Binnenlandsche Berichten. ring, belegd ter bespreking van de prote- tantsche kerk te Madrid, aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. Voor- en tegenstanders van de opening dier kerk, liberale en clericale studenten, geraakten herhaaldelijk handge meen en de politie moest tusschen beide komen. Na afloop van de vergadering viel een troep anarchisten, door een vrouw aangevoerd, de politie aan. Er werd geschoten op de agenten, van welke twee werden gewond. De aan- voerdster der bende en zes personen werden in hechtenis genomen. De inschrijvingen voor schatkistbons be dragen 57 muioen pesetas. Er blijven nog6 millioen over die niet ingeschreven zqn. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat Esca- lante, na aanvankelijk de portefeuille van financiën te hebben geweigerd, er in toege stemd heeft in het ministerie zitting te nemen. De gouvernementstroepen hebben een zeker aantal opstandelingen te Santa Fé gevangen genomen, die naar de stad gebracht, maar door den gouverneur in vrijheid gesteld werden, nadat deze eene redevoering tot hen gehouden had. Alle kolonisten in de provincie Santa Fé verzetten zich tegen de belasting, welke de oorzaak is van de tegenwoordige troebelen. SCHIEDAM, 9 Februari 1803. Door burgemeester en wethouders werd heden de toewijzing gedaan der aanbesteding, gehouden den 2n dezer, voor de levering van bouwmaterialen (zie ons blad van 3 dezer) en wel perceel I aan J. G. van Kuyk te Zalt- Bommel, voor £42.85 p. m.perceel II aan •wed D. van Lange en Zn. te Rotterdam voor f 12.81 p. m perceel III aan de maat schappij tot vervaardiging en levering van bouwmaterialen, voorheen de Erven Trip te Rotterdam voor f4.93 p. m.perceel IV aan H. J. Bosman te Rotterdam voor f55.53 de kleine en f80.de groote keien p. m. perceel V aan J. C. van der Voort te Uden- hout; perceel VI aan P. T. Stornebrink te Wqchen voor f746.49 perceel VII aan J. C. Tan der Voort te Udenhout voor f724. perceel VIII aan F. W. van der Eist Co. alhier voor f4135.perceel IX aan A. Bljjleven te Made voor f554.24; perceel X aan A. van der Sanden te Udenhout voor f435.perceel XI aan de Nederlandsche stoombootmaatschappij te Rotterdam voor f475.en perceel XII aan A. S. Key te Rotterdam voor f752. Naar w|j vernemen, is de vroegere stoom-, pel- en xnoutmolen «De F sthalm" met pak huizen, aan den Buitenhavenweg alhier m eigendom overgegaan aan de firma Joh. de Kuyper Zn., distillateurs te Rotterdam. De extra uitvoering, gisteravond door de Symphonie-vereeniging in «Musis Sacrum" gegeven, kan geen aanspraak maken op den naam van extra goed. Wij hebben het flink bezette orkest met zijne uitmuntende krachten wel eens grooter succes zien behalen. Meer malen werden onzuivere tonen ten gehoore gebracht, wat zelfs het geval was met het bij herhaling uitgevoerde B Andante con moto uit de Symphonie No. 1 opus 21" van Beet hoven, niettegenstaande de goede directie. Dat de vereenïging evenwel leden telt, die onze stad eer aandoen, getuigden de solo voordrachten van den heer W. H. Feltzer. In een drietal bijdragen op de vioolAdagio mit het concert No. 22" van Viotti, «Romance" van Vieuxtemps en «Mazurka'' van Wie- siawsk), gaf hij blijk van groot talentzijn schoon instiument met groote gemakkelijkheid bespelende, weet hij daaraan tonen te ont lokken, welke eene uiting zijn van het diep gevoel des jeugdigen kunstenaars. Het daverend applaus verstomde niet, alvorens een extra nummer ten beste gegeven was. Als soliste voor den zang trad ditmaal mej. Christina Kolkman op, met wie wij reeds vroeger kennis maakten. Door haar -werden een viertal aria's gezongen, n.l. «Elsa's Traum" uit Wagner's «Lohengrin", «Suleika" van Mendelssohn Bartholdy, «Mein Liebster ist ein Weber" van Hildach en «Friihlings- lied" van Gounod. Werden de laatste drie liederen zeer naïef uitgevoerd, toch was mej. K. niet zoo goed gedisponeerd als de vorige maal; de voordracht was te gejaagd, te zenuwachtig. De keuze van de aria uit «Lo hengrin" was niet gelukkigdergelijke mu ziek past niet in het genre dezer jeugdige concert-zangeres, zjj is haar te machtig. De piano-begeleiding, in handen van den heer A. de Vogel Jr., was als alt\jd verdien stelijk en bescheiden. Vermeld behoort nog, dat een tweetal viool-solo's van den heer Feltzer geaccompagneerd werden door een jeugdig familielid, dat zich niet onverdienste lijk van die taak kweet. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 10 dezer niet plaats hebben. De commissie uit de Tweede Kamer voor de voorbereiding der faillissementswet was heden wederom vergaderd. Uit de residentie wordt aan de Tijd mede gedeeld, dat H. M. de Koningin-Regentes generaal graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, heeft belast met het overbrengen van Hoogstder- zelver gelukwenschen aan den paus, ter ge legenheid van diens gouden bisschopsjubilé. Volgens den Amsterdamschen correspon dent van de In dépendance is de verkiezing van den heer Gerritsen te Leeuwarden «eene nederlaag voor de voorstanders van het kieswet-ontwerp van den minister Tak van Poortvliet" 1 De heer J. J. A. L. van Luik, die benoemd is tot gemeente-geneesheer te Stad- enAmbt- Hardenberg, heeft voor die betrekking bedankt Onlangs werd in de bladen er op gewezen, dat jaarlijks door reeders te Vlaardingen en Maassluis 500 a 600 Duitschers aangemon sterd werden voor de haringvisscherjj, en de meening geuit, dat onze arbeiders dit werk evengoed zouden kunnen verrichten. Vooral voor de Friesche arbeiders, 7oor wie de wer keloosheid al vroeg intreedt, zou het -welde moeite waard zijn pogingen te doen om op de loggers in dienst re ü-eden. De Kamer van arbeid te Franeker heeft bij den heer Schippers, reder te Vlaardingen, inlichtingen ingewonnen. Deze deelde mede, dat de haringvisschenj duurt van Juni tot half November, het loon 2 pCt. bedraagt van de besomming, met een minimum van f8 rs weeks boven den kost en f 15 vergoeding voor uit- en thuisreis. De heer Schippers oordeelde, dat sommige reeders wel eens de proef met Friesche arbeiders zouden willen nemen. Naar aanleiding daarvan heeft de Kamer van arbeid zich bereid verklaard dienstcon- tracten voor de haringvisscherjj te sluiten, voor hen, die zulks verlangen. Een der redacteurs van het JB.U., die het Noorden bezocht om daar den toestand te leeren kennen, schrijft in zijn vijfden en laatsten brief Wanneer ik thans de indrukken mijner vierdaagsche reis door deze sti eken samenvat, dan kan dit laatste woord een van gerust stelling zijn m de verwachting, dat de gebeurtenissen van den laatsten tjjd strekken zullen tot hervorming. Bij de bezittende klasse is het besef levendig geworden, dat zij het volk te lang aan zich zelf overlietdat zy te zeer verzuimde iets tot zijn stoffelijke j welvaart en geestelijke ontwikkeling bij te dragen. Indiea nu éi hand aan hel werk geslagen wordt en de »Partij van Hervorming en Orde" haar programma in de practyk gaat uitvoeren, dan zal de geest onder de arbeiders ongetwijfeld verbeteren. Wat mij vooral aantrekt in de inrichting dezer partij, is, dat ook arbeiders in de bestuurscommis- siën zitting zullen nemen. Dit is Zeer goed gezien. Het volk is bezig zijn eigen weg te zoeken, en heeft zich allereerst gewend tot de leiders der sociaal-democratie. Gaat het thans inzien, dat ook langs wettigen weg, met gebruik making van de krachten, in kapitaal, kennis en talent gelegen, welke de burgerij aan brengt, verbetering bereikbaar is, dan zullen de rustige elementen onder het volk onge twijfeld dien weg opgaan. Wat door parti culieren kan worden gedaanis uit het practisch programma, door den heer Tijdens en anderen in de vergadering der Party van Orde" ontwikkeld, duidelijk geworden. Bjj dat programma, in mjjn vorig schrijven ver meld, zoude ik nog willen voegen beperking van vrouwenarbeid en verbetering der arbei derswoningen. Het Vlaardinger blad De Nederlander be vat een portret van C. J. van Raaij, vroeger als .sociaal-democraat welbekend. Mr. A. Kerdijk voegt er een korte levensbeschrijving aan toe, welke velen een ander licht omtrent den overledene zal doen opgaan. W|j ontleenen er het volgende aan Van Raaij was opgeleid voor timmerman. Doch zijn ambacht zeide hij vaarwel, toen hij, aange trokken door den idealen kant der sociaal-dsmo- cratie, onder baar woordvoerders een plaats bad ingenomen. Terwijl de partij hem, die inmiddels zich bekwaamde als letterzetter, een werkkring verschafte in de drukkerij van Recht voor Allen, streed flij in haar gelederen als een der voorsten, zijn nobele natuur soms verzakend in den harts tocht, waarvan hij bij de prediking der door hem omhelsde leer blijk gaf. Op het enthusiasme, waarmede hij onder de apostelen van den toekomstigen heilstaat zich had geschaard, volgde echter alras de ontgoocheling. In de omgeving, waarin hij zich bewoog, vond hij vee! en velen anders, dan bij zich had voorge steld. Die ervaring wijzigde tevens in menig op zicht zijn oordeel over menschen en zaken. Einde lijk kwam het tot een breuk tusschen hem en de sociaal-democratische partij Toen brak voor hem en zijn gezin een bange tijd aan. Veroordeeld door zijn voormalige par- tijgenooten, gewantrouwd door anderen, zag hij elke poging, om in het onderhoud van zich en de zijnen te voorzien, mislukken. En groote kans *ou hij geloopen hebben te gronde te gaan, indien niet de reddende hand hem ware toegestoken door den heer Jacob Duyvis, stijfselfabrikant te Utrecht, bij wion bij sedert werkzaam bleef tot zijn dood. Geen vrijheid vind ik om bijzonderheden mede te deelen omtrent de verhouding, welke tusschen dezen patroon en dezen werkman heeft bestaan. Mocht ik ze openbaren, men zou erkennen, dat zij den een evenzeer tot eer strekken als den ander. Dit alleen zij gezegd, dat die verhouding naar mijn schatting grensde aan het ideaaldat ik voor beiden gelijke hoogachting moest koesteren, wan neer de werkman mij sprak over zijn patroon, en wanneer de patroon mi] sprak over zijn werkman. Hier was niet slechts plichtsbetrachting, hier was werkelijke vriendschap van beide kanten. In den eersten tijd na zijn uittreden uit de sociaal-democratische partij had Van Raaij zoo goed als niet van zich laten hooren. Doch allengs herwon bij den lust om zich te mengen in bet openbare leven, teneinde voor zijn standgenooien een grooter aandeel te helpen veroveren in de vruchten der nationale voortbrenging en bescha ving. De lezers van het Sociaal Weekblad en van de Werkmansbode konden af en toe kennis nemen van de uitkomsten van zijn waarnemen en denken. H.j behoorde tot de bestuurders der I te Utrecht gevestigde leeszaal voor weiklieden. Zijn laatste levensmaanden waren gewijd aan de oprichting eener werklieden-kiesvereeniging, van welke bij krachtiger, invloed hoopte te dnen uit gaan. Ware hij gespaard gebleven, hij zou ik ben er van overtuigd een eereplaats veroverd hebben onder de voorgangers van ons volk. Een goed opmerker, zegt de Amt. Ct., is tot de merkwaardige ontdekking gekomen, dat de Amerikanen op hun 1 cents postzegel Columbus land laten zien, met glad geschoren gelaat, terwjjl hij bij zijn landing op de 2 cents postzegels wordt voorgesteld met een grooten, vollen baard! Waar is de «haar- kunstenasr", die er gebruik van maakt, en het baardgroeimiddel ontdekt, door den grooten Columbus indertijd met zoo wonderen uitslag gebruikt! Van de ongeveer 500 schepen, die in de Rijnhaven te Rotterdam overwinterden, is- gisteren het grootste gedeelte stroomopwaarts vertrokken. Te Charlois wordt naar den dader van den op 1 dezer gepleegden moordaanslag op eene vrouw nog steeds tevergeefs gezocht. Het signalement is evenwel duidelijk opgegeven. Te Maassluis is een van de vier aldaar door pokken aangetaste personen overleden. Geen der aangetasten was gevaccineerd, wijl zij dit beslist geweigerd hadden. Enkele weken geleden werd er aan het postkantoor te Alfen een brief in beslag ge nomen, waarop voor frankeerkosten een reeds- gebruikt postzegel van 5 cent geplakt was. Aangezien die brief uit Leiden verzonden •was, werd daar ten postkantore een onder zoek ingesteld, wat aanleiding gaf een der brievenbestellers te verdenken, waarom de- zaak in handen der politie gegeven werd. Na onderzoek werd proces-verbaal tegen dien brievenbesteller opgemaakt, als verdacht dat hij van een brief, hem door een ingezetene van Zoeterwoude ter bezorging in de bus aan het postkantoor toevertrouwd, het goede post zegel afgenomen en een gebruikt daarvoor in plaats gesteld had. B|j eene onderzoeking te zijnen huize werd een groot aantal postzegels van een cent, 2l/s cent en een van 5 cent gevonden, welke alle blijkbaar van stukken zijn afgenomen. Door de administratie der posterijen werd hij reeds in zjjne bediening- geschorst. De moordenaar van vrouw Kahlen te Haaren bij Aken, in 1891, die door een toe val dezer dagen te Maastricht gevangenge nomen is, was te Eilendorfgaboren en woonde laatstelijk te Haarlem. Daar is de moordenaar van de twee oude vrouwen nog altijd niet gevonden I Van de 75 lotelingen der lichting 1893, die te Amsterdam het examen hebben af gelegd om het garnizoen en korps te kiezen, waarbij zjj ingedeeld wenschen te worden, is aan 44 het getuigschrift uitgereikt. Uit Amsterdam meldt men aan de N.B. Ot.ï Het comité tot verleening van geldeüjken onderstand aan werkloozen zietzich opnieuw gedwongen bij het weldadig publiek aan te kloppen. Thans is het getal aanvragen reeds tot over 3500 gestegen, terwijl het onder zoek geregeld plaats vindt en dagelijks geld wordt uitgedeeld. Voornamelijk zullen gehol pen worden gezinnen met kinderen en van werkloozen, die een bepaald ambacht uit oefenen en door de tijdsomstandigheden ledig loopen, wat niet gezegd kan worden van sjouwerlieden en losse werklieden. Te Hoogwoud is een alleen wonende 77- jarige ^weduwe, waarschijnlijk door een warme stoof, in brand geraakt en aan de ge volgen overleden. Ook te Veendam vervoegde zich eene deputatie van een 60-tal werklooze arbeiders bij den burgemeester op het gemeentehuis. Nadat de burgemeester den raad had gege-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2