A°. 1893. V/oensdag 22 Februari. N°. 8214. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Biiitenlandsclie Berichten. GHIEDAIHSGHE cmmi Abonnementsprijs, per kwartaal. Franco per post. door het geheele Rijk. Afzonderlijke nommers. 1.85. .- 2.50. .- 0.10. BrKKAIk BOTKU8TKAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D D I T S C II L A N I). Zaterdag werd te Berlijn een groote be tooging van agrariërs gehouden. Meer dan zes duizend leden van den Dnitschen landbou- wersbond hielden een vergadering om op te komen tegen de handelspolitiek der tegen woordige regeering. Zij verklaarden alles te willen toestaan wat de regeering verlangt voor het hebben eener sterke legermacht tot -bescherming des vaderlands, maar dan moet de landbouw voortaan ook beter beschermd worden dan in de tot dusver gesloten han- delstractaten geschiedt. De regeering moet geen verlaging van rechten op landbouw-voort- brengselen meer toestaan. Er werd besloten de aangenomen verklaringen ter kennis van den Rijksdag te brengen. Deze betooging heelt ten doel invloed te oefenen op de gevoerd wordende onderhan delingen met Rusland over de graanrech ten enz. De JZrankft. Ztg. heeft het bericht ont vangen, dat tusschen de "Vereenigde Staten «n Duitschland onderhandeld wordt over eene nieuwe regeling van de handelsbetrek kingen tusschen beide rijken. De geheimraad Bleichröder, chefder firma Bleichróder te Berlijn, is Zondagmiddag over leden. Blijkens de verslagen van de geneeskun dige autoriteit te Hamburg zijn daar alle pogingen aangewend om een herleven der -cholera-epidemie krachtig te bestrijden. In alle deelen der stad zijn maatregelen tot zuivering van den bodem en voor ontsmet ting voor vuile buurten en huizen aangewend. Terwijl het bouwen van het groote water bassin tot zuivering van het Elbe-water ijverig wordt voortgezet, zoodat het in October gereed kan zijn, zijn intusschen 191 Abes- synische bronnen aangelegd en locomobielen opgesteld voor het koken van het water op groote schaal in verschillende stadswijken. De schepen worden eveneens van gekookt water voorzien. Eene saniteitscolonne, 300 man sterk, staat met 28 barakken, tellende ruim 800 bedden, gereed om dadelijk bij het uitbreken der -cholera hulp te verleenen. De desinfectie-dienst is van gemeentewege geregeld, op verschillende stations door de stad verspreid, terwijl in de hospitalen ■observatiezalen zijn aangelegd. F B A N E B IJ K. De regeering heeft besloten een derde voorloopige-twaalfde van het krediet voor 1893 te vragen. Ten opzichte van de belasting op de beursoperatiën heeft de ministerraad be sloten, voor het oogenblik alleen eene priaci- pieele beslissing te vragen. De Kamer heeft gisteren met 463 tegen 33 stemmen het amendement-Leveillé be treffende de belasting op de groote maga zijnen verworpen. De heer Tirard verklaarde, dat de regee ring, zoo de begrooting aan het einde van Maart niet is aangenomen, nogmaals een krediet van een voorloopig-twaalfde zal moeten vragen. De heer Le Royer heeft om redenen van gezondheid ontslag genomen als voorzitter van den Senaat. Millevoye heeft zijne interpellatie over de naturalisatién en over het aan de Panama zaak gegeven beleid uitgesteld. Naar men vermoedt, zal het omkooping-proces voor het assisen-hofbehandeld worden den 6n Maart a.s. De voorzitter der Kamer, Casimir Péner, heeft bij een landbouwfeest te Marcilly eene redevoering gehouden, waarin hij zeide, dat het algemeen stemrecht de berekeningen van sommige politieke tinnegieters zal verijdelen en gestreng zal zijn ten aanzien der afge- dwaalden. Be justitie zal niette kort schieten in de vervulling van haren plicht tijdens het presidentschap van den heer Carnot, wiens eerlijkheid en eer boven allen twijfel ver heven zijn. Frankrijks vlag zal niet bezoedeld worden de laster zal hen, die Iiem als wapen willen gebruiken, zeiven ten gi onde richten. Het blad Germinal maakt een onderhoud met Arton bekend, dat te Amsterdam plaats had. Arton zou verklaard hebben dat hij van Antwerpen gekomen was en binnen 1 H uur verder zou vertrekken. ENRELAND. Sir Joban "William Meller is tot vice- president van het Lagerhuis gekozen. In het Lagerhuis zeide Fowler gisteren, bij de verklaring van de bill betreffende de wijziging der wet aangaande de inschrijving der kiezers, dat de strekking van het ontwerp is, aan eiken des bekwamen burger het kies recht zooveel mogelijk te verzekerenhet tijdvak, gedurende hetwelk hij in een district moet gevestigd zijn, alvorens te kunnen wor den ingeschreven, wordt teruggebracht op drie maanden; de inschrijving zal plaatsheb ben door ambtenaren, die door de gemeente raden of door de graafschapsraden zijn erkend; de kosten zullen uit de plaatselijke belastin gen worden betaald. De heer Stanhope keurde de bill in hoofdzaak goed, maar maakte aan merkingen op bijzonderheden. Big de pailements-verkiezing te Hexham is de Gladstoniaan Mac ïnnes verkozen met eene meerderheid van 446 stemmen, tegen over den unionist Clayton. De anti Parnellistische partij heeft naar Amerika en Australië een oproeping gezon den om geld bijeen te brengen voor den Home- Rule-veldtocht, die wegens de krachtsinspan ning der vijanden van Ierland langdurig en moeilijk zal zijn. De partij, zoo wordt ver klaard, heeft zonder bedenken het ontwerp van Gladstone aangenomen als een waardig einde van de eeuwenlang door Ierland ge brachte offers. Naar men verneemt, wordt in het regee- ringsontwerp tot het toekennen van eene staatstoelage aan de leden vau het Lagerhuis, die toelage beperkt tot de afgevaardigden, die het bewijs overleggen dat hun jaarlijksch inkomen «Hinder is dan 400 pond sterling. Desverkiezende zouden zjj eene toelage van 300 pond ontvangen. De heer De Cobain, afgevaardigde voor Belfast, intprtijd uit het Parlement ontslagen onder beschuldiging van tegennatuurlijke handelingen, wegens welke hij weigerde zich te laten verhooren, is Zaterdag in zijne wening gearresteerd. OOSTENRIJK. - De keizer zond den paus een ptachtig kistje met 50,000 galden aan goudstukken. De keizerin voegde er een schitterend kruis met diamanten en de Oostenrijkscheadel schonk een som van f 250.000 voor de liefdewerken van den paus. RCSLAKD. Het bij deze zaak betrokken rijksdeparte ment heeft het ontwerp van den minister van financiën goedgekeurd, krachtens hetwelk van alle verzendingen van roebels per post van en naar Rusland eene belasting van éen kopek per 100 j oebels wordt geheven. Ten einde de uitgebieidheid van den omloop van krediet-roebels van en naar Rusland vast te stellen, moeten de reizigers aan de grenzen het bedtag van klinkende en papieren i oebels aangeven, dat in hun bezit is. Alleen-reizende personen mogen 500, lamiliën 1000 roebels vrij van belasting medevoeren. In geval van niet-aangifte van het meerdere bedrag, volgt inbeslagneming. ITALIË. De koning en de koningin zullen hun zilveren bruiloft op 22 April aanst. als een huiselijk feest vieren en hebben verzocht alle gescheuken, die men hun zou willen aanbie den, te doen beslaan ia geld, dat zij dan voor de armen bestemmen. In de Kamerzitting van Zaterdag zeide de minister van buitenlandsche zaken, Brin, dat de beteekenis van de ofïlcieele deelneming aan het feest van den paus wel zul overdre ven worden. Italië is sterk genoeg om zich niet ongei ust te maken over deze nuttelooze pogingen, welke de eenheid en de onafhanke lijkheid van het land niet kunnen verstoren. Barzilai merkte daartegenover op, dat de zuster van den Oostenrijkschen erfprins en twee ministers hebben deelgenomen aan een congres, waar men wenschen uitte voor het volledig herstel van de onafhankelijkheiddes pausen. Carmine sloot zich daarby aan, waarop minister Brin repliceerde en opmerkte, dat men geen voor Italië beleedigend karakter moet toekennen aan de gevoelens, welke op dat congres zijn geuit. Barzilai verklaarde daarop van deze zaak eene interpellatie te zullen maken, waarna het incident gesloten werd. Vervolgens hield Lucifero een interpellatie over de beoordeeling van den militairen toe stand van Italië, welke door Caprivi in de legerwet-commissie was gegeven. Bi in antwooidde daarop dat niets aanlei ding geeft tot het vermoeden, dat Italië door Duitschland minder geacht wordt dan vroeger. Brin herinnerde aan de vroegere verklarin gen over deze zaak gedaan, waarmede Luci fero zich niet voldaan verklaarde. Verder deed Bovia eenige vragen betref fende de bankzaak. Volgens een gerucht heeft het artikel van Bonghi in de Matin aanleiding gegeven tot eenige opmerkingen van Duitsche zijde, welke in officieele kringen zekeren indruk hebben gemaakt. Ter gelegenheid van 's pausen jubilé luid den Zondag te Rome alle klokken. Een bataljon infanterie en een bataljon bersaglieri waren op het St.-Pietersplein op gesteld om de circulatie vrij te houden. In de basiliek is door het personeel van het Vati- caan voor de orde gezorgd. De toegang voor de bedevaartgangers en het publiek in de basiliek is ten 6 ure opengesteld, en de menigte stroomde naar binnen in goede orde. Ver scheidene duizenden personen konden niet binnenkomen. Gendarmes en een legiment infanterie ontruimden de trap om het uit gaan te vergemakkelijken. Er bleef goede orde heerschen. De paus kwam onder de alge- meene toejuichingen in de basiliek en vierde zijn jubileum te midden van meer dan 60,000 personen, die ook bij zijn vertrek hem levendig toejuichten. De mis wasten41V*ure geëindigd. De paus zag er welvarend uit en hij gaf met heldere stem zijn zegen. De kardinaal Rampolla gaf een diner van 24 couverts aan de gewone gezanten bij den Heiligen Stoel en aan de buitengewone ge zanten, die naar Rome afgevaardigd zijn om den paus geluk te wenschen met den vijftig- sten verjaardag van zijne bisschopswijding. De illuminatie van het Belgisch college te Rome gaf Zondagavond aanleiding tot een klein incident. Aan den gevel was namelijk op een transparent het portret van den paus aangebracht met het bijschriftvpaus-koning". Een hondertal personen trachtten eene contra demonstratie te doen en schreeuwden: Leve Umberto de KoningDe politie heeft de manifesteerenden uiteengedreven. De vertegenwoordigers van de republikein- sche en socialistische vereenigingen hebben besloten om in geheel Italië eene agitatie te voorschijn te roepen en te onderhouden, ten einde licht te verkrijgen aangaande de zaak der circulatiebanken. Er is met dat doel een

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1