overweegt nog steeds een plnn tot annexatie. ölgen's bericht uit Ottawa vertoont "bijna <fë geheele bevolking van IJslaird neiging tot verhuizing 'naar Canada. Twee duizend Uslan- ders zullen eene kolonie in Manitoba stichten, waarde regeering voor hen landerijen beschik baar houdt. AFBIKA. De Times verneemt uit Kaapstaf dat de interkoloniale muntconferentïe te Pretoria dreigt te mislukken. De afgevaardigden van Kaapstad, Natal en den Oranje-Vrijstaat verklaarden de Xransvaalsclie voorstellen, strekkende tot gangbaarmaking van Trans- vaalsche muntstukken in geheel Zuid-Afrika, onaannemelijk, terwijl de eerstgenoemdeu vasthouden aan hunne eigen voorstellen. De Vollcsstem&visttxi den Trans vaalschen Volks raad, zich te wreken door de Britsche munt stukken te boycotten. Tengevolge van zware stortregens zijn bijna overal in Transvaal overstroomingen voor gekomen. Groote schade is veroorzaakt in het district Witwatersrand, het centium der gouddelverij verscheidene huizen zijn inge stort en vele mijnen ondergeloopen. De spoor wegen zijn verzakt en lal van inboorlingen verdroukeneenige blanken zijn gekwetst. Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 14 Februari 1893. "Hedenmiddag ten twee ure hield de ge meenteraad eene buitengewone vergadering, aan den voorzitter gevraagd door de raads leden de heeren Visser, Van der Schalk, Prins, Van Harwegen den Breems, Schuur man, Maas, Tak en Ris. Tegenwoordig waren alle leden. Nadat door den secretaris voorlezing was gedaan der missive van die raadsleden, deelde de vooizitter mede dat de vaststelling der notulen der vergadering van 7 dezer, met het oog op het bepaalde in ait. 8 van het reglement van orde, in deze buitengewone vergadering niet kan plaats hebben, zoodat dit moest wachten tot de eerstvolgende ge wone vergadering; eveneens werden tot de gewone vergadering uitgesteld de ingekomen stukken. Alsnu stelde de voorzitter de onderteeke naars van het verzoek in de gelegenheid het onderwerp s Waterverversching", waarvoor ze deze buitengewone vergadering hadden aangevraagd, nader aan te duiden. Van deze gelegenheid werd gebruik ge maakt door den heer Visser, die in de eerste plaats mededeelde, dat het verslag van de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 8 Febru ari j.t omtrent hetgeen er in de raadszitting van den vorigen dag was besloten, niet alleen hem, maar al de leden die hij er over had gesproken, met verbazing had vervuld. Vol gens dat verslag zou namelijk de raad hebben uitgemaakt, dat niet alleen de brief van den heer Nolen aan burgemeester en wethouders i. d. 1 Februari, maar ook diens praeadvies op het rapport van den ingenieur Beijerman in het gedrukt verslag der handelingen zou worden opgenomen. Een bezoek aan het raadhuis had echter tot de overtuiging geleid dat de correspondent van het Rotterdamsche blad het wel degelijk bij het rechte eind had gehad, en een besluit in dien zin wel degelijk was genomen. Hij gaf daarom aan de ver gadering in overweging om, in het belang van de waterverversching aan den voor avond van -wier oplossing wy volgens spreker stonden gedachtig aan het: beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald, het «eïncriinraeei de raadsbesluit ifl te trekken, en de commissie voor de waterverversching te machtigen om onverwijld bij den uitgever van het verslag de noodige stappen in ver- I band daarmede te doen. De heer Elzevier Doni, die den heer "Visser van repliek diende, wees er in de eerste plaats op, dat, wat den brief aan burgemeester en wethouders betreft, de raad het recht miste, om de opname daarvan in hét gedrukl ver slag te verbieden, aangezien die brief een integre^rend deel uitmaakte van eene mede- deeling, door den voorzitter aan den raad gedaan, terwijl hij, wat het praeadvies van den gemeente-architect betreft, er op wees, dat het besluit om dit in het verslag te plaatsen, juist op initiatief van den heer Visser was genomen. Van deze gelegenheid meende de heer Elzevier Dom gebruik te moeten maken, om de motie van den heer Schuurman, waarin het schrijven van den heer Nolen ongegrond was verklaardeene leugenachtige motie te noemen, welke quali- ficatie door hem in den verderen loop der discussie met klem werd gehandhaafd. Er volgde nu een zeer wijdloopig, meer malen bijzonder heftig, en bijwjjten zelfs uiterst onverkwikkelijk debat, waarin geen der partijen een voetbreed van haar eenmaal ingenomen standpunt afweek, en dat ten slotte aan den heer Hoogendam de verklaring in den mond legde, dat deze buitengewone ver gadering, waarvan men zooveel resultaten in het algemeen belang verwachtte, niet anders dan teleurstelling van de gemeentenaren zou kunnen baren, omdat daaruit alleen van vol slagen gemis aan onderling overleg was ge bleken. Ook hier gold, meende hij, helaas, ten volle de eeuwenoude waarheid, dat, meest terwijl de Senaat delibereert, de stad verloren gaat". Dat dit hier het geval zou zjjn, meende echter den heer Den Breems, met het oog op de buitengewone activiteit der waterver- verschtngscommissie ten sterkste te moeten betwijfelen. Wèl vereenigde de vergadering zich aten langen leste" met het, op verzoek van den heer Van Erpecum in tweeën gesplitste voorstel van den heer Visser, maar de voorzitter voegde daaraan onmiddellijk de waarschuwing toe, dat het besluit van den raad, voor zoover de brief van den heer Nolen van 1 Februari be trof, geenerlei effect zou sorteeren. Tevens verklaarde hij, in antwoord op een vraag van den heer Maas, zich omtrent het al of niet opnemen van eenige gedeelten uit het prae advies van den heer Nolen op het rapport Beijerman, door hem in den loop van het debat aangehaald, volledige vrijheid van handelen te willen voorbehouden. Aan het eind dezer veelbewogen vergade ring deelde de heer Den Breems nog mede, dat door de commissie voor de waterverver sching van burgemeester en wethouders een schrijven was ontvangen, waarin zij verklaar den, naar aanleiding van de aanneming der motieDe Groot, waai by een bepaald plan van waterverversching was aangenomen, het onnoodig te achten hunne bezwaren zoowel tegen het plan van den ingenieur Beijerman, als tegen dat der commissie te deelen. Het feit, dat buigemeester en wethouders, in be doeld schrijven, tevens hadden medegedeeld, dat zij aan den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht hun oordeel over het plan-Beijei man hadden kenbaar gemaakt, gaf den heer Den Breems aanleiding een raads besluit te provoceeren, waarbij burgemeester en wethouders werden nitgenoodigd dat oor deel aan de waterverversehingscommissie over te leggen. De raad behoefde op dat punt echter geen beslissing te nemen, daar de voorzitter ver klaarde, dat tegen die overlegging bij het dagelyksch bestuur hoegenaamd geen be zwaar bestond. De vergadering werd hierop gescheiden. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 11 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 4,466,438.70Vs en by de betaalmeesters- 4,609,028.92 Te zamen 6,075,467.62'/» De gewone audiëntie van den minisier van oorlog zal Donderdag 16 dezer niet plaats hebben. De ministers van justitie en van water staat maken bekend, dat de zorg voor de uitvoering van de wet van 5 Mei 1889 (St.-bld. no. 48), houdende bepalingen tot het tegen gaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen en van de daaruit voortvloeiende besluiten, van het depart, van justitie is overgebracht naar dat van waterstaat, zoodat voortaan alle voorstellen en verzoeken, die uitvoering be treffende, aan dat departement zullen moeten gericht worden. (St.-Ct.) Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de kieswet is in ontwerp gereed en het concept is aan de commissie van rapporteurs toegezonden. De bijeenkomst voor de vaststelling van het verslag is nog niet bepaald. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer pas Dinsdag 28 Februari weder bijeenkomen. De centrale commissie voor de statistiek hield Vrijdag in Den Haag eene vergadering, die ook des avonds werd voortgezet. Behalve met de behandeling van aan de regeering uit te brengen adviezen, waarover door de leden der commissie uit den aard der zaak geheimhouding moet worden in acht geno men, hield zy zich voornamelijk bezig met de behandeling der vraag, in hoever en op welke wijze langs statistischen weg, door de verzameling van stellige gegevens, tot het verkrijgen van meer kennis op het gebied der arbeidsverhoudingen kan worden geko men. Tot bepaalde besluiten leidde deze be raadslaging nog niet. De vergaderzaal der commissie, de bekende vroegere zaal van Gecommitteerde Raden van Holland, is tevens ingericht tot plaatsing der uitgebreide statistische bibliotheek, door de vereeniging voor de statistiek in Nederland aan de centrale commissie in bruikleen af gestaan. De jongste Februari-allevering van de Mili taire Spectator bevat een artikel, waarin een degelijk gemotiveerd oordeel wordt uitge sproken over het door den miuister van oorlog ingediende wetsontwerp tot regeling van de samenstelling der landmacht. Het slot van dat oordeel luidt als volgt »Na alles wat in de laatste jaren over legeihervoiming en legerinnchtinggesproken is, moet zelfs de laagst gestemde verwachting door dit ontwerp bitter zijn teleurgesteld. Wij willen dan ook niet verhelen, dat by de bestudeering daarvan ons de moed en bij de behandeling ons de pen meermalen dreigde te ontzinken en wy onze moedeloosheid alleen konden overwinnen door het bewustzijn van de noodzakelijkheid, om in de militaire pers eene ernstige stem tegen dit wetsontwerp te doen hooren, dat voor de toekomst niets belooft en den bestaanden toestand zou ver ergeren". Het Nieuwsblad voor Oosterhout is met het denkbeeld voor den dag gekomen om een monster-adresbeweging te beginnen tegen de kiesrecht-uitbreiding. Het blad wil dat daartoe het initiatief worde genomen door de presidenten der kiesvereenigingenin Noord- Brabant, die in 1890 de vermaarde motie tegen den persoonlijken dienstplicht hebben uitgevaardigd. Het uitvoerend comité voor de Russische Israëlieten te Amsterdam heeft, gedwongen door de omstandigheden dat zij landverhuizers nergens meer heen kan zenden, zijn werk zaamheden geschorst. Van 22 Juni 1891 tot 1 Februari 1893 werd het volgende uitge geven passagegelden f 20,022.07, logies en kostgelden f 4551.98, kleeding f 3690.12, onderstand in gelden door aalmoezeniers f 3556.44, medicijnen f 178.28, diversen f 117.73,cargadoors, sleeploonenenz. f240.24, bodeloon f514.95, lokaalhuur f556.55, druk werken enz. f44, totaal f33,472,46. Volgens het verslag, dat de Tijd geeft -van de voordracht. Zondag door den sociaal-demo craat Hermans in sConstantia" te Amsterdam gehouden, prees die redenaar zijnen party- genoot Ockeloen en de mannen die Lodewgk XVI en Marie Antoinette om het leven had den gebracht. Het moest zoo zei hij verder niemand verwonderen, dat, zoo zqne partij eenmaal aan het roer kwam, mannen als de premier Van Tienhoven kennis zouden maken met de sabels der politie, door haar (zijne partij) aangesteld. De redenaar was nog wel begonnen met te zeggen, dat zijne vrienden hem hadden aangeraden toch vooral voorzichtig in zyne woordenkeus te zijn. hi de vorige week zijn te Rotteidam 17 per sonen door roodvonk aangetast en 5 aan die ziekte overleden. By' de zaimvisscherij nDe goede verwach ting" nabij het Kralingsche veer, is Zaterdag omstreeks halfnegen, tengevolge van den zwaren storm, vervuld en daarna gezonken de zwaai- met koopmansgoederen beladen schroefstoomboot Concordia VI, kapitein A. P. Duringshof, varende tusschen Amster dam en Arnhem. De opvarenden, die zich aan den mast onmiddellijk vastklemden, werden allen, met behulp van een roeiboot van den wal, gered en te IJselmonde opge nomen, terwijl vele goederen, alle gewaar borgd bij de binnenlandsche risico-maat- schappy te Arnhem, directeur H. A. Haantjes, te Amsterdam, op den Rralingschen wal werden gelost onder behooi lijk pohtie-toezicht- Met het oog op de stremming in de visschery, was reeds Ts middags een opzichter van den waterstaat aangekomen om zich van de be lemmering in het vischwater te overtuigen. Nu het nieuwaangelegde Koningsplein te 's-Gravenhage zijne voltooiing nadert, gaat men de plannen overwegen, die gevormd zijn, om in dit schoone stadsgedeelte een standbeeld van wijlen Koning Willem III te doen verrijzen. Ulr. I)agll.)) Op initiatief van de heeren dr. C. W. Vrendenberg, E. G. Duijvls Tz. e, a., is te Koog-aan-de-Zaan weer een liberale kiesver- eeniging opgericht, die zich ten doel stelt by de verkiezingen voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten handelend op te treden. Haar programma bevat de volgende punten Uit breiding van kiesrecht, zoover de grondwet toelaat; voortzetting der belastinghervor ming; leerplicht; afschaffing der plaatsver vanging; sociale wetgeving, dus c. m. zorg voor veiligheid in fabrieken; zorg bij invali diteit der werkliedenzorg voor pension- neering van oude werklieden; toezicht op- arbeiderswoningen. br den jare 1789, den 12n Maart, overleed te Broek-in-waterland zekere Neeltje Pater, waarvan de overlevering zegt, dat ze landerijen en huizen, schepen en pakhuizen bezat ent eene erfenis naliet van zeker wel 40 millioen. De uiterste wilsbeschikking der Broeker dame, die rijker was dan het bekende vrouwtje van Stavoren, wees aan verscheiden personen niet te versmaden legaten aan, doch zij bevatte- tevens de zonderlinge, en van het geduld der wettige erfgenamen wel wat al te veel vorderende bepaling, dat de nalatenschap 60 jaar in handen van de executeuren zou blijven, waarna ieder het zijne kreeg. De 60 jaren waren om, doch Neeltjes schatten ble ven in ballingschap, en nu, bijna eene eeuw na Neeltjes verscheiden, schijnen ze nog altijd het omzwerven niet moe, hoe dikwyls ook, zelfs door bekwame rechtsgeleerden, werd beproefd, ze in de schoot der familie terug te doen keeren. Ruim veertien dagen geleden

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2