A°. J893. Zaterdag 18 Februari. N°. 8212, evenenveertigste Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J." ODÉ. Buitenlanösclie Berichten. Bü het Eldorado werd een ketel gevonden, gevuld met buskruit en voorzien van een bran- DUIKHE'ftBfc COURANT. 1.85. .- 2.50. .- 0.10. BCUBAC. BOTKR»TiUAT, E IS 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.-0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers FEANK/JDK. De toeloop in de Kamer was gisteren bui tengewoon groot, nu de heer Leydel de re geering zou interpelleeren over hare alge- meene staatkunde. Zijne interpellatie ont wikkelende, zeide hij dathet niemand in den JSin kon komen, de beteekenis, door het votum in eene vorige zitting uitgebracht (naar aan leiding der motie van Cavaignac) te verklei- jnen. GoedkeuringAlle eerlijk gesproken •woorden zijn welkom, maar zekere pogingen mogen de Panama-zaak niet doen ontaarden, ■zoodat deze ten goede komt aan sommigen. Wig, progressisten, moeten de kuiperijen verijdelen. Er is een bond gevormd om de republikeinen weg te jagen van het besUtur. Die bond heetnconcentration des centres". .(Afkeuring van het centrum en goedkeuring van de linkerzijde.) De bond tracht de door de republiek tot stand gebrachte hervormin gen zwart te maken. De kabinetten mogen dezen bond niet naar de oogen zien. Sedert drie jare zjjn de kabinetten te zwak en te toegevend voor de rechterzijde. Wij willen dat de regeering steunt op de democratie. Geen verdeeldheid meer. De Panama-zaak mag de republiek in hare voortgaande ontwikkeling niet tegenhouden. De Kamer moet voor de kiezers terugkomen met een zuiver repu- blikeinsch programma. De heer Leydel, zijne rede voortzettende, ■zeide dat de staatkundige bond der nieuw- aangekomenen (cette ligue politique des rallies) zich de vermeestering van het bestuur ten -doel stelt en de militaire, financieele en ■onderwijswetten wil wijzigen. (Rumoer van de recl.ter-, bijval van de linkerzijde.) Hierna noemde de spreker verscheidene nog tot stand te brengen hervormingen op en stelde ten slotte de volgende motie voor »De Kamer, besloten om buiten alle ver gelijk haar republikeinsch werk van politieke en sociale hervormingen krachtdadig voort "te zetten in denzelfden geest van rechtvaar digheid en gelijkheid, die geleid heeft tot vaststelling der onderwijs- en militaire wet ten, gaat over tot de orde van den dag". (Goedkeuring van de linkerzijde.) De heer Millerand, de volgende spreker, verklaarde geen vertrouwen te kunnen schen ken aan eene regeering, wier zwakheid de •openbare meening moede was. Hij verdedigde de partij, die den vooruitgang der republiek •wil en haar niet betrekt In de Panama-zaak. Wij willen het land verlossen van den in- vloed der jHaute banque", en haar alle monopoliën ontnemen. Hij stelde eene motie voor, strekkende om te verklaren, dat het eenige middel om de republikeinen voor reactionnaire inwerking te behoeden, gelegen is in het tot stand brengen van hervormingen, het herzien der constitutie en het opheffen van de monopoliën. De heer Paul Lafargue verweet de regee ring, dat zij slechts met tegenzin de omge- kochten vervolgt. Cavaignac zeide van zijne rede in de vorige zitting, dat hij uit eigen naam sprak. Hij sprak van verandering van stelsel, en niet van programma. Ribot antwoordde en zeide, dat het Kabinet nooit een beroep deed op anderen dan de republikeinen, die hjj smeekte zich niet te verdeelen. Ons programma zoo ging h voort is niet dat van Piou. Samen smelting van de beide centrums is een illusie. Wij zullen nooit de gevangenen zijn, van wien ook. Hu constateerde verder, dat de republiek nog zeer onlangs twee zetels won. Déroulède beklom daarop het spreekge stoelte. Hij verweet Ribot, Ricaid, Rouvier en Bardeau te hebben opgeofferd. Het mi nisterie heeft geen politiek programma; het is de gevangene van iedereen. Men moet de personen en de instellingen hervormen. De socialist Dumay eiscbt, dat alle mono polies aan de natie zullen teruggegeven wor den en dat de hulpmiddelen van den arbeid gemeenschappelijk bezit zullen worden. Duchanel Vtaagt of, als de republikeinsche meerderheid bestaat uitpersonen, die gekozen zijn door eene coalitie van socialisten en reactionnairen, die voortdurend tegen de re geering stemmen, de regeering voortaan met de meei derheid moet gaan en niet met de oppositie, die 15 ministers in 16 jaren omverwierp, Egypte in de handen der Engelschen liet vallen, en indien men haar had laten begaan, Tunis en Bozerte aan Italië en het drievoudig verbond zou hebben overgeleverd (heftigeinterrupties). De nega tieve politiek heeft geleid tot onvastheid. Richten wij niet het oog op eene concen tratie van de centrums. Men oefent pressie uit op de Kamer en eischt wijziging der onderwijswetten en der militaire wetten. Wij willen de liberale, verdraagzame en openhar tige republiek. Ziedaar het programma der rallies Ribot vereenigt zich met eene motie, door Leygues voorgesteld, en aldus luidendeïDe Kamer, vertrouwende dat de regeering de democratische wetten zal handhaven en eene zuiver republikeinsche politiek zal toepassen, gaat over tot de orde van den dag". Nadat de prioriteit voor andere moties van orde was verworpen, werd die van Leygues met 315 tegen 86 stemmen aangenomen. (Eenige toejuichingen Bij het omkoopings-proces in de Panama zaak zal het openbaar ministeiie waarge nomen worden door den advocaat-genei aal Baudouin. Men beweert dat onder de nalatenschap van baron Reinach, welke door de enquête commissie wordt onderzocht, stukken ont dekt zjjn, zeer bezwarend voor een minister tegen wien een eisch tot vervolging niet ontvankelijk veiklaard is. (Blijkbaar is be doeld de heer Rouvier.) Indien Arton binnen tien dagen niet voor het hof van assises te Parijs verschenen is, zullen zijn goederen verbeurdverklaard, en bij bij verstek veroordeeld worden tot het maximum der straf20 jaar dwangarbeid. Deze uitspraak zal voor de laatste verblijfplaats van Arton worden voorgelezen door een deur waarder, vergezeld van een trommelslager; Arton zal dan voor het laatst worden opge roepen om voor het hof te verschijnen. Deze ouderwetsche handelwijze is destijds ook ten uitvoer gelegd tegenover generaal Boulanger en Henri Rochefort. In de couloirs der Kamer werd gisteren beweerd, dat Andrieux een vooi stel zal doen om vei gunning te ragen voor eene vervol ging tegen Emmanuel Arène. De meerderheid der Kamer is ongunstig gezind omtrent eene vervolging tegen De Launayal. Robeit Mitchell's voorstel om eene belas ting in te voeren van 10 francs per jaar voor elk klavier is met 307 tegen 135 stemmen door de Kamer goedgekeurd. ENRELANB. Het Lagerhuis heeft gisteren met eenparige stemmen aangenomen eene motie van Sexton, waarbij, naar aanleiding van een artikel in de Times van heden, hetwelk de anti-Parnel- listen beschuldigt in de soldq der regeering te staan en de meerdei beid der anti-Parnel- listen loondienaars noemt, verklaard wordt dat de Times zich daarmede schuldig gemaakt heeft aan eene giove inbreuk op de privileges. De voi ige minister-president, lord Salisbury, zal na Paschen eene reis door het Ierscbe graafschap Ulster doen, tot het houden van •voordrachten tegen het home-rule-ontwerp. Te Belfast is de redevoering van den minis ter-president Gladstone reeds eene aanleiding geweest vooi Oranjemannen en Nationalisten tot eene ernstige kloppartij. Te Belfast, de hoofdstad der protestantsche lersche provincie Ulster, hebben, na het be kend woi den van Gladstone's Bome-Rute- voordracht, op stiaat tusschen xoor-en tegen standers ernstige vechtpartijen plaatsgehad. De Ieren schijnen nogal bedenking te heb ben tegen het recht van veto, aan den onder koning veileend, en z»Uen voorstellen daarin wijziging te brengen. DCIT6C1ÏIA8 D. Door de begrootings-commissie uit den Rijksdag zijn van de 4,960,000 mark voor veldspoorwegtnateriaal 2 millioen geschrapt en van de 5 iniliioen voor vestingbouw 2'/9 millioen. De militaire commissie verwierp het voor stel van Bebel tot vaststelling bij de wet van een fweejatigen diensttijd voor alle troepen. Eveneens werden verworpen het voorstel van Rickeit, den tweejarigen diensttijd bjj de wet vast te stellen voor de infanterie, en het voorstel van Bennigsen, om den tweejarigen diensttijd voor de infanterie bij de wet vast te stellen gedurende de thans bepaalde leger- sterkte. In de oostelijke provinciën des rijks heeft zich een bond van landbouwers gevormd, om te protesteeren tegen het voorgenomen handelsverdiag met Rusland. OOSTENRIJK. De delegatien zullen dit jaar den 23n Mei te Weenen bijeenkomen ter behandeling der rijksbegrooting. De bisschop van Erlau, mgr. Samassa, heeft I. Maandag bij een feestmaal te zijnen huize, dat ook door den minister-president "VVeckeile werd bijgewoond, op dezen een heildronk uitgebracht, waarin hij zeide dat Hongatjje trotsch is op zijne begaafdheid en groote hoop op hein heeft gevestigd, want hij zal de voorname belangen des lands, de open bare vrijheid en de instellingen, welke de noodige voorwaarden vormen voor de hecht heid en den vooruitgang der maatschappij weten te bewakenhij zal die hoop niet be schamen, maar alles voor en met de natie doen. Deze rede heeft groot opzien gebaard, daar zij het bewijs schijnt te leveren eener toe nadering tusschen de regeering en de hooge geestelijkheid. De minister van koophandel neeft gelast, het zevendaagsch toezicht op reizigers en goederen komende uit het noorden van Frank rijk, België, Nederland en de Duitsche havens, te vervangen door een nauwgezet geneeskun dig onderzoek, met uitzondei ing echter van die, komende van de monden der Elbe. ITALIË. Op eene vraag van Ferrari antwoordende, zeide Giolitti gisteren in de Kamer, dat de regeering met zorg te werk gaat bij haar onderzoek in de zaak der Bank, welk onder zoek in deze maand zal ten einde loopen. Het is niet mogelijk met meer spoed te handelen. Ferrari zeide, dat wanneer de regeering geen voldoende energie toont, ieder zijne vrij heid van handelen zal hernemen, zonder door het votum van vertrouwen gebonden te zijn, dat eenige dagen geleden werd aangenomen. Men zegt datderegeerin0denheerBonghi voor den Baad van State zal dagen, wegens zijn jongste artikel in de Parijsche Martin en in de Nuova Antoloyia openbaargemaakt, handelend over de plichten van den vorst. Te Rome is weer een dynamietbom ont ploft in de Balbostraat, voor de woning van den senator Crudeli. De ruiten werden ver brijzeld, overigens waren geen ongelukken het gevolg van dezen aanslag, die misschien niet tegen den heer Crudeli was bedoeld.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1