Binnenlandscha Berichten. instellen van e»n parlementair*» enquête, om tiit te maken, dat hg, Budini, nooit geld van de Boraeinsche Bank heeft ontvangen. De Kamer besloot aan zich te houden de bepaling van den dag, waarop dit voorstel zal worden ontwikkeld en toegelicht. Terriui, kassier van de Volksbank te Pesaro, is met een groot bedrag op den loop. De procureur deskonings en de procur^ur- genen.al besloten tegen Dezerbi alleen een dagvaarding om te versehgaen uit te vaardigen. Gedurende de eerste zeven maanden van het financieele jaar bedroegen de inkomsten 20,000 000 lire meer dan in dezelfde maan den van het vorige jaar. De gezanten van Engeland en de Vereenigde Staten hebben Visconti Venosta hun beden kingen medegedeeld tegen de scheidsrechter lijke uitspraak betreffende de robbenvangst in de Behringzee. SPANJE. De regentes teekende de besluiten, waarb de Cortes tegen 5 April wordt bijeenge roepen de verkiezingen der afgevaardigden xgn bepaald op 5 en die der senatoren op 10 Maart. Volgens de opgave van de officieele Gaceta is de vlottende schuld van Spanje gedurende de maand Januari van 245.977.000 pesetas vermeerderd tot 278.300.000. Van dit cijfer vertegenwoordigen 109.959.000 pesetas de vlottende schuld, die sedert het, begin van dit dienstjaar, dat is sedert Juli 1892, is aangegaan. De werksters in de lucifersfabriek te Sevilla hebben den arbeid gestaakt. POKTÜfiiL. In de gisteren gehouden zitting der Kamer heeft bg de beraadslaging over het ontwerp betreffende de buitenlandsche schuld, de heer Öliveira Martins, oud-minister, de noodzake lijkheid aangewezen om eene overeenkomst met de houders der schuldbrieven aan te gaan. De ministei-president verklaarde dat Por tugal met de nieuwe ontvangsten, die hij voor stelt, in staat is aan de houders der schuld brieven eene rente uit te keeren, zooals bij het besluit van 13 Juni is bepaald. De Times verneemt uit Lissabon dat de algemeene opinie schijnt te zijn dat de positie van het Kabinet onhoudbaar is tegenover de besluiten der financieele commissie. Deson danks verklaart de premier daaraan geen ge wicht te hechten en voornemens te zijn aan te blijven, totdat een votum van wantrouwen hem zijne demissie afdwingt. Hottentotten zijn in de districten van Mossamedes gevallen. De aanvoerder en dertig Hottentotten zijn gedood, en vijt gevangen genomen. Er werden spoedig troepen heen gezonden. De Cnaneieele commissie uit de Kamer verzocht de regeering het ontwerp tot ver hooging der accijnzen door een ander ontwerp te vervangen, dat dezelfde vermeerdering van inkomsten zou waarborgen, maar onder an dere omstandigheden. In de laatste twee zittingen der Kamer is het onmogelijk geweest bet stemmencijferte verkrijgen, noodig voor de verkiezing der bureaux. Men ziet hierin een manoeuvre van de oppositie, om aan de regeering te toonen, hoe machteloos zij staat tegenover het parle ment. B M E N I E. De kroonprins en zijn gemalin zijn Zondag te een uur te Bucharest aangekomen. Een ontzaglijke menigte was op de been. De stad was rijk getooid. Het echtpaar werd hartelijk toegejuicht. Het reed van het station naar de hoofdkerk, waar een aTe eum" werd ge zongen en de oorkonde van het huwelijk ge- teekend. Des avonds was er feestmaaltijd ten hove en werd een fakkel-optocht door de stad gehouden. R B I K E N 1. i !l p. De koning, de koningin, de kroonprins en prins Nicolaas zijn Zondagavond naar Corinthe vertrokken, waar zg aan boord zouden gaan van het koninklijk jacht Sphacteria, om gis terochtend te Zante aan te komen. Sedert Zaterdag hebben er geen aardbe vingen plaats gehad. De vrees onder de in woners is iets verminderd. De schade wordt op ongeveer 8 millioeri drachma's geschat E6ÏPTE. De khedive is Zaterdag te Assioet aange komen en Zondag naar Sohat Girgeh ver trokken. Aan alle stations werd hij met geestdrift begroet. Gisteren zou hg naar Aboetig gaan om den nieuwen spoorweg te openen. Uit Kairo verneemt de Daily News dat volgens geruchten de volkspartij eene om wenteling zou beoogen tijdens de afwezigheid van den khedive. De overheden hebben de meest gestrenge maatregelen genomen. T U B E IJ E. Uit Konstantinopel verneemt de Times, dat de Fransche gezant den sultan tracht over te halen om een congres der JEuropeesche mogendheden bijeen te roepen, teneinde EDgelands houding in de Egyptische quaes- tie te overwegen. A M E B 1 E A. De minister van buitenlandsche zaken heeft een depêche ontvangen van Stevens, den ge zant der Yereenigde Staten op Hawai, mel dende, dat de diplomatieke vertegenwoordi gers van alle mogendheden de voorloopige regeering hebben erkend. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld 3000 kolonisten, gewapend met gewe ren en eenige kanonnen, zijn in opstand geko men om te protesteeren tegen eene provinciale belasting op het graan in de provincie Santa Fé. De gouverneur zond troepen rnet geschut om de beweging, die zich uitbreidt, te onder drukken. De Senaat heeft een voorstel verworpen om het ontwerp tot afschaffing der wet tot den aankoop van zilver in discussie te brengen. SCHIEDAM, 7 Februari 1893. De gemeenteraad hield hedennamiddagten kwartier voor twee ure eene vergadering, welke werd bijgewoond door 20 leden; af wezig de heer dr. De Bruijn. Daar geen der leden aanmerking had op de notulen van 17 Januari j.l., werden deze vastgesteld. De ingekomen stukken, welke reeds ter inzage hadden gelegen, warenEene missive van Ged, Staten dezer provincie, ten geleide van een uittreksel uit het kon. besluit van 10 Jan. j 1. no. 3 en uit den daarbij behoo renden staat, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 6 Dec. te voren tot heffing eener belasting onder den naam van haven geld, werd aangenomen voor kennisgeving; van burgemeester en wethouders, ontwerp verordening op het gebruik der havens en wateren (havenreglement) te Schiedam, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; idem, toelichting op de door hen den raad aangeboden ontwerp-overeen- komst met het gemeentebestuur van 0 verschie, betreffende de aansluiting dier gemeente aan de drinkwateileiding alhier, alsmede beant woording van eenige vragen die in de raads zitting van 17 Jan. j.l. omtrent dat ontwerp zijn gedaan, hierop zal, voor zooveel noodig, worden gelet wanneer het ontwerp heden aan de orde zal worden gesteld; idem, missive, ten geleide van een aan hen gericht schrijven van den gemeente-architect, waarin deze er de aandacht op vestigt, dat in het gedrukt verslag van het verhandelde in da zitting van den gemeenteraad van 3 Januari j.l., Ij waarin de waterverversching dezer gemeente besproken wordt, ten onrechte werd melding gemaakt van ihet voorstel van den ingenieur Beijerman"door dezen toch werd een geheel ander voorstel gedaan, waarvan hij den in houd in dat Schrijven opgeeft Voor eene juiste beoordeeling van het onderwerp waar van hier sprake is en om de mogelijkheid voor verder misverstand en verkeerde op vatting uit te sluiten, deed de voorzitter voorlezing der missive, en werd deze aan genomen voor kennisgeving, voorts werd be sloten, het door den gemeente-architect aan burgemeester en wethouders uitgebracht rap port omtrent het voorstel tot waterverver sching van der» ingenieur Beijerman, op te nemen in het gedrukt verslag der handelingen van den gemeenteraadidem, voordracht opgemaakt in overleg met den arrondisse- ments-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van een onderwijzer 2e klasse aan de le openbare kostelooze schoolop deze voordracht zgn geplaatst: 1. J. A. van der Poel; 2. Al Timmermans, beiden onderwijzer alhier, en 3. J. van der Sluis, onderwgzer te Goor; daar eene spoedige vervulling van de vaca ture aan deze school wenschelijk is, wordt op voorstel van burgemeester en wethouders besloten nog heden tot eene benoeming over te gaan. Rapport van de financieele commissie op de in hare handen gestelde rekening der Kamer van koophandel en fabrieken over 1892rapport van de commissie tot herzie ning der plaatselijke belastingen op het eerste j gedeelte van het adres Tan A. H. W. van Reede, directeur van stoombooten, waarin eene wijziging verzocht wordt der verorde ning op de heffing van havengeld binnen deze gemeente; beide rapporten zullen be handeld worden als de onderwerpen, waarop ze betrekking hebben, heden aan de orde zgneene, even voor het openen der zit ting ontvangen missive van de commissie uit den raad om de hoogere burgerschool en het gymnasium door het rijk te doen overnemen, werd besloten dit stuk op te nemen in het gedrukt verslag der handelingen van den raad missive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier, daarbij twee dubbeltallen aanbiedende voorde vervul ling der twee nieuwe plaatsen in dit college; aanbevolen zijn 1 de heeren A. A. Beekman en F. Visser2. de heeren J. G. Doorman en P. Loopuyt, ter visie gelegd om in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaanmissive van de commissie van beheer der fondsen van de vernietigde gilden ten geleide der rekening over 1892, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering. De later ingekomen stukken zijnVan burgemeester en wethouders ontwerp-be- sluiten tot wijziging der gemeente-begroo- tingen voor 1892 en 93zullen heden worden behandeldidem, proces-verbaal van door hen gedane opneming der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger op 12Januari j.l,, aangenomen voor kennisgevingidem, voordracht opgemaakt in overleg met den arrondissements-sehoolopziener, na ingewon nen bericht van het hoofd der school, ter benoemiug van een onderwgzer 3e klasse i aan de openbare buigerschool, op die voor dracht zgn geplaatst1. J. L. C. Borghstijn, onderwijzer te "Waaidenburg, en 2. S. Hout man, onderwijzer te Rozenburg; op voorstel van den heer Den Breems werd besloten ook deze ben< eming nog heden te doen idem, praeadvies op ,het adres van C. Gips Zonen te Dordrechtdirecteuren der Schiedamsche sleephelling te Schiedam yvaarbg zg verzoeken te mogen vernemen of j de raad bereid is met hen te onderhandelen omtrent het tegen taxatie overnemen der opstallen van die sleephelling, alsmede prae advies op het vroeger ingediende adres dier- zelfde firma, om de terreinen waarop die sleephelling gevestigd is voor een zeker aantal jaren aan hen te verhuren; ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Alsnu tot behandeling der aan de ord# gestelde onderwerpen overgaande, werden de ontwerp-besluiten tot wijziging der begrooting voor 1892 en 1893 goedgekeurd. Tot onder wgzer 2e klasse aan de 4e openbare armen school werd benoemd J. A. van der Poel, alhier; terwgl tot onderwgzer 3e klasse aan de bur gerschool werd benoemd J. L. C. Borghstijn. Op de adressen van W. A. J. Wittkampfr P. van der Velden Cz., A. Dirkzwager, G. H. Timmerhaus, gemachtigde van de erven wed. J. D. van Otterdgk, J. Tak, M. van den Bos Sr., J. van der Burg Cz. en A. H. de Leur, om restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting over 1892, werd gunstig beschikt en allen tot verschillende bedragen restitutie verleend. De rekening der Kamer van koophandel en fabrieken over 1892, sluitende met een goed slot van f 42.74, werd overeenkomstig het advies der financieele commissie goed gekeurd de heeren Maas en Prins, leden dier Kamer, waren tijdens de behandeling niet in de vergaderzaal aanwezig, ook de heer Hoogendam, secretaris der Kamer, achtte het beter tijdens de behandeling dezer reke ning de vergaderzaal te verlaten. Oo bet adres van A. H. W. van Reede, directeur van stoombooten te Rotterdam, om wijziging der verordening op de heffing van havengeld ten aanzien van genoemde stoom booten, tevens restitutie verzoekende voor het betaalde halfjaar havengeld ad f68.55 voor de raderstoomboot Maasnymph II, welke boot sedert 28 Juli j.l. niet meer te Schiedam is geweest, werd besloten aan adressant te berichten, in overeenstemming met het advies der commissie voor de belastingen, op het le gedeelte van zijn verzoek, dat bij de on dernomen geheele herziening van deze ver ordening, op zgn verzoek, voor zooveel noodig, zal worden gelet; en het 2e gedeelte van zijn verzoek af te wijzen op grond dat de ver ordening geen aanleiding geeft tot restitutie van eenmaal betaald havengeld. Door den voorzitter werd medegedeeld dat het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1892/3 2879 aange- slagenen bevat, met een totaal der zuivere belastbare sommen van f2,123,230. In ver band met de geraamde opbrengst dezer be lasting voor 1892, ad f12,000, werden burge meester en wethouders gemachtigd om de te heffen percentage over het belastingjaar 1892/1893 vast te stellen op 1 percent. De heer Schuurman komt thans terug op het straks voor kennisgeving aangenomen adres van den gemeente-architect, den heer Nolen. Spreker was van oordeel dat derge lijke adressen van gemeente-ambtenaren van de groene tafel geweerd behoorden te worden en dat in de notulen, die toch het officieele orgaan van den gemeenteraad mogen genoemd worden, en waar het dus in dezen op aan kwam, de zaak zeer juist en duidelgk werd voorgesteld. Hij stelde daarom de volgende motie voorDe raad, van oordeel dat de notulen de officieele opgaven bevatten van het verhandelde in den raad, dat het gedrukt verslag dat officieele karakter ten eenenmale mist, en dat het schrijven van den gemeente architect is ongevraagd en ongegrond, gaat over tot de oide van den dag"nadat de onge grondheid van dit schrijven, vooral door deu heer Elzevier Dom, nadrukkelijk bestiedea was, werd ten slotte de motie met 11 tegen 9 stemmen aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling de oat- werp-overeenkomst met het gemeentebestuur van Overschie betreffende de aansluiting dier gemeente aan de drinkwaterleiding alhier en werd het voorstel van burgemeester en wet-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2