Blnncnlandsche Berichten. geven, -welke geheel anders is dan de Ameri- kaansche. De koningin had herhaaldelijk ge- pjrotpsteerd tegen de mishandeling door Ame rikanen van de inboorlingen, alsook tegen de immigratie van Chineezen, waardoor de me- laatschheid in het land werd gebracht. Boven dien had de koningin, die beschreven wordt als eene vrouw, uitmuntend in sport en ook toondichteres, en die zelve eene groote land- eigenares is, in haar ontwerp van eene grond wet maatregelen voorgeschreven om de in boorlingen te beschermen tegen de uitheem- sche grondbezitters. Nog was er verschil tus- schen haar en de Amerikanen over de toe komst van de in Engeland opgevoede kroon prinses Kanilani, die de Amerikanen aan een Amerikaan wilden uithuwelijken, terwijl de afgezette koningin, evenals de vader der koningin, haar wilden doen trouwen met een verren bloedverwant van het Engelsche koningshuis. DDIlSCULiSS. In den Rijksdag is Zaterdag door den leider der vrijzinnigen, Eugen Richter, eene lange redevoering gehouden, waarin hij op zgne bekende ironische en onderhoudende wijze de toekomst-idealen der sociaal-democraten beschreef en bestreed. Vooral Bebel's ge schriften werden, te midden van luide toe juichingen der vergadering, aan eene onver biddelijke en vernietigende critiek onder worpen. Ook de gewezen hofprediker Stóckerhield eene i ede voering tegen de talsche vrienden der werklieden, metterdaad hunne ergste vijanden, lieden, dus vervolgde hij, ondanks de interrupliën van den heer Bebel, wien het zoowel aan idealen als aan vaderlandsliefde ten eenenmale ontbreekt. Namens de sociaal-democraten voerde in deze zitting nog slechts de heer Frohme het woord, waarbij deze spreker ook maar terloops gewaagde van het oorspronkelijk onderwerp van het geheele debatde, naar het beweren der sociaal-democraten, steeds bedenkelijker •wordende werkloosheid. De werkloozen te Berlin hebben Maandag aanleiding gegeven tot eenige ongeregeld heden. Men begon namelijk 's morgens met het afbreken van den ouden Dom en groote troepen werklooze arbeiders kwamen daar heen, om ook hun deel te vragen van dat werk. Zij groeiden steeds aan in getal en zij maakten het den werkenden arbeiders lastig, zoodat de politie hen herhaaldelijk met ge weld moest terugdrijven en slechts met moeite de orde kon handhaven. ZWEDEN. De koningin is ernstig ongesteld. ITALIË. In de Kamer heeft Maandag generaal Dal- veri de regeering geïnterpelleerd over de ver dediging van Sicilië en de versterking (door de Franschen) van het aan de kust van Tunis, redelegde zijn hand op dions arm en sprak daarna, terwijl hij zijn oog met eene vastbe raden uitdrukking tot hem ophief ilk weet werkelijk metwat voor invloed deze dwaze phantasieén op het besluit van een man, zooals gij, hebhen kunnen". Graaf Braniczki schudde echter driftig het hoofd en schoof de hand van den vorst terug. iLuister slechts verdersprak hij mokkend en lervolgde daarna op een honenden toon i Godsdienst, familie, eigendommen, dat zijn de voornaamste afgoden der beschaving. Zij maken het fondament uit, waarop de zwakke bouw der Westeuropeesche maatschappij rust. Om deze afgoden in aanzien te doen blijven en hun geluk ook aan Polen te schenken zijn de keiken, de Poolsche graven, heeren. Jezuïeten en Joden die zicb met de lijken der boeren vetmesten op het innigst met den czaar ver bonden. In Parijs, in Petersburg, in het Yati- caan, in de kanselarijen der hqoge heeren in de colleges der Jezuïeten, in de kantoren der Joden heerscht overal de besta verstand- niet ver van het oude Karthago, gelegen Biserta. Die plaats was, zei de hij, uit militair zoowel als handelsoogpunt, van veel belang, en het was zaak dienaangaande met Frank rijk in eene schikking te treden. Aanval len wilde Italië niet; maar het moet zich tegen alle mogelijke aanvallen vrijwaren. Ook andere sprekers hadden het over het gevaarlijke van Biserta, gelijk hnnne voor vaderen het over Karthago hadden, en dron gen daartegenover op voldoeode beveiliging der zuidkust van Sicilië aan. In antwoord hierop verklaarde de minister van oorlog, dat de versterkingswerken, langs de kust van Sicilië aangelegd of nog aan te brengen, voldoende berekend waren tegen alle gevaren, eene landing niet buitengesloten. Er zal echter spoed achter 't werk worden ge zet. Zoowel hij als zijn collega van marine zouden al het mogelijke in het werk stellen om nimmer te kunnen worden verrast, zoo dat men alles met kalmte kon afwachten. In de Kamer zeide de minister van buiten- landsche zaken gisteren, in antwooid op de vraag van Cïrmeni met betrekking tot de zittingen der Duitsche militaire commissie, dat generaal Caprivi verklaard heeft dat niemand meer dan hij altijd het gewicht van het drievoudig verbond erkend heeft en dat hij steeds getracht heeft eene politiek te volgen om het te handhaven en te verster ken. Hij voegde er bij, dat de Duitsche legerontwerpen geenszins voortsproten uit eene vermindering van vertrouwen in het drie voudig vei bond. Geen twijfel (had Caprivi gezegd) kan er zelfs maar rijzen omtrent de voordeelen van dit verbond. Doch tevens was het duidelijk dat Duitschland moest in staat gesteld worden te beschikken over grootere strijdkrachten dan zijne tegenwoordige. Het feit, dat de volledige ontwikkeling der strijd krachten volgens de nieuwe wet eerst over twintig jaar bereikt zou worden, is bewijs genoeg dat het Duitsche ontwerp niet voort sproot uit bezorgdheid of overwegingen van oogenblikkelijken aard Aangezien ditCaprivi's gedachtengang is, zoo heb ik (zeide de minis ter) geene andere vei klaringen af te leggen. Uit de provinciën wordt het in beslag nemen van dagbladen wegens aanvallen op de monarchistische instellingen gemeld. Aan de banken te Rome gaat bijna niets om. PORTUGAL. In de Kamer werd gisteren het debat over het ontwerp betreffende de buitenlandsche schuld voortgezet. Oliviera, Martens en Diaz Ferreira voerden opnieuw het woord. Het debat zal langdurig zijn. De parlementaire positie van het Kabinet is zeer zwak. Diaz Ferreira heeft verklaard dat hij geen enkel protest tegen het ontwerp der finan- cieele commissie ontvangen heeft. B C H E N I E. Tot de feestelijkheden van Zondag, bq den houding. Werpt deze afgoden ter neder. Zij staan de vereering van den waren God, het het geluk der volkeren in den weg. Het geluk, dat zij aan de Latijnsche en Germaansche vol keren gebracht hebben en dat zooveel bloed gekost heeft, is slechts schijngeluk. Het smeedt de ketenen der slavernij slechts te vaster. Indien het streven van den Poolschen adel onder de bescherming van den grooten hervormer Alexan der den Tweede, om dit schijngeluk ook aan de Poolsche maatschappij te schenken, gelukt, dan is de hoop op de bevrijding voor altijd vernietigd 1" iMaar deze mensch is waarachtig rijp voor het gekkenhuis P'riep de generaal ten hoogste ver toornd uit. iMeent gij dat, generaal T' hernam de graaf gestreng, nis de dictator, de uitverkorene van Polendezelfde die dit schreef, niet uw hoofd Hij wierp deze courant op den grond, greep een andere en las onbarmhartig verder ^Speculanten zijn onze heerenOnder den waarborg van den czaar en den luiden bijval terugkeer naar Bucharest van den kroonprins en zijn jonge vrouw, behoorde o. a. ook het trouwen op kosten van het vorstelijk paar van 82 paren boeren en boerinnen uit den omtrek der hoofdstad. De bruiloftsstoet, bestaande uit rijtuigen, met bloemen versierd, was zeer fraai en in drukwekkend om te zien. Er waren dan ook van alle kanten, ook met extra treinen, een groot aantal belangstellenden naar de hoofd stad gekomen. Na afloop van de huwelijksvoltrekkingen namen al de bruiden en bruidegoms met den koning, den kroonprins en zqn gemalin deel aan een feestmaal. Elk paar ontving een flinke som gelds als bruidsschat. T U B K II E. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Porte plan heeft op gewichtige politieke veranderingen. De gouverneur van Kreta wordt teruggeroepen en vervangen door Ismael Bey, ex-gouverneur van Beyroet. Het bericht omtrent een bezoek van den Bul- gaarschen vorst te Konstantinopel wordt tegengesproken. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat de opstand onder de kolonisten in Santa Fé zich scnijnt uit te breiden. Een der provinciale ministers staat aan het hoofd der regeerings- troepen en is in het bezit van de fiumboldt- kolonie, waar hij echter door de insurgenten omringd is. Da gouverneur maakt de burger wacht in Santa Fé mobiel. Redacteurs van de Nevo-Yorh Sier aid inter viewden een aantal leden van het Lagerhuis en van den Senaat der Vereenigde Staten, aangaande de quaestie van Hawaï. Het blad deelt nu eene tabel mede, volgens welke 20 Senaatsleden en 85 leden van het Lagerhuis vóór de inlijving zijn; 35 senatoren verkiezen een protectoraat, 25 weigerden zich uit te laten, terwijl 44 leden van het Lagerhuis zich tegen de inlijving verzetten en 77 wei gerden zich uit, te laten. SCHIEDAM8 Februari 1893. Het aandeel van het voor de lichting 1893 vastgesteld contingent van 11000 miliciens bedraagt voor Noord-Brabant 1257, Gelder land 1270, Zuid-Holland 2190, Noord-Holland 1863, Zeeland 537, Utrecht 513, Friesland 884, Overijsel 779, Groningen 706, Drente 340 en Limburg 661. Van die miliciens zqn bestemd: 600 voor de zee-militie, 8035 voor de infanterie, 460 voor de cavalerie, 2150 voor de artillerie, 95 voor het korps pontonniers, 70 voor het korps torpedisten en 195 voor het korps genie troepen. De minister van binnenlaudsche zaken heeft, met ingang van 40 dezer, het vervoer van van het Westen willen zij door de schenking van den zwijnenstal en den aardappeltuin, die zij den boeren als aalmoezen toewerpen, voor een roenschenleeftijd rust koopen. Arme Ezau, die uw rechtmatig erfdeel voor een schotel linzenmoes verkoopt t Jacob wil, dat uwe ploeg schaar de bronnen van den honig, van de melk en van het geld opent. Uwe opzieners krijgen daarvoor gedenkpenningen van de landhuishoud kundige vereeniging, en uwe kinderen afbeeldsels van heiligen. Het geluk, dat gij u, mijne broeders, door den opstand verovert, is een geheel ander, volmaakter gelukdan dat der Latijnsche en Germaansche volkeren. Niet eer zal echter iets in uwen toestand veranderd worden, dan voordat gij dit geluk deelachtig zijt." sEIIendige komediant 1" knerste de vorst vol afschuw tusschen de tanden, terwijl zijn gelaat bloedrood werd. De graaf wierp hem een somberen blik toe en las verder: lEzau, die door den zegen van den blinden lza&k aan Jacob bedrogen werdEzaude kalveren, jonger dan 7es maanden, naar Friesland verboden uit den kring, omvattende de provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland," Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Overijsel, Drente en Groningen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis Tan belanghebbenden dat, lij kens mededeeling van Harer Majesteits gezant te St.-Petersburg, de invoer in Rus land verboden is van de in IB van het toltarief genoemde toebereide geneesmiddelen en extraeten daarvan, met uitzondering van terpentijn-capsules en pepsinewijn van Bou- dault. Nu de invoer van vee in België langs de Zeeuwsch-Belgische grenzen is toegestaan, worden sedert eenigen tijd groote zendingen vee vervoerd naar stations der lijn Rozendaal üssingen voor uitvoer naar België, inzon derheid naar Kruiningen. Aan arbeidsloonen is, voor den bouw van een oorlogsschip in de directie der marine te Amsterdam, een som van f 460,000 uit getrokken. Gisteren werd door burg. en wetli. van Rotterdam de openbare aanbesteding gehou den van den weder-opbouw van loods VI der handelsinrichtingen op Fijenoord. 39 inschrij- vingsbiljetten waren ingeleverd. Hoogste in schrijver was de heer F. van Balen Gzn. te Nieuweschans, voor f163.900, en laagste de heer H. 3. Nederhorst te Gouda, voor f437.373. De heer H. Wienhoven alhier had ingeschre ven voor f 439.400. Het stoomschip Schiedam, vandeN.A. S.M., van Rotterdam naar Baltimore, liep 7 Febr, te Queenstovvn binnen met de flens der as gebroken. Dit gebeurde den 28n Januari, waarna men vier dagen bijgedraaid lag om de schade te herstellen. Daarna werd de rei» vervolgd onder stoom en zeil, doch na zes en dertig uren werd de as weder defect, zoodat men genoodzaakt was naar Queens- town af te houden, waar het stoomschip zonder assistentie voor de haven arriveerde en vervolgens door sleepbooten, die aange nomen werden, is binnengesleept. Te Charlois is circa f 6500 uitgegeven voor verbetering der hygiënische toestanden aldaar, een en ander tengevolge der cholera. Onder die sora is echter begrepen het bouwen van een barak. De vereeniging 5 Armenzorg" te Delft heeft besloten in het vervolg des winters geen steun meer te verleenen aan gezinnen, waarvan het hoofd zich des zomers aan misbruik van ster ken drank schuldig maakt. Sedert Zondagochtend wordt te Sommels- dijk vermist mej. J. L.oud 30 jaar. Zij is toekomstige erfgenaam van het groote vaderland, zal lijden, zoolang het vaderland lijdt; hij zal het testament niet uit de hand geven, en niet toestaan, dat een paal van eene heining, een grenssteen van de plaats genomen wordt, voor dat allen zijne macht erkend hebben. Dan zal Polen nog een» verdeeld worden en ontvangt gij zoovele landhoeven, dat al uwe bloeders, ooms en oudooms genoeg zullen hebben. Dan zal voor u een kleed gemaakt worden, groot ge noeg om u te bedekken, en zoo piachtig als het met sterren bezaaide hemelgewelf." »AhIk merk nu, dat de heeren hiermede niet bekend waren,. Dat is erg! Zeer eig. 'tls treung, dat wij, Polen, zoo dikwijls op allerhande kleinigheden letten en jui«t het voor naamste over het hoofd zien Dit moet een goede les voor ons zijn 1 Zoo verleidt deze duivel het arme, dwaze volk roet zijn bombas- tischen onzin Die Ezau, die verlosser, is natuurlijk niemand anders dan hij, en hij zal wel het leeuwenaandeel voor zich houden." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2