dende lont, die men gelukkig intijds kon uitdooven. De paus kreeg van een pnns-regent van Beieren een reproductie van de zuil van Onze Lieve Vrouw te München, lK meter hoog, de beelden der H. Maagd en der enge len van massief goud, de kroon der H, Maagd ■versierd met edelgesteenten. Voor het voet stuk werden 400 diamanten, safieren, robij nen en smaragden gebruikt. Ter eere van de Italiaansche pelgrims zal de paus een mis vieren in de Sint-Pieters kerk te Rome. De paus zal in den morgen van den 19n dezer, alvorens in de basiliek van St. Pieter af te dalen, de commissie voor het jubileum ontvangen. Deze zal hij monde van haar voorzitter, mgr. Radini-Tedeschi, Z. H. de opbrengst der geschenken in geld overhandi gen, welke reeds 300,000 lire beloopen, maar, naar het comité verwacht, den 19en tot een half millioen zullen gestegen zijn. AMERIKA. De president der republiek, de heer Har rison, heeft thans in zake de aangelegen heden van Hawaï eene boodschap geiiehttot den Senaat. Deze boodschap gaat vergezeld van een ontwe p-overeenkomst, strekkende tot in bezitneming der Sandwic h-e i - landen, door da Vereeuigde Staten, onder een voorlonpige regeering. Door den president wordt geadviseerd tot goedkeuiing dezer overeenkomst, waarop de Senaat besloten heeft zich aanstonds met de zaak te gaan bezighouden. Uit Washington wordt aan de Temps ge meld, dat de regeering der Vereenigde Staten al het mogelijke doet om de vei lenging der concessie te verhinderen, en het aanbod heeft gedaan, voor rekening der Amerikaansche regeering het werk voort te zetten. De finaucieele commissie uit den Senaat heeft gestemd ten gunste van het voorstel van den senator Sherman, tot machtiging der regeering om 3-pCt.-schatkistbiljetten voor een jaar uit te geven, teneinde goud-reserve te kunnen behouden. JAPAN. Uit Yokohama wordt gemeld, dat den 22en Januari j.l. voor het gerechtshof is aan gevangen de behandeling van het proces tegen zekeren Schowenberg, voorgevende Nederlander te zijn, wegens mooid op een Japanner. Nadat de Nederlandsche gezant geweigerd had Schowenberg als Nederlandsch onderdaan te eikennen, werd de behandeling op verzoek van zijn verdediger dertig dagen uitgesteld teneinde bewijsstukken voor Schowenberg's landaard op te sporen. Biniienlaiulsclie Berichten. SCHIEDAM, 17 Februari 1893. In j>Musis Sacrum" hield de Vereeniging tot instandhouding der Hervormde Kerk" gisteravond eene openbare vergadeiing, waar als spreker optrad ds. Ulfers van Rotterdam met het onderwerp iSocialisten-poezie". Na een inleidend woord van ds. Van den Broek, waarbij deze de jeugdige vereeniging een welkom in het leven toeriep en het doel harer oplichting uiteenzette, betrad ds. Ulfers den katheder. Uitgaande van de meening, dat iedereen uit zijn verzen gekend wordt, zou spreker uit de poëzie der socialisten hun streven, hun werken leeren kennen. Hij be gon met de aanhaling van een lied uit den sociaal-democratischen liederenbundel op de wijze van de Zilvervloot, waarin de bond wordt geroemd als krachtig en gezond en als nuttig en goed voor ieder die zijn plicht hier doet. Spr. had dit lied genomen, omdat hij bij voorkeur het beste wilde kiezen. Hij had evenwel eene andere voorstelling van den sociaal-democratischen bond. Tooneelen als nog onlangs te Sappemeer en te Zwart- sluis waren voorgevallen, waren lijnrecht in strijd met zijne opvatting van biaafheid, deugd en moed. Te Zwolle had de partij hot nu onomwonden uitgesproken, dat zij door alle vettige of onwettige middelen zou trachten haar doel te bereiken. Moest het deugd, braafheid en moed heeten, volksoproeren te verwekken en zijne rechten te bewijzen met vuist, stok en revolver'? De daad van den hongerigen landlooper, die een eenzamen wandelaar aanvalt, is te begrijpen, maar nie mand zal zulk eene handelwijze moedig noe men. De socialisten-quaestieis volgens spreker geen quaestie van de maag, maar eene zede lijke quaestie. Wel zullen desocialisten zeggen, dat de opstootjes van den laatsten tijd giet door hen, maar door werkloozen werden veroorzaakt, maar iedereen weet, dat hun leiders er dadelijk bij zijn, om olie in het vuur te werpen. En oefenen zij zich niet in pistoolschieten, schermen en in deedele kunst, om rui te i s uit den zcdel te wippen? De liederenbundel bevat ook verschillende liederen, die opwekken tot strijd en wraak. Spreker leest er een voor met het referein uWerkers, ten strijd geschaardWel hem, die voor de vrijheid waagt zijn leven I" En dat hier geen geestelijke strijd bedoeld wordt, blijkt ten duidelijkste uit het »Lied der Petroleurs". Deze en nog andere liederen zijn alle ingegeven door de muze, die wraak godin heet. De socialistische party is na het congres te Zwolle eene revolutionaire partij gewor den, ook in tactiek. Alleen van den burger oorlog verwacht zij thans de vestiging van den socialistischen staat, waai in geen privaat bezit meer zal bestaan. De socialistische fractie, die niet met Nieuwenhuis en de bekende motie meegaat, wenscht spreker hierbij uit te zonderen. De bond heeft het op ons goed, op ons leven gemunt4000 socialisten wil len aan 4,000000 Nederlanders de wet stellen 1 De tactiek \an de socialistische partij karakteriseei t spreker als de tactiek van den amokmaker, die bij zijn or;waken uit de heerlijke droomen, door opiumschuiven ge wekt, zijn ellendigen toestand dubbel gevoelt en onder het brullen van jamok" de straat oprent, om in blinde drift allen, die hij ont moet, met de kris aan te vallen, tot hij ten slotte als een wild dier wordt afgemaakt. Na eene korte pauze leest spreker eenige liederen voor, waarin gesproken wordt over het doel der partij en de toekomst, zooals de socialisten zich die moeten voorstellen. Hoe de leiders zulk een land van overvloed durven voorspellen, is spreker een raadsel. Hierop treedt spreker in eene uitvoerige en aanschouwelijke schildering van den toe- komstigen socialistenstaat. Zeer te betreuren achtte hij het, dat er velen zijn, die aan zulk eene toekomst kunnen gelooven. Spreker gelooft, dat eene crisis, eene ge weldige crisis niet kan uitblijven. De ver meerdering van de groote kapitalen, de lage loonen tengevolge van de concurrentie, de werkloosheid, die zich steeds meer uitbreidt, de ovei bevolking zijn alle dreigende teekenen des tijds. Edele gpesten zijn ook reeds bezig die naderende crisis te bezweren. Spreker noemt: minister Pierson, die door zijne ver mogensbelasting eene betere verdeeling der lasten in het leven heeft geroepenminister Tak, die door uitbreiding van het kiesrecht het volk meer aandeel aan de regeeiingwil geven; de commissies voor werkverschaffing; den heer Van 't Lindenbout, die door koloni seering naar Canada de overbevolking wil dunnen. In hoeverre deze middelen de crisis kunnen voorkomen, is niet te zeggen. Mocht eenmaal op de rookende puinhoopen van de oude maatschappij de nieuwe socia listische staat verrijzen, dan zouden velen zich in hunne hooggestemde verwachtingen weldra bitter teleurgesteld zien, meent j spreker. Dit toont hij aan door krachtige voorbeelden en hij komt tot de slotsom, dat de staat weldra als een kaartenhuis zal moe ten ineenstorten. Met eene aanhaling van den dichter Hamer- ling aGrosz ist die Zeit und gewaltigdoch wehe wenn unsere Herzen rein nicht sind wie wollen im riesigen Xampf wir bestehen," sluit spreker zijne boeiende voordiacht. Het talrijke publiek had den redenaar met groote aandacht gevolgd en gaf ten slotte door een luid applaus zijne ingenomenheid met het gesprokene te kennen. Met een woord van dank aan den spreker en eene opwekking aan het publiek, om tot de vereeniging toe te treden, sloot ds. HalfF- man deze bijeeukomst. Voor en na de lezing en gedurende de pauze het zich het fanfai e-korps hooreu. Gisteravond ongeveer balfacht is de bran dersknecht P. T. Waardeloo, wonende aan de laan »Ons Genoegen" aan den Vlaarding- schen dijk, in de sloot die langs delaan van den tuin der OfCcieren-Vereenigiug loopt, geraakt, waaruit hij gered werd door zijn buren A. Mak en C. Plooij. die hem in be- wusteloozen toestand naar zijn woning brach ten, waar hem door dr. Nolet hulp werd Verleend. Kort daarna is Waardeloo overleden. Hedenochtend omstreeks 11 uur 1 de 13-jarige Adrianus van der Meer door achter uit te loopen, in de Lange Nieuwstraat nabij het postkantoor in aanraking gekomen met een spoeliugkar, tengevolge waarvan een der voorwielen hem over het rechterbeen is ge gaan. Ernstig aan dat lichaamsdeel gekwetst, werd hij door A. I. Suisse opgenomen en naar de ouderlijke woning aan de Bleekerstraat gebracht, waar de heer W. van der Sman hem geneeskundige hulp verleende. Het stoomschip der Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij Maasdam, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag onder deze gemeente, en wel tusschen de Vijfsluissche haven en het geul waardoor het water in het Spuikanaal komt, aan den grond is gevaren, kwam hedennamiddag omstreeks 4 uur vlot en stoomde op naar Rotterdam. Een aantal lichters waren reeds uit het stoomschip geladen, een krachtige sleepboot der heeren Smit en Co. en het hooge water- getij deden het overige. De Tweede Kamer is bijeengeroepon tegen Dinsdag 28 Februari, des namiddags ten 2 ure Te beginnen met 20 dezer wordt aan de stations van de Hollandsche IJzeren-Spoor wegmaatschappij te Leiden en te Haarlem het perronstelsel ingevoerd, zoodat niemand tot perron of wachtkamers wordt toegelaten dan voorzien van een perronkaartje of ander toe gangsbiljet. Met den aanstaanden zomerdienst zal door de Exploitatie-Maatschappij een locaaldienst worden ingevoerd tusschen Utiecht, Harmeien en Breukelen. Te Berlijn is ovei leden de ingenieur Charles T. Liernur, die zijn naam heeft gegeven aan het afvoerstelsel, waaraan hij een groot deel van zqn leven heeft gewijd. Liernur was een »self made man". Zoon van een Lutherschen predikant te Haarlem, vertrok hij reeds op jeugdigen leeftijd als landmeter naar Amerika, bekwaamde zich daar in de bouw- en werktuigkundige weten schappen, verwierf den rang van civlel-inge- nieur en had, als zoodanig, een zeer werk zaam aandeel in den bouw der Amerikaansche spoorwegen. Bij hpt uitbreken van den bur geroorlog bevond hij zich in de Zuidelijke Staten en volgde met zijne makkers de vanen van generaal Lee, in wiens leger zij, na eenige voorbereidende studiën, als genie- officierenwerden opgenomen. Op verschillende slagvelden streed hij mede en verkreeg ten laatste den kapiteinsrang. Op dat vanBulls- run werd een zijner beenen weggeschoten. In de verdediging van Richmond en fort Sumter hielp hij mede. Van alle middelen beroofd, ontkwam hij met zijn gezin naar Europa. Hij werkte eenigen tijd te Londen voor het tijdschrift The Ingeneer. Daar v,as- het dat het vraagstuk der rioleerir van Frankfort het denkbeeld van den pneuraati- schen afvoer der faeeaalstoffen bij hem deed rijpen. Sedert heeft hij zich daaraan gewijd met eene hardnekkigheid en eene wetenschap pelijke overtuiging, die allengs de geheele technische en medische wereld noodzaakte van zijne stellingen kennis te nemen. Zijne tegen standera waren velen, en de zeer scherpe wijze waarop hij zich verdedigde stond hem, ook volgens sommigen zijner medestanders, dik- wei ir. den weg. Op groote schaal is alleen te Amsterdam zijn stelsel uitgevoerd, en de verdienste er van wordt erkend. De onoverko melijke bezwaren, uit de toepassing van an dere stelsels voorvloeiende, voeren voortdu rend belanghebbenden uit alle werelddeelen naar het hygiënisch bureau door Liernur te Berlijn gesticht, waar adviezen gegeven en plannen uitgewerkt worden, een arbeid, welke onder de leiding zijner zonen zal worden voort gezet. Charles T, Liernur was een man van karak ter. Wat hij aangreep, liet liij niet los. Zij'ne volharding was bewonderenswaardig. (miy Ook in de gemeente Krimpen a/d Lek heeft men eene commissie gevormd voor werkverschaffing aan diegenen, die door de- groote slapte aan de scheepstimmerwerven werkloos zijn geworden. UitGorinchem meldt men aan de N". R. Ct. Het water der rivier is wederom tot die- belangrijke hoogte gestegen, dat de peilschaal slechts 1 dM beneden verboden schutpeil teekent. Langs de Benedenwaal staat al het buiten dijks gelegene diep onder water en dienten gevolge moet de overtocht van dijk tot dijk geschieden. Iemand uit Katwoude (N.-H.) vermiste een bankbiljet van f 100. De politie werd kennis gegeven, een onderzoek ingesteld, maar later bleek, dat de vrouw des huizes het ^papiertje" in de kachel had geworpen Maandagnacht zijn tusschen 12 en 1 uur op de woning van den armenvoogd D. v. R. te St.-Anna-Parochie opnieuw eenige revol verschoten gelost. Een der spijlen in een raam is doorboord, de overige kogels zijn afgestuit op den muur. De surveilleerende marechaussee, die toesnelde, vond den daderreeds verdwenen. Men vermoedt dat er verband bestaat tus schen dit feit en de Maandag gehouden we- kelijksche bedeeling. Men meldt uit Veendam aan de 2V. S. Ct. De door de werkloozen alhier gevraagde- arbeid is van gemeentewege verstrekt, maar vragen om werk en het uitvoeren daarvan zgn twee. Dit bleek ook hier, want van de aan vragers namen slechts zeven arbeiders ge durende 2 dagen aan de werkverschaffiugdeel. Dinsdagmorgen zijn te Appelsga de werk zaamheden voor rekening van het reservefonds eindelijk geopend, en reeds terstond zijn een zestigtal arbeiders aan het werk gezet om woesten grond gereed te maken voor bosch cultuur. Dit is van te meer belang, waar, zooals gemeld is, ds. Van Lelyveld de werk verschaffing heeft gestaakt. Gelukkig is ook het ijs uit de Appelsgasche vaart weder ver dwenen, zoodat met turfladen begonnen is, Met het oog op een en ander bestaat er grond om te verwachten, dat men de ramp der werk loosheid, althans voor dezen winter, weer te boven is. Te Nieuw-Buinen is de heer A. Copinga, die van eene vergadering huiswaarts keerde, door de duisternis in het Naarder-Hoofddiep

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2