Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Heclitzaken. hen tot bewustzijn gebracht werd door de toepassing van de voorschriften der maat schappij tot redding van drenkelingen, is door deze maatschappij eene gratificatie toe- gekend, welke hun door haren correspondent te dezer stede, dr. C. J. Vaïllant, in de lees- vergadering van het Nut op a. s. "Woensdag zal worden ter hand gesteld. Gisteiavond werd in het gebouw der OfQ- cieren-Vereeniging de gewone jaarlijksche openbare les der gymnastiekschool gegeven. De verrichtingen der jongens en meisjes gaven blijk van de flinke oefeningen der leerlingen,terwijl enkele leden van sOlympia" en »Palaestra" lieten zien dat onder die ver- eenigingen uitstekende krachten schuilen. De oefeningen, sterk bekoit, om de leer lingen in de gelegenheid te stellen nog even aan Terpsichore te offeren, wekten de leven dige belangstelling der aanwezigen. Het hoofd der gemeente woonde de oefeningen tot het einde toe bij. Met volle recht bracht dr. De Bruijn als vooizilter der commissie een woord van lof toe aan den. leeraar der school, den heer Krijger. Na afloop der oefeningen werden de leer lingen in de gelegenheid gesteld een kleine verrassing mede naar huis te nemen. Door klasse voor klasse te laten strekken" had de commissie getracht te voorkomen dat het lot zich geen al te groote -vrijheden kon ver oorloven. Onze beste wenschen voor de gymnastiek school, die niet alleen de lichamelijke ont wikkeling onzer jeugd be vordert, maar tevens onzen kleinen een prettigen avond weet te verschaffen. Naar wij vernemen, zal de firma Joh. de Kuyper Zn., distillateurs te Rotterdam, den vroegpren stoom-, pel- en moutmolen De Rijsthalm" met pakhuizen, aan den Buiten havenweg alhier, geheel doen sloopen en vervangen door eene distilleerderij. De minister van oorlog heeft bepaald, dat zij, die zich vrijwillig in den wapenhandel hebben geoefend, voor zooveel de belangen van den dienst dit toelaten, ingedeeld zullen worden bij het wapen waarvoor zij opgeleid zijn. De minister van marine heeft bepaald, dat de oorlogsbodems, voorzien van een electrisch zoeklicht, voor zoover daaraan geen sein- inrichting is verbonden, van zulk eene in richting moeten worden voorzien. Om tot het eerste examen voor surnume rair bij de belastingen te worden toegelaten, moet men bepaalt een kon. besluit big den aanvang van het jaar, waai in het gehouden wordt, den leeftijd van 18jaar be reikt en dien van 20 niet overschreden jieb- ben. Orn tot het tweede te worden toege laten, mag men bij den aanvang van het jaar, waarin dit gehouden wordt, den leeftijd van 25 jaar niet overschreden hebben. Deze regeling treedt in werking na afloop der examens in 1893. Met het oog op de diensten welke op Zon en feestdagen door militairen verricht kunnen worden is door den minister van oorlog be paald, dat daarbij zoo min mogelijk onder scheid moet worden gemaakt tusschen de verschillende gezindten, waartoe de militairen tehooren. De corveeën op Zon- en feestdagen moeten te 9 uur des morgens zijn afgeloopen, voor zoover die diensten tot dat uur kunnen worden beperkt; het inkoopen van vleesch en vet, voor Maandag bestemd, moet, zoo de weersgesteldheid zulks toelaat, op Zaterdag worden gedaan. Wanneer de Israëlietische militairen op Sabbath en op hun groote kerkelijke feest dagen vrijgesteld werden van corveeën van algemeenen aard, dan moeten zij daarvoor bij voorkeur op Zondag worden aangewezen. Door de »Ned. Stoomboot-Maatschappij" te Rotterdam en door de kon. maatschappij »De Schelde" te Vlissingen is bij de aan het departemeut van maiine gehouden inschrij ving aangenomen de bouw van een pantser schip ten behoeve van de kon. Ned. zeemacht, voor de som van f 1,760,000 voor elk schip. In dezen prijs zijn niet begrepen de kosten van de pantserplaten, van de bewapening van enkele uitrustingsartikelen. Naar men uit St.-Petersburgaan de Figaro bericht, heeft de Russische regeering die drie groote pantserschepen laat bouwen, voor den dienst op de Zwarte Zee en de Oostzee, een dier schepen in Nederland besteld. Het Fagllad van Nederland heft een juichtoon aan over den uitslag der verkiezing te Leeuwarden. Dit is zeer verklaarbaarde heer Gerritsen behoort tot hare geestver- wanten en het spreekt dus vanzelf dat zij met ingenomenheid zijne verkiezing begroet. Maar zij leidt uit dien uitslag afdatinde liberale partij in Leeuwarden :ohet leven niet meer is in te blazen". Wanneer van de 3280 kiezers er 1297op den candidaat der liberalen stemmen, is die uitspraak toch wel wat sterk, al stemden er ook een dertigtal kiezers meer op den candi daat der radicalen. Daaronder wareu allen, die de leiders der anti-revolutionnairen vol gen. En zoo nu het Fagllad uitroept dat deze overwinning derradicalen, deze Bhelden- daad", gelijk zy het noemt, niet door scapitu- laties met conservatieven" is verkregen, zij werd behaald met hulptroepen van eene richting, die zich berucht heeft gemaakt door zich aan te sluiten bij elke partij, welke de liberalen bestrijdt en de oude leer jonze kracht is in ons isolement" tot een derisie maakt. Het stemmen-cijfer geeft tevens recht tot het vermoeden, dat ook vele Roomsch-katho- lieken bij de herstemming zich gevoegd heb ben bij de voorstanders van den radicalen candidaat. Met zulke bondgenoot® hebben de radi calen geen recht om op deze overwinning fier te zijn. (Arnh. Ct.) De commissie van rapporteurs, uit de Kralingsche commissie uit de ingezetenen in zake de annexatie van Kralingen bij Rotter dam, heeft een zeer lijvig rapport uitgebracht, •waarin zij concludeert, dat een vereeniging van Kralingen met Rotterdam in alle opzich ten zeer gewenscht is. Waar bij de benoeming der commissie uit de ingezetenen de candidaten der vooi stan ders gekozen werden, was geen andere con clusie te verwachten. Met belangstelling ziet men thans echter ook uit naar het rapport der raadscommissie, welke geheel uit tegenstanders der annexatie bestaat. Vrouw Van derHooghen te Amsterdam, die door haar man zoo zwaar verwond werd, neemt in beterschap toe. De predikant der Ned.-herv. gemeente te Nieuw-Appelsga heeft 70 man aan het werk gezet om de wegen te verbeteren, hetgeen andéis door onderhoudsplichtigen moest ge schieden. Het gezamenlyk bedrag der dag- loonen voor dit werk is per week p. m. f200. Bovendien worden door hem eeuige armen bedeeld. Betreffende de partij of liever de ver eeniging van orde waartoe de heer Koning het initiatief nam, schrijft men aan het FM. xMen is nu in de dorpen in den omtrek bezig commissiên te vormen, waarin boeren, burgers en arbeiders zullen zitting nemen (3 boeren, 2 burgers en 2 arbeiders). In de volgende week hoopt men die commissiên samen te roepen te "Winschoten, teneinde een bestuur te kiezen uit die commissiên, welke als onderdeelen in de dorpen werk zaam blijven. 2ij dienen in de eerste plaats de middelen aan de hand te geven, in hun dorp aangewezen om de werkloosheid tegen te gaan. j sHaar doel is eveneens zooveel mogelijk te zorgen, dat de goedgezinden onder de bevol king, de boeren zeiven daaronder begrepen, niet lijden onder den druk van een stelsel van bedieiging, dat maar al te zeer door de revolutionnaire elementen wordt toegepast en waaraan noodzakelijk een einde dient te worden gemaakt. De arbeiders hier zijn geen mannen van revolutie, van plundering en moord. »'t Is een goed ras, werkzaam, eerlijk en trouw. Ze hebben zich laten opruien door geestdrijvers, maar voor de revolutie, door dezen gepredikt, zal de overgroote meerder heid terugdeinzen. Men kan oveituigd zijn, dat velen, die nu zich hebben aangesloten bij de partij van Domela Nieuwenhuis c.s„ j tot de Partij van Orde zullen overloopen, wanneer deze door daden toont verbetering te willen en toenadering". j Zooals gemeld is, heeft de soep- en boter hammen-commissie te Appiugedam besloten, de socialisten niet langer te bedeelen. Volgens de N. P. Oron. Ct. is de commis- sie tot dit besluit geleid door de overweging, dat, waar zooveel mogelijk alles in het werk wordt gesteld, den behoeftige te hulp te komen, waar zoovelen voor dat doel ziGh noch tijd, noch opofferingen ontzien, en waar de ingezetenen, tot welke godsdienstige richting ook behoorende, ruimschoots voor de goede zaak offeren, zij, die meenen zelfstandig te kunnen of te moeten optreden tegen hen, die de arbeidende klasse of onvermogenden wil len helpen, afgezonderd behooren te worden van de goedgezinden. De oudste inwoner der gemeente Gronin gen, de heer Boomgaard, 105 jaar oud, is nog steeds goed gezond. De commissaris der Koningin in Limburg heeft den burgemeester van Meersen verzocht, een ter gelegenheid van het carnaval tegen Maandag a.s. aldaar aangekondigden optocht van anti-semitischen aard niet te doen plaats hebben. De gisterochtend te Vlissingen binnenge komen mailboot Prins Hendrik heeft gister nacht te ongeveer 2 uren dwars van Calais overstoomd de Fransche vischsloep Jeanne Marie 1402, van Boulogne. De sloep is on middellijk gezonken. Vier man zijn verdron ken, zes gered door de mailboot en aldaar aangebracht. Het was helder licht. De kapitein en de 2de officier bevonden zich op de brug en de gewone uitkijk vooruit. De aanvaring had plaats tengevolge van verkeerde lichten van de vischsloep. Rotterdam. Op de Crooswijksche be graafplaats werd Donderdag m allen eenvoud doch plechtig ter aarde besteld onze in ons vaderland zoo geliefde kinderschrijfster 5Agatha" (Reinoudina de Goeje) wier over lijden wij een paar dagen geleden mededeelden. By het graf sprak ds. P. Heeu'ng, van 's-Gra- venhage, eenige gevoelvolle woorden ter na gedachtenis van de goede, lieve schrijfster en trouwe zorgende zuster voor hare familie. Hij herdacht, hoe ouders, wanneer zij een boek zochten voor hun kind en er een vindende, dat van Agatha was, dadelijk zeiden: »datis goed" en hoe Agatha aldus schrijvende en werkende hare jeugdige lezers van haren geest had medegedeeld. Staren wij ook op het verre land aan de overzijde van het graf, dit weten wij zeker, dat Agatha in ons aller hart en gemoed in dierbare herinnering zal blijven leven". Zoo sprako. ads. Heering en voorzeker waren alle aanwezeuden dit met hem eens. De oudste broeder van de overledene, prof. De Goeje, van Leiden, bedankte ds. Heering voor zijne hartelijke woorden en al de aan wezige vrienden en bekenden voor de laatste eer aan zijne lieve zuster bewezen. Delft. Hedennamiddag maakte H. M. de Koningin, vergezeld van de hertogin van Albany en de beide kinderen van H. K. H., in een open victoria een rijtoer naar hier en reed over de Markt en verder door de voor naamste straten naar Den Haag terug. 's Gravenhnge. De prinses van Bentheim, die gisteren in de residentie kwam, is heden middag met de trein van 12.35 per staatsspoor weder naar het buitenland vertrokken. H. M. de Koningin-Regentes deed hare zuster tot aan het station uitgeleide. Amsterdam. De commissie tot leniging van den nood der weikloozen deelt mede, dat het aantal aanvragen om ondersteuning gestegen is tot over 3700. Dientengevolge wordt in de plaatselijke bladen hedenavond opnieuw een zeer dringend beroep gedaan op den weldadigheidszin der ingezetenen. In de laatste dagen kwam er bijna niets in. Baarn. Werd verleden jaar de rechter vleugel van het paleis te Soestdijk aanmerke lijk gewijzigd en verbeterd, thans zal de linkervleugel gerestaureerd worden. Ook in het park zullen eenige veranderingen worden aangebracht. Do bekende sociëteit iMomus", te Maastricht, heeft, ter gelegenheid van haar 55 jarig bestaan, een eere-wedstrijd uitgeschreven voor Neder- landsche tooneelkunde. In den uitnoodigingsbrief, welke op aanvraag aan alle belangstellende rederijkerskamers of tooneelvereeriigigen door het bestuur wordt toe gezonden, leest men o. a. het volgendej Alleen vereenigingen, die reeds elders bij voor name prijskampen prijzen behaalden, worden toege- j laten, terwijl het maximum-getal op elf bepaald is J Aanmelding moet geschieden uiterlijk den In Mei a.s. bij den voorzitter, den heer Laurent Polis, te Maastricht. Elke deelnemende vereeniging moet opvoeren een drama in 2 of meer bedrijven, met ten minsten 1 vrouwenrol en 4 mansrallen, en een blijspel in 1 bedrijf, met ten minste 1 vrouwenrol en 3 mansrollen. De voorstellingen nemen een aanvang op Zon dag ƒ5 October e.k. en worden, zooveel mogelijk, eiken Zondag voortgezet tot Vastenavond. Als prijzen worden uitgeloofdkoninklijke gouden medailles, geschonken door HH. MM. de Koninginnen der Nederlanden, verguld-zilveren en zilveren eere-penningen, zilveren lauwerkrans, premien van 500, 250, 200, 100 gulden, benevens voorwerpen van smaak en kunst. H. K. H. de groothertogin van Saksen,prinses - der Nederlanden, vereerde de uitschrijvende socië teit met eene schoone gift, tot aankoop van prijzen. De eere-commissie van den wedstrijd is samen gesteld als volgt De commissaris van H. M. de Koningin in Limburg: de burgemeester van Maastricht: luitenant-kolonel Frackers, garnizoenscomman dant aldaar: mr. Seydlitz, lid van Gedep. Siatenj - L. E Uijttenhooven, inspesteur der belastingen» mr, Franquinet, consul van België en districts schoolopziener, en mr. Nijpals, voorzitter der schouwburg-vereeniging. Indien zooals gehoopt wordt en ook waar schijnlijk is de eerste kamers en tooneeiver- eemgingen van Nederland en België aan de uit- noodigmg der sociëteit nMomus" gehoor geven, dan kan een belangwekkende wedstrijd te gemoet gezien worden. Sell, uitgever v a a The World Press, te Londen, zal op de wereldtentoonstelling te Chicago een zooveel mogelijk volledige verzameling van de -ver schijnende dagbladen inzenden. Om een beeld te geven van de ontwikkelingsgeschiedenis de dag bladpers, wil hij er ook oude kranten exposeere». Bezitters van dergelijke periodieken uit de twee vorige eeuwen, die het plan van Sell steunen wil len, moeten epn nummer zenden aan dions adres, 167 Fleetstreet, Londen. Voor doteiuggave zal onmiddellijk na afloop der tentoonstelling worden zorg gedragen. Tengevolge-van het opbreken van het ijs is de Donau buiten zijne oevers getreden. Alle voorsteden van "Weenen zijn overstroomd het Prater zelfs staat blank. De toestand is ernstig. Ook verschillende andere gemeenten in Neder- Oostenrijk staan onder water. De Standard verneemt uit Odessa, dat er in de- nabijheid van Erivaneen paar dorpen vernield zijn door aardbevingen. Vijftien menschen moeten daarbij omgekomen zijn. Te politie te Genua heeft eene bende boeven gevangengenomen, die er hun bedrijfvan maakten, lieden op straat aan te randen. Aan eene deftige- dame werd o. a. voor eenige dagen een kostbare bnllanten ootbel uit het oor gerukt. De gearresteerden zijn allen jongelieden van 14,. 17, 18 en 20 jaar. Drie nieuwe aardschokken hebben op het Griek- sche eiland Zante de verwoesting en ellende nog aanmerkelijk vergroot. De koning en de koningin, die verscheidene plaatsen bezochten, waren zeer getroffen door de treurige tooneelen, welke zij aanschouwden. De naphtha-bronnen op het eiland worden als het middelpunt van de onderaardsche beweging beschouwd. Bij Deme Elatia, op korten afstand van de stad Zante, is een groote spleet in den grond ontstaan, waaruit aanhoudend rook opstijgt. Door eenen brand is het krankzinnigensticht t» Dover (New HampshireV. S.) vernield. Van de verpleegden kwamen 44 in de vlammen om. Nog meldt men omtrent de overstrooming in Queensland, dat de spoorwegbrug over de Bris- bane-rivier en de kostbare brug, die Noord- en Zuid-Brisbane verbond en die, 1080 voet lang, negen jaar arbeid en millioenen kostte, totaai zijn vernield. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Baad is op de rol gebracht de bekende zaak van de stearina-kaarsenfabriek dApollo" te Schiedam, tegen den burgemeester van die gemeente, betref fende eene vordering tot teruggaaf van plaatselijke directe belasting over 1890. De rechtbank te Rot terdam verklaarde zich gelijk men zich waar schijnlijk herinneren zal onbevoegd om van de vordering kennis te -nemen, en bet gerechts hof te 's-Gravenhage verklaarde zich wel be voegd, maar ontzegde de verdering, op grond dat de woorden der betrekkelijke gemeente-ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2