U Woensdag 8 Februari. A0- 1893. N°. 8204. we ede Blad Zevenenveertigste Jaargang. Binnenlandsche richten. Gemengde Berichte n' Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. SCHIEDAM, 7 Februari 1893. De gouvernements-koffieoogstop Sumatra's Westkust werd 30 November geraamd op 55,406 pikols, dus op 100 pikols meer dan een maand te voren. (Java-Bode.) Van den overleden oud-minister Engei vaart schrijft de Haagsche correspondent der IN. Gr. Cf.: »De oude 80-jarige luitenant-gene raal Engelvaart, oud-minister van oorlog, is overleden. Met dien oud-strijder van 1830 gaat een der merkwaardigste figuren van ons leger ten grave. Als gewoon vrijwilliger in dienst getreden, bracht hij het door eigen energie en studie tot den hoogsten rang. Hij was een jongen van het platteland, van een voudige familie, maar er zat een kop op en een wil in, waarmede hij alles bereikte. Hij was als een strikt rechtvaardig, eerlijk, door tastend man bekend, maar bovenal als een trouw vaderlander". Binnen enkele dagen ziin langs den Nieuwen Botterdamschen Waterweg binnengekomen 7 fregatten, behalve barken, brikken, schooners en stoombooten, van welke er 73—74 dM diepgang hadden, en waaronder ook mogen vermeld worden het prachtige Amerikaansche fregat Granite Statenlet 73 en het Engelsche Charles S. Withney met 74 decimeter, beide van Australië, terwijl voorts nog een schip zeilende uit zee onze haven heeft bereikt, en dat alles terwijl Hamburg en Antwerpen voor de vaart wegens ijs genoegzaam gesloten "waren; dus wel een bewijs dat onzeRotter- damsche Waterweg in alle opzichten, onder welk seizoen ook, aan alle vereischten voor de groote zeil- en stoomvaart voldoet. (N. B. Ct Uit Ruhrort schrijft men ons van 6 Februari Het water is vallende; de peilschaal teekent. thans M 6.20, dus sedert Zaterdagavond M 0.47 val. Weinig drjjfqs meer in den Rijn, wind Zuid bij 3° R. Schoon weder. Indien het water zoo vallende blijft, zullen tegen Woensdag wel eenige beladen schepen de reis aanvaardenalvorens nieuwe aflading geschieden kan, is nog eenige voeten val noodig. Het water, meldt men ons uit Zevenaar, is zoodanig gewassen, dat honderden bunders bouw- en weiland onder Zevenaar en Oud- Zevenaar diep onder water zgn geloopen. (N. R. Ct.) Voor eenigen tijd deed het bericht de ronde, dat aan Atjehsche hoofden prijscou ranten van achterlaadgeweren waren gezon den door de wapenfabriek van Beaumont te Maastricht. De heer Eduard de Beaumont geeft nu de zeer eenvoudige verklaring van deze zaak. Hij heeft geïllustreerde catalogussen van alle soorten van geweren, jachtwapenen enz. algemeen verzonden aan officieren en handels huizen; ook in Indié, waarvoor hij de adres sen ontleende aan den regeeringsalmanak, ter landsdrukkerij te Batavia gedrukt. Hierdoor krijgt deze zaak een geheel ander aanzien dan uit het bericht oppei vlakkig zou worden opgemaakt. De heer Beaumont heef t niets anders gedaan dan ieder fabrikant doen zou. De sleepboot Schiedam heeft Zondag op de Maas tegenover de "Vlaardingsche haven door het ijs een gat in den boeg gekiegen, zoodat de kapitein genoodzaakt was, de boot aan de overzijde aan den kant te zetten, waarna de sleepboot Zeeland ter assistentie gekomen is om haar leeg te pompen. Op den eenzamen Groenendijk onder Char- lois is Woensdag j.l. vrouw Verboom, die op weg was naar Hillesluis, aangerand door een man met grijze bakkebaarden, het hoofd ge dekt met een pet met gladden klep en ge kleed in colbert-kostuum. Toen zij den kerel voorbij was, keek ze onwillekeurig om en zag tot haren schrik, dat de man terug kwam. lljj wilde haar een schop geven, wat echter mislukte; maar een tweede schop deed haar van den dijk vallen. Zij bad om genade en bood hem het geld aan, dat zij bij zich hadliij wees dat echter af met de opmerkingjniet om je geld of onzedelijke handelingen is het mg te doen, maar omje levenje zult hier op deze plaats sterven". Daarna werd de vrouw getrapt en geslagen en trachtte hij haar de keel dicht te knijpen. Hij liep eenige malen den dijk op en kwam telkens weer terug om haar nog meer te mishandelen. Gelukkig kwamen er eindelijk eenige menschen aan en nauwelijks had hij eenig geluid gehoord, of hij verliet heel be daard de plaats, om later in een overhaaste vlucht zich aan de handen zijner vervolgers te onttrekken, wat hem dan ook gèlukt is. De toestand van vrouw Verboom is thans buiten gevaar, doch van dien aard, dat haar herstel nog wel eenige weken zal duren. De rivier het Spui zit vol drijfys, dat de scheepvaart geheel belemmert. Aan het rjjks- veer tusschen Nieuw-Beierland en Hekelingen is de overtocht voor paarden en voertuigen weder gestremd. Zaterdagochtend werd op den Bezuiden- houtschen weg te 's-Gravenhage, ter hoogte van de Molensloot, badende in zijn bloed ge vonden de heer S., die Maandag der vorige week voor de rechtbank terechtstond wegens mishandeling van een kind. Hij werd naar zijne woning vervoerd, waar bleek dat hi j een halswonde had. Voor het «ogenblik bestaat er geen levensgevaar. De heer S., die gisteren door de rechtbank te 's-Hage veroordeeld werd wegens het spuiten van een knaapje met bijtend vocht, is Zaterdagavond naar het gesticht voor zenuw lijders op het Shjkeinde overgebracht. Te Scheveningen langs de geheele kust ziet men ijs, dat uit de Maas komt, in zee drijven. Eene groote massa is door den vloed aan het strand geworpenop sonmiige plaat sen ligt het zoo hoog, dat schuiten, dienaar zee willen, verplicht waren de schotsen stuk te slaan of wel geheel te ver wij deren. Gisteravond omstreeks 7 uur zijn te Haar lem aan den Schotersingel twee jongens van 9 en 11 jaar- door het ijs gezakt en verdron ken. Even te voren waren zij over het jjs loopende nog gewaarschuwd. De lijken zijn door de politie opgehaald. Uit Velzen wordt gemeld dat de lijken van den machinist Kloos en den leerling- machinist Oosterhout, niet Oosterman zooals in vorige berichten vermeld stond, door de vlettei lieden met dreggen zijn opgehaald. Aan beide lijken was geen verminking te bespeuren, alleen aan het hoofd van Ooster hout had de dreg een wonde veroorzaakt. De vletterlui hebben alle hoop ook den 1 remmer Njjs nog te vinden. De gelden welke ter verdeeling onder het politie-personeel te Amsterdam tot gisteren zyn ingekomen bedragen ruim f 8CXX). Deze som zal aldus verdeeld worden, dat verkrijgen: elke inspecteur f15, elke telegrafist f10, de brigadiers elk f9, de agenten elk f8 en de klerken en schrijvers elk f7. Afgescheiden van deze verdeelmg is reeds tot een bedrag van f 1750 aan cokes onder de agenten verdeeld, op deze wijze, datelke agent 5 mud cokes heeft ontvangen. Niet minder dan 27 villa's zullen binnen kort te Hilversum worden bijgebouwd, bijna alle voor rekening van Amsterdamsche fami- liên, die zich aldaar metterwoon zullen vesti gen. (ilT.v. d. D.) Gisterochtend omstreeks HVs uur trokken een groot aantal werkloozen naar het stad huis te Zaandam en verzochten den burge meester te spreken. Twee van hen werden toegelaten en drongen aan op hulp. De bekende socialist Van Emmenes was in Zaandam geweest om een spreekbeurt te vervullen. In de den 3n in het café dCentral" te Alkmaar gehouden vergadering van de afdee- ling Alkmaar der sHollandsche Maatschappij van Landbouw", werd, naar aanleiding van het bedanken van den door haar aanvanke lijk aanbevolen candidaat, den heer G. Vas Visser, besloten, voor de vacature in het hoofdbestuur, voor Noord-Holland, de ver kiezing te bevorderen van den heer jhr. mr. P. van Foreest, te Heilo. Vrijdagavond is in de buurtschap »de Langereis", gemeente Hoogwoud, de hoog bejaarde, alleenwonende weduwe d. B. ver brand Het schijnt, dat zij, getroffen door eene beroerte, in haren val de lamp mede- gesleept heeftmen vond haar overdekt met brandwonden en zieltogend. De brand, die de woning reeds had aangetast, werd door de buren, diehetongevalontdekten, gebluscht. Aan de oproeping van den heer mr. Koning te Finsterwolde tot vorming van een nBond van Orde" hebben ook een aantal fabrieks arbeiders van Oude-Pekela gehoor gegeven zeer velen hunner hebben zich op de lijst laten inschrijven. Teneinde te voorzien in de behoefte aan een weinig kostbare, korte, eenvoudige hand leiding, om met weinig inspanning kennis op te doen aangaande de voor houtteelt schade lijke insecten en van de middelen tot bestrij ding, heeft het bestuur der »Ned. Heide maatschappij" den directeur, den heer H. J. Lovink, verzocht, zich met de samenstelling van zulk een handboek te willen belasten. Als eerste proeve daarvan is nu een werkje ver schenen, waarin de dennenscheerder, de groote dennensnuittor en de kleine dennensnuittor behandeld en afgebeeld worden. COÜfliflf. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1RS. - 2.50, -0.10. BVKEAti BOTSSRsTHAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.,-0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. In de Franscbe academie is een gunstig ver slag uitgebracht omtrent eene hervorming in de spelling. Gaat deze hervorming door, dan zullen b.v. de verbindingsteekens in eau-de-vïe weg vallen, evenals het weglatingsteeken in woorden als entr'aider. Vreemde woorden als break en spleen zullen brec en spline geschreven worden, terwijl een Latijnsche meervoudsvorm als errata nog een s krijgt. Soeur en paon zouden worden veranderd in seur en pan, ph moet worden en de X in meervoudsvormen s. In 't algemeen schijnt men meer overeenkomstig de uitspraak te willen gaan schrijven. In Rusland, met name in den Krim, is het treurig gesteld. Dagen achtereen blijven de treinen in de sneeuw steken, daar arbeiders om den weg schoon te maken niet to krijgen zijn. De arme bevolking lijdt vreeselijk. De meesten van hen hebben gebrek aan alles, zoowel aan kleeding als aan voedsel. In sommige dorpen ligt de sneeuw zoo hoog, dat men zich door het dak een toegang moet banen om in de buitenlucht te komen. Men vreest, dat door de aanhoudende sneeuw stormen en de strenge koude het winterzaad geheel verloren zal zijn, zoodat waarschijnlijk eene tweede hongersnood voor de deur staat.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5