houders daartoe ten- slotte aangenomen met algemeene stemmen. Nog werd door burgemeester en wethouders medegedeeld, dat de stearine-kaarsenfebriek ïApollo", hangende de procedure voor den Hoogen Raad, over den aanslag dier fabriek in de plaatselijke directe belasting over 1890, thans eveneens eene vordering tot terug gave bij de Rctterdamsche rechtbank heeft ingesteld, wat betreft de belasting over 1892. Eenparig werd besloten dat de gemeente zich ook tegen deze laatste vordering in rech ten zal verzetten. Ten slotte werden burgemeester en wet houders gemachtigd tot vaststelling van het bestek en tot de openbare aanbesteding van het dempen en rioleeren van de grachten in het Broersveld, de Kerkstraat, de Kreupel- straat, de Baan, de Nieuwebuurt, de Laan en de sloot langs het zieken- en het weeshuis, alsmede het leggen van een riool in den Singel, met bybehoorende werken. De vergadering werd hierop gescheiden. Het mond- en klauwzeer onder het vee kan alhier als geweken worden beschouwd. De laatste runderen die er aan lijdeude waren, zyn door den heer plaatsv. districts-veearts hersteld verklaard. In het geheel is het vee bij 27 veehouders alhier door die ziekte aangetast geweest. Door de politie alhier zyn Zaterdag twee jongens, die te Rotterdam een handwagen gehuurd en te dezer stede een poging aan gewend hadden deze te verkoopen, aange houden en naar Rotterdam overgebracht. *1 Met genoegen woonden wij gisteravond in den schouwburg der Oflicieren-Vereeniging de opvoering bij van ^Politiezaken", blijspel in 4 bedrijven, naar het Duitsch vau Von Schonthan. ^Politiezaken" is een aardig blijspel, vol gezonde scherts en dartelen levens lust, met levendigen dialoog en opgewekte handeling. Moraal ligt er niet veel in, maar de vroolijke lach, waaraan geen betere aan doening van het gemoed wordt opgeofferd, heeft ook recht van bestaan, en die vertoont zich bij eene goede opvoering van dit blij spel gedurig op ieders lippen. En goed was de opvoering, zeer goed. Wat een talentvol spel van den heerD. Haspels als den teekemeester Berthold Hanfling. Zooveel bonhorn' 3 en tevre denheid met het lot, ook al is dit weinig benijdbaar, is het deel slechts van enkelen. Zyn beide dochters Jenny en Francisca zyn degelijke meisjes; Jenny is eene kunstenares, eene bekwame patroonteekenaarsterzij is de lieftalligheid en vroohjkheid in persoon en maakt zoowel den ouden als den jongen heer Klingenberg tot over de ooren verliefd; Francisca is in het huishoudenzij is kalmer en is verloofd met eenen jongen dokter, Gustaaf Kolmar. Mevr. Marie van Eysden—- Vink speelde de rol van Jenny met guitige coquetterie, terwijl ook mevr. Coelingh- Yorderman als Francisca om haar consciën tieus spel allen lof verdient. Theodoor Klin genberg, de chef van de firma "Wiegand Co., is eene zonderlinge verschijning. Hij maakt er zyne liefhebberij van, in vunzige kroegen het leven der misdadigers gade te slaan; zonder kleerscheuren komt hij daar niet altijd af en hij boet er zijn vertrouwen op zijne medemenschen voor een groot deel bij in. De rol werd overigens door den heer De Vries flink gespeeld. Zijn zoon Hendrik, de beminde van Jenny, werd voorgesteld door den heer Van EysJen. Zoowel deze rol als de nog overige rollen van eenige beteekenis, waaronder wij noemen die van de heeren J. Haspels en Rosier Faassen en van mevr. FaassenVan Velzen, werden verdienstelijk vertolkt. Het nastukje sDe Oogen van Mama" was eveneens een aardig blijspel. Het schalksche spel van mej. Alida Klein in de hoofdrol boeide iedereen. Ook de overige rollen waren goed bezst. Als eene bijzonderheid verdient vermelding dat beden in eene branderij aan den Noordvest- Singel een vlinder gevangen is. Koningin Wilhelmina heeft voor de in Augustus e.k. te Nijmegen te houden land bouwtentoonstelling, door de Geldersch-Over- ijselsche Maatschappij van Landbouw, eene groote zilveren medaille met hare beeltenis beschikbaar gesteld. De gemeenteraad aldaar heeft voor die tentoonstelling eene subsidie van f 1500 verleend. De Koningin-Regentes schonk f800 aan den ïChristelijken Volksbond" te 's-Graven- hage. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedtoeg: by de Nederlandsche Bank •4,830,697.061/j en by de betaalmeesters- 1,449,161.27 Te zanien 6,279,858.33'/, In de residentie Palembang (Neeil. Indië) is geplaatst de ambtenaar voor den burger lijken dienst M. Knappert. In veiband met de sedert lang gestremde scheepvaart, is op vele staatsspoorstations overvloed van goederen. Op het station Venlo vooral is de aanvoer van goederen zoo gioot, dat zelfs de meeste aankomende goederen treinen aldaar het stationsterrein niet kunnen binnenkomen en dientengevolge op de spoor- lyn moeten wachten, totdat er ruimte is ge komen. Het uitgestrekte terrein staat vol, zoodat men nu en dan moeilijk lossen kan. Naar uit een Zaterdag door de N. R. Ct. ontvangen schrijven van den directeur der Nederlandsch Amei ïkaansche land- en emi gratie-maatschappij blijkt, heeft de heer Noordtzij uit Colorado nadere bijzonderheden gemeld, strekkende tot weerlegging der voor stelling van zaken, door de Denver Beputlican gegeven. Ook te Rotterdam zal een kunstkring wor den opgericht. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren Jean Browne, H. Haveikorn van Rysewyk, P. C. de Moor, Frans Netscher. W. C. Royaards, Jan C. de Vos en D. Wiggers. hr de vorige week zijn te Rotterdam 15 personen door roodvonk aangetast en 7 perso nen er aan overleden. Gisterochtend was men te Heerenveen getuige van een niet alledaagsche soort van werkverschaffing. Een hoog bejaard en ge goed ingezetene, dezer dagen overleden, had namelijk bij uiterste wilbescbikking bepaald, dat zijn stoffelijk overschot niet met een lijk wagen, doch door honderd dragers naar het kerkKof moest worden vervoerd, aan elk van welke f2 moest woiden uitgekeerd. Werke lijk droegen of vergezelden dan ook honderd arbeiders het lijk. Door de afdeeling Patrimonium" te Win schoten is een gift van f 200 ontvangen, met de opdiaclit, om daarvoor bouwland te huren en dit onder de leden-ai beiders te verhuren. De zutter-afdeeling teMidwolde heeft bewerkt, dat een 100-tal werkloozen aibeid vinden. Voor de stichting van een derde gebouw op sMeer-en-Bosch" te Heemstede, tot verple ging van lijders aan vallende ziekte, heeft mevr. W. te Haarlem f 1000 geschonken. Een vijftigtal socialisten van Zutfen en Deventer hadden zich Zondag te Gorselver- eenigd, om aldaar een propagandalocht te houden. De roode vlaggen ontbraken hierbij niet en kwistig werden socialistische couran ten enz. onder de boeren verspreid. Gezamen lijk trok men onder gezang naar Deventer, om tegen den avond weder per spoor te Zutfen te arriveeren, na verscheidene moede reizigers door het zingen van hun socialistische liederen te hebben lastig gevallen. (Z. Ct.) Zondagnacht is de Waal zoowel als de Maas nog een weinig gewassen thans water stand op beide rivieren stationnair. De water stand op de Waal is boven het verbodsmerk der stoombootvaart, zoodat de stoombooten, die gisteren den dienst wilden hervatten, niet mogen varen. Ook de Mara staat van dijk tot dyk, reden waarom het kwelwater de lage binnenpolders overstroomt. Gisternamiddag zijn te 's-Heerenberg drie schooljongens door het ys gezakt. Hoewel spoedig hulp opdaagde, zijn twee van hen verdronken. Wie zich een warm en waterdicht schoei sel wil aanschaffen, late zich een paar schoe nen maken, waarvan de nerfzijde, in plaats van naar binnen, naar buiten gekeerd is. Het voordeel hiervan is dat de nerfzijde, die vet ter en minder poreus is dan de binnen zijde van het leder, meer weerstand biedt aan koude en vocht. Het eenige bezwaar is dat aldus gemaakte schoenen bij het poetsen niet glimmend zijn te krijgen. Daarom is het beste de natuuilijke gele kleur van het schoeisel te laten zooals ztj is en de schoenen nu en dan te bestrijken met het mengsel, waarmede in de laatste jaren wandel- en toerislenschoenen gewoonlykingesmeerd wor den. Dit mengsel sluit kouds en vocht nog meer af en is voor het leder beter dan gewoon schoensmeer, dat het doet knappen. Honselersdijk. In de Vrijdagavond ge houden vergadering van de vei eenigings West- land" is tot voorzitter gekozen de heer P. F. L, Waldeck te Loosduinen, in de plaats van den heer H. J. Hoek te Wateringen, die ontslag uit deze betrekking had genomen. 's-Gravenhnge. Gisteren heeft ten hove een diner plaats gehad, waaraan genoodigd waren opper-officierenvan zee- en landmacht en de buitengewone adjudanten alhier van denzelfden rang. Koningin Wilhelmina nam aan het gastmaal geen deel. De Koningin- Regentes verscheen aan tafel met de hertogin van Albany en gevolg. Na tafel onderhield de Koningin-Regentes zich met verschillende genoodigden, terwijl ook de hertogin met het gevolg van H. M. en eenige generaaals sprak. Tijdens het diner speelde de muziek van de kon. militaire kapel. Hoorn. Aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes wordt door de com missie voor het oprichten van een standbeeld voor Jan Pieterszoon Coen alhier verzocht, de onthulling met Hare Hooge tegenwoordig heid te willen vereeren; Amsterdam. Zondagavond zijn twee af schuwelijke 'moorden gepleegd: een in de Koestraat en een in de Spuistraat. In de Koestraat woont sedeit eenigentijd de karton werker Van Eaamsdonk met zijn vriend Bonk. Reeds geruimen tijd leefde Van Raamsdonk in onmin met zijn huisvrouw, Anna Petronella Franke, die dan ook niet de echtelijke woning met Van Raamsdonk deelde, maar gemeenzame» omgang had met den 38-jarigen Hendiik de Sallis. Deze twee vervoegden zich nuZaterdagavond ten huize van Van Raamsdonk. Er werden scheldwoorden gewisseld en eindelijk kwam Bonk met Van RaamsJojik naar beneden. Eerst viel Van Raamsdonk op de vrouw aan en sloeg hij De Sallis met een stok. Op een oogenblik, dat De tallis struikelde, vloog Bonk op hem aan, trok een mes en bracht hem verscheidene steken toe. Kermend viel De Sallis neer en toen kwam de politie toeschieten. De verwonde werd in een brancard gelegd en naar het gasthuis gereden. De beide be woners van de bovenwoning van het perceel werden onmiddellijk door den Heer Stork', commissaris van politie in arrest genornenl Hendrik De Sallis is Zondagavond te 8 uur in het gasthuis aan zijn wonden over leden. Vóór zijn dood heeft hij nog de stellige verklaring afgelegd, dat niemand anders dan Bonk zijn mooi denaar is. Hoewel de buren van Van Raamsdonk zeer gunstig voor dezen getuigen, is ny, volgens verklaring van eenige anderen, de peisoon, die Bonk heeft aangezet tot de misdaad. Nabij de Raamsteeg op het stille gedeelte aan de Spuistraat, boven eene tappery, woont sedert geruimen tijd Maria van Erkens met haar zes kinderen. Ook deze vrouw kon het op den duur met vindeu met haar man, zoo dat zij samen niet onder éen dak verkeerden. Van dezen man, Van der Hooghen genaamd, had de vrouw, die gunctig bekendstaat, steeds veel te lijden, daar by haar op allei bande manieren plaagde en lastig viel. Zondagavond nu klopte Van der Hooghen aan de woning der vrouw. De goede ziel was echter beneden by een kranke buurvrouw en ook hier zocht Van der Hooghen haar op. HIJ begon haar te schelden en trok plotse ling een groot mes, waarmede hy haar een geweldigen steek toebracht in de buikholte onder het hart. Toen vloog hij de trap af, maar op het gillen der arme vionw schoot de eige nares van het café toe en gi eep den misda diger. Deze kloeke vrouw zou ongetwijfeld het slachtoffer van haar moedig optreden zijn ge worden, want aanstonds richtte de misdadiger het mes tegen haar, onder de woorden j»dan moet jij er ook maar aan". Gelukkig giepen op het juiste oogenblik eenige voorbijgangers den gewapenden arm van Van der Hooghen en werd hij door de politie gevat en aan de St.-Pietershal in arrest gebracht. Onmiddellijk snelden de inspecteur Van der Palts en de rechercheur Reijnente hulp en werd de vrouw, wier wonde door uitzakking van de ingewanden zeer gevaarlyk was geworden, per raderbaar naar het gast huis gebiacht. Het was hartverscheurend te zien hoe hevig de mededeeling van het onheil, hun moeder overkomen, de drie kindei en trof, die uit de kerk in de ouderlyke woning terugkeerden. De ongelukkige vrouw leeft nog, de genees- heeren hebben alle hoop haar van den dood te zullen redden. Alkmaar. Door 4 predikanten der Ned.- herv. gemeente alhier, worden pogingen aan gewend tot de stichting van een evangelisatie gebouw. Men begroot de kosten daarvan op f10,000, die bijeengebracht zullen worde» door rentelooze voorschotten van f 25. Het doel is, om jongens en meisjes van den slechten weg terug te houden en hen ia staat te stellen, latei eeue hun waaidige plaats in de maatschappij te bekleeden. Dronkenschap en ontucht zijn twee zonden, die allerwegen het maatschappelijk leven, vooral in de lagere standen, Yerwoesten. Daarom wenscht men den jongelieden op uitgaansavonden de gelegenheid te openen, gezellig verkeer te genieten om aldus ver leidingen te ontgaan, terwijl mede voordak- loozen de gelegenheid zal worden geopend om voor matigen prijs te overnachten. V-V h 'vjM "viA ■i--' i Zï'&tZ&'&j 1 - te

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3