4fk Binnenlandsche Berichten. 'Ia I:' T1 im 't H: 3* ontvangen om machtiging tot het instellen van gerechtelijke vervolging betreffende de bankinstellingen tegen den heer Dezerbi. De aanvrage tot het instellen eener ver volging tegen den afgevaardigde Dezerbi is in druk rondgedeeld. Het proces tegen de Banca lïomana zal worden ingesteld wegens misbruik van de uitgifte van papier, vermindering van de wettelijke waarborgen der sohukleischers en blijkbare verdichting van rekening-courant- posten. In '/jjn verhoor heeft Toulango ver klaard, dat dit laatste geschied is om uitgaven te dekken, welke niet in de boeken der bank gebracht zijn. In die boeken komt Dezerbi voor een bedrag van 400,000 lire voor, door hem in 1888 en 1891 genoten. Daar er niet veel ontwerpen meer voor afdoening gereed zyn, gelooft men, dat de Kamer eenige dagen de zittingen zal schorsen. De beweging, die zich reeds te Livorno en Lucca had geopenbaard in de weigering der biljetten van de Banca Bomanaheeft zich over het geheele land uitgebreid. Niet alleen door particulieren worden deze bankbiljetten geweigerd, ook de kredietinstellingen willen ze niet aannemen. De financieele paniek neemt steeds grootere verhoudingen aanin weer wil van de geruststellende artikelen der offi- cieuse bladen komen tal van personen hun inleggelden bij de spaarbank opeischen. SPANJE. De koning is in lichten graad door roodvonk aangetast. De ziekte volgt haar geregeld verloop. PORTUGAL. In het Hoogerhuis heeft de minister van financiën gisteren verklaard, dat het deficit op de begrooting van 1893/94 omstreeks 5000 contos bedragen zal. De begrootings- commissie uit de Kamer zou, daarvoor had hg de bewijzen, het voorstel der regeering betreflende de buitenlandsche schuld, behou dens enkele wijzigingen, aannemen. De douane-ontvangsten te Lissabon en te Oporto zijn in Januari 41 contos reis geble ven beneden de ontvangsten van Januari 4892. GRIEK E N L A N D Dinsdag in den vroegen morgen had op het eiland Zante, en speciaal in de hoofdstad van dien naam, een vreeselyke aardbeving plaats. Het aantal slachtoffers is nog onbe kend, twee lijken zyn reeds gevondenvele personen werden gekwetst en verscheidene huizen ingestort. Onder de bevolking heerscht groote angst. De minister van binnenlandsche zaken zond er troepen henen met veldtenten en proviand. Een tweede, hevige schok van aardbeving is gisternacht te 2 uur op Zante en Cepha- lonia gevoeld. Naar verzekerd wordt, zijn in de stad Zante meer dan 100 huizen inge stort, terwijl verscheidene doipen geheel verwoest zijn. Intusschen zijn er tot dusver geen belichten van meer dooden ontvangen. E 6 T P T E. De khedive vertrekt den 4n naar Opper- Egypte ter inwijding van de spoorweglyn Siouth—Chirzeh, Uit Kaïro wordt aan de Daily 2/etos ge seind dat onder het volk de stroeming tegen Engeland aanhoudt, vooral onder de notabelen en studenten. A M K I K A. De Senaat heeft de discussie over het voorstel van Chandler, ten gunste van de annexatie van Hawai door de Vereenigde Staten discussie verdaagd. Het nieuwe home-rule-ontwerp van den minister Gladstone wordt door de lersche nationale ligue in Amerika veroordeeld als eene opeenhooping van niets zeggende rechts termen, welke geen enkele partij voldoet. In Argentinië duurt de ministerieele crisis voort. De politie heeft tydelyk dezelfde be voegdheden ontvangen als het leger. Alle voorzorgsmaatregelen zijn met het oog op ongeregeldheden genomen. De Chileenschere geering protesteert tegen de aanspraken van Argentinië op de provincie San-Juan in de vallei der Andes. De Argentynsche bladen geven van verontwaardiging blijk over het geen zij noemen de pretenties van Chili. Manuel Pinto de Souza Contas is benoemd tot directeur van de Braziliaansche republiek. SCHIEDAM, 2 Februari 1893. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven dat op de voordracht ter be noeming van een ondcrwyzer 2e klasse aan de 4e openbare kostelooze school (hoofd de heerP. van Vlaardingen) zijn geplaatst de hee- ren 3. A. van der Poel en A. Timmermans, beiden alhier, en J. van der Sluis te Goor. In de eerstvolgende zitting van den gemeente raad zal de benoeming plaats hebben. Door burgemeester eu wethouders werd hedennamiddag ten twee ure de aanbe steding gehouden voor de levering van bouwmaterialen, benoodigd in 1893, en wel in twaalf perceelen, als: perceel 1.450,000stuks vlakke waalstraatklinkersII. 40,000 stuks getrokken waalstraatklinkers; IH. 250 M hardsteenen trottoirbandenIV. 335,000 stuks groot 0.16 x 0.10 x 0.15 M en 8000 stuks gioot 0 24 x 0.10 x 0.15 Grès-keien van de Ourthe; V. 18 stuks beslagen eiken palen; VI. meskant bezaagd Bijnsch eiken hout voor sluisdeuren VIL Wezelsch eiken ribhoutVIII. Noorsche grenen deelen; IX. gewaterde iepenhouten brugstrookenX. perkoenpalenXI. 50 gegoten ijzeren straat- syphons met beweegbare roosters, volgens modelen XE. 1000 stuks verglaasd Engelsch ijzeraarden buizen. Voor perceel 1.46inschrijvers, laagste was de maatschappij tot exploitatie van steen- 1 fabrieken te Rotterdam a f 12.61 per 1000 st.perceel II. 12 inschrijvers, laagste was wed. D. van Lange Zn. te Rotterdam voor f 12.81 per 1000; perceel HL 9 inschrijvers, laagste was de maatschappij tot vervaardiging en levering van bouwmaterialen (voorheen de erven Trip) te Rotterdam voor fl.93 per meterperceel IV. 10 inschrijvers, laagste was H. J. Bosman te Rotterdam voor f 55.53 per 1000 stuks kleine en f80 per 1000 stuks groote keien; perceel V.43inschrijvers, laagste was J. C. van der Voort te Udenhout ad f676; perceel VI. 6 inschrijvers, laagste was P, T. Stornebrink te "Wychen voor f 746.49 perceel VII. 11 inschrijvers, laagste was J. C. van der Voort te Udenhout voor f 724; perceel VUL 4 inschrijvers, laagste was F. W. van der Eist Co. alhier voor f1435; perceel IX. 5 inschrijvers, laagste was A. ffijjlevens te Made voor f554.24; perceel X. 9 inschrijvers, laagste was A. van der Banden te Udenhout voor f 435; perceel XI. 2 in schrijvers, laagste was de Nederlandsche stoombootmaatschappij te Rotterdam voor f475; en perceel XII 7 inschry vers, laagste was D. van Oostveen aan den Bommel bij Utrecht voor f720. De gunning is nog aangehouden. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van het aan hangig wetsontwerp op de fadlissements-wet- geving heeft gisteren hare werkzaamheden voortgezet. De minister van justitie nam aan het overleg deel. De ronddeeling van het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de kieswet-ontwerpen wordt in de tweede helft dezer maand ver wacht. Officieus wordt als datum van de hervatting der werkzaamheden van de Kamer Dinsdag 21 dezer genoemd. Door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin heeft de minister van financiën, in verband met de bepalingen der wet op de vermogensbelasting aan de burgemeesters ver zocht om tot naleving van sommige artikelen dier wet hunne medewerking te willen ver- leenen. Volgens het Vad. heeft de staatscommis sie, belast met het bewerken van wetsvoor stellen ter voldoening aan de grondwettelijke bepalingen betreffende deu waterstaat, twee wetsontwerpen gereed een op de vervenin gen en een op de keuren der waterschappen. Eerstdaags worden die wetsontwerpen aan de regeeiing aangeboden. In de JOeK-Courant van den 34 n Decem ber j.l. wordt gemeld dat de heer Kruyt, consul-generaal te Penang, voornemens is in het voorjaar met verlof naar Europa te ver trekken, en in verband daarmede de hoop uitgesproken, dat met de tijdelijke waarne ming dier betrekking belast worde een met de kennis van de taal en de plaatse^jke omstandigheden in de Straits bekend con sulair ambtenaar, hetgeen met het oog op de pas in werking getreden scheepvaart regeling in Atjeh thans van bijzonder gewicht geacht wordt. Door den heer P. Oorver, directeur van het post- en telegraafkantoor te Geldrop, is aan de regeering een adres gezonden met het verzoek, om alle borgtochten van reken- plichtige rijks-ambtenaren af te schaffen en daarvoor in de plaats te stellen een korting op hun traktementen, teneinde te komen tot de vorming van een waarborgfonds, door het rijk beheerd, en dienende om eventueele schade, door de ambtenaren aan het ryk berokkend, te dekken. Algemeen kiesrecht is in aantocht. Algemeene dienstplicht is mede een eiseh van den dag. Nu geeft een inzender in de Indépendance Beige in overweging voor den krijgsdienst slechts aan te wyzen de zonen van hen, die op de kiezerslijsten zijn ingeschreven. Wanneer wat trouwens niet zeer waar schijnlijk is deze regeling tot stand kwam, dan zou de eisch naar algemeen kiesrecht zeker wel verstommen en, trots alle vader landsliefde, het leger tot een minimum van getalsterkte slinken. De practyk zou een doodeljjken slag aan de theorie toebrengen. (Amh. Oi.) Het comité bestaande uit de heeren Louis Hartz, ingenieur, Charles Verrier, beiden te Brussel, en J. Holland, handelsagent te Rotter dam, heeft zich gevormd met het doel een stoomtram „usschen Haarlem en Alkmaar aan te leggen en te exploiteeren. Eenige kapitalisten (Belgen) moeten zich be reid hebben verklaard dat plan ten uitvoer te brengen, zoodra de gemeentebesturen de concessies hebben verleend. Garantie wordt niet gevraagd. De sNederlandsche Vereeniging van Spoor wegambtenaren", over het geheele land ver spreid, telt thans ruim 1500 leden. Spoorwegreizigers vinden tegenwoordig in hunne coupé gedrukte aanbevelingen van het socialistische blad voor spoorwegbeambten De Seingever. Er zijn er verschillende, en een er van laten wij hier volgen: ^Moeten wy spoorwegslaven dan altijd bukken voor onze tyrannen. Moet dan altijd het onrecht en de willekeur zegevieren over recht en vrijheid van den mensch Vereenigt u, want daarin schuilt uwe kracht. Leest Da Seingeverf" De melksuiker wordt als een voortreffelijk voedingsmiddel voor kinderen aanbevolen. Teneinde ook den minder gegoeden stand in ïWillen wij eene partij piquet spelen vroeg graaf Tardowski en stak zijn arm door dien van graaf Hancke. .«Met genoegen." Beiden verwijderden zich. jWat is die majoor een onaangenaam mensch Hoe kwaamt ge er toe, u met hem te bemoeien, waarde graaf?" »Hij kwam bij mij en verveelde mij reeds meer dan een half uur met zijne viagen. Hij zal nimmer een goed soldaat wolden. Ik houd hem voor een aartsstommenk, wat het militaire betreft." sHij is ons reeds lang tot last, maar ik zal er wel voor zorgendat hij ons niet langer verveelt." Graaf Tardowski hield plotseling opbleef staan en maakte den ander met een oogwenk op de beide steenen des aanstoots daar ginds opmerkzaam. nPrachtig niet waar f' sprak hij honend. nKun u zulks niet verlokken 1 Ik zou wel MOS willen wetenhoeveel bloed die dappere helden vergoten hebben 1 Indien die knaap met zijn verband om het hoofd, aan wiens lippen juist vorstin Jadwiga en de andere dames hingen, maar niet zulk een huichelachtig gezicht en zulke smerige banden had 1 Onze dames zijn niet zeer kieskeurig." »Naar ik van een mijner ondergeschikten gehoord heb, is dat mensch een baibier uit Krakau, die, onlangs nog in de nabijheid van de kazerne een winkel hield." Ah charmant 1 Dit belangrijk nieuws zal voor de dames niet verbolgen blijven. Uitmun tend Dit bericht is met geen goud te betalen" juehte de graaf met leedvermaak. Ik durf wed den dat zijne wond voorgewend, of slechts een onbeduidende schram istot nu toe heeft niemand hem kunnen bewegen, om het verband af te doen." »Wel mogelijk, hoewel mijn korporaal zegt, dat die heer baardschrapper overigens een flink mensch is, wien het hart op de rechte plaats zit." Zooveel te beter! Gij kunt echter niet gelooven, waardste graaf, hoe veel gespuis hier rondlooptalle schurken uit geheel Europa schijnen elkaar hier een rendez-vous gegeven te hebben. Doch laten wij beginnen." viel hij zich zeiven in de rede, en trok den ander mede naar eene andere kamer»ik kan dat gezicht niet langer verdragen Bij Zeus, het vaderlandsch gevoel is onze dames zoo zeer naar het hoofd gestegen, dat een fatsoenlijk man haar daarom verachten zou Deze laatste harde beweung bad in het bij zonder op Martha von Bordowski betrekking die juist baren arm zusterlijk om den Belgischen student sloeg, hem diep in de ongen keek, hare lippen aan zijn glas zette en hem een dronk wijdde. Door wijn. zoete woorden en blikken beneveld, sloeg de dappere held nu eveneens zijn arm om Martha's schoone gestalte en drukte zijne lippen op hare zachte wang. »Dit vrouwspersoon zou in staat zijn Het overige hield de graaf met geweld terug. Zeer ontsteld begaven zich beiden naar de naaste kamer. In de zaal werden de stemmen steeds luider, de debatten heftiger; de hoofden gloeiden en de oogen begonnen te fonkelen. Nu en dan stond deze of gene opwenkte een bekende ter zijde, of trok hem in een hoek, om daar heftig en met veel gesticulaties met hom te disputeeren. Eigenaardig kwam daarbij het Poolsche natio nale karakter te voorschijn de gesprekken dezer prikkelbare menscben waren zeer langdradig en bij allen ijver, die zij toonden om ze met beeldspraak te versieren, wilde ieder in de hoogste vervoering nog als redenaar schitteren. In den eenen hoek van de canapé zat graaf Raphaeleen weinig bleek net hooggewelfde voorhoofd somber geplooid, den fijnen mond te zamen gedrukt, de oogen neergeslagen en den storm over zich heen latende woeden. (Wordt vermlgd.) r> a Ju

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2