Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Kerk nie u w s. Marktberichten. Zeetij dingen. Beursbericht ran Amsterdam. Onde rwijs. V i s s c h e rij. Stedelijk Ni-ej| wa. deel Jan de subsidie, die hg anders zou moeten verstrekken, kunnen uitwinnen. Het voorschot, dat gevraagd wordt, is niet groot"Weststellingwerf en Ooststellingwerf vragen ieder f5000; Vledder en Havelte ieder f2500. De minister Tak beloofde indertijd aan den heer Houwing het verzoek in ernstige over weging te zullen nemen. Het schgnt zoowel in 't belang van staat als gemeente wenschelijk, dat deze ernstige overweging moge leiden tot een goedgunstige beschikking. Vrijdag 3 dezer ontving een ingezetene van IJzendijke drie visitekaartjes ui t Breda, Prin- senhage en Rijsbergen en twee brieven uit Rozendaal (in Noord-Brabant) en Lobit, alle het postmerk van 13 Januari dragende, die de reis naar Noord-Amerika hadden meege maakt en van daar teruggezonden waren. De brief uit Rozendaal bevatte eenige hon derden guldens waarde aan order. De misslag heeft vermoedelijk op de lijn Vlissingen- Rozendaal plaats gehad. Een nieuw product. Niettegenstaande alle uitstekende -en voor de spijsvertering be vorderende eigenschappen, welke de koffie bezit, zijn de geleerden het toch eens, dat het veelvuldig en geregeld gebruik daarvan nadeelige gevolgen voor de gezondheid heeft. Door de giftige cafféïne, welke de koffie bevat, moet het alleen daaraan worden toegeschre ven, dat bloedarmoede, bleekzucht, zenuw- en maagziekten op zoo onrustbarende wyze toe nemen, als helaas het geval is Personen, die veel last van zenuwen hebben, doen goed, zich van het gebruik van koffie te onthouden, wg begrijpen echter dat het veel zal kosten van dit genotmiddel want hier hebben wij feitelijk meer een genot dan een voedings middel op het oog, dat ons ten eenenmale onontbeerlijk voorkomt afstand te doen. De meest beroemde professoren hebben voor het algemeen welzijn reeds lang naar een gezond product gezocht, dat wel denzelfden smaak heeft, doch niet de schadelijke bestand- deelen van koffie bezit. Na langdurig onder zoek is het eindelijk pastoor Kneipp mogen gelukken, ter vervanging van koffie het publiek zijn Kathreineris Malzkoffiete kunnen aanbieden, welke alle voor de gezondheid dienstige eigenschappen met koffiesmaak in zich vereenigd heeft. Het is geroost mout, dat vooraf een reeks van chemische behande lingen ondergaan heeft om tot dat stadium te geraken. De professoren Hilger uit Erlangen en L. Aubry uit München hebben door een open brief de voor de gezondheid dienstige en nut tige eigenschappen van deze Malzkoffie erkend. Men zou haar niet genoeg kunnen aanbe velen. Personen, bij wie het gebruik van koffie een ingewortelde gewoonte is geworden, kunnen zich die afwennen door de Malzkoffie langzamerhand met gewone koffie te ver mengen. De raad om zich van andere koffie-bijtneng- selen te onthouden, achten wij niet overbodig. Kathreiner's Kneipp-Malzkoffie wordt in een gewonen koffiemolen gemalen en verder op de eenvoudigste wijze bereid. Zij staat trouwens onder voortdurende controle van het chemisch laboratorium van dr. Van Hamel Roos en A. Harmens. Voorheen was de toebereiding omslachtig, doch sedert de toepassing van eene nieuwe uitvinding bij de fabricatie, kan de Malzkoffie op dezelfde wijze als Java-koffiefezet worden. Deze gezonde drank, waarin zich geen cafféine bevindt, kost slechts 27 ct. per Va KG en 15 ct. per V-t KG. Het gebruik schijnt dan ook zeer algemeen te worden, want niettegenstaande de fa bricatie eerst sedert betrekkeigk korten tqd op groote schaal plaats vindt, zagen de fabri kanten zich genoopt hunne fabriek tot drie maal te vergrooten. De nNoordbrabantsche Maatschappij van Land bouw" beeft zich tot den minister van justitie gericht roet verzoek, dat de spreeuw worde opge nomen onder de volgelsoorten, welke door de wet worden beschermd. De minister van binnenlandscbe zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene pro vinciën doen toekomen de navolgende nieuwe opgave van principieele beslissingen omtmit de toepassing van art. 54bis der wet tot reeling tan bet lager onderwijs, waarin tevens zijn ver meld die, welke gedurende 1892 zijn genomen. 4o. De hoogere bijdrage van f300 voor een onderwijzer die den ouderdom van 23 jaren heeft volbracht en den rang van hoofdonderwijzer be zit, is eerst dan verschuldigd, wanneer nevens het hoofd zulk een onderwijzer aan de school verbonden is, het onderwijlend personeel met inbegrip van het hoofd uit meer dan vier per sonen bestaat en dat aantal ook door de wet gevorderd wordt. Die bijdrage is voor twee onderwijzers ver schuldigd, wanneer behalve het hoofd twee onder wijzers die den ouderdom van 23 jaren hebben volbracht en den rang van hoofdonderwijzer bezittende aan de school bevonden zijn, het onderwijzend personeel met inbegrip van het hoofd uit meer dan acht personen bestaat en dat aantal almede door de wet gevorderd wordt. 2. De bijdrage is niet verschuldigd voor den onderwijzer die niet in het bezit is van het be wijs, bedoeld bij artikel 51 litt. C der wet tot regeling van het lager onderwijs. 3. De bijdrage voor den onderwijzer is ver schuldigd ook wanneer hij door het bestuurder school in zijne betrekking is geschorst. 4. Eene plaatselijke afdeeling eener vereeni- ging, al heeft deze laatste rechtspersoonlijkheid, moet ook rechtspersoonlijkheid bezitten om aan spraak op de bijdrage te kunnen maken. 5. De aanspraak op de bijdrage gaat verloren, wanneer niet in Januari de aanvrage om die bijdrage is ingediend, gelijk bij art. 54bis der wet is voorgeschreven. 6. De splitsing eener school in afdeelingen naar stand en gegoedheid van de ouders der kin deren of naar geslacht der leerlingen doet aan de eenheid der school niets te kort. Die verschillende afdeelingen worden als éeno school beschouwd. 7. De bijdrage voor hoofd der school is ook verschuldigd voor den onderwijzer tijdelijk met de waarneming der betrekking van hoofd belast. 8. De bijdrage voor onderwijzers wordt bere kend over het aantal volle maanden, dat zij aan eene school verbonden zijn geweest. Een gedeelte van eene maand of gedeelten van maanden, mits een tijdvak van 30 dagen omvattende, komen bij de berekening der bijdrage mede voor eene maand in aanmerking. 9. Wanneer aan eene school het onderwijs omvat behalve de vakken a. i. k., tevens ten minste twee der vakken onder 1. m. on n. en het van onder p. van art. 2 der wet genoemd en het onderwijzend personeel het minimum overschrijdt bij art. 24 gesteld, dan komen tot en met het jaar 1892 (i) de onderwijzers boven bet minimum aanwezig, voor de in arti kel 45 latt. c. bedoelde hoogere bijdrage in aanmerking voor zooveel de wet dit voorschrijft, al wordt het vak niet onderwezen. 10. Indien een onderwijzer in den loop van een maand wordt vervangen door een ander, dan komt elk dier onderwijzers in aanmerking voor de bijdrage in evenredigheid van het aan tal volle maanden dat elk hunner aan de school verbonden is geweest. 11. Indien eene school, staande onder het be stuur eener vereeniging of instelling die rechts persoonlijkheid bezit, in den loop van het jaar onder het bestuur komt eene andere soortge lijke vereeniging of instelling, dan moet elke ver eeniging of instelling eene aanvrage doen om de bijdragen over het tijdvak gedurende hetwelk de school onder haar bestuur heeft gestaan, en is ook vereeniging of instelling, op verbeurte der aan- praak op eene bijdrage, verplicht te voldoen aan de overige -voorschriften der wet en van het koninklijk besluit van 4 9JFebruari 4 890 (Sfnafs- blad no. 26). 12. Huisonderwijzers in de vakken b en c in artikel 2 der wet genoemd tellen niet mede voor het onderwijzend personeel in artikel 24 bedoeld, evenmin als de onderwijzers in het 4e lid van dat artikel genoemd, en zij komen ook niet in aan merking voor eene bijdrage. 13. Voor de berekening der bijdrage dient tot grondslag het aantal leetlingen, waarnaar, vol gens den maatstraf in art. 24 vermeld, het aantalj onderwijzers geregeld wordt. Vermeerdering van het aantal leerlingen in den loop van het jaar kan geen aanspraak op eene bijdrage noch op eene hoogere bijdrage doen ontstaan, evenmin als ver mindering van het aantal leerlingen de aanspraak op eene bijdrage doet verloren gaan of die bijdrage doet verminderen. 44. De niet-naleving van de voorschriften bij koninklijk besluit van d9 Februari -1890(staats blad no. 26) gegeven ter uitvoering van art. 54 bis der wet kan tan gevolge hebben, dat de bij dat wetsartikel bedoelde bijdrage niet kan worden toegekend. 15. Eene bijzondere lagere school vei liest haar aanspraak op de bijdrage, indien haar hoofd tevens is hoofd van eene andere lagere school. 16. Eene bijzondere lagere school verliest haar aanspraak op de bijdrage, wanneer haar hoofd gedurende de lesuren der school waaraan hij als hoofd is verbonden, tevens onderricht geeft aan eene andere school. 17. Indien een onderwijzer tot bijstand van het hoofd gedurende de lesuren der school onder richt geeft aan eene andere school, dan komt die onderwijzer niet in aanmerking voor de bijdrage. H, M. de Koningin en H. M. de Koningin- Regentes zonden gisteren, als blijk van hare bij zondere belangstelling, ieder f 50 aan het centraal weeshuis iBetbel" te Dordrecht. Door H. M. de Koningin-Regentes is f40 ge* schonken aan de damesvereeniging i>Dorcas" te Winschoten. (1) Hiervoor te lezen 1896 in verband met de wet van 30 December 1892 (staatsblad no. 292). Aan een vijftal liefdadige inrichtingen te Rot terdam werd dez^ week door een onbekend stadgenoot een ware verrassing bereid. Aan de inrichting voor doofstommen-onderwijs, de werk inrichting voor hulpbehoevende blinden, de ver eeniging tot het verleenen van hulp aan minver mogende ooglijders, bet Sophia-kinderziekenhuis en de afdeeling Rotterdam der vereeniging tot bescherming van dieren zond hij elk een aan- geteekenden brief, inhoudende f2000. Eene collecte onder de leden en begunstigers der vereeniging tot werkverschaffing, te Berg- Ambacht, bracht ruim f175 op. De collecte langs de huizen voor het Leo- feest te Helmond heeft ruim f1200 opge bracht, welke som hoofdzakelijk den noodlijden den zal ten goede komen. "VLAARDINGEN. Donderdag arriveerden 2 loggers met slechts 8 en 7 ton zoutevisch en 1 ton leng, welke aanbrengsten Donderdag publiek ver- kocht werdener werd besteed voor zoutevisch f52,ft 54.leng f39.keelen en lippen f79.kibbelen f-19.25, schelvisch f9,jaltes per ton. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 481 zalmen, die voor f 1.tot 1.25 per t/j kilo werden verkocht. MAASSLUIS. Gisteren werd besteed, per ton, voornieuwe zoutevisch f 53.75 a 54.25 leng f39.25 a 39.75; kibbeling f 49—a 19.25; heilbot f37.75 keelon en lippen f79.75 haring, volle f9.75 a 11.75, dito kleine f7.50 a 7.75; ijle f7.75 a 8.25. Jfed.-Horv. Kerb, Beroepen: te Hoom op Terschelling ds. N. L. Piccardt, te Zandeweerte Bergschen- hoek ds. J. C. Klomp, te Lunteren te Oude- Pekela ds. C. Th. Cramer van Baumgarten, te "Veendamte Waarder ds. C. Bouthoorn, te Groot-Ammerste Wagenborgen (Gron.) R. A. Lauts, cand. te Ottoland. Herst. Evang.-Lnth. Kerk. Beroepen: te Medemblik ds. H. van Griet- huyzen. te Enkhuizen. B Sit GE ILL IJ K E STANI). Geboren 1 9 Februari. Gijsbrecht, zoon van H. Krabbendam en A, Plot Grofbaan. Schiedam, 11 Februari. Rogge en fierst zouder handel. Routn'Hn' noteering der makelaars f8. Jenever ,v Amsterd. proef f 12 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. tSpoellng; s f 4.30per ketel. NAALDWI1K, 9 Februari. Heden werd besteed voor: peren f5.5.50, appelen f 4.70 a 2.65, men f 4.75 a 2. spriiitkool 4.10 a 1.40 per kin; druiven f0.50 aKG tafelperen 4 a 14 ets. LEIDEN, 40 Februari. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 9 stieien f72 a 145, 72 vette ossen en koeien f124 a 275, of 56 a 70 c. per kilo, 46 vare dito f88 a 190, gras kalveren fa 26 vette dito f42 a 81, of 65 a 85 c. per kilo, 44 nuchtere dito f4,a 40.j 184 vette schapen f45.a 26.of 35 a 40 c. per kilo, 38 weide dito f 40.a 48,lammeren fa 88 magere varkens f 18 a 26» 84 biggen f7. a 42.f 65 kalf- en melkkoeien f106 a 262, paarden fa veulens fa AMSTERDAM, ll'Vebruari. Rogge op levering weinig verandeid; per Maart f432, 431per Mei f129, 430. ANTWERPEN, 44 Februari. Petroleum kalm; Ameiik. in loco fr. 12'/j Maart/April fr. 42%;laatste4md.fr. 42t/4;Rus- aischc m loco fr. 12. GIBRALTAR, 8 Februari. Gepasseerd Rubin stein (St.), kapt. Haider, van Bourgas naar Schiedam. DANTZ1G, 40 Februari, Het stoomschip Berenice, van Reval naar Schiedam zal zijn in het drïjfïjs bekomen schade hier voorloopig repa- reeren en vervolgens de reis voortzetten. PER Teleor. 2ii/9 pCt. Nederland Buiten). Spanje. Portugal Rusland 4867/69 1889. Zilver Metalliek Papier s Turkije Columbia Venezuela Aand. Cultuur Mij Maxwell Incomebond Gestemp. Boxtel. Italië 1887 Aand. Staatsspoor Gr. Buss. Sporen Baliiscbe Aand. Warschau—Weenen Central Pacific Shares Chicago en EiieOblig Incomebond Denver fiio Shares Canadian Pacific t» Missouri 7» Eerste Hyp a Incomebond Union Shares. Oregonshort N. W, Pac. Hyp. Pdbr. Turksche Loten Prolongatie 40 Febr. 83 581/4 HVie 97% 939/w 81%: 816/8- 221/8 321/4 54i/3 103 1241/8 637/8 4091/, 273/4 401% «Va 80% 451/4 40 781/4 400 22% 2-21/4 11 Febr. 83 581/4 21% 93% 81% 813/4 22% 31% 90 Vs 63% 546/g 403% 109% 27% 101 Va 42 171/8 45 803/4 46 30% 78% 100 22»/8 O Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. D. Voor buitenlandsche staatsfondsen valt vOflr

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 7