Binnenlandsche Berichten. s n i e. E e P T E. liezen, wier onschendbaarheid zij niet altijd handhaaft, zich minder onverbiddelijk en meer Fransch kunnen betoonen door hare oogen af te wenden van den grijsaard die zich zei ven heeft overleefd, na eene voor Frankrijk zoo roemrijke bladzijde te hebben geschreven in het geschiedboek der beschaving. Wat den vader betreft, roept Cornely uit, er zou een Shakespeare noodig zijn om het ongeluk van den epischen grijsaard te schetsen, eene soort van Oedipus, dien de jaren van het licht der oogen hebben beroofd en dien het noodlot vervolgt tot in de onbewustheid zijner laatste levensdagen. Maar vooral Yves Guyot vindt een paar treffende zinsneden, om den indruk van het gevelde vonnis te schetsen. Heeft het arrest van het hof de moraal gewroken vraagt hij. Neen, het heeft eenmaal te meer van alle moraal de meest iromoreele verheerlijktde moraal van het sttcees. Een groot man was De Lesseps omdat hij te Suez geslaagd isveroordeeld, onteerd, gebrandmerkt en geruïneerd werd hij omdat hij te Panama verongelukt is. Slaag en alles is u geoorloofd en wordt u ten goede gerekendwees ongelukkig en alles rekent men u tot misdaad Neen, een arrest als dat van het hof zal onze zedelijke idee niet verheffen. De bewondering gelde het harde lot van den grijsaardde poging, niet het succes I De Kamer heeft de interpellatie van Turel, over de economische politiek, tot over eene maand uitgesteld. In eene vergadering van de uiterste linker* sijde werd de interpellatie van Leydet, over de algemeene politiek der regeering, goedge keurd om aan de meerderheid de gelegen heid te geven zich met hare strekking te vereenigen, zouden heden eenige leden bijeenkomen tot het onderzoeken <an strek king en iuhoud dezer interpellatie. Men ver wacht een gunstig advies. In dat geval zou de interpellatie heden in behandeling kunnen komen, terwijl het Kabinet bereid zou z\jn het debat te aanvaarden. Aan den liquidateur der Panamakanaal- maatschappij is door Jules Reinaeh fr. 40,000 terugbetaald, welke som hij in 1888 van zyn schoonvader had ontvangen. De griffier van het hof van gezworenen heeft gisteren aan den verdediging van De Lesspps mededeeling geweigerd van het dossier in zake de omkooping. De advocaat deed hiervan door een deurwaarder proces-veibaal opmaken. DUIT8C II LAND. Bij den Bondsraad is thans eeu wetsont werp in behandeling tot het bepalen van een maximum-werkdag, voorloopig evenwel slechts voor brood- en koekbakkers, die, blijkens het rapport der commissie voor de statistiek, in vele plaatsen het geheele jaar door geen 24 uren achtereen rust genieten. De betrokkenen zeiven wenschen een wet- telijken werkdag van 12 uur. De regelings-commisste in den Rjjksdag heeft besloten aan dat lichaam voor te stellen om verlof te verleenen tol het instellen eener gerechtelijke vervolging tegen het lid North, wegens bedrieglijke handelingen in zjjne hoedanigheid als directeur der bank te Straatsburg. In het katholieke kamp dreigt eene ernstige scheuring. Werd onlangs bjj de verkiezing van een lid van den Rijksdag in Beieren de officieele candidaat der clericale partij maar ternauwernood gekozen tegenover zijn tegen stander, den onafhankelyken katholiek Sigl, thans doet zich het verschijnsel voor in West- falen, waar de hooge katholieke geestelijkheid tot dusver als almachtig gold, dat in het district Arnsberg voor de verkiezing van een lid van den Rijksdag ter vervanging van wijlen den heer Reichensperger de uit het proces-Baare bekende redacteur Fussangel zich candidaat heeft gesteld tegenover dien der aristocratie en der hooge geestelijkheid, dr. Bose. Een peloton van 58 gendarmen te paard escorteerde Donderdagavond te Gent de ge vangenwagens, waarin van het paleis van justitie naar de gevangenis werden vervoerd de socialisten, aangeklaagd wegens de troe belen op 12 Dec. Bij het huis van bewaring werden de gendarmen het mikpunt van stee- nen en slijk, geworpen door een aantal per sonen, die in het struikgewas verborgen wa ren. Er hadden verschillende arrestaties plaats. De gemeenteraad van Antwerpen heeft met 13 tegen 12 stemmen een voorstel van den heer Van de "Walle aangenomen, om door een referendum alle meerderjarigemannelijke ingezetenen der gemeente te raadplegen over het algemeen stemrecht. Ter bestrijding der kosten van dit referendum is een som van 6000 frs. toegestaan. E E 8 E U K 9. In het Lagerhuis heeft Ross gisteren een amendement op het adres van antwoord voor gesteld, waarin leedwezen betuigd wordt dat aan gevangenen, die schuldig bevonden zijn aan moord op den inspecteur van politie Martin, door de koningin gratie verleend is. Nadat Morley de motieven verdedigd had van zijne handeling, werd het amendement- Ross zonder hoofdelijke stemming verworpen. Door Ainoid Forster werd een amendement voorgesteld, waai bij de overwegende clericale invloed op de laatste verkiezingen in Ierland betreurd en gevraagd wordt maatregelen te nemen om eene herhaling van zoodanige intimidatie te vooikomen. Het amendement werd ten slotte verworpen met 248 tegen 205 stemmen. Uit Tanger wordt gemeld dat sir West Ridgway met den Marokkaanschen minister van buitoniandsche zaken een onderhoud heeft gehad met bevredigenden uitslag. De minister verzekerde dat de sultan niets liever wenscht dan vriendschappelijke betrekkingen met Engeland te onderhouden. Door het parlementslid Vincent is eene motie aangekondigd, behelzende dat het af doende geneesmiddel voor het kwijnen van nij verheid en handel hier te lande te vinden is in eene federatie van alle deelen des rijks. ITALIË. Te Palermo hebben twee personen ge tracht het stadhuis in de lucht te doen springen door middel van een fleseh, gevuld met ontplofbare stof. Voordat de ontploffing plaats greep, werd de aanslag ontdekt; de daders, twee anarchisten, zijn in hechtenis genomen. SPANJE. Uit St. Sebastian wordt gemeld dat er in de Baskische provinciën eene levendige Carlist sche beweging valt waar te nemen. Naar men zegt, laat de regeering haar de meest ge- wenschte vrijheid, teneinde de gemoederen niet tot weerstand te prikkelen. Het heet dat don Carlos van zijne aanspraken afstand doen wil ten behoeve van zijn zoon, dien de paus zou wenschen uit te huwelijken aan de prinses van Asturië. De khedive is te Kaïro teruggekeerd en ontvangen door eene eerewacht van Engelsche en Egyptische troepen en door eene dichte menigte van Europeanen en inboorlingen. Volgens de Time worden door de regee ring maatregelen genomen tot voorkoming van wanordelijkheden bij gelegenheid van het carnaval te Alexandrië, waar een Fransch- gezind Arabisch blad voortgaat kwaad te stoken tegen Engeland. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden weigerde Donderdag het debat te sluiten over het schorsïngs-ontwerp voor de wet op de zilver- aankoopen, zoodat de kansen, dat het ontwerp in deze zitting aangenomen zal worden, hope loos geacht worden. Gedurende de beraad slaging hield Bland eene rede, waarin hij be toogde dat het schorsings-ontwerp feitelijk gelijkstaat met demonetisalie van het zilver door invloed van de beurs. H; voorspelde eene scheuring in de democratische partij in dien de veldtocht tegen het zilver wordt voort gezet en wenscht de zilver-quaestie onaange roerd te laten tot na de herziening der tarief- wetten. Naar men zegt, heeft de aanstaande presi dent Cleveland besloten tot een buitengewone Congres-zitting. Hij moet het staats-seereta- riaat voor binnenlandsche zaken aangeboden hebben aan Waker Gresham, uit Indiana, die vroeger tot de republikeinsche partij behoord heeft, maar tengevolge der Macki nley-wetten van richting veranderd is. De gouverneur van Texas heeft eene bood schap aan de Wetgevende Macht van dien staat gezonden, nadrukkelijk aandringende op onverwijlde maatregelen, om hem in staat te stellen de voornaamste schuldigen aan het lynchen van een neger, die een kind gruwelijk mishandeld had, gevangen te nemen, en soort gelijke dierlijke uitingen van de volkswraak voor het vervolg te voorkomen. Volgens de jNew-Yorh Herald heeft de regeering der republiek San Domingo aan een syndicaat van Amenkaansche kapitalisten het recht toegekend om de inkomende rechten te ontvangen, welk recht verkregen werd door aankoop van de vroeger aan den bankier Westendorp verleende voorrechten. Uit Ottawa wordt gemeld dat er uitgestrekte steenkolenbeddingen in Nieuw-Brunswijk ont dekt zijn. Hierdoor zou Canada onafhankelijk worden van de kolenmijnen in Nieuw-Schot- land, over welke een Amerikaansch syndicaat gezag voert. SCHIEDAM, U Februari 1893. Betreffende de Heide-ontginning is een verzoekschrift gericht aan den minister van binnenlandsche zaken door de besturen der gemeenten Weststellingwerf, Ooststellingwerf, Havelte en "Vledder, waarvan de eerste drie reeds als s noodlijdend" door het rijk worden gesubsidieerd, vooral tengevolge van de hooge kosten voor armenzorg ten behoeve van de zeer talrijke arbeidersbevolking, waarvan velen gedurende de vier wintermaanden grootendeels- van allen arbeid zjjn verstoken. Zij verlangen daarom dat er productieve arbeid voor die measchen zal worden aangewezen. Haar adres- zegt daaromtrent: Een schoone gelegenheid om dezen zoo ge- wenschten produetieven arbeid te verstrekken hebben de gemeenten in hare onmiddellijke nabijheid, namelijk: uitgestrekte heidevelden,, die uitnemend geschikt zijn voor de cultuur van dennenbosch, maar het geld ontbreekt aan de arme gemeenten om den heilzamen maatregel ten uitvoer te brengen. Vandaar dat zij vrijheid vinden om aan den staat een voor schot te vragen, teneinde te kunnen overgaan tol den aankoop en de ontginning van den noodigen grond. Zij meenen, dat indien de ontginning onder behoorlijk toezicht van des kundigen geschiedde, terwijl de staat het in cultuur gebrachte onderpand kreeg voor de terugbetaling der voorgeschoten sommen, de terugbetaling blijkens door bevoegde hand opgemaakte en bij het adres overgelegde bere kening, na verloop van 40 jaren, als wanneer de dennen voor kappen geschikt zijn, met eene rente van 3—3'/s pCt. zoukunnenplaatshebben. De staat zou op deze wijze noodlijdende gemeenten te hulp komen, maar ook door de meeidere welvaart, die zulk een maatregel onder de arbeidersstand verspreidt, een goed veel beter was om zoo spoedig mogelijk te blusschenKan men van de doornen vijgen plukken tGaat heen 1 Iaat mij alleen Ik zeg u, dat geen macht op aarde mij zal dwingen Wat is een mensch en wat beteekent een men- schen leven Niets dan een schaduw die over de aarde trektMijn loven, vermogen en geluk wil ik met vieugde ten offer brengen. O, kon ik met mijn bloed Polen's vrijheid koopen, dan legde ik mijn hoofd oogenblikkelijk op het blok. Mijne overtuiging en mijne eer echter Zijn mijn eigendom I Ik bid tl, gaat heen De stem van den graaf was steeds doffer geworden, het spreken scheen hem zeer moeilijk tn vallen 't was, alsof eene nachtmerrie op zijn borst drukte en hij door smart verteerd werd. De drie mannen zagen elkander ontsteld aan er ontstond eene pauze, die allengs pijnlijk werd. Op een wenk van den prior nam daarna de vorst het woordterwijl hij eene schrede naar voren trad en eene indrukwekkende houding aannam. jVriend en broeder, ik heb achting voor uwe overtuiging," begon hij, sik deel in veel opzich ten uwe gevoelens, maar in een tijd als deze behoort een ieder zich geheel aan het vaderland te wijden en zich naar de meerderheid te schikken. Hij is verplicht zijne bekwaamheden zelfs zijne overtuiging, goed en bloed zonder morien en talmen op het altaar van het nationaal belang te offeren, indien zulks noodig is. Onze hoop rust geheel alleen op tl ïkbid tl, maak die niet te schande. Dwing mij niet om te dieigen, te bevelen gij weet, dat ik Ztilks on gaarne doe, want ik bemin en acht tl, maar ik ben vast besloten, krachtens mijn ambt en mijn eed o )k het uiterste niet te schuwen I Het oogenbhk is gunstig; graaf Raphaél Braniczki met éan slag kan alles neder voor ons gewonnen worden 1 Woorden zijn er meer dan genoeg gewisseld stem thanswat ik u bidden mag toe en handelwij plaatsen u op ons schild wij vertrouwen en hopen op u i" Ook de geestelijke trad thans naar voren greep den arm van den graaf, en zag hem smeekend en zalvend aan. vMijn zoon de gezalfde des Heeren staat als een smeekende voor u. De kerk, het volk en het dierbare, onderdrukte, ongelukkige vader land rekenen op tl." Na eenig zwijgen hief de graaf zijn bleek ge laat op en schudde het hoofdhij steunde geheel buiten zich zeiven van smart en zeide ïJa mijn arm Polenhet gekrakeel der paitijen veroorzaakt uwen ondergang Daarna wierp hij plotseling het hoofd achter over stiet hem van zich af en zag hem met fonkelende oogen aan. ïGij kunt mij vrij dreigen, daar uwe woorden mij niet vermochten te overtuigen gij moogt uwe gerechtsdienaars met strop en dolk op mij afzenden ik kan niet andeis, en blijf, die ik ben I Laat mij gaan 1" iGraaf Raphaél Bianiczki, is dit uw on herroepelijk besluit? zoo doe ik tl in den ban 1" riep de voist verbleekend en hief zijne bevende hand omhoog. De graaf bleef op eens staan en keerde zich om. »In plaats van dictetor banneling geworden; de overgang is groot, de val diep Wees blijde, vorst, dat deze banneling achting voor zich zelf gevoeltanders zou deze hand, die kogel en zwaard kan besturen, zooals weinig andereu vermorzelen, hier op deze plaats! Dit is mijn huis 1 Verlaat het de banneling wenscht alleen te zijn I" Doch, plotseling kalmer wor dende, sprak hijsGij hebt gelijk, Jablunowski vergeef megij doet slechts uwen plicht 1' ïMaar, waarde graaf! a Hoor mij even aan, Raphaél gij zijt ziek, vriend 1" Door eene driftige beweging met de hand wees de weerbarstige ben allen terug, ging zijn slaap vertrek binnen en sloot zich daar op. ïAlles is verloren. Gij waart te haastig, vorst hij heeft zulk eene prikkelbare natuur," aldus wendde de geestelijke zich dadelijknadat de graaf vertrokken was, toornig tot den vorst, die daar eenigszins ontsteld en met de oogen nog op de deur gericht stond. sGij hadt niet met een gewonen oproermaker te doen. Ik verzoek tl J (Wordt vervolgd. I

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6