dienstkleeding der weg wachteressen, welke tot dusver bestond uit hoed en mantel, worden afgeschaft. Zij zullen dan alleen voorzien worden van een onderscheidings- teeken, namelijk eene koperen borstplaat met het wachtpostnummer. Na over de optochten der zoogenaamde werkloozen in Den Haag te hebben gespro ken, laat de schrijver van de brieven uit de hofstad in de Arnh. Ot. volgen: Tegenover de ergernis, welke de vertooning dier leegloopers opleverde, maakte een andere optocht, gisteren hier gehouden, een geheel an deren indruk, toen het gansche personeel van de meubelfabriek »Hollandia" en in de uitgebreide zaak van de firma Pander en Zoon werkzaam, een "wezenlijk arbeidsleger van een honderd of vier personen, optrok vóór den met een aantal kransen en bloemtuilen versierden lijkwagen, waarin de wakkere chef van die firma ten grave werd gebracht. De overledene was een levend bewijs van wat ondernemingsgeest en volhar ding vermogen. Zijn vader wa» de eerste stichter van de zaak in tapijten en meubelstoffen, voort gekomen uit eene ouderwetsche mattenschuit, eene zaak met twee filialen, te Amsterdam in de Kal verstraat en te Haarlem, die in Den Haag eene geduchte ruimte in de Wagenstraat, drie groote ouderwetsche woonhuizen metappenden- tiën, inneemt en, evenals een spoorweglijn eene tramlijn van voeding aanlegt, door den pas ge storven chef was uitgebreid met de genoemde meubelfabriek in een ander deel der gemeente, waar een driehonderd man gestadig werkzaam zijn, om in de behoeften der uitgestrekte maga zijnen in de drie steden te voorzien. En daarbij was de heer Pander een man, die de kunst ver stond een goeden geest onder dat talrijk perso neel te brengen en te houden, een geest, die duidelijk merkbaar was in hunne houding, zooals za daar, winkelbedienden en winkeldochters, teekenaars, meubelmakers, stoffeerders, loopers, in breede gelederen aan het hoofd van den lijk stoet gingen. Het was een indrukmakend, een treffend gezicht, sterk contrast met de volgens bet voorgeven van onruststokers en twistzoekers onder de arbeidersbevolking algemeen heerschende ontevredenheid. Doch om dezen weldadigen in druk mag men niet nalaten de aanleiding te betreuren, den dood op nog betrekkelijkjeugdigen leeftijd van een zoo werkzaam, zoo energiek en tevens zoo humaan man. Ook in onze groote gemeente zijn zulke menschen schaars te vinden jammer maar dat wij pas toonen hen te waar- deeren op het oogenblik dat zij ons ontvallen. Door de politie te 's-Hage is gisteren een onderzoek ingesteld naar een persoon, die onder den naam van nCharles" in het laatst der vorige week in een der voornaamste hotels der residentie verblijf heeft gehouden, die laatstelijk zich ook een week te Namen en te Bergen heeft opgehouden en wiens gelaatstrekken volgens 'de Belgische bladen overeenkwamen met het signalement van den uit de Panama-zaak bekend geworden Arton. Door het "verblijf aldaar wordt een bericht in de In dJpendancebcvcsügd. volgens hetwelk bedoelde persoon in den namiddag van Don derdag uit Bergen was vertrokken, opgevende naar 's-Gravenhage te gaan. Reeds is de Fransche legatie in deze zaak gekend(D.) Uit Sliedrecht wordt van gisteren aan de jV*. JR. Ct. gemeld: Nadat het heden den geheelen namiddag hier vrij rumoerig geweest was, trekt nu eene groote menigte langs den dijk, op vele plaat sen ruiten inwerpende. Men verwacht eene afdeeling pontonniers uit Dordrecht Men meldt uit Houtrgk en Polanen ^Vrijdagavond is alhier een 16-jarig meisje, alleen thuis zijnde, door twee als kramers rondloopende bedelaars aangegrepen, een prop in den mond gestopt en aan handen en vos ten gebonden in de Haarlemmervaart gewor pen, waarop de beide onverlaten, na de woning te hebben doorzocht, onmiddellijk verdwenen. Het meisje werd, dank zij het ijs dat nog in het water lag, gelukkig gered, doch haar toestand was des avonds zorgwekkend en ook thans nog niet beter. De beide sujetten zijn, zooals later bleek, per trein naar Amsterdam vertrokkeneen daarheen gezonden telegram kwam te laat, terwijl ook een onmiddellijk aldaar ingesteld onderzoek door de politie van hier met een persoon, die meende ze te kunnen herkennen, jammer genoeg tot geen gewenscht resultaat leidde". In de woning werd een kast opengebroken en daaruit f2.25 ontvreemd, terwijl op de tafel een met potlood geschreven briefje werd gevonden, waarin werd verklaard, 3> dat men alleen geld zou ontvreemden, wgl andere zaken de politie op het spoor kon brengen en dat de dochter in het water was geworpen". Gisteren stelde de justitie uit Haarlem te Houtrijk en Polanen te dezer zake'een nader onderzoek en verhoor in.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2